11 wskazówek dla internetowych sklepów odzieżowych

Wskazówki dla internetowych sklepów odzieżowych

Ruszanie z własnym odzieżowym sklepem internetowym w obecnych czasach jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Wymaga ono od właściciela szeregu działań: uzbrojenia się w cierpliwość, znalezienia czynnika wyróżniającego, sporych nakładów zarówno finansowych, jak i czasowych – można wymieniać jeszcze długo.

Co zatem zrobić, aby jakkolwiek wyróżnić swój raczkujący sklep spośród setek lub nawet tysięcy innych, które istnieją na rynku już od dłuższego czasu?

Poniżej znajdziesz listę wskazówek dla internetowych sklepów odzieżowych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę polegającą na wydzieraniu coraz większych kawałków tortu od „wyjadaczy”, mających w tej branży ugruntowaną pozycję.

Porady dla nowych internetowych sklepów odzieżowych – 11 sugestii

1. Dodawaj wyłącznie wysokiej jakości obrazy.

Na naszym blogu bardzo często posługujemy się stwierdzeniem, iż powiedzenie „jeść oczami” nie bez powodu używane jest tak chętnie.

Atrakcyjne wizualnie przedstawienie produktów to absolutne must-have w szczególności w branży modowej.

Mam tu na myśli zarówno rozmiary wagowe fotografii, ich wymiary, dobrane kadry, jak i jakość – wszystkie cztery aspekty muszą zostać spełnione, aby zdjęcia były pozytywnie odbierane przez potencjalnych kupujących.

W wolnej chwili zachęcam Cię do szerszego zgłębienia tego tematu poprzez tekst o tym, jak dobrać zdjęcia produktów w sklepie internetowym.

2. Wykorzystuj newsletter.

„Newsletter jest niemodny, staroświecki, przestarzały, wszyscy omijają maile z uwagi na spam” – da się słyszeć takie głosy.

Jest to nieprawda, w szczególności w branży fashion.

Pozyskiwanie adresów mailowych przez sklepy internetowe jest doskonałym sposobem na informowanie klientów o wszelkich promocjach, kodach rabatowych itp.

Taka praktyka jest cały czas z powodzeniem wykorzystywana.

Również i na ten temat powstał na naszym blogu dedykowany wpis: jak zwiększyć skuteczność newslettera w e-commerce?

3. Opracuj intuicyjną wyszukiwarkę wraz z filtrowaniem.

Wygodne przeczesywanie asortymentu jest absolutną podstawą funkcjonowania sklepów w e-commerce.

Po pierwsze musisz zadbać o to, aby wyszukiwarka na stronie internetowej nie sprowadzała się jedynie do obecności wąskiego paska z lupką. Obecnie stosuje się wiele rozwiązań, które czynią ją rozbudowaną:

 • podpowiadanie fraz
 • wskazywanie konkretnych produktów jeszcze na etapie wpisywania frazy
 • sugerowanie innych produktów w razie braku tego, czego się szuka

Zwłaszcza w branży modowej istnieje spora szansa na to, że ktoś kupi jednak coś innego.

Po drugie samo serwowanie wyników musi odbywać się w sposób intuicyjny, tzn. z użyciem wygodnej filtracji, która odpowiednio zawęzi rezultaty do oczekiwań szukającego.

4. Pokazuj przedmioty w użyciu.

Samo prezentowanie produktów na białym tle nic nie daje. Są one wtedy bez wyrazu, takie zwykłe.

Owszem, fotografia produktowa zwłaszcza jako pierwsze zdjęcie jest istotna, jednak nie powinieneś ograniczać się tylko do takich ujęć.

Świetnie radzą sobie kadry, które przedstawiają rzeczy w świecie realnym – jako elementy całych stylizacji, wykonane w gdzieś na mieście itp.

Kupujący może wtedy wyobrazić siebie w dokładnie takiej samej sytuacji. Tym bardziej że są takie produkty, które lepiej jest oglądać na kimś niż same, jedynie na białym tle (typu okulary, płaszcze).

5. Pamiętaj o niezwykle istotnej roli social proof.

Wśród internetowych sklepów odzieżowych panuje moda na to, by zachęcać odwiedzających do współtworzenia treści poprzez:

 • dodawanie opinii o produktach
 • prośby o wykonywanie zdjęć i oznaczanie sklepu w social media
 • funkcję komentarzy
 • współtworzenie produktów (np. z jakimiś konkretnymi napisami)

Tak – użytkownicy jak najbardziej mogą brać aktywny udział w życiu danego sklepu.

Dużo więcej na ten temat (wraz z konkretnymi przykładami) dowiesz się z naszego tekstu o treści tworzonej przez użytkowników.

6. Zadbaj o przyjazny i szybki kontakt.

Chciałoby się rzec, że to podstawa podstaw.

Nie ma nic gorszego niż sklep internetowy, który nie oferuje swoim klientom możliwości sprawnego kontaktowania się z nim w razie zaistnienia jakichkolwiek problemów.

Musi wystąpić idealny mariaż dwóch kwestii – szybkości odpowiedzi oraz jakości odpowiedzi.

Upewnij się, że osoby odpowiedzialne za to w Twoim sklepie internetowym faktycznie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków.

7. Dopracuj opisy produktów.

Wśród internetowych sklepów odzieżowych spotyka się w zasadzie dwa typy opisów produktów:

 • zwyczajne, suche, jedynie z konkretnymi informacjami
 • rozbudowane, zawierające elementy storytellingu

Zazwyczaj pierwsza opcja jest niewystarczająca. Bywa po prostu nieatrakcyjna, mało przekonująca.

Z kolei stosowanie opisów bardziej rozbudowanych (np. działających na wyobraźnię, podpowiadających konkretne stylizacje, które można utworzyć z wykorzystaniem danego elementu ubioru) jak najbardziej może przekonać niektórych do zakupu danej rzeczy.

8. Dostarcz klarowną rozmiarówkę.

Ponownie wspomniana już podstawa podstaw.

Podanie dokładnych rozmiarów czy też wymiarów dla wszystkich oferowanych przez siebie produktów jest wręcz oczywiste.

Dotyczy to zarówno branży modowej, jak i produktów przynależących do wszelkich innych dziedzin (średnicy i długości jakiejś rurki, wymiarów smartfona itp. itd.).

Na tym etapie nie powinno być żadnych wątpliwości, wszystkie informacje podane na stronie internetowej powinny zgadać się ze stanem faktycznym.

9. Spraw, aby klient czuł radość z rozpakowywania paczki.

Pytanie – dlaczego prezenty dla naszych bliskich pakujemy w kartony, owijamy je papierem dekoracyjnym, a na końcu wiążemy wszystko ładną wstążką?

Po to, aby czerpać przyjemność z ich odpakowywania. Jest to niezwykle przyjemny proces, który jeszcze przed ujrzeniem zawartości potrafi przynieść nam dobre chwile.

Ba, często nie ograniczamy się jedynie do tej warstwy zewnętrznej. Nawet środek potrafimy urozmaicić na tyle, by wspomniany proces jeszcze odrobinę przedłużyć.

Jest to element, który wśród internetowych sklepów odzieżowych spotyka się już od długiego czasu. Sklepy bardzo ładnie organizują wnętrza paczek:

 • wykorzystują bardzo estetyczne elementy
 • dodają gratisy
 • ręcznie podpisują np. kartki
 • używają przyjemnej narracji w różnego rodzaju materiałach znajdowanych wewnątrz

Dzięki temu klienci zdecydowanie lepiej odbierają swoje zakupy. Mają dużo lepsze wrażenia z obcowania z nimi. I nawet jeśli zakup raz na jakiś czas nie jest za bardzo udany, to jednak sposób jego zapakowania niejednokrotnie potrafi spowodować uśmiech na twarzy.

Więcej na ten temat dowiesz się z tego tekstu: unboxing w e-commerce.

10. Mobile, mobile, mobile…

Nie dało się stworzyć tego tekstu choćby bez małej wzmianki na ten temat.

Rola zakupów mobilnych już od lat jest bardzo istotna.

Tym bardziej w kwestii zakupów odzieżowych, które dość chętnie dokonujemy za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Upewnij się zatem, że Twój sklep internetowy wygodnie obsługuje się przy użyciu tabletu czy też smartfona.

11. Analizuj gromadzone dane po to, by usprawniać sklep.

Dobry sklep internetowy to taki, który na bieżąco reaguje na wszelkie gromadzone dane i wyciąga z nich odpowiednie wnioski.

Istnieje sporo narzędzi (choćby nawet Google Analytics dla początkujących), które podpowiadają, czy stosowane rozwiązania są w porządku, czy jednak lepiej jest je przemodelować lub całkowicie z nich zrezygnować.

W tym momencie mogę polecić Ci również jeden z naszych tekstów o walce z porzucaniem koszyków przez kupujących. Jest to problem wielu sklepów internetowych, który – przy użyciu odpowiednich środków – da się jak najbardziej usprawnić.

Podsumowanie tekstu o wskazówkach dla początkujących internetowych sklepów odzieżowych

Jak widać, powyższy wpis zawiera dość ogólne porady.

Mam jednak nadzieję, że mogą być one jakąkolwiek inspiracją dla Ciebie, aby Twój sklep internetowy generował nie tylko większy ruch, lecz przede wszystkim jak najwięcej udanych transakcji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.