Formularze na stronach internetowych – jak je efektywnie projektować?

Formularze na stronach internetowych

Nie wyobrażamy sobie bez nich internetu. Są jego nieodłączną częścią. Dzięki nim mamy możliwość m.in. rejestrowania się na różnego typu serwisach. O czym mowa?

Chodzi o formularze na stronach internetowych.

Wydawałoby się, że kwestia ich projektowania jest niezwykle banalna: wstawiamy kilka pól, przycisk zatwierdzający i to wszystko.

Nic bardziej mylnego.

Skuteczne formularze na stronach internetowych wymagają poświęcenia sporej ilości czasu, aby mieć pewność, że działają w sposób odpowiedni. Sprawdź, jak je tworzyć właściwie.

Jak projektować formularze na stronach internetowych? – 9 wskazówek

1. Przemyśl liczbę pól.

W większości poradników na temat tego, jak powinno się projektować formularze na stronach internetowych, przeczytasz, że liczba pól powinna być możliwie najmniejsza.

Z jednej strony jest to prawda. Jesteśmy dość leniwi i chcemy jak najszybciej osiągać wyznaczane przez nas cele. Jeśli zamierzamy wypełnić jakiś formularz, to zazwyczaj chcemy zrobić to jak najprędzej.

Jednakże Tobie jako właścicielowi strony internetowej powinno zależeć na zebraniu możliwie największej ilości informacji, co łączy się z chęcią zastosowania jak największej liczby pól.

Mając więcej informacji, możesz działać dużo sprawniej i precyzyjniej. Po prostu wiesz więcej, a tę wiedzę można wykorzystać na wiele sposobów.

Zatem podczas opracowywania pól formularza postaraj się znaleźć złoty środek w kontekście ich liczby.

2. Odpowiednio rozróżnij pola wymagane od opcjonalnych.

Idąc tokiem myślenia zapoczątkowanym w poprzednim punkcie, omijanie zbędnych pól sprawia, że formularz wypełniamy szybciej.

Dlatego też formularze na stronach internetowych muszą wyraźnie oddzielać od siebie pola obligatoryjne od tych, które możemy zignorować.

Oznaczenie pól wymaganych gwiazdką lub też napisanie „nieobowiązkowe” przy jakichś rubryczkach – sposobów można znaleźć co najmniej kilka.

Ważne, aby takie rozróżnienie występowało oraz było odpowiednio widoczne.

3. Obiecaj coś w zamian (i zrealizuj to!).

Formularze zapisu do newslettera bywają kłopotliwe dla właścicieli stron internetowych.

Użytkownicy kojarzą to mimo wszystko ze spamem. Boją się, że ich adres będzie gdzieś „latał” w sieci oraz że na skrzynkę będą dostawali zbyt wiele maili.

Dlatego też stosuje się pewne „wabiki”, by nakłanić użytkowników do zapisania się.

Kody rabatowe i darmowe materiały (np. e-booki) to najczęściej wykorzystywane „nagrody”. Jak najbardziej możesz stworzyć jakiś przydatny materiał, aby subskrybenci mieli dodatkową wartość z zapisania się na listę.

Ważna informacja: pamiętaj, aby spełnić obietnicę. Jeśli oferujesz coś w zamian, to faktycznie to dostarcz. Nie ma niczego gorszego od sprawienia zawodu na tym polu.

4. Wstaw wartości domyślne tam, gdzie warto.

Jakiś czas temu, dokonując zakupu w jednym z polskich sklepów online, w trakcie ustalania adresu dostawy musiałem wybrać kraj.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że musiałem przekopać się przez… listę rozwijaną. Znajdowały się na niej niemal wszystkie kraje na świecie. W porządku alfabetycznym, z Polską w żaden sposób niewyróżnioną, pomiędzy Peru a Portugalią.

Pod względem użyteczności jest to fatalne rozwiązanie. Najlepiej jest w takich sytuacjach stosować wartość domyślną z opcją jej zmiany dla chętnych.

Pamiętaj o tym, by Twoje formularze na stronach internetowych we właściwych miejscach miały jakieś sugerowane lub domyślne wartości, aby skrócić użytkownikom cały proces ich wypełniania.

5. Ustal odpowiedni rozmiar pól.

Formularze na stronach internetowych nie bez powodu mają zazwyczaj dopasowane szerokości pól do spodziewanej długości wpisywanych w poszczególne miejsca danych.

W ten sposób można poniekąd podpowiadać użytkownikom, ile się od nich w danym miejscu wymaga.

Jeżeli Twój formularz ma różnego rodzaju pola i jest dość rozbudowany, pamiętaj o tym, by wszystkie okienka miały odpowiednio dobraną szerokość.

6. Rozważ podzielenie długiego formularza na kroki.

Niejednokrotnie optymalizacja formularza na stronie wymaga podzielenia go na kilka kroków.

Robi się to po to, by uniknąć zaserwowania użytkownikowi „ściany” pełnej pól do wypełnienia.

W wielu przypadkach taki widok może odstraszać.

Z kolei podzielenie formularza na etapy poniekąd łagodzi ten efekt. Jednak czy jest to warte zachodu w absolutnie każdym przypadku?

Skłaniam się ku tezie, że jest to opłacalne tylko w przypadku szerszych, bardziej rozbudowanych formularzy. Jeżeli na swojej stronie internetowej masz takowy, to podzielenie go na kroki może okazać się bardzo skutecznym ruchem.

7. Mądrze sprawdzaj poprawność podawanych informacji.

Formularze na stronach internetowych składają się nie tylko z tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka.

To również cały mechanizm wysyłający wiadomość (lub inną dyspozycję), a także walidacja, czyli badanie stopnia zgodności wprowadzonych danych z oczekiwanym schematem.

Pamiętaj o tym, aby wyposażyć wszelkie formularze w wygodne i przystępne komunikaty. Najlepiej jest informować użytkowników o błędach bezpośrednio w miejscach ich popełnienia. Mowa tutaj np. o właściwych notyfikacjach czy też o zmienianiu koloru obramowania błędnie wypełnionego pola.

Innymi słowy, nie każ się domyślać odwiedzającym, co zrobili nie tak. Wszystko musi być jasne i klarowne.

8. Testuj różne formy tekstów towarzyszących formularzowi.

Skutecznemu formularzowi kontaktowemu towarzyszą odpowiednio dobrane teksty.

Mogą znajdować się w wielu miejscach:

  • tuż nad nim (np. jako forma poinformowania użytkowników, co znajduje się pod spodem i do czego służy)
  • jako etykiety (towarzyszące poszczególnym polom)
  • jako placeholdery (czyli teksty wewnątrz pól, podpowiadające, co powinno się wpisać w danym miejscu)
  • na przyciskach

Ich rola jest niebagatelna, ponieważ nadają wszelkim formularzom kontekst. Potrafią skutecznie zarówno zachęcić użytkowników do rozpoczęcia wypełniania, jak i równie dobrze odrzucić od tej czynności (np. niewłaściwie dobranymi słowami).

Etykiety oraz placeholdery muszą być jasne i zrozumiałe. Ich zadanie polega na klarownym informowaniu, za co odpowiadają poszczególne pola.

Z kolei przyciski muszą od razu informować, jaka czynność towarzyszy ich kliknięciu. „Potwierdź” czy też „OK” są słabym wyborem. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się „Wyślij wiadomość”, „Zapisz się na listę” lub „Odbierz darmowego e-booka”.

Tak jak wspomniałem w tytule tego punktu, najbardziej możliwie dopracowany formularz uzyskasz w zasadzie tylko i wyłącznie poprzez testowanie różnego rodzaju konfiguracji i zestawień.

9. Oraz po prostu testuj cały formularz!

Nawiązując do myśli z poprzedniego punktu, można ją rozciągnąć na cały formularz.

Mowa oczywiście o testowaniu.

Najlepszą formą sprawdzania skuteczności formularza są testy A/B.

Polegają one na oferowaniu użytkownikom różnych wersji formularzy. Chodzi o to, aby każda z nich różniła się jakimiś szczegółami. Następnie odwiedzający wypełniają ich odpowiednią liczbę, zaś Ty w dalszej kolejności porównujesz otrzymywane wyniki.

Dostatecznie duża próbka danych pozwoli Ci wyciągnąć odpowiednie wnioski, dzięki którym Twój formularz będzie się stawał coraz bardziej dopracowany.

Dlaczego formularze na stronach internetowych są tak istotne?

Formularze na stronach internetowych są podstawą wielu biznesów.

To właśnie dzięki nim firmy pozyskują np. zapytania ofertowe, które później można przekształcać na realnych klientów.

Zatem jeśli masz na swojej stronie internetowej jakiekolwiek formularze, poświęć dłuższą chwilę na ich odpowiednią optymalizację.

Z czasem zauważysz, jak istotna jest to czynność.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.