Gotowe strony internetowe – czy warto?

Gotowe strony internetowe – czy warto?

Tezę stawiam na samym początku – absolutnie nie. Opcja ta może być kusząca jedynie w przypadku, gdy chcesz prowadzić swój blog jedynie w ramach hobby. Dlaczego takich rozwiązań należy unikać, gdy myśli się o poważnym biznesie? Argumentów jest naprawdę wiele, dziś z kolei przytaczam jedynie te najbardziej istotne. Dlaczego więc gotowe strony internetowe są złym rozwiązaniem?

1. Abonament za stworzenie strony to strata pieniędzy.

Powyższe zdanie piszę nie tylko jako wykonawca takowych stron, ale również jako potencjalny klient. Uwierz mi, że lepiej jest wydać jedną kwotę i mieć problem z głowy, niż wplątać się w jakikolwiek abonament. Fakt, wiele serwisów oferuje darmowe plany abonamentowe, jednak postawmy sprawę jasno – wtedy masz nikłe wręcz możliwości. Strona jest np. pełna od reklam, nie masz możliwości zmiany adresu, nie możesz w 100% ingerować w treść strony. Właściciele serwisów oferujących takie opcje oczywiście wskażą Ci odpowiednie rozwiązanie, jednak jest ono zawsze jedno: przejście na wyższy pakiet abonamentowy. Jeżeli chcesz posiadać stronę-wizytówkę (bez konieczności jej częstej aktualizacji), to płacenie twórcom cyklicznie za to, że wisi sobie ona gdzieś w internecie w niezmienionej formie, jest po prostu irracjonalne. Gotowe strony internetowe nie spełniają funkcji, jaką powinien mieć serwis z prawdziwego zdarzenia.

Pomyśl jeszcze w ten sposób: co, jeżeli chcesz zrezygnować z usług takiej firmy? Niejednokrotnie wiąże się to z utratą:

 • adresu
 • plików odpowiadających za wygląd strony
 • treści (aczkolwiek jeżeli jest ona w 100% Twoim wytworem, to masz do niej prawa i możesz użyć jej w innym miejscu, oczywiście jeżeli posiadasz kopię zapasową)

2. Nie masz swobody.

Masz swoją stronę internetową, utworzoną przy pomocy prostego generatora. Chcesz dodać np. nową grafikę w konkretne miejsce. Czy masz taką możliwość? Nie zawsze. A co w wypadku, gdy chcesz zwęzić którąś z kolumn? Albo zwiększyć rozmiar logo? W większości wypadków – zapomnij o tym. Strona powstała przy pomocy generatora ma pewne ograniczenia, których bez płacenia nie da się ominąć. Z reguły strony te bazują na gotowym szablonie, gdzie masz zdecydowanie okrojone możliwości ingerencji w treść. Te możliwości zazwyczaj ograniczają się tylko do zmieniania tekstu czy grafik.

Pamiętaj, że wybieranie danego rozwiązania spośród podsuwanych Ci gotowych schematów to tylko iluzja swobody – prawdziwą wolność masz tylko i wyłącznie posiadając swoją niezależną stronę internetową. Chcesz ją zdecydowanie poszerzyć? Chcesz całkowicie przeprojektować, wedle własnego widzimisię? Proszę bardzo – ale tylko wtedy, gdy masz do niej pełen dostęp. A takiego w darmowych planach abonamentowych nie masz nigdy.

3. Konieczność korzystania z szablonów.

Jeżeli tworzysz stronę przy pomocy generatora, zawsze musisz wybrać jakiś szablon. Jak napisałem wyżej – wybieranie danego rozwiązania spośród podsuwanych Ci gotowych schematów to tylko iluzja swobody. Jeżeli zdecydujesz się na utworzenie strony internetowej przez profesjonalną agencję, masz możliwość zażyczenia sobie autorskiego projektu. Co to znaczy? Zanim powstanie strona właściwa, już działająca – zostanie Ci przedstawiony projekt graficzny (który następnie będzie pocięty i poskładany w formie gotowej strony). A skoro jest to projekt graficzny, to istnieje możliwość naniesienia absolutnie każdej poprawki, jaką sobie zażyczysz (chociaż nie wszystkie są oczywiście zalecane, rozsądek zawsze powinien być czynnikiem decydującym).

Wszystko sprowadza się do tego, że masz po prostu wybór. Tyle że nie wybierasz spośród gotowych rozwiązań w postaci szablonów, a spośród pomysłów, jakie znajdują się lub mogą znaleźć się w Twojej głowie.

4. Cierpliwość, cierpliwość i… cierpliwość.

Dobra strona nie powstanie przy pomocy kilku kliknięć. Proces jej tworzenia porównaj do budowy domu: można próbować wybudować go szybko, ale co może się za chwilę okazać? Dach jest niestabilny, ściany nie mają pionu, użyte materiały są kiepskiej jakości – po prostu wychodzą na jaw różne mankamenty. Sprawna agencja jest w stanie stworzyć dobrą stronę szybko, jednak nie jest to kwestia minut czy godzin, a kilku dni. Jednak biorąc pod uwagę perspektywę, z jaką buduje się taki serwis, jest to warte zachodu. Fakt, że gotowe strony internetowe powstają w kilkanaście minut, nie jest żadnym atutem w dłuższej perspektywie.

Gotowe strony internetowe – wnioski

Warto jest korzystać z gotowych narzędzi tylko wtedy, gdy chcesz się po prostu pobawić lub gdy zamierzasz hobbystycznie prowadzić bloga. Jeśli Twoja strona ma mieć charakter biznesowy, być swoistą wizytówką Ciebie i Twojej marki – zapomnij o gotowych rozwiązaniach. Jest to ścieżka na skróty, która może wydawać się atrakcyjna, jednak tak naprawdę jedynym beneficjentem takiego rozwiązania jest ten, kto oferuje Ci taką możliwość. Płacisz abonament za ograniczone możliwości zmian, a jako że dziś stronę wypada mieć i w najbliższym czasie stan ten nie ulegnie zmianie – płacić będziesz dalej. Czy to ma sens? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Gość

  Ciekawa opinia, ale zupełnie się nie zgadzam. W ogóle nie uwzględnił Pan utraty wartości w czasie i kosztów przeróbek. Strona raz stworzona przez agencje najdalej po 2-3 latach jest do wyrzucenia ze względu na utratę estetyki. Internet idzie za szybko do przodu. Pieniądze wydane jednorazowo na stronę rozkładamy na około 36-48 miesięcy i wcale nie wychodzi taniej niż abonament. Dodatkowo za wszystkie przeróbki trzeba oczywiście słono płacić. Jeśli ktoś ma zamiar używać strony wyłącznie jako prostej wizytówki biznesowej (bardzo dużo osób) to skorzystanie z kreatorów jest świetnym pomysłem.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dziękujemy za opinię, jednak w zupełności się z nią nie zgadzamy.

   Wartość każdej strony internetowej spada z czasem, gdyż zmieniają się np. obowiązujące trendy lub używane technologie. Dotyka to wszystkich serwisów, zarówno tych, które leżą na „gotowcach”, jak i tych, które są tworzone od zera. Przeróbki są z kolei płatne, gdyż jest to po prostu usługa – taka sama, jak zamówienie hydraulika do domu, aby zrobił to i owo. 😉 Jednak czy słono? Wszystko zależy od konkretnej firmy, bo można znaleźć solidnych wykonawców za niewielkie ceny. Ostatni, koronny wręcz argument, dotyczy spraw SEO. Prosta wizytówka biznesowa postawiona na gotowcu nigdy nie będzie dobrze sobie radziła w rankingach. Niestety, ale nie jest i nie będzie to świetnym pomysłem. Strona przechowywana na własnym serwerze może być modyfikowana w dowolny sposób, włączając w to nie tylko sam wygląd strony, ale i przede wszystkim jego mechanikę. A o mechanikę głównie chodzi, jeżeli liczy się na wysokie osiągi.

   Rozumiemy Pańskie podejście, jednak zbyt wiele razy na prośby klientów dokonywaliśmy przenosin z gotowców na niezależne serwery, aby twierdzić inaczej.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.