Feedback strony internetowej, czyli jak zachęcić klientów do oceny strony?

Feedback strony internetowej

Strona internetowa powinna generować klientów. Idealnie jest, kiedy odwiedzający użytkownicy w jak największym stopniu odzywają się w sprawie skorzystania z oferty.

Jednak co w sytuacji, gdy strona nie generuje klientów oraz zapytań? Niewątpliwie najlepiej jest wtedy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Jednakże może być ich cała masa – po prostu mało atrakcyjna wizualnie strona, brak potrzebnych treści, strona nie buduje zaufania, wolno działa itd.

Jak widać, powodów może być bardzo wiele.

Dlatego też trzeba znaleźć przyczynę bezpośrednio u źródła, czyli poprosić użytkowników o feedback strony internetowej. W ten sposób uzyskamy faktyczne opinie dotyczące strony oraz być może doszukamy się przyczyn niskiej skuteczności serwisu.

Owszem, ten krok można zlecić znajomym lub pracownikom firmy, lecz będzie to tylko kilka opinii. Znacznie lepiej jest poprosić o to internautów, którzy przedstawią realnie sytuację i pozwolą zweryfikować, co warto usprawnić.

Z kolei, jeśli chodzi o realizację feedbacku, to najlepiej postawić na własne, dedykowane rozwiązanie, które wykona dla nas firma informatyczna lub ewentualnie poszukać gotowych rozwiązań w sieci. Jedną z najbardziej rozwiniętych usług tego typu będzie strona marki Hotjar.

Feedback strony internetowej, czyli jak pozyskać oceny i opinie?

1. Poprzez wyskakujące okienko pop-up.

Wyskakujące okienko proszące o feedback strony internetowej może być bardzo skuteczne, ponieważ nie sposób go przeoczyć.

Takie okienko jest mocno inwazyjne, ponieważ od razu nakłania do działania. Więc użytkownik ma dwa wyjścia – szybko je zamknąć albo przejść do interakcji. Dlatego też mogą być one skuteczne, lecz także zarazem irytujące.

Warto tutaj rozważyć również moment pojawienia się takiego okienka. Najlepiej jak by to było w sytuacji, w której użytkownik chce opuścić stronę. To również jest idealny moment, aby poprosić o feedback, ponieważ użytkownik zakończył sesję, więc może zdać „relację” z odczuć i wrażeń na stronie.

2. Okienko przyklejone do rogu ekranu.

Innym sposobem proszenia o feedback strony internetowej jest inny rodzaj okienka, które pojawia się np. na dole z prawej strony ekranu. Jest to miejsce, w którym zazwyczaj pojawiają się wszelkie live chaty na stronie.

Jest to z pewnością mniej inwazyjna forma od powyższej, więc może w mniejszym stopniu jakkolwiek irytować odbiorców. Dodatkowo nie jest to aż tak nachalne, jak w powyżej sytuacji, gdzie odbiorca musi natychmiast zareagować. Tutaj można z powodzeniem przeglądać stronę, mając widoczne cały czas okienko.

3. Wysuwający się z boku widget.

Trzecim rozwiązaniem, w którym możemy poprosić o feedback internautów, jest przyklejony np. do lewej lub prawej krawędzi ekranu przycisk albo odnośnik, który obsłuży cały proces oceny strony. To rozwiązanie jest z pewnością najmniej inwazyjne, ponieważ raczej nie powinno ono w ogóle przeszkadzać podczas przeglądania strony, lecz jednoczenie mimo wszystko powinno być zauważalne.

W ten sposób użytkownik sam wybiera w dowolnym momencie, czy chce przejść do interakcji i oceny strony.

4. Dedykowana strona w połączeniu z wiadomością e-mail.

Następną formą proszenia o feedback strony internetowej jest skorzystanie z wiadomości e-mail. Zazwyczaj ten sposób możemy wykorzystać w sklepach internetowych, gdzie posiada się już historię zakupów z adresami e-mailowymi odbiorców strony.

Tutaj możemy wysyłać gotową ankietę widoczną bezpośrednio w treści wiadomości e-mail lub przekierowywać użytkowników do dedykowanej strony z gotową ankietą do wypełnienia.

5. Standardowe opinie produktów.

Jeszcze inną formą oceny strony są po prostu opinie produktów w sklepie internetowym.

Nie są one związane bezpośrednio z oceną samej strony, lecz bardziej z oceną sprzedawanego asortymentu. Ich posiadanie również odgrywa znaczącą rolę podczas procesu sprzedaży oraz także może być sposobem na zbieranie informacji odnośnie do sprzedawanych produktów.

W ten sposób możemy również zebrać interesujące opinie, które pozwolą udoskonalić produkt lub jakość oferowanych usług. To również widoczna i namacalna informacja dla innych potencjalnych klientów, że warto dokonać tutaj zakupu i utwierdzić się w przekonaniu co do słuszności wyboru danego produktu.

O co pytać użytkowników, prosząc o feedback strony internetowej?

Skoro już wiemy, gdzie można na stronie skutecznie prosić o feedback, to warto zastanowić się, o co właściwie pytać.

Pytania mogą być różne – w zależności od tego, co chce się akurat osiągnąć. Najlepiej jest je tak formułować, aby mieć gotową opinię w danym temacie, który nas akurat najbardziej interesuje. Mogą to być chociażby takie pytania jak:

  • Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?
  • Czy przedstawione informacje były dla Ciebie czytelne?
  • Jak trafiłeś na naszą stronę internetową?
  • Czy byłbyś skłonny odwiedzić nas ponownie?
  • Czy strona oferty zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz?

Jak widać, pytania mogą być bardzo ogólne, jak i odnoszące się do konkretnych stron czy elementów.

Co warto jeszcze wiedzieć, prosząc o feedback strony internetowej?

1. Zadawaj krótkie i konkretne pytania.

Niech pytania, które kierujesz do odbiorców, będą precyzyjne i krótkie.

Nie zmuszaj do nadmiernego rozwodzenia się nad tematem, ponieważ wielu to od razu zrazi.

2. Pytaj tylko o bieżącą stronę.

Staraj się nie tworzyć ankiety, która pyta o każdą stronę z osobna. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której użytkownik zapoznał się tylko ze stroną główną, a jest pytany o wrażenia dotyczące strony produktu, prezentacji cen oraz tego, jak intuicyjne jest przeglądanie produktów w sklepie. To mija się z celem.

Znacznie lepiej dostosować pytanie do sytuacji:

  • po kupieniu produktu zapytaj jedynie, dlaczego zdecydował się na zakup w Twoim sklepie
  • na stronie cennika zapytaj, czy przedstawiony sposób oferty jest czytelny
  • na blogu zapytaj, czy treść wpisu jest dostatecznie czytelna itd.

Tak więc, niech pytania mają odzwierciedlenie w tym, co akurat odbiorca wykonuje na stronie.

3. Oferuj prostą formę odpowiedzi.

Niestety, lecz do tego typu proszenia o feedback zazwyczaj większość internautów podchodzi niechętnie.

Z pewnością mamy przekonanie, że to zabiera czas, nawet jeśli faktycznie jest to dosłownie kilka sekund. Postaraj się więc tak formułować odpowiedzi, aby użytkownik nie musiał pisać, a klikać. Stosuj zatem listy wyboru lub gotowe odpowiedzi, które wystarczy kliknąć i już.

Z kolei niech ewentualne kwestie, gdzie można coś opisywać, pozostaw opcjonalne – dla tych, którzy są bardziej wylewni.

Można również tworzyć pytania ze skalą, gdzie np. pytamy, jak bardzo podoba się szata graficzna strony (np. w skali od 0 do 6). W ten sposób wystarczy kliknąć daną cyfrę i gotowe.

Podsumowanie informacji o tym, jak zbierać feedback strony internetowej

Jak widzisz, proszenie o opinie na stronie nie jest problematyczne.

Głównie odnosi się to do narzędzia, którym będziemy realizować taką czynność. Na szczęście na rynku jest kilka rozwiązań, które można wprowadzić na stronę, aby zbierać feedback.

Zatem z powyższymi wskazówkami oraz dawką chęci można skutecznie badać zadowolenie internautów z użytkowana danej strony internetowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.