Google AdWords czy Facebook Ads?

Google AdWords czy Facebook Ads?

Dzisiaj skupiam się przede wszystkim na tych usługach z jednego, bardzo prostego i wyrazistego powodu. Otóż Google kontroluje około 97% swojego rynku, Facebook zaś 95%. Te liczby robią wrażenie, prawda? Nie ulega wątpliwościom, że resztę usług reklamowych tego typu należy określać jako niszowe. Na ich opis również przyjdzie czas, jednak w tym artykule krótko opiszę, jak działają obie sztandarowe usługi od Google i Facebooka, co pomoże Ci w wyborze tej najodpowiedniejszej. Google AdWords czy Facebook Ads? Sprawdźmy.

Sukces Twojej reklamy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to branża oraz określenie odbiorcy. Dalej ważna jest strategia działań oraz zapewne jedna z najważniejszych dla Ciebie kwestii, czyli budżet na reklamę. To właśnie od tych kryteriów zależy decyzja: Google AdWords czy Facebook Ads.

Google AdWords, czyli reklama w Google

Reklamowanie się w wyszukiwarce Google oparte jest przede wszystkim na tym, co Twoi potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkę. Innymi słowy, podstawą są określone słowa kluczowe powiązane z Twoją stroną. W Google AdWords użytkownik wpisuje pewne frazy w wyszukiwarkę, jeżeli są one zgodne z ustalonymi przez Ciebie, otrzymuje on w wyniku okienko z Twoją reklamą: adresem do Twojej strony www oraz kilkoma zachęcającymi tekstami.

Jaka jest cena takiej reklamy w Google AdWords? Samo wyświetlenie okienka z Twoją ofertą jest darmowe. Płacisz dopiero wtedy, gdy użytkownik kliknie Twoją reklamę, po czym wejdzie na Twoją stronę www. Przyznasz, że jest to bardzo wygodny i uczciwy mechanizm. Pozwala on na wygodę, kontrolę kosztów i rozliczanie się za efekt reklamy.

Jak wygląda ramowy plan kampanii reklamowej w Google AdWords? Przede wszystkim należy:

  • dobrać słowa kluczowe odpowiednie dla Twoich usług czy produktów
  • ustalić budżet, który poświęcisz na kampanię
  • ustalić zasięg reklamy – chcesz, aby Twoja reklama wyświetlała się globalnie, w danym kraju czy też dla użytkowników lokalnych?
  • po pewnym czasie wyselekcjonować słowa kluczowe, które cieszyły się największym zainteresowaniem Twoich klientów – skupienie się na nich sprawi, że Twoja inwestycja będzie przynosiła jak najlepsze rezultaty.

Samo korzystanie z usługi Google AdWords jest naprawdę proste, jednak cały haczyk polega na odpowiednim zdefiniowaniu kampanii reklamowej w taki sposób, aby była możliwie najbardziej skuteczna. Jeżeli wybierasz Google AdWords, możemy zaproponować rozwiązania dla Twojej firmy.

Facebook Ads, czyli promocja w social media

Dzięki usłudze reklamowej dostarczanej przez Facebooka możesz trafić do ściśle określonej grupy odbiorców. Zauważ, że każdy użytkownik korzystający z tego serwisu podaje różne informacje o sobie. Mogą to być np. wiek, miejsce urodzenia czy zainteresowania. Facebook przechowuje te dane i to właśnie dzięki nim reklama jest filtrowana dla odpowiednich użytkowników.

Zajmujesz się budownictwem? Jeżeli tak, to z pewnością będziesz chciał zrezygnować z wyświetlania Twojej reklamy dzieciom, bo to nie one są Twoją grupą docelową. Jesteś kosmetyczką? W takim razie skieruj swoją reklamę tylko i wyłącznie dla kobiet, aby zapewnić sobie jak największą skuteczność.

Jak zacząć reklamować się na Facebooku? Pierwsza kwestia to wybór, do czego ma prowadzić reklama. Należy określić czy miejscem docelowym ma być strona internetowa, określony wpis na Facebooku, czy nawet aplikacja. Trzeba też określić wspomnianą wcześniej grupę odbiorców, biorąc pod uwagę:

  • wiek
  • płeć
  • miasto (jeśli działasz na rynku lokalnym)
  • strony na Facebooku, które lubi Twój potencjalny klient
  • zainteresowania

Są to jedynie przykładowe – i mówiąc szczerze – dość oczywiste kryteria doboru odpowiedniej grupy docelowej. Można pokusić się także o wzięcie pod uwagę słów kluczowych użytych na profilu użytkownika, jego wykształcenia czy nawet miejsca pracy.

Google AdWords czy Facebook Ads?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z reklamą za pośrednictwem Facebooka lub Google, MobileTry przychodzi Ci z pomocą. Zaufaj nam i dotrzyj do jak największej ilości odbiorców, pomnażając swoje zyski dzięki Facebookowi. Możemy również poprowadzić Twoją kampanię Google AdWords.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.