Grupa docelowa w reklamie jako forma zwiększenia zysków

Grupa docelowa w reklamie jako forma zwiększenia zysków

Prowadząc sklep internetowy, z pewnością korzystałeś już z wielu porad z branży e-commerce i próbowałeś różnych form reklamy własnego sklepu. Jednak czy zdałeś sobie sprawę z tego, że bez zdefiniowana grupy docelowej Twoje działania są mniej skuteczne?

Nie posiadając grupy docelowej, można powiedzieć, że oferujesz produkty dla wszystkich. Jest to już dostateczny błąd w działaniach promocyjnych bądź reklamowych. Jest takie powiedzenie: „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”.

To samo dotyczy reklamy czy oferty, którą tworzysz. Nie powinny być one skierowane do wszystkich, tylko do określonej grupy osób.

Reklamując produkt tylko wąskiej grupie docelowej, mamy większe szanse na uzyskanie zwrotu z inwestycji, większą szansę na zainteresowanie potencjalnego odbiorcy, czy nawet mniejsze koszty działań.

Pomyśl. Lepiej jest rozesłać promocyjną ofertę butów do biegania do 1000 przypadkowo spotkanych osób, czy lepiej rozesłać ją do 100 osób, które faktycznie biegają? Odpowiedź jest oczywista. Dlatego spójrz, jak grupa docelowa w reklamie potrafi wpłynąć na zwiększenie zysków.

Jak grupa docelowa w reklamie pomaga zwiększyć zyski?

Co to jest grupa docelowa?

Grupa docelowa – specyficzna grupa osób, do której chcesz kierować reklamę, ofertę lub usługę. Może być bardzo szeroka lub bardzo wąska, w zależności od obranego celu.

Pojęcie wydaje się proste, jednak schody zaczynają się, gdy mamy określić własną grupę docelową i zmienić nastawienie sprzedaży z „do wszystkich” na „tylko do określonej publiczności”.

Jak zdefiniować własną grupę docelową?

Zacznij od przeanalizowania obecnych klientów

To najlepszy sposób na początek. Wydaje się dość żmudnym procesem, jednak z pewnością warto to zrobić, aby określić grupę docelową. Nawet jeśli obecni klienci wydają się kompletnie zróżnicowani względem siebie, to po głębszej analizie będziesz w stanie określić choć jedną wspólną cechę. To wystarczy, aby już wstępnie poznać własnych klientów. Takim sposobem można płynnie przechodzić od ogółu do szczegółu.

Pomocnicze pytania, które pozwolą określić obecnych klientów pod kątem grupy docelowej, to na przykład:

 • Czy są to w większości kobiety, czy mężczyźni?
 • Czy są to osoby prywatne, czy firmy?
 • Jeśli firmy, to jakiej wielkości?
 • W jakim wieku są osoby korzystające z Twoich usług / produktów?
 • Skąd są?
 • itd.

Znając odpowiedzi na tych kilka powyższych pytań, możemy określić wstępnie grupę docelową i w przypadku późniejszych działań marketingowych, odpowiednio to wykorzystać w kierowaniu własnych reklam.

Przeanalizuj własną ofertę lub oferowane produkty

Grupa docelowa w reklamie może być również zdefiniowana na podstawie analizy własnej oferty. Spójrz na nią i zastanów się, jakie korzyści oraz jakie problemy potencjalnych klientów możesz rozwiązać. Mając takie cechy, łatwiej jest sobie wyobrazić, komu ten produkt można zaoferować. Spójrzmy na poniższy przykład:

Grafik świadczy wysokiej jakości usługi projektowania grafiki. Korzyść ze skorzystania z takiej oferty to profesjonalny wizerunek firmy. Profesjonalny wizerunek firmy z kolei przyciągnie więcej klientów, ponieważ firma będzie budzić zaufanie oraz wyglądać rzetelnie. Ostatecznie korzyść z posiadania wysokiej jakości wizerunku firmy powoduje większe zainteresowanie usługą, a to przekłada się na zwiększenie zysków.

Teraz należy zastanowić się, komu będzie zależeć na takiej usłudze i kto chętnie z niej skorzysta. Znajdując odpowiedź na to pytanie, mamy już podstawową grupę docelową, nad którą możemy dalej pracować i coraz bardziej ją zawężać.

Składowe, które definiują grupę docelową

Grupa docelowa składa się z pewnych składowych. Zaszufladkowanie klientów w poszczególnych kryteriach pozwala coraz ściślej określić docelową grupę klientów. Często taki podział nazywa się również segmentacją. Podzielić ją można na cztery kategorie:

 • Geograficzna
 • Demograficzna
 • Psychograficzna
 • Behawioralna

Spójrzmy na każdą z nich osobno i określmy jej cechy.

Segmentacja geograficzna

Jak sama nazwa wskazuje, dzielimy naszą grupę docelową pod kątem miejsca na świecie. W zależności od naszych działań oraz celów może to być zarówno rynek lokalny, krajowy, jak i zagraniczny. Jest to najprostszy do osiągnięcia podział klientów. W kwestii segmentacji geograficznej możemy podzielić klientów na obszary:

 • Kontynent
 • Kraj
 • Województwo / obszar danego kraju
 • Miasto
 • Lokalny rynek
 • Dzielnice

Segmentacja demograficzna

Mamy ustalony obszar działań, więc skupmy się na dobraniu idealnych cech demograficznych potencjalnych klientów. Swoją drogą są to najważniejsze cechy grupy docelowej i mają one największe znaczenie i wpływ na działania marketingowe, więc wybór musi być trafny:

 • Wiek
 • Płeć
 • Zawód
 • Wielkość rodziny
 • Zarobki
 • Poziom edukacji

Segmentacja psychograficzna

Kolejny segment grupy docelowej opiera się o ujęcie zachowań i stylu życia odbiorców. Szukamy tutaj pewnych specyficznych charakterystyk wśród danej grupy docelowej, ich sposobów życia czy codziennych zachowań. Są to więc takie aspekty:

 • Osobowość
 • Postawa wobec czegoś
 • Styl życia
 • Wartości osobiste
 • Zachowanie
 • Zainteresowania
 • Opinie w danej kwestii

Segmentacja behawioralna

Ostatni segment określa nam, czego potencjalni klienci mogą oczekiwać po produkcie czy usłudze. Są to więc takie cechy:

 • Gotowość do zakupu
 • Poszukiwane korzyści
 • Stopień lojalności do produktu / usługi
 • Status użytkownika

Zastosowanie i możliwości targetowania reklam

Bardzo duże możliwości daje płatna reklama na Facebooku, która posiada szereg opcji do wyboru pod kątem dobrania odpowiedniej grupy docelowej. Reklamując się tam, mamy bardzo duże szanse na dotarcie do właściwych osób.

Zresztą spójrz na własnym przykładzie. Wyłącz wtyczkę blokującą reklamy na stronie Facebooka i sprawdź, jakie reklamy będą się Tobie pojawiać. Jestem niemal pewien, że w większości przypadków reklamy będą odpowiadać Twoim upodobaniom i tym, czym aktualnie możesz być zainteresowany.

Duże szanse na dobranie grupy docelowej pod kątem reklamy oferuje AdWords, jeśli spojrzymy na czynnik geograficzny. Usługa oferuje wyświetlanie reklam w określonych lokalizacjach. Możemy reklamować się w całym kraju, w danym województwie, mieście, a nawet możemy wykluczać pewne obszary. Wybierając specyficzny obszar, mamy pewność, że nasza grupa docelowa w reklamie już jest w pewnym stopniu zawężona.

Sposób, w jaki napisana jest reklama w AdWords, również może mieć znaczenie pod kątem trafiania do odpowiednich osób. Wystarczy dopisać informację, która jasno przekaże, że oferta jest dla małych firm, dla kobiet w ciąży, czy dla osób wybierających się na wakacje. To również pozwala na odfiltrowanie osób, które nie skorzystają z naszej oferty.

Podobna sytuacja ma miejsce ze stroną lub sklepem internetowym. Sposób, w jaki napisana jest oferta lub opis produktu, może również powodować skuteczniejsze trafianie do użytkowników.

Najważniejsze, aby unikać pisania w stylu „Najlepsza oferta skierowana do wszystkich!”. Tak to nie działa. Nawet szeroka grupa docelowa jest lepsza niż hasło sprzedaży skierowane do wszystkich. Nawet samo hasło „dla kobiet” pozwoli statystycznie odseparować połowę użytkowników i trafić tylko do tych, którzy mają większą szansę na dokonanie zakupu.

Jak wspomniałem na początku – lepiej trafić do setki osób z dużym sukcesem powodzenia niż do tysiąca z nikłą szansą na sprzedaż.

Grupa docelowa w reklamie – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis otworzył Ci oczy na to, jak ważne jest docieranie do odpowiednich osób. Im trafniej dobrana grupa docelowa w reklamie, tym większa szansa na zwrot z inwestycji.

Podobnie sprawa wygląda z kosztami, gdyż wiadomo, że taniej jest skupić się – powiedzmy na lokalnym rynku – niż starać się zdobyć „całą Polskę”. Docieranie do odpowiedniej grupy osób jest szczególnie ważne w działaniach online, które są bardziej złożone od tradycyjnych form. Więc znalezienie idealnej grupy docelowej powinno być Twoim zadaniem numer jeden.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.