Integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi – 9 porad

Integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi

Twórcy stron internetowych, analizując briefy przesyłane przez potencjalnych klientów, bardzo często mają zadanie typu: „integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi”.

Choć w zdecydowanej większości przypadków to poważnie brzmiące zadanie sprowadza się jedynie do wstawienia tu i ówdzie przycisków odnoszących się do mediów społecznościowych, to w rzeczywistości może (a nawet powinno być) znacznie szerszym zagadnieniem.

Dlaczego?

Poniżej zamieszczam listę dziewięciu kwestii, jakie warto jest mieć na uwadze podczas integrowania strony www z social media. Sprawdź, jakim zagadnieniom powinieneś się przyjrzeć:

Integracja strony www z social media – 9 wskazówek

1. Spraw, aby przyciski komponowały się z ogólnym wyglądem strony.

Skoro strona stronie nierówna, to i przyciski przyciskom nierówne.

Z jednej strony warto jest stawiać na naturalną kolorystykę odpowiadającą poszczególnym portalom. Wszyscy kojarzą Facebooka z kolorem granatowym, Twittera z niebieskim, a YouTube’a z czerwonymi barwami.

Jednakże z drugiej strony w wielu przypadkach zastosowanie wielu tak różnych kolorów na danej stronie internetowej może po prostu zaburzać cały jej design, niepotrzebnie wprowadzając „zamieszanie” pod kątem barw.

Bądź zatem pewien, że integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi odbywa się w harmonii z całym wyglądem witryny. Powinien być on możliwie najbardziej spójny.

2. Zachowaj umiar.

Na wielu stronach internetowych ewidentnie przesadza się z przyciskami social media.

Na pasku bocznym, „przylepione” do krawędzi ekranu, w menu, w stopce, przed postem, w jego środku, pod nim…

W niektórych przypadkach można spotkać je naprawdę wszędzie.

Owszem, powinny być zauważalne, jednak absolutnie nie można nimi bombardować oczu odwiedzających. Uczyń je dostępnymi, lecz nie na tyle wyeksponowanymi, aby odwracały uwagę od zdecydowanie istotniejszych elementów Twojej strony internetowej.

3. Nie korzystaj z absolutnie wszystkich mediów społecznościowych.

Zdarza się, że ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z social media, zakładają konta wszędzie.

Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Tumblr – można je wymieniać i wymieniać.

Jednakże zapał ten mija najczęściej w okolicach pierwszego tygodnia po dacie startu i profile te leżą dalej puste, bez żadnej opieki. Nie trzeba dodawać, że nie powinno się tak robić, gdyż po pewnym czasie źle to świadczy o właścicielu wspomnianych profili.

To samo z przyciskami mediów społecznościowych na stronach internetowych. Podczas konfigurowania wszelkich widgetów odpowiadających np. za przyciski umożliwiające udostępnianie treści, daje się użytkownikom dziesiątki serwisów do wyboru.

W większości przypadków jest to błędny krok, ponieważ zbyt duży wybór – wbrew pozorom – często jest mniej korzystny, aniżeli ograniczenie go wyłącznie do liczących się dla danej witryny serwisów.

Więcej na ten temat przeczytasz w tekście o psychologicznych sztuczkach zwiększających sprzedaż, gdzie Bartłomiej Kiljan w przystępny sposób omówił tzw. paradoks wyboru.

4. Przemyśl stosowanie tzw. social login.

Integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi może być również powiązana z tzw. social login, czyli możliwością szybkiego założenia konta w danym serwisie poprzez skorzystanie z danych, które ma już o Tobie np. Facebook.

Rozważając tę kwestię na swojej stronie internetowej, weź pod uwagę dwa fakty.

Po pierwsze z natury jesteśmy leniwi. Dlatego też wiele osób, chcąc uniknąć żmudnego procesu rejestrowania się od zera na jakiejś stronie internetowej, wybiera „Zaloguj się z Facebookiem” i ma problem z głowy.

Po drugie rośnie liczba osób, które sprzeciwiają się temu, by coraz więcej danych, kont itp. jakkolwiek łączyć z Facebookiem. Chcą samodzielnie decydować o tym, jakie informacje podadzą w danym miejscu, a także o tym, co Facebook (oraz podmioty z nim powiązane) ma o nich widzieć.

Zastanów się, które podejście jest ważniejsze dla Ciebie oraz dla osób wchodzących w skład Twojej grupy docelowej.

5. Umiejętnie powiąż social media z blogiem.

Integracja strony www z social media to podstawa, jeśli prowadzisz bloga.

Jeżeli naprawdę porządnie blogujesz, to masz spory ruch na swojej stronie internetowej, który generowany jest przez poszczególne wpisy.

Stawiam zatem dolary przeciwko orzechom, że zdarzają się osoby, którym Twoje teksty się podobają. Chciałyby więc podzielić się nimi np. ze znajomymi czy też z osobami, które dzielą z nimi tę samą pasję.

Ułatw im tę czynność, zamieszczając na stronie pojedynczego wpisu blogowego przyciski, które im w tym pomogą.

Pamiętaj jednak o poradach zawartych w pierwszym oraz drugim punkcie niniejszego wpisu, tzn. aby ich wygląd oraz umiejscowienie były określone z głową.

6. Pamiętaj, że media społecznościowe to jedynie dodatek.

Bywa, że integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi idzie nieco zbyt daleko.

Nie tylko przesadza się z liczbą elementów jakkolwiek powiązanymi z social media, lecz także nadmiernie się je eksponuje.

Niemal wszystkie strony internetowe stworzone zostały po to, by zatrzymywać ruch wewnątrz serwisu. Zatem nie ma najmniejszego sensu w tym, aby czynić wszelkie ikonki społecznościowe na tyle wyróżniającymi się, by użytkownicy chcieli opuścić Twoją stronę na ich rzecz.

Owszem, są one fajnym dodatkiem, jednak nie powinny kusić do wychodzenia z Twojej witryny.

7. Zadbaj o tagi Open Graph.

Na pewno zdarza Ci się udostępniać w mediach społecznościowych różnego rodzaju linki.

Skąd dane portale „wiedzą”, w jaki sposób przedstawiać takie odnośniki? Skąd biorą informacje potrzebne do wyświetlenia właściwego zdjęcia, tytułu, opisu itp.?

Odpowiedzialne są za to odpowiednie fragmenty kodu strony internetowej. W przypadku Facebooka mowa o tzw. tagach Open Graph.

Najlepszym źródłem informacji o tym:

  • czym są tagi Open Graph,
  • jak wyglądają,
  • jakie są ich rodzaje,
  • w jaki sposób wstawić je na własną stronę internetową,
  • jak przyczyniają się do zwiększenia popularności danej strony internetowej,

jest opublikowany na łamach naszego bloga wpis Jakuba Ozorowskiego dedykowany temu, jak wykorzystać Open Graph.

Dzięki tym tagom powiązanie Twojej strony www z social media będzie stało na o wiele wyższym poziomie.

8. Jeśli Twój instagramowy profil ma świetne zdjęcia, pokaż je na stronie.

Integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi nie musi kręcić się jedynie wokół Facebooka.

Wiele biznesów ściśle opiera się o aspekty wizualne. Moda, fotografia, podróże – robiące wrażenie zdjęcia są ich absolutną podstawą.

W takich wypadkach aż prosi się o założenie konta na Instagramie, za którego pomocą można generować bardzo wartościowy ruch.

Zakładając, że masz już takie konto oraz publikujesz za jego pośrednictwem oszałamiające zdjęcia, zintegruj je z własną stroną internetową.

Zamieść na niej odpowiedni widget, który wyświetli fotografie z Instagrama bezpośrednio na Twojej witrynie.

Koniecznie poproś twórcę swojej strony internetowej, aby wdrożył takie rozwiązanie.

9. Korzystaj ze statystyk.

Podstawą coraz sprawniejszego działania biznesu w sieci jest cykliczne korzystanie ze statystyk.

Mowa przede wszystkim o sprawdzaniu skuteczności różnych rozwiązań, a także o dokonywaniu niezbędnych korekt na podstawie otrzymywanych wyników.

Strony internetowe mają to do siebie, iż można mierzyć na nich skuteczność wielu elementów. Koniecznie sprawdzaj „klikalność” przycisków odnoszących się do mediów społecznościowych, aby upewniać się, czy Twoje działania przynoszą pożądane skutki.

Zaglądaj również do statystyk, jakie oferują poszczególne portale. One także podpowiedzą Ci, czy działasz we właściwy sposób.

Dlaczego integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi jest tak istotna?

Powiązanie strony www z social media pomimo tego, że jest hasłem bardzo ogólnym, kryje w sobie nieskończenie wiele niuansów.

Media społecznościowe stały się integralną częścią naszego życia – czy tego chcemy, czy też nie.

Zatem ich udział w generowaniu ruchu oraz idącego za nim zarobku jest ogromny.

Nie dopuść do tego, by marnować szansę, jaką daje umiejętna integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.