Google AdWords Express, czyli łatwa reklama w wyszukiwarce

Google AdWords Express, czyli łatwa reklama w wyszukiwarce

Google AdWords Express to kolejne narzędzie, które w teorii ma uprościć reklamowanie się w Google dla małych i średnich firm przez znaczną automatyzację kampanii marketingowej.

Na pierwszy rzut oka wszystko brzmi bardzo dobrze. Ale czy jest tak na pewno?

Dlaczego większość firm używa pełnej wersji Google AdWords, a o Google AdWords Express mało kto tak naprawdę słyszał?

Zacznijmy od krótkiego opisu narzędzia.

Co to jest Google AdWords Express?

W 2011 roku Google udostępniło publicznie narzędzie o nazwie Google AdWords Express. Jest to prostsza wersja rozbudowanego narzędzia Google AdWords, która ma na celu maksymalne uproszczenie procesu reklamowania się w wyszukiwarce.

W pełnej wersji Google udostępnia ogromną ilość czynników, funkcji, możliwości itp.

Możesz sprawdzić, ile kosztuje wyświetlenie jednej reklamy, zbadać słowa kluczowe, wykluczać wyświetlanie się reklam na frazy itp.

Jeżeli masz duży budżet i wszystkie działania marketingowe chcesz opierać na Google AdWords, to tak naprawdę potrzebujesz pracownika na pełen etat, który będzie się tym zajmował, a niekiedy nawet i cały zespół kompetentnych ludzi.

Jednakże nie każda firma może pozwolić sobie na zatrudnienie kolejnego pracownika oraz nie każda firma ma budżet pięciocyfrowy, który może wydać w miesiąc.

To właśnie w takich sytuacjach wyróżnia się Google AdWords Express, które docelowo ma ułatwiać pracę osobom mającym ograniczony czas i zasoby ludzkie lub niemającym żadnego doświadczenia z reklamą w internecie.

Warto też wspomnieć, że Google AdWords Express jest przeznaczone dla biznesów lokalnych, które mają np. zwykły, stacjonarnych sklep oraz sklep internetowy i chcą zwiększyć swoją sprzedaż.

Głównym hasłem promującym tę usługę jest informacja, że możesz wszystko ustawić w mniej niż 15 minut i w przypadku, gdy potrzebujesz jakiejś pomocy, to możesz zadzwonić i uzyskać bezpłatną poradę.

Jeżeli zdecydujesz się na Google AdWords Express, to Twoje reklamy będą wyświetlane w wyszukiwarce, na urządzeniach mobilnych, w mapach Google itd.

Wobec tego, jakie są korzyści z Google AdWords Express i czy warto go używać, jednocześnie rezygnując z Google AdWords?

Google AdWords Express – zalety

Google AdWords Express często otrzymuje łatkę złego i bezużytecznego narzędzia w kontekście tego, co może zwykłe Google AdWords, przez co wiele osób myśli, że to zwykła strata czasu.

Nie jest to do końca prawdą i możemy wyróżnić kilka zalet tego narzędzia.

Google AdWords Express to zestaw narzędzi, które możemy znaleźć również w Google AdWords. Jego główną zaletą jest uproszczenie nawigacji i automatyzacja części zadań, przez co użytkownik nie traci czasu na mozolne ustawianie kampanii.

Dzięki Google AdWords Express będziesz mógł szybko tworzyć reklamy, a Google będzie się starało zoptymalizować je jak najlepiej na podstawie sprawdzonych metod.

Po opracowaniu wszystkich reklam Google wybierze najlepsze możliwe miejsca do ich wyświetlania w zależności od Twojego biznesu.

Przykładowo…

Jeżeli chcesz promować lokalnie swoją firmę, to reklamy będą wyświetlane dla użytkowników z Twojej okolicy lub bezpośrednio w Google Maps.

W porównaniu do Google AdWords nie musisz dokładnie wiedzieć, co każde z ustawień oznacza i w jaki sposób będzie ono rzutowało na końcowe wyniki kampanii. Google AdWords Express zrobi to za Ciebie w sposób optymalny.

Słowo „optymalny” jest tutaj kluczowe (o tym porozmawiamy w następny punkcie).

Jak już wcześniej wspominałem, uruchomienie kampanii nie zajmie Ci więcej niż 15 minut w przeciwieństwie do Google AdWords, gdzie ta sama czynność może trwać nawet kilka dni.

Kolejną zaletą Google AdWords Express jest dostosowanie grupy docelowej. W zależności od lokalizacji oraz niszy, w której działa Twoja firma, Google będzie wyświetlać reklamę osobom, które statystycznie mogą zwiększyć konwersję.

Podsumowując, jeżeli zależy Ci na prostocie i wynikach, powinieneś mocno rozważyć Google AdWords Express. W przeciwnym razie postaw od początku na pełną wersję Google AdWords.

Google AdWords Express – wady

Cytując:

Google AdWords Express to narzędzie stworzone z myślą o firmach, które chcą w prosty sposób reklamować się w Google.

Brzmi obiecująco, zwłaszcza oglądając stronę główną usługi, gdzie dostajemy również informację o tym, że oszczędzimy czas, płacimy tylko za efekty itd.

Gdzieś musi być haczyk.

Tylko dlatego, że spędzasz mniej czasu na dostosowaniu kampanii, nie znaczy, że taka kampania jest dla Ciebie najlepsza.

Jeżeli chcesz podejmować trafne i świadome decyzje, to pozyskiwanie coraz większej liczby informacji będzie dla Ciebie zawsze korzystniejsze, a to może zaoferować Tylko pełna wersja Google AdWords.

Jak już sam rozumiesz, prosta w działaniu automatyzacja może szybko stać się wadą ze względu na okrojenie informacji, które mają do nas docierać.

Spójrzmy teraz na proces optymalizacji, który w głównej mierze sprowadza się do wykluczenia błędnych słów kluczowych z reklamy.

Google AdWords Express oferuje taką możliwość, ale jest trochę okrojone i utrudnione.

Kolejną wadą jest właśnie słowo „optymalnie”. To, co Ty uważasz za optymalne, może wyglądać zupełnie inaczej dla algorytmów Google AdWords Express.

Oznacza to, że mamy niewielką kontrolę nad dostosowaniem reklam, co prawdopodobnie będzie skutkować niższym współczynnikiem konwersji.

Podsumowując, zalety Google AdWords Express są też jego największymi wadami. Prostota i automatyzacja oszczędzają czas, ale równocześnie ograniczają potencjał optymalizacji i niestety końcowego sukcesu.

Kto powinien używać Google AdWords Express?

Google AdWords Express jest przeznaczone dla lokalnych firm, które chcą wspomagać swój biznes przez reklamę w Google.

Dodatkowo musisz zarejestrować swoją firmę w Google Moja Firma i fizycznie istnieć w rezultatach wyszukiwania Google Maps, żeby móc się reklamować za pośrednictwem AdWords Express.

Wobec tego, po co używać Google AdWords Express zamiast pełnej wersji tego narzędzia?

To bardzo proste. Firmy, które będą najwięcej korzystać z tej usługi, to firmy:

  • które mają mały biznes lokalny
  • z bardzo małym budżetem, gdzie każdy klient jest na wagę złota
  • z małą liczbą pracowników
  • które nie chcą zatrudniać zewnętrznej agencji do jednorazowych kampanii reklamowych.

Można powiedzieć, że Google AdWords Express będzie idealnym narzędziem dla właścicieli jednoosobowych firm, gdzie sam zawiadujesz wszystkim – począwszy od księgowości, po budowę strony internetowej.

Warto nadmienić, że Google AdWords Express będzie też doskonałym poligonem testowym przed poważną kampanią w Google AdWords.

Kilka ważnych porad odnośnie do Google AdWords Express

Oto kilka porad dla początkujących:

  1. Zacznij z małym budżetem. W przypadku gdy reklama nie będzie przynosić żadnych skutków, nie stracisz zbyt wiele.
  2. Zaplanuj harmonogram wyświetlania się reklam w godzinach pracy lub w takich, w których Twoja grupa docelowa jest najbardziej aktywna. Takie działanie zwiększy konwersję.
  3. Dowiedz się, czym jest Google Analytics i w jaki sposób najlepiej go ustawić, żeby mieć jakiekolwiek informacje na temat użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę lub sklep internetowy z Google AdWords Express.

Google AdWords Express – podsumowanie

AdWords Express to jeden z najłatwiejszych sposobów na uruchomienie kampanii reklamowej w Google.

Jeżeli jesteś właścicielem małej firmy, którą sam prowadzisz we wszystkich aspektach, to czas jest dla Ciebie pewnie bardzo ważny. Dlatego AdWords Express może być doskonałym narzędziem na pozyskanie kilku nowych klientów bez dużych nakładów budżetowych i czasowych.

Jeżeli jednak chcesz wycisnąć z kampanii marketingowej jak najwięcej, to zdecydowanie polecam do tego pełną wersję Google AdWords.

Korzystałeś kiedyś z AdWords Express? Jeżeli tak, to podziel się z nami swoimi odczuciami na temat tego narzędzia.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!