Ekspresowe artykuły na Facebooku – czym są i jak używać?

Ekspresowe artykuły na Facebooku

Problemów z optymalizacją witryny internetowej pod kątem szybkości ładowania może być kilka. W grę wchodzą tutaj m.in. cena, czasochłonność, czy koszmar dłubania w technicznej części strony. Jednakże Facebook wychodzi nam naprzeciw i proponuje wygodny sposób na szybkie publikowanie treści, która zapewni lepsze doświadczenia użytkownikom, niż na pierwotnej stronie internetowej.

Zobaczmy więc, jak to działa.

Czym są ekspresowe artykuły (Facebook Instant Articles)?

Na początek muszę Ci uświadomić, że prawie 3/4 ruchu mobilnego jest składową współczynnika odrzuceń. Jeżeli strona nie ładuje się w ciągu 3-5 sekund, wtedy mobilni użytkownicy najczęściej ją wyłączają i szukają innej.

Zatem co się dzieje z ruchem na stronie internetowej, która ładuje się w 8 sekund? Dlaczego o to pytam? Cóż, według Facebooka jest to średni wynik szybkości ładowania witryny na mobilnych urządzeniach. Oznacza to, że prędkość jest jednym z najważniejszych czynników dla użytkowników, którzy odwiedzają strony internetowe po to, aby przeczytać artykuły. Ostatecznie to oni zapewniają Ci konwersje, a co za tym często idzie – również pieniądze.

Wobec tego, zamiast dostarczać swoją ciekawą treść do wolnych przeglądarek mobilnych, Facebook wymyślił ekspresowe artykuły, czyli Facebook Instant Articles. Wykorzystują one tę samą technologię, która dostarcza Ci zdjęcia czy filmy do mobilnej aplikacji. Oznacza to, że taki artykuł można (podobno…) otworzyć dziesięć razy szybciej. Dzięki temu internauci mogą niemal w mgnieniu oka rozpocząć przeglądanie i czytanie danej treści.

Oprócz szybkości ekspresowe artykuły zawierają również elementy interaktywne podobne do innych aplikacji mobilnych, które pozwalają na dostarczanie nowych, bogatych doświadczeń, czyli tzw. user experience. Może być to przykładowo lektor, który przeczyta nam cały artykuł, czy też zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które możemy przeglądać poprzez „szczypanie” ekranu palcami, aby zobaczyć wszystkie szczegóły. Filmy mogą być uruchamiane automatycznie przez stronę podczas przewijania w celu dostarczenia treści w odpowiedniej kolejności. Twój artykuł może również wykorzystywać mapy, aby w razie potrzeby dodać jakąś lokalizację.

Jak widać, ogrom możliwości.

Ekspresowe artykuły korzystają z już istniejących technologii (HTML 5), więc większość treści już teraz będzie się nadawać. Zawartość można przesyłać ręcznie lub automatycznie za pomocą kanału RSS. Oznacza to, że wszystkie aktualizacje i poprawki również zostaną naniesione w ekspresowych artykułach, co jest szczególnie przydatne, gdy dostarczasz tzw. gorące newsy.

Facebook Instant Articles ma również opcje dla wydawców, co pozwala na dostosowanie sposobu, w jaki treść pojawi się w naszych aktualnościach na Facebooku. Owe opcje obejmują kontrolę elementów rodzaju typografia czy układ po to, aby naśladować treści dostępne z poziomu przeglądarki.

Dostępne jest również Google Analytics, śledzenie, zaangażowanie użytkowników oraz interakcje z zawartością artykułu. Można nawet umieścić reklamę, aby zarabiać na swoich artykułach, co jest nie lada przełomem, ponieważ Facebook w końcu zaczął dzielić się zyskami, tak jak to ma miejsce np. na YouTube.

W jaki sposób uruchomić ekspresowe artykuły, czyli Facebook Instant Articles?

Jak używać ekspresowych artykułów (Facebook Instant Articles)?

Publikowanie ekspresowych artykułów na Facebooku za pośrednictwem kanału RSS jest bardzo proste. Oczywiście po skończeniu procesu konfigurowania.

1. Zarejestruj się do Facebook Instant Articles.

Co należy zrobić na początek? Musisz się zarejestrować i przystąpić do programu Facebook Instant Articles, który obejmuje wypełnienie kilku pół w formularzu. Facebook otworzył swoje narzędzie dla wszystkich, więc teraz każdy może publikować ekspresowe artykuły.

Rejestracja do ekspresowych artykułów na Facebooku

Następnie zaznacz swoją stronę oraz radio button, aby zgodzić się na warunki użytkowania ekspresowych artykułów.

Włącz ekspresowe artykuły dla swojej strony

2. Zapoznaj się z ustawieniami.

Po włączeniu ekspresowych artykułów zostaniesz przeniesiony do obszaru konfiguracji Facebook Instant Articles.

Ekran konfiguracji ekspresowych artykułów

Zobaczysz po lewej stronie w menu opcję „Artykuły ekspresowe”. Na środku jest samouczek odnośnie do tego, jak szybko zainstalować ekspresowe artykuły. Na samym dole znajduje się sekcja „Tools”. Owe narzędzia będą potrzebne, aby Twoje artykuły zostały zaakceptowane.

Narzędzia do ekspresowych artykułów

3. Poznaj ekspresowe artykuły.

Gorąco zachęcam, aby przeczytać skróconą instrukcję obsługi oraz dokumentację Facebooka na temat Facebook Instant Articles. Pozwoli to upewnić się, że prawidłowo konfigurujesz ekspresowe artykuły od samego początku.

Jeżeli już wiesz, jak skonfigurować Facebook Instant Articles – przejdź do następnego kroku.

4. Zgłoś swój adres URL.

Pierwsza rzecz, którą należy wykonać to skonfigurowanie adresu URL. O tym, jak to zrobić poprawnie, możesz przeczytać w dokumentacji do ekspresowych artykułów dotyczącej adresów URL. Po zapoznaniu się z zastrzeżeniami należy dodać podany kod zgodnie ze wskazówkami i wprowadzić adres URL do narzędzi.

Zgłaszanie adresu URL w Facebook Instant Articles

Po pomyślnym zakończeniu tego etapu otrzymasz wiadomość potwierdzającą oraz możliwość dodania większej ilości adresów URL, jeżeli wymaga tego sytuacja.

Dodawanie adresów URL w Facebook Instant Articles

5. Skonfiguruj kanał RSS.

Ponieważ chcemy automatycznie publikować swoje treści w ekspresowych artykułach Facebooka, potrzebujemy kanału RSS. Po więcej informacji zapraszam ponownie do dokumentacji o RSS feed.

Konfigurowanie kanału RSS w Facebook - ekspresowe artykuły

Do wyboru masz dwie opcje: Production RSS Feed oraz Development RSS Feed. Jeżeli udało Ci się przeczytać powyższy link z dokumentacji, to powinieneś już znać różnicę między tymi opcjami. Domyślam się jednak, że tego nie zrobiłeś – spieszę więc z tłumaczeniem. Jeżeli zaznaczysz pierwszą opcję i wszystko jest dobrze skonfigurowane, to wtedy masz możliwość skorzystania z Development RSS Feed, czyli po prostu będziesz mógł robić testowe ekspresowe artykuły.

Jeżeli używasz WordPressa, to możesz użyć wtyczki do ekspresowych artykułów po to, aby szybko skonfigurować całą zawartość oraz RSS, który będzie już zoptymalizowany pod kątem Facebook Instant Articles. Możesz użyć oficjalnej wtyczki opracowanej przez Automattic, ale istnieje też ciekawa alternatywa, czyli PageFrog, która obejmuje również optymalizację Google AMP.

Wstępna konfiguracja wtyczki PageFrog jest znacznie prostsza, ponieważ oficjalny plugin wymaga, aby skonfigurować aplikację Facebook dla Instant Articles, która miewa czasami różne problemy. Z drugiej strony oficjalny plugin został zaprojektowany przez renomowaną ekipę Automattic (twórcy WordPress.com, Jetpack, WooCommerce), co czyni go niezawodnym i bardziej wiarygodnym.

Należy pamiętać, że wtyczki pomogą tylko zoptymalizować treść dla ekspresowych artykułów. Nie naprawią wielu rzeczy, na które Facebook nie pozwala w swoim narzędziu. Więcej na ten temat dowiesz się w kroku numer dziewięć.

Użytkownicy Blogspot, WordPress.com i podobnych stron będą musieli jeszcze poczekać. Nie udało mi się znaleźć rzetelnych informacji na temat kompatybilności tych platform z ekspresowymi artykułami Facebooka.

Użytkowników, którzy umieją i mogą edytować kod strony, odsyłam do dokumentacji Facebooka, która jest napisana bardzo klarownie i wszystko ładnie tłumaczy.

Można również spróbować innych, alternatywnych sposobów publikowania treści w formacie ekspresowych artykułów. Dowiedz się więcej o tworzeniu bezpiecznych kanałów RSS, API oraz o zewnętrznych partnerach, którzy dostarczają narzędzia do tworzenia zoptymalizowanych treści do Facebook Instant Articles.

6. Skonfiguruj ustawienia reklam do zarabiania.

Jeżeli zamierzasz zarabiać na ekspresowych artykułach, musisz skonfigurować tę opcję.

Konfiguracja reklam w Facebook Instant Articles

Teraz musisz założyć konto Audience Network i pozaznaczać wiele opcji. Uwaga! Po wybraniu „Rozpocznij” nie można już powrócić do poprzedniego ekranu.

Facebook Audience Network w ekspresowych artykułach

Po właściwym ustawieniu konta Audience Network wykonaj wszystkie czynności z linków, które znajdują się w sekcji „Implementing steps”.

7. Własny styl ekspresowych artykułów Facebooka.

Następny krok to zaprojektowanie designu własnych ekspresowych artykułów. To tutaj możesz ustawić, jak użytkownicy będą wizualnie odbierać Twoje treści.

Style w Facebook Instant Articles

Po kliknięciu „domyślny styl” lub „dodaj nowy styl” otworzy się zakładka.

Zmiana wyglądu ekspresowego artykułu na Facebooku

8. Skonfiguruj alerty e-mail.

Ostatnią opcją w menu narzędzi jest utworzenie alertów e-mail. Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o wszelkich problemach z ekspresowymi artykułami, możesz je sprawdzić właśnie tutaj.

Alerty e-mail w Facebook Instant Articles

9. Sprawdź błędy w narzędziu do publikacji.

Po zakończeniu konfigurowania ekspresowych artykułów możesz przejść do narzędzia do publikowania.

Artykuły ekspresowe w narzędziach do publikowania

Tutaj będziesz informowany o wszelkich błędach, które się pojawiają przed wysłaniem artykułów do Facebook Instant Articles. Jeżeli jakiś wystąpi, zostaniesz poinformowany symbolem alertu. Po kliknięciu ikony „Edytuj” obok artykułu można zobaczyć, jakie problemy występują. Można ręcznie wprowadzać poprawki, ale w niektórych przypadkach lepiej wrócić do oryginalnego tekstu na swojej rodzimej stronie internetowej, ponieważ błędy mogą również wpływać negatywnie na Twoich stałych czytelników. Jeżeli uda Ci się pomyślnie edytować artykuł i znikną wszystkie błędy, to jeszcze nie przekazuj artykułu do zatwierdzania. Dlaczego? Dowiesz się tego w dwunastym kroku.

10. Przejrzyj swój artykuł w aplikacji „Menedżer stron na Facebooku”.

Jeżeli jeszcze jej nie masz, to musisz pobrać „Menedżer stron”. Jest on dostępny zarówno dla Androida, jak i dla iOS. Przejdź teraz do aplikacji i kliknij ekspresowe artykuły w sekcji „Zasoby”.

Ekspresowe artykuły w aplikacji Menadżer stron Facebook

W zależności od tego, czy używasz Production, czy też Development feed, powinieneś zobaczyć artykuł.

Przykład ekspresowych artykułów

Możesz sprawdzić, jak wyglądają Twoje ekspresowe artykuły na urządzeniu mobilnym. Jeżeli coś Ci się nie podoba, przejdź do edycji stylu i wprowadź zmiany. Porównaj swoje wpisy z przykładowymi, aby upewnić się, że wszystko jest na miejscu pod względem optymalizacji Facebook Instant Articles.

11. Wyślij ekspresowy artykuł do zatwierdzenia.

Jeżeli po wykonaniu wszystkich kroków uważasz, że Twój artykuł jest gotowy do zatwierdzenia, prześlij go do podglądu.

Zatwierdzanie ekspresowego artykułu na Facebooku

Jeżeli nie masz dostępnej tej opcji, to pewnie o czymś zapomniałeś. Spróbuj przejść przez wszystkie kroki jeszcze raz. Czasami zdarza się, że jest komunikat o błędzie, który już poprawiłeś, ale czeka na zatwierdzenie lub pominąłeś któreś z ustawień. Kiedy już wszystko wyjaśnisz, przycisk powinien stać się aktywny.

Kolejną kwestią braku aktywności przycisku jest niespełnienie wymogu 50 artykułów. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy w Twojej bibliotece ekspresowych artykułów widnieje wymagana ich ilość. Jeżeli jesteś nowym wydawcą treści, to cóż… Musisz się spiąć i napisać wymagane 50 tekstów.

Po wciśnięciu przycisku zatwierdzenia należy poczekać od 24 do 48 godzin, aż zespół Facebooka przejrzy wszystko w celu zapewnienia, że wszystko zostało odpowiednio zrobione i zoptymalizowane. Po zatwierdzeniu Twoje treści będą gotowe, aby stać się ekspresowymi artykułami na Facebooku.

12. Co się stanie, jeżeli Twoje ekspresowe artykuły nie zostaną zaakceptowane?

Jeżeli po przesłaniu zapytania o zatwierdzenie zespół Facebooka wykryje dużą ilość błędów, a następnie minie 24 – 48 godzin, będziesz miał możliwość odnalezienia informacji w sekcji „Ekspresowe artykuły” w ustawieniach strony. Ostrzegam od razu, że nie dostaniesz żadnej informacji na skrzynkę e-mailową (pomimo ustawienia alertów) o tym, że coś jest nie tak. Trzeba po prostu wszystko sprawdzać samodzielnie.

Ekspresowy artykuł, brak zatwierdzenia

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli Twoje ekspresowe artykuły nie zostaną zatwierdzone, dostaniesz szczegółowe informacje typu „jak, gdzie i dlaczego”.

A teraz zła wiadomość. Musisz się pozbyć wszystkich błędów, które wykrył zespół Facebooka i zatwierdzić je ponownie, ale możesz to zrobić dopiero, wtedy gdy napiszesz kolejne 10 artykułów na swojej stronie internetowej. Tak, wiem – ja też jestem tym zdziwiony. W zależności od artykułów, jakie tworzysz, mogą być to godziny, dni, a nawet tygodnie potencjalnych poprawek. To właśnie dlatego wspomniałem w dziewiątym podpunkcie, żeby wstrzymać się jeszcze z zatwierdzaniem ekspresowych artykułów. Upewnij się sto razy, że zawartość Twoich wpisów jest prawidło zoptymalizowana pod kątem Facebook Instant Articles.

13. Co się stanie, jeżeli Twoje ekspresowe artykuły zostaną zaakceptowane?

Po zatwierdzeniu wszystkich artykułów przez zespół Facebooka możesz użyć narzędzia do publikowania, aby nadal edytować swoje artykuły w miarę potrzeb lub usunąć zawartość, która nie wyświetlała się zbyt dobrze na urządzeniach mobilnych. Masz również możliwość usunięcia ekspresowego artykułu.

Akceptacja ekspresowych artykułów

Istnieje także możliwość kliknięcia ikonki „Insights” obok każdego artykułu w celu podejrzenia tego, jak sobie ekspresowy artykuł radzi wśród użytkowników. Możesz też przeczytać więcej informacji o analizie ekspresowych artykułów w dokumentacji.

Statystyki ekspresowych artykułów na Facebooku

Jeżeli dopiero zamierzasz czerpać zyski z Facebook Instant Articles, to musisz koniecznie przeanalizować… zgadza się, kolejne narzędzie. Jest nim Facebook Audience Network.

Jakie są minusy ekspresowych artykułów?

Facebook zapewnia wszytko, aby użytkownik czytający Twoje ekspresowe artykuły dostał to, co chce, jednocześnie gwarantując najlepsze doświadczenia. I tutaj zaczyna się nasz dylemat.
Czy cały ruch typu referral z Facebooka jest kierowany do Twojej witryny internetowej?

Podczas gdy konsumpcja treści i zaangażowanie użytkowników może wzrosnąć, to okaże się, że nasze przyciski wzywające do podjęcia akcji (z ang. call-to-action) nie będą już tak przydatne. A wszystko to dlatego, że część odwiedzających na pewno przeprowadzi się na nowy sposób czytania treści, czyli ekspresowe artykuły. Może być to spora część, bo większość z nas lubi techniczne nowinki.

Wobec tego wczesne wprowadzenie ekspresowych artykułów może przynieść dobre rezultaty, ale i negatywne.

Muszę jeszcze zauważyć jedną kwestię. Jak już wcześniej napomknąłem, internauci podążają za modą. Jeżeli dojdzie do tego, że coraz więcej osób będzie publikować swoje treści za pomocą Facebook Instant Articles, może się zdarzyć, że popyt będzie zbyt duży, a Facebook będzie zmuszony do obniżenia widoczności i odsłon. A także co za tym idzie – konsumpcji ekspresowych artykułów.

Podsumowując minusy, niewątpliwie niektóre firmy będą miały istotne korzyści z ekspresowych artykułów, to jednak niekoniecznie będzie się to tyczyło pozostałych. Oczywiście jest to moje subiektywne stwierdzenie.

Ekspresowe artykuły – podsumowanie poradnika

Szybkość jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na ilość odwiedzin Twojej strony internetowej, zaangażowania i konwersji. Dlatego też wszystkie marki mające głowę na karku zainwestowały w optymalizację własnej witryny, czego rezultatem jest załadowanie całości strony poniżej jednej sekundy.

Jednakże wciąż wiele serwisów zaniedbuje ten czynnik, co powoduje nasze negatywne doświadczenia. Odpowiednia optymalizacja witryny w celu poprawienia jej szybkości może być bardzo problematyczna. Nie każdy ma wiedzę techniczną, dodatkowo jest to często czasochłonny proces.

Pomimo tego widać już promyk nadziei. Projekt Google AMP, Facebook Instant Articles, Apple News – te wszystkie narzędzia mają jeden wspólny cel, a jest nim dostarczanie treści użytkownikom w jak najkrótszym czasie. Pozwalają one również na bogate doświadczenia użytkownika mobilnego. Ponadto, dostarczają możliwość wzbogacenia się dzięki reklamom.

Zapraszam do dyskusji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. DMati

  Z drugiej strony oficjalny plugin został zaprojektowany przez WordPress

  Nie przez WordPress a przez Automattic, to spora różnica.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za uwagę. W zamyśle było to, że Automattic to twórcy WordPress.com.

 2. MobileTry logo
  MobileTry

  Jakiego używasz systemu do zarządzania treścią?
  Czy nadal jest problem z publikacją?
  Czy dostałeś szczegółowe informacje, dlaczego zostały odrzucone?

  Proponuje prześledzić jeszcze raz wszytkie podpunkty, ale tym razem z dokumentacją Facebooka. Istnieje możliwość, że któreś z wymogów do ekspresowych artykułów mogły się zmienić od czasu publikacji wpisu.

  Jeżeli uda Ci się samodzielnie rozwiązać problem, to nie zapomnij się podzielić solucją w komentarzach.

  developers.facebook.com/docs/instant-articles/quickstart

  Odpowiedz
 3. MobileTry logo
  MobileTry

  Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz bezpośrednio na stronie Instant Articles.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.