Ile wydać na AdWords?

Google AdWords jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów reklamy Twojej strony internetowej. Wiąże się z tym kluczowe pytanie - ile wydać na AdWords?

Trzeba pamiętać o tym, że Google AdWords to specyficzne narzędzie reklamowe. Jego mechanizm funkcjonuje niczym dom aukcyjny, licytujący koszt wejścia na Twoją stronę niczym aukcjoner z popularnego programu „Aukcje w ciemno”.

W takim wypadku kwestia tego, ile wydać na AdWords, jest kluczowa.

Ile środków powinienem przeznaczyć na Google AdWords?

Aby Twoja reklama przyniosła jak największe zyski przy optymalnym budżecie, odpowiedź na powyższe pytanie brzmi… to zależy. 😉

Już wyjaśniam dlaczego.

Zamiast traktować Google AdWords niczym narzędzie zjadające Twoje pieniądze, pomyśl sobie, że wydajesz złotówki na wiele minimarketów wewnątrz AdWords. Te minimarkety to słowa kluczowe.

Każda grupa słów kluczowych posiada wiele cech, na które składają się np. cena czy konkurencja.

Podczas licytacji kliknięć (potencjalnych odwiedzin Twojej strony internetowej) w Google nie licytujesz się ze wszystkimi na świecie. Interesują Cię tylko kliknięcia, które są odpowiednie dla Ciebie i Twoich konkurentów.

W kwestii przeznaczania środków na AdWords wartość produktu nie ma znaczenia. Nieważne czy sprzedajesz samochody, kwiaty, czy usługi. Znaczenie ma przede wszystkim budżet reklamowy – Twój oraz konkurencji.

Istotna jest więc branża, w której się obracasz, a przede wszystkim to, ile zysku mogą dostarczyć Ci klienci. Przede wszystkim od tego zależy to, ile wydać na AdWords.

Jaki jest możliwie minimalny dzienny budżet, który powinienem przeznaczyć na AdWords?

Pojęcie minimalnego budżetu w tym wypadku nie istnieje. Nie znaczy to jednak, że należy z miejsca rozpoczynać kampanię od dziennego budżetu wynoszącego 10 czy 20zł. Od kilku miesięcy słyszę często od swoich klientów:

No dobra, dajmy 15zł dziennie i zobaczymy czy to działa – a jak nie, to zwiększymy np. do 100zł.

Mimo że teoretycznie miałoby to sens, to nie przekłada się to na rezultaty w AdWords.

Spójrz na takie myślenie:

Wykupię małe ogłoszenie w gazecie, jeżeli wypali, to wykupię całą pierwszą stronę.

Nie tędy droga.

Z AdWords jest tak samo – błędne zbadanie rynku i konkurencji przyniesie tylko rozczarowanie. Nie można działać po omacku. Jeżeli ustawimy mały budżet dzienny, a dany rynek jest ogromny, to wyświetlanie naszych reklam zakończy się o godzinie 6 rano i nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Zbadanie rynku to pierwsza czynność, jaką należy podjąć. Pomocnym narzędziem może być tutaj, chociażby planer słów kluczowych.

Planer słów kluczowych to narzędzie, które może wesprzeć zbudowanie kampanii reklamowej, ponieważ:

  • pokaże Ci propozycje słów kluczowych i grup reklam
  • obejrzysz statystyki historyczne poszczególnych słów kluczowych
  • zobaczysz prognozowaną skuteczność słów kluczowych
  • powie Ci, jak utworzyć nową listę słów kluczowych, łącząc kilka innych list
  • ułatwi Ci ustalanie konkurencyjnych stawek oraz budżetów kampanii

Bez względu na to, czy już reklamujesz się w AdWords, czy dopiero zaczynasz, planer słów kluczowych pomoże Ci stworzyć podstawy skutecznej kampanii reklamowej. Podpowie Ci również, ile wydać na AdWords.

Ile powinien wynosić miesięczny budżet?

Moja rekomendacja dla zaczynających zwykle zależy od ich przeznaczanego budżetu na reklamę, a waha się w przedziale od 500zł do nawet 9000zł miesięcznie.

Skąd taki duży rozrzut?

Ostateczna kwota zależy od branży, kosztu kliknięcia reklamy oraz od tego, jak bardzo chcesz, aby Twoja kampania była udana.

Moim klientom często sugeruję:

Im większą renomę posiada Twoja firma lub marka, tym początkowy budżet na reklamę powinien być wyższy.

Jeżeli dopiero zaczynasz i nie znasz AdWords, najlepiej jest zacząć od niższej stawki.

Od jakiej?

Zwróć się do nas, pomożemy Ci w podjęciu optymalnej decyzji.

Jedno jest pewne i bezsprzeczne – wyższa stawka przyniesie Ci więcej kliknięć w reklamę, co spowoduje, że uzyskasz więcej informacji do analizy. A jak wiadomo, informacja jest bezcenna.

Jedna duża inwestycja na kwartał czy mniejsza na cały rok?

Częstym błędem, jaki zauważam przy obserwowaniu kampanii prowadzonych dotychczas na własną rękę, jest rozciągnięcie dużej kwoty na cały rok. Daje to mały budżet dzienny, a więc krótszą reklamę.

Nie twierdzę, że to zły pomysł, ale w niektórych przypadkach przeznaczenie dużej kwoty (np. 10 000zł) tylko na okres jednego kwartału przyniosło dużo lepsze rezultaty, niż przyniosłoby przeznaczenie tej kwoty na cały rok.

Dlaczego?

  • W krótkim czasie wiedziałem, czy reklama przyniesie zamierzone rezultaty, czy nie. Jeżeli nie, to wtedy informowałem o tym klienta i starałem się wybrać optymalną strategię.
  • Kampania reklamowa mogła konkurować na równi z najlepszymi, którzy mieli dużo większy budżet od mojego klienta.

W niektórych branżach jedno kliknięcie danego słowa kluczowego może kosztować nawet 100zł. Dlatego zalecany budżet będzie zależał od Twojej branży, ale również od obszaru geograficznego. Większą konkurencję będziesz mieć w Warszawie, a mniejszą w Olsztynie. MobileTry pomoże Ci wybrać optymalną strategię, więc jeżeli jeszcze się wahasz – skontaktuj się z nami.

Ile wydać na AdWords? Czy warto?

Uwielbiam to pytanie, ponieważ łatwo na nie odpowiedzieć. Kiedy bierzesz pod uwagę AdWords, to jest to dla Ciebie znakomita inwestycja… ale tylko wtedy, gdy kampanię prowadzi ktoś, kto się na tym po prostu zna.

Spec od reklamy i marketingu powinien Cię poinformować, jakie są prognozy kampanii, czy Twój biznes ma już konkurencję ze strony wielkich korporacji i czy możesz stawać z nimi w szranki. Ponadto AdWords nie jest dla wszystkich. Do niektórych rynków AdWords po prostu nie pasuje.

Jak już wspomniałem w powyższych akapitach, istnieje wiele czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na to, ile powinno się wydać na kampanię AdWords. Pamiętaj o tym, że prawie każdy rodzaj działalności może współpracować z narzędziem AdWords i przynieść lepsze lub gorsze rezultaty.

Jeśli nie masz pełnego przekonania do tego, co jest opisane na tym blogu i nie wiesz jak zacząć, nasza agencja z pewnością pomoże Ci poprowadzić skuteczną kampanię w Google AdWords.

Ile wydać na AdWords?
Artykuł oceniono na: 4.9 (głosy: 9)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: