Google Maps marketing – optymalizacja

Google Maps marketing - optymalizacja

Każdy z nas ma jakąś ulubioną aplikację w Google. Dla mnie taką jest bez wątpienia Google Maps. Oczywiście, teraz najciekawszą jest Google Now, ponieważ korzysta ze sztucznej inteligencji (Rank Brain). Jednakże, Google Maps to aplikacja, w którą włożono najwięcej czasu i ulepszeń, a jej wyniki mówią same za siebie.

Mimo że uważam się za człowieka, który umie poruszać się w miastach bez mapy, to i tak zawsze używam Google Maps. Zastanówmy się. Co byśmy zrobili bez wszechobecnego GPS-a, który wskaże nam drogę niemalże zawsze? Prawdopodobnie nasze życie drogowe byłoby nieco trudniejsze. Tony map i mnóstwo nerwów spowodowanych przez zgubienie drogi – oto co by nas czekało. Google Maps jest bez wątpienia jednym z najbardziej użytecznych narzędzi, które ujrzały świat. Jednak Google Maps umie znacznie więcej, niż pokazywanie drogi zgubionym turystom, którzy podarli już wszystkie papierowe mapy, bo nie umieli ich przeczytać. Jest to niezwykle potężne marketingowe narzędzie dla każdej lokalnej firmy. Dlatego też zrodziło się takie pojęcie jak Google Maps marketing.

W tym wpisie pokażę Ci, jak wzbogacić Twoją strategię marketingową w internecie przy pomocy Google Maps. Zajmiemy się kilkoma bardzo istotnymi funkcjami tego narzędzia oraz tymi mniej znanymi, które pomogą Twoim klientom znaleźć Cię w internetowej mapie, a co najważniejsze – przynieść Ci korzyści.

Co to jest Google Maps marketing?

W skrócie: Google Maps marketing to proces mający na celu wskazanie Twojej firmy na internetowych mapach Google. Jest to bardzo przydatne dla dużych firm i niezbędne dla małych biznesów, które walczą o każdego klienta.

Jaki jest sens Google Maps marketing?

Ostatecznym celem Google Maps marketingu jest osiągnięcie tak wysokiej pozycji, jak to możliwe i umieszczenie Twojej oferty w wynikach firm lokalnych w Google Maps. Im wyżej, tym lepiej. Sprawdźmy więc, jak to wygląda.

Wyniki wyszukiwania w Google Maps

Gdy wpiszesz frazę „księgarnia”, to wyniki w Google Maps będą opierać się na Twojej lokalizacji. Jeżeli kiedykolwiek szukałeś czegoś z poziomu telefonu (z systemem Android), to prawie na pewno uzyskałeś taki wynik:

Wyniki wyszukiwania w Google Maps

W powyższym przykładzie przeprowadziłem wyszukiwanie wspomnianej frazy. Jak widać, Tania Książka ma pierwsze miejsce dzięki swojej reklamie PPC. Jednakże, wyniki na Google Maps są tym, na czym tak naprawdę chcemy się skupić.

Podobnie do sposobu wyświetlania reklamy PPC, wyniki w Google Maps podlegają formule rankingu (pozycjonowania), na podstawie tej formuły pozycje w Google Maps są ustawiane następująco:

 • miejsce #1 – najbliższe i najbardziej widoczne
 • miejsca #2 i #3 – są przewidziane w przypadku, gdy potrzebujesz więcej opcji do wyboru

Teraz samodzielnie spróbuj na swoim smartfonie lub komputerze wyszukać np. księgarnię. Dzięki Google Suggest zostaną Ci wskazane najbliższe firmy pasujące do zapytania, które zostało wpisane w wyszukiwarkę.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje to samo wyszukiwanie wykonane na urządzeniu z systemem Android z włączoną lokalizacją (GPS).

Zrzut ekranu w Google Maps na smartfonie

W zależności od możliwości wyboru wyszukiwarka uznała, że skoro jestem w Olsztynie, to predykcja np. „księgarnia Olsztyn” będzie idealna dla mojego wyszukiwania. Google uznaje, że wyniki będą jeszcze bardziej pasować, niż w poprzednim przykładzie. Druga predykcja to „księgarnia internetowa”, czyli wychodzi na to, że Google chce mnie zmusić do tego, aby korzystać z Google Maps i wyszukiwać lokalne firmy! Google Maps marketing w całej swej okazałości.

Pozycje w wynikach Google Maps

Chociaż wyniki w mapach Google są zbliżone do naszej lokalizacji, to nie są jedynymi rodzajami wyników oferowanych przez Google Maps. Nie każdy użytkownik ma włączoną lokalizacje opartą o dane z jego urządzenia mobilnego, a wyniki w Google Maps są dostępne dla wszystkich z każdego miejsca na ziemi.

Na poniższej grafice widać pizzerie wyszukane przez kogoś z Olsztyna:

Pozycje w wynikach Google Maps

Jak widać, w Olsztynie jest dosyć duży wybór pizzerii, co sprawia, że jest to bardzo konkurencyjny rynek dla wyników marketingowych w Google Maps. Na szczycie listy jest Pizzeria DIAVOLINO, która ma średnią ocenę 3,9/5 i aż 37 recenzji.

Właśnie tutaj wchodzi w grę Google Maps marketing.

Jeżeli spojrzymy na drugi wynik wyszukiwania, to widzimy pizzerię Roma. Ma ona wyższą średnią ocen (4,3/5) na podstawie 26 recenzji. Wyższy wynik, a pizzeria Roma jest niżej niż DIAVOLINO. Dlaczego? Odpowiedź leży w tym, jak dobrze zoptymalizowany jest Twój wpis w Google Moja Firma wraz z kilkoma innymi czynnikami.

Co to jest Google Moja Firma?

Google Moja Firma umożliwia właścicielom firm na dotarcie do klientów, którzy wyszukują informacje na temat ich działalności. Praktycznie każda firma (z wyjątkiem tych bardziej „pikantnych”) może ubiegać się o pozycję w Google Moja Firma, która spowoduje wyświetlenie informacji tj. adresu, godzin otwarcia oraz ocen klientów.

Co to jest Google Moja firma?

Optymalizacja w Google Maps marketing – lista kontrolna:

1. Wpisz w Google Moja Firma swój kompletny adres firmy.

Może to wydawać się proste, ale sam widzę i jestem zaskoczony tym, jak wiele firm robi to źle.

Wpisz w Google Moja Firma kompletny adres firmy

Podczas wprowadzania adresu upewnij się, że wszystkie dane są prawidłowe. Pamiętaj również o polskich znakach, ponieważ najmniejszy błąd może ingerować w poprawność pozycji w Google Maps.
Spójrz, że wybrana przeze mnie opcja (sklepy) powoduje wyświetlenie się informacji „dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów”. Im więcej informacji wpiszesz, tym bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie wysokiej pozycji w rankingu Google Maps.

2. Dodaj obszar swojej działalności.

Niektóre firmy mają fizyczną lokalizację np. sklepu, ale również mogą obsłużyć większy obszar, np. pizzerie lub firmy dostawcze. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby stwierdzić, które obszary jesteś w stanie obsłużyć i zadeklarować to w Google Moja Firma. Może być to promień, pobliskie miasta i okolice.

Dodaj obszar działalności w Google Moja Firma

Możesz też zaznaczyć opcję „obsługuję też klientów pod adresem mojej firmy”. Jeżeli tego nie zrobisz, dla Google będzie to znaczyło, że nie chcesz, aby ludzie przychodzili do Twojej siedziby i możliwy jest tylko kontakt telefoniczny. Takim przykładem może być siedziba taxi.

3. Zweryfikuj adres swojej firmy.

Kolejnym krokiem będzie weryfikacja firmy. Na adres, który podałeś, otrzymasz kartkę pocztową z kodem weryfikacyjnym. Powinna ona dotrzeć w ciągu 11 dni. Google czasami pozwala na weryfikację telefoniczną dla niektórych działalności.

Zweryfikuj adres firmy w Google Moja Firma

4. Wypisz wszystkie istotne kategorie dla swojej firmy.

Wiele firm wpisuje tylko podstawową kategorię podczas tworzenia ich profili w Google Moja Firma. Mimo że nie jesteś zobowiązany do uzupełnienia tego, jest to bardzo ważne i istotne dla Twojego biznesu.

Istotne kategorie w Google Moja Firma

Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli firma oferuje szeroki zakres powiązanych usług. Jeżeli prowadzisz agencję marketingową, można ustawić „marketing internetowy” jak podstawową kategorię, a podrzędne to SEO, PPC, content marketing, copywriting, social media marketing itp. Im więcej podasz informacji do Google, tym dokładniej Twoja firma będzie opisana, a co za tym idzie – lepiej zoptymalizowana pod wyszukiwarkę.

5. Zoptymalizuj treści „O firmie”.

Pomyśl o tym, jak o podsumowaniu tego, co Twoja firma oferuje. Jakie są produkty i usługi, czym się różni od konkurencji. Wiele firm nawet nie ma choćby dwóch słów w tym podpunkcie, a jest to ogromny błąd.

Optymalizacja treści o firmie w Google Moja firma

Opis firmy powinien zawierać wszystko to, co potencjalny klient może chcieć wiedzieć o Twojej firmie. Co robisz, gdzie jesteś i dlaczego Twoja firma jest najlepsza. Można tu wstawić linki do odpowiednich podstron Twojej strony internetowej (wystrzegaj się nadmiernej ilości słów kluczowych). Co tu dużo mówić, musisz poświęcić trochę czasu, aby napisać dobry i przemyślany tekst o własnej firmie. Jeżeli tak jak w przypadku agencji marketingowej masz szeroką ofertę, użyj listy wypunktowanej, aby ustawić czytanie użytkownikom.

6. Zoptymalizuj zdjęcia w Google Moja Firma.

Co może sprawić, że Twoja firma będzie się wyróżniać? Zdjęcia! Jednak nie byle jakie, a profesjonalne i odpowiednio dobrane oraz zoptymalizowane.

Zdjęcia w Google Moja Firma

Spójrz na przykład dobrze zoptymalizowanego zdjęcia restauracji PAPU:

Zoptymalizuj zdjęcia w Google Moja Firma

Zobacz, jak o wiele ładniej wygląda ostre, profesjonalnie zrobione zdjęcie stolika w restauracji. To sprawia, że to miejsce wygląda o wiele bardziej zachęcająco niż pozostałe bez zdjęcia. Użytkownicy Google Maps mogą również obejrzeć inne fotografie tego miejsca, klikając na główne zdjęcie. W przypadku restauracji mogą to być dania, parking, szyld przed wejściem, sala do tańca itp.

Poza zamieszczeniem profesjonalnych zdjęć można je również zoptymalizować przez dodanie metadanych, czyli:

 • adres fizyczny
 • szerokość i długość geograficzna
 • miasto
 • lokalizacja geograficzna
 • państwo
 • słowa kluczowe dla Twojej firmy
 • komentarze o oferowanych usługach
 • dodatkowe informacje

7. Poproś klientów o pozytywne opinie.

Pamiętasz, jak na początku czytałeś, że ilość i jakość opinii nie są wyznacznikiem wysokiej pozycji w Google Maps? No cóż, nie jest to niestety do końca jasne, w jakim stopniu opinie użytkowników wpływają na algorytm pozycjonujący. Jednak sam pomyśl, firma bez żadnej opinii… Cóż, nie będzie ona w stanie konkurować z tymi, które posiadają ich kilkadziesiąt. Dlatego też ważne jest to, aby zabiegać o opinie klientów na temat Twojej działalności.

Pozytywne opinie w Google

Warto zauważyć, że opinie nie będą wyświetlać się obok opisu w Google Maps, jeżeli nie będzie ich co najmniej pięć. Pamiętaj więc, aby zachęcać zadowolonych klientów, aby napisali parę pozytywnych słów o Twojej firmie. Niestety, niezbyt wiele możesz zrobić w przypadku negatywnych opinii. Wytyczne Google mówią o tym, aby odpowiadać na każdą, dlatego bardzo ważne jest to, aby starannie monitorować to, co ludzie piszą.

Google Maps marketing – podsumowanie

Podobnie jak w wyszukiwarce internetowej, poprawa widoczności w Google Maps może (i prawdopodobnie będzie) wymagać czasu. Oznacza to, że nie ma drogi na skróty. Z dnia na dzień nie osiągniesz topowych pozycji. Nawet jeżeli będziesz postępował zgodnie ze wszystkim, co jest na naszej liście, widoczność Twojej firmy w Mapach Google może trochę potrwać. Jednak nie ma powodów do niepokoju. Wystarczy odrobina wysiłku, częste aktualizowanie profilu w Google Moja Firma oraz skupienie się na tym, co jest naprawdę ważne – czyli dbanie o klientów – aby osiągnąć cel. Jest nim w końcu wyższa pozycja.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. zenek

  czesc. ciekawy temat.
  mam pytanie: w miescie X mam 2 lub wiecej biur/sklepow pod ta sama nazwa „firma”. dla kazdego z nich (przyjmijmy 2) stworzylem strone g+, kazda lokalizacje potwierdzilem kartka pocztowa.
  w jaki sposob uzyskac, by po wpisaniu nazwy „firma” lub „firma” X na mapie pokazaly sie obie lokacje, a nie tylko jedna?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Witaj. Spójrz na ten przykład:

   Kilka aptek w mieście ma ma jedną stronę internetową, ale każda placówka osobną podstronę lub subdomenę. Każda z nich ma osobny profil, z linkiem zawsze do osobnej podstrony lub subdomeny i zawsze z innym numerem telefonu (bardzo ważne!). Dzięki takiemu rozwiązaniu można nawet zaobserwować kilka wpisów na jednej stronie, do tej samej firmy.

   Reasumując, potrzebujesz:
   – inny adres
   – inny numer telefonu
   – inny URL podstrony lub subdomenę do firmy X.
   Domena i nazwa firmy może być taka sama.

   Dlaczego tak jest?
   Powtarzanie tych samych danych, czyli w zasadzie zwielokrotnianie profili działa na obniżenie pozycji wszystkich profili Twojej firmy. Ten sam numer telefonu to jest dowód na powiązanie profili i podejrzenie o duplikat, czyli coś, czego Google bardzo nie lubi.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.