Jak przedstawić firmowe usługi na stronie internetowej? – 6 porad

Jak przedstawić firmowe usługi na stronie internetowej?

Podstawą każdej strony firmowej jest prezentacja usług, jakie dane przedsiębiorstwo świadczy swoim klientom.

Bezpośrednio na stronie głównej, na specjalnie wydzielonej podstronie, poprzez utworzenie każdej usłudze dedykowanej zakładki – opcji jest sporo.

Najważniejsze jest to, aby osoby będące potencjalnymi klientami Twojej firmy szybko i bez problemu zorientowały się, jakie usługi świadczysz. Istotne jest też wytworzenie pewnego czynnika decyzyjnego, który spowoduje, że odwiedzający weźmie telefon do ręki lub też napisze maila.

Pytanie – w jaki sposób to uczynić? Jaka forma prezentująca firmowe usługi na stronie będzie najlepsza? Poniżej znajdziesz sześć wskazówek, które – mam nadzieję – przyczynią się do znalezienia możliwie najdokładniejszej odpowiedzi na te pytania.

Na co zwrócić uwagę, prezentując firmowe usługi na stronie www?

1. Mówienie o sobie nie zawsze jest złe.

W wielu naszych tekstach podkreślamy, że szukając czegokolwiek w sieci, interesuje nas osiągnięcie bieżącego celu.

Jeśli szukam butów do biegania, to nie interesuje mnie, w jakich krajach działa dany producent lub też, jakie ma logo. Moim celem jest zapewnienie sobie trwałego obuwia, które będzie mi służyło możliwie najlepiej i najdłużej.

Analogicznie, jeżeli w danym momencie chcę wypożyczyć samochód osobowy z wypożyczalni, to nie będę zwracał uwagi na to, iż staż tej firmy na rynku to kilkadziesiąt lat oraz że biznes przeszedł z ojca na syna.

Po prostu chodzi o to, że wiele firm stawia na nic nieznaczące informacje. Owszem, są to jakieś ciekawostki, lecz nie mają żadnego przełożenia na ewentualną decyzję o skorzystaniu z danej usługi.

Jednakże należy rozróżnić puste chwalenie się (lub też zaśmiecanie podstron ofertowych nieistotnymi informacjami) od cech firmy, które mogą przysłużyć się decyzji o wybraniu właśnie jej.

Innymi słowy – należy chwalić się i mówić o sobie z głową.

Wymienienie istotnych w danej branży firm, z jakimi się współpracowało, wyszczególnienie pewnych unikatowych cech, wskazanie umiejętności podpartych konkretnymi (i przede wszystkim sprawdzalnymi) liczbami – to są właśnie informacje, które należą do gatunku „mówienia o sobie”. Wyróżnia je jednak to, że bazują na faktach i pewnych realnych wartościach, które dla osób należących do Twojej grupy docelowej mogą być niezwykle istotne.

2. Wiarygodność podstawą przedstawienia Twoich usług.

Kontynuując wątek rozpoczęty w poprzednim punkcie, warto podkreślić, że firmowe usługi na stronie muszą być przedstawione w sposób wiarygodny.

W zasadzie cała Twoja strona internetowa musi wyglądać wiarygodnie. Powinna:

  • wyraźnie eksponować dane kontaktowe
  • zawierać informacje o firmie (adres siedziby, NIP, REGON itp.)
  • prezentować opinie klientów
  • zawierać klarowne i zrozumiałe słownictwo
  • posiadać certyfikat SSL
  • mieć design pasujący do obecnych czasów

Na wytworzenie poczucia wiarygodności składa się naprawdę wiele czynników. Chodzi po prostu o to, aby odwiedzający nie uznali, że Twoje przedsiębiorstwo to firma krzak lub też działalność przestarzała, nierozwijająca się od lat.

Ponadto witryna musi zawierać jakieś elementy, które przekonają użytkowników do tego, aby podjęli się kontaktu właśnie z Tobą, a nie z kimś innym.

3. Używaj języka odpowiedniego dla potencjalnych klientów.

Firmowe usługi na stronie www muszą być opisane we właściwy sposób.

Właściwy – czyli jaki?

Otóż jestem pewien, że w Twojej branży używa się jakichś specjalistycznych określeń. Co więcej, pewnie w Twojej firmie funkcjonują też Wasze własne zwroty, powstałe w wyniku jakichś sytuacji znanym tylko i wyłącznie Wam.

Jest to absolutnie normalne.

Jednakże, jaki byłby sens w eksponowaniu ich na stronie internetowej? Kluczowa kwestia dotyczy tego, że cała narracja strony internetowej (nie tylko elementów powiązanych z usługami) powinna być dobrana tak, aby nie wprowadzać odwiedzających w zakłopotanie.

Po wejściu na stronę muszą od razu wiedzieć, o co dokładnie chodzi. Specjalistyczne zwroty lepiej jest zachować na inne okazje, język wizytówki (którą strona internetowa jak najbardziej jest) ma odpowiadać typom użytkowników, na jakich Tobie zależy.

4. Spróbuj stworzyć i zaprezentować case studies.

Swego czasu na naszym blogu Bartłomiej Kiljan opublikował tekst na temat tzw. case studies.

Studia przypadków, gdyż to właśnie o nich mowa, prezentują jakiś konkretny (istniejący w rzeczywistości) problem wraz ze ścieżką kroków, które posłużyły jego rozwiązaniu.

Co ciekawe, nie wszyscy uważają case studies za coś pozytywnego. Znane są nam sytuacje, gdzie właściciele firm nie chcieli nawet słyszeć o ich tworzeniu, argumentując to w sposób mniej więcej taki: „nie będę się dzielił swoją cenną wiedzą z nikim innym”.

Według mnie jest to irracjonalne podejście, gdyż zupełnie rozmija się z meritum sprawy.

Studium przypadku ma pokazać wszem wobec, że:

  • w danej branży zaistniał pewien problem (który może przydarzyć się zapewne wielu innym)
  • zgłoszono się do Ciebie, aby Twoja firma poradziła sobie z nim
  • podjąłeś pewne kroki, aby pozbyć się problemu

Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, jaki poziom szczegółowości przyjmiesz w opisywaniu danego przypadku. Nikt nie każe dzielić się z całym światem cenną wiedzą, czy też schematami pracy wypracowanymi przez lata.

Znalezienie złotego środka w kwestii przyjmowania stopnia szczegółowości opisu pozwoli Ci zarówno na przedstawienie siebie w roli eksperta, który umie poradzić sobie z realnie istniejącym problemem, jak i nie zdradzi tych najcenniejszych informacji.

Reasumując, nie ma co się bać case studies. Stworzone z głową są bardzo silną kartą przetargową w kontekście decydowania się przez potencjalnego klienta na daną firmę.

5. Pokaż realną wartość.

Ponownie warto nawiązać do myśli rozpoczętej w poprzednim punkcie.

Otóż firmowe usługi na stronie dobrze jest podeprzeć o coś konkretnego, istniejącego. Doskonałym przykładem takiego konkretu są wspomniane wcześniej studia przypadków, lecz na tym nie koniec.

Ktoś, kto zastanawia się nad wyborem usługodawcy, bierze pod uwagę korzyści, jakie może osiągnąć poprzez współpracę z daną firmą. Liczą się zatem tylko i wyłącznie konkrety – żadne lanie wody, lecz czysta kalkulacja.

Musisz zatem, prezentując ofertę, wskazać na wyróżniające Cię spośród innych wartości. Coś, co przechyli szalę zwycięstwa na Twoją korzyść.

W tym celu odsyłam Cię do naszego wpisu o unikalnej propozycji sprzedaży. W tym tekście Bartłomiej Kiljan obszernie wyjaśnił, w jaki sposób wydobyć tę unikalną wartość, a także jak ją skutecznie zaprezentować potencjalnym klientom.

6. Udostępnij kilka form kontaktu z Tobą.

Każdy z nas jest inny.

Są osoby, które po przeczytaniu, jakie firmowe usługi na stronie posiadasz, zechcą odwiedzić Cię osobiście w biurze Twojej firmy. Wolą po prostu rozmowę z człowiekiem twarzą w twarz.

Jeszcze inni preferują skorzystać z telefonu, gdyż ten sposób zapewnia zarówno niemal natychmiastowy kontakt, jak i pewną „więź” z drugą osobą.

Co prawda nie ma jej przy okazji kontaktu mailowego, jednakże ten sposób również jest szeroko wykorzystywany z uwagi na to, że wiadomość przesłana formą cyfrową nie ginie, podczas gdy w trakcie rozmowy telefonicznej oraz twarzą w twarz jakieś szczegóły mogłyby po pewnym czasie umknąć.

Zmierzam do tego, że każdym z nas kierują nasze własne, indywidualne pobudki co do wyboru sposobu kontaktu. Pozbawienie potencjalnych klientów którejkolwiek formy spośród tej „złotej trójki” (osobiście, telefonicznie, mailowo) sprawi, że już na tym etapie wiele osób po prostu odpuści sobie Twoją firmę.

Jakie są główne zasady, które nakazują prezentować firmowe usługi na stronie internetowej?

Wymieniłbym w szczególności unikalną wartość, a także oparcie się o fakty.

Pierwsza z tych cech dostarcza pewien element wyróżnienia spośród innych. Coś, co sprawia, że Twoja firma jest pod jakimś względem niepowtarzalna.

Z kolei druga upewnia potencjalnych klientów, że masz realne doświadczenie w rozwiązywaniu ich problemów. Są wtedy w stanie zdecydowanie bardziej zaufać, mają jakąś „podkładkę” pod swoją decyzję.

Oczywiście pozostałe spośród wymienionych w tekście rad również polecam Ci wziąć pod uwagę w momencie, gdy będziesz się zastanawiać, jak przedstawić firmowe usługi na stronie internetowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.