Elementy na stronie zwiększające konwersję – 11 sugestii

Elementy na stronie zwiększające konwersję

Istnieje wiele trików, które zwiększą konwersję, lecz w gruncie rzeczy to właśnie treść oraz tworzone elementy na stronie decydują o tym, czy użytkownik zrealizuje dany cel biznesowy.

Jego realizacja jest bardzo często pożądana na stronach firmowych czy w sklepach online, gdzie właściciel oczekuje, że strona będzie generować jak najwięcej zapytań oraz zamówień.

Innymi słowy, będzie konwertować.

Jakie są więc elementy na stronie zwiększające konwersję? Takie, które budują zaufanie oraz podnoszą komfort użytkowania serwisu. Spójrzmy zatem, co zamieścić na stronie, aby osiągnąć ten cel.

Sugerowane elementy na stronie zwiększające konwersję

1. Wszelka grafika.

Można stwierdzić, że warstwa prezentacyjna strony to tekst oraz zdjęcia. Tekst jest absolutną podstawą, lecz bez odpowiednich grafik nawet najlepszy materiał nie będzie zachęcał do żadnej interakcji.

Dlatego wszelkie grafiki na stronie są niesłychanie ważne pod kątem przyciągania uwagi odbiorców i budowania pozytywnych odczuć. W dodatku obecnie jest cała masa możliwości, ponieważ oprócz statycznych obrazów, świetnie sprawdzają się ilustracje, ikony czy też coraz popularniejsze animacje.

Strona wzbogacona takimi grafikami nabiera koloru, co przekłada się na pozytywny wydźwięk w oczach odbiorców. To z kolei jest podstawowym krokiem do zachęcenia użytkowników do własnej marki.

Elementy na stronie zwiększające konwersję - ilustracje

Przykład wykorzystania ilustracji.

2. Wideo.

Jak już wiesz, statyczna grafika to doskonała szansa na zwiększenie atrakcyjności strony. Do tego typu rozwiązań warto dołączyć również pliki wideo, które oferują wiele zastosowań.

Najkorzystniejsze wydaje się to w przypadku stron typowo nastawionych na sprzedaż (np. landing page) lub oferujących jakiś produkt. Pokazanie go w użytku to doskonała, a przede wszystkim bardzo szybka forma na zaprezentowanie możliwości produktu. Często wystarczą 2 lub 3 minuty, aby filmik przedstawił dostatecznie dużo walorów, aby zaintrygować oglądających go użytkowników oraz zachęcić do kupna.

3. Opinie klientów.

Jeśli opisujemy elementy na stronie zwiększające konwersję, to koniecznie trzeba wspomnieć o opiniach – jednym z istotniejszych elementów w tej kwestii. Dlaczego? Ponieważ każdą decyzję zakupową chcemy czymś potwierdzić. Jak sądzę, mało jest sytuacji, w których użytkownicy kupują dany produkt bez jakiegokolwiek sprawdzenia, co inni o tym produkcie piszą. To samo tyczy się wszelkich usług.

Zawsze chcemy sprawdzić, czy nasze poszukiwane produkty lub usługi są warte zakupu. Opinie są więc doskonałą okazją ku temu. Pokazują, co inni sądzą o danej firmie, jakie mają odczucia oraz uwagi. Dodatkowo pozytywne oceny wpływają na naszą ufność. Po przeczytaniu kilku z nich od razu zaczynamy patrzeć na firmę / produkt przychylniejszym okiem, a zazwyczaj po prostu decydujemy się na zakup lub skorzystanie z oferty.

4. Logo klientów.

Podobnie jak opinie, tak logo klientów są elementami z rodziny tzw. dowodów społecznych (z ang. social proof). Swoją obecnością przekonują nas do marki lub produktu. Pokazują poza tym, że inni już zaufali danej marce, więc czemu i ja mam nie skorzystać?

Tym bardziej, gdy wśród logo przewija się dodatkowo jakiś bardziej znany symbol. To dodatkowo podkręca prestiż, który pod kątem konwersji jest jak najbardziej pożądany.

Elementy na stronie zwiększające konwersję - opinie

Opinie klientów przedstawione wraz z logo.

5. Przycisk lub sekcja CTA.

Konwersja zazwyczaj utożsamiana jest z nawiązaniem kontaktu, rejestracją lub też dokonaniem zakupu. Trzeba więc przede wszystkim tak zaprojektować stronę, aby użytkownik mógł ten cel łatwo osiągnąć. Zatem kolejny element zwiększający konwersję to przycisk CTA lub też cała sekcja CTA.

Przyciski takie kierują użytkownika we właściwe miejsce na stronie. Pomagają po prostu „dojść” do upragnionego przez właściciela celu, np. zakładki kontaktu. Przemyślane wplatanie takiego elementu może skutecznie zwiększyć częstotliwość realizacji celu.

Są one w dodatku bardzo łatwe w implementacji, ponieważ jest wiele miejsc, gdzie świetne się sprawdzą i będą skuteczne. Chociażby tutaj:

  • slider lub tzw. hero image
  • na końcu każdej podstrony
  • w środku treści
  • jako przerywnik pomiędzy danymi treściami podstrony
  • w stopce
  • w bocznym pasku strony, tzw. sidebarze

6. USP.

Kolejna rzecz, która pomoże zwiększyć upragnioną konwersję, to wykreowanie tzw. USP (z ang. unique selling proposition), czyli unikalna propozycja sprzedaży. Jest to nic innego jak zaprezentowanie np. w postaci hasła reklamowego lub sloganu unikalnej cechy, której nie ma konkurencja.

Posiadanie takiej wartości jest niesłychanie istotne – tym bardziej teraz, gdzie w każdej branży praktycznie jest bardzo duża konkurencja. Zatem taką unikalnością można wyróżnić się spośród naprawdę gęstego tłumu, a przede wszystkim zaprezentować się użytkownikom w zupełnie innym świetle.

7. Dane kontaktowe.

Wydawać się może, że to dość błahy punkt, lecz przeglądając różne strony, można nad wyraz często spotkać się z sytuacją, gdzie strona firmowa nie ma podanych chociażby danych adresowych. Oczywiście nie jest to konieczne, lecz brak takich danych poważnie zaburza zaufanie do danej marki i od razu wzbudza podejrzliwość.

Ponadto dane kontaktowe to również pewien rodzaj elementu pokazującego „moc” marki. Firma, która posiada kilka oddziałów, prezentuje dane kontaktowe z podziałem na dany zakres obowiązków (np. biuro obsługi klientów, sekretariat, zarząd) oraz z pewnością od razu wzbudza prestiż. Udowadnia, że mamy styczność z konkretną firmą.

Elementy na stronie zwiększające konwersję - kontakt

8. Realizacje.

Realizacje są poniekąd próbką tego, co dana firma może zrobić. Jest to pokaz możliwości oraz potwierdzenie zrealizowanych usług dla innych.

Taki element wpływa na znacząco na decyzję zakupową, więc jego zamieszczenie może odgrywać główną rolę pod kątem konwersji. Na podstawie realizacji zresztą użytkownik może podjąć decyzję, gdyż widzi poniekąd, jakiego efektu może się spodziewać. Chociaż prawdą jest, iż nie każda branża realizuje usługi, które potem można zamieszczać w postaci realizacji.

9. Demo.

Żeby zachęcić do skorzystania z pełnej oferty, najlepiej pokazać po prostu demo. Nic tak nie zachęci do pełnej usługi, jak próbka możliwości.

Jest to bardzo często stosowany zabieg, dzięki któremu użytkownik ma możliwość przetestowania produktu. Zazwyczaj funkcje te nie są oczywiście w pełni odblokowane, ale są na tyle dostępne, aby zachęcić do późniejszego skorzystania z pełnej oferty.

Użytkownik ponadto nie musi kupować czegoś w ciemno, tylko ma możliwość wcześniejszego przekonania się o walorach na własnej skórze. Mimo że pokazywanie demo zazwyczaj sprawdzi się w branżach, gdzie mamy do czynienia z narzędziami online, to także sklepy internetowe mogą również wykorzystać ten zabieg, np. branża kosmetyków, ślubna (zaproszenia) czy spożywcza.

10. Korzyści.

Często poruszamy w naszych wpisach temat tego, aby marka unikała ciągłego chwalenia się na zasadzie „ja to”, „my tamto”, „jesteśmy X”, ponieważ w gruncie rzeczy użytkownika nie bardzo to interesuje. Jego interesuje jego własny interes, czyli to, co faktycznie zyska, dokonując zakupu, czy korzystając z usługi.

Wyeksponowane elementy z korzyściami dla niego są zatem strzałem w dziesiątkę, ponieważ w ten sposób można zakomunikować, co po prostu zyska oraz jakie problemy zostaną zlikwidowane.

Elementy na stronie zwiększające konwersję - korzysci

11. Certyfikaty, wyróżnienia, nagrody.

Kolejne elementy na stronie zwiększające konwersję to wszelkiego rodzaju przyznane nagrody i zdobyte certyfikaty. Podobnie jak realizacje, tak różne nagrody pokazują odbiorcom, że jest się odpowiednio wykwalifikowanym w danej branży oraz odnosi się sukcesy.

To również sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku wśród odbiorców oraz zachęca do współpracy. Osoba po drugiej stronie ekranu widzi, że ma do czynienia z rzetelną marką.

Jakie elementy na stronie zwiększające konwersję są opłacalne?

Wszelkie elementy na stronie zwiększające konwersję w głównej mierze mają wzbudzać zaufanie do marki oraz podnosić komfort obcowania ze stroną.

Łączy je ponadto fakt, że są tworzone z myślą o użytkownikach. To odbiorca strony jest najważniejszy i jemu ma służyć wszelka treść na stronie, a wykorzystując powyższe elementy, możesz być pewien, że użytkownicy chętniej się do Ciebie odezwą.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.