Jak aktualizować treść na stronie internetowej z korzyścią dla SEO?

Jak aktualizować treść na stronie internetowej z korzyścią dla SEO?

Coraz częściej dostajemy zapytania dotyczące tego, jak aktualizować treść na stronie internetowej, aby robić to w sposób poprawny. Z czego „poprawny” należy rozumieć jako zarówno przydatny użytkownikom, jak i zgodny z tym, na co w pozytywny sposób zwracają uwagę roboty wyszukiwarek.

W zasadzie recepta na ten problem znajduje się już w poprzednim zdaniu. Trzeba po prostu pogodzić „dwa światy” – wygodę odwiedzających oraz aspekty typowo techniczne.

W poniższym tekście zebrałem kilkanaście porad, które pomogą Ci właściwie aktualizować treść na swojej stronie internetowej. Przejrzyj je oraz wdróż wybrane praktyki w życie.

Jak aktualizować treść na stronie internetowej? – przydatne wskazówki

1. Zastanów się najpierw, co chcesz osiągnąć.

Zmiana struktury podstron wchodzących w skład Twojej strony internetowej musi być podyktowana jakimś konkretnym powodem. W końcu zamierzasz dokonać aktualizacji, zatem musisz liczyć się z tym, że roboty wyszukiwarek (jeśli zmiana będzie dość znacząca) przewartościują daną podstronę.

Bartłomiej Kiljan w swoim tekście o recyklingu treści wymienił trzy główne powody, dla których aktualizuje się content:

 • nadanie nowej, lepszej jakości
 • dezaktualizacja treści
 • brak pomysłu na zupełnie nowy wpis blogowy

Każdy z powyższych powodów jest sensowny i – przeprowadzony dobrze – może dać naprawdę świetne efekty.

Przejrzyj treści opublikowane w obrębie swojej domeny i podziel je na trzy wspomniane wyżej kategorie. Następnie opracuj plan aktualizacji każdej podstrony, którą zamierzasz zmienić.

2. Dodaj kilka nowych akapitów tekstu.

Jak aktualizować treść na stronie internetowej w najprostszy możliwy sposób?

Oczywiście poprzez dodanie nowej partii tekstu.

O ile pomniejsze zmiany mogą nie zostać zauważone przez roboty wyszukiwarek, o tyle te bardziej znaczące na pewno będą wzięte pod uwagę.

Treść na stronach internetowych składa się głównie z czystego tekstu, zatem ingerencja właśnie w ten aspekt będzie dobrym krokiem.

Dodanie nowej, przydatnej treści czy też aktualizacja przestarzałych informacji muszą odbywać się zgodnie z właściwymi praktykami dotyczącymi SEO. Polecam Ci zatem jeden z moich tekstów na temat tego, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO.

3. Rozważ zmianę tytułu podstrony.

Jeżeli np. dany wpis blogowy zmieniłeś na tyle mocno, że tytuł tekstu zdezaktualizował się – zastanów się nad zmianą jego tytułu.

Tytuł musi być przede wszystkim przydatny użytkownikom. Jeśli odwiedzą oni artykuł, którego tytuł będzie miał mało wspólnego z treścią, mogą poczuć się zawiedzeni.

Oczywiście w niektórych przypadkach zadanie to będzie sprowadzało się tylko do kosmetycznej zmiany. Może tak się stać np. w momencie, gdy dodajesz nowy przepis, podczas gdy edytowany tekst ma pierwotny tytuł: „9 najlepszych przepisów na dania z grilla”. Wtedy oczywiście wystarczy zmienić liczbę.

4. Zezwól na komentowanie wpisów.

Komentarze na blogu są jednym z tych sposobów, które pozwalają użytkownikom na czynny udział w powstawaniu treści na danej podstronie.

Każdy kolejny komentarz dodaje przecież tekst, co sprawia, że dana podstrona się rozrasta.

Jeśli Twoja strona internetowa nie zezwala na komentarze, koniecznie przemyśl tę kwestię, ponieważ bardzo ciekawa i długa dyskusja może w znaczący sposób podnieść jakość danej podstrony. Z merytorycznego dialogu skorzystać mogą przecież inni czytelnicy.

5. Dodaj inne typy treści.

Jeśli myślisz o tym, jak aktualizować treść na stronie internetowej, nie musisz rozważać tylko i wyłącznie czystego tekstu.

Animacje, statyczne obrazy, infografiki, pliki wideo – istnieje wiele przeróżnych typów treści, które mogą wejść w skład danej podstrony.

Pamiętaj, że zarówno użytkownicy, jak i roboty wyszukiwarek doceniają różnorodność. Jeżeli masz możliwość skorzystania z różnych typów treści, koniecznie wykorzystaj to.

6. Pokaż zarówno datę publikacji, jak i ostatniej aktualizacji.

Istnieje typ treści zwany evergreen content. Jest to tzw. treść wiecznie żywa, czyli taka, która nigdy nie traci na aktualności. Należą do niej chociażby:

 • recenzje produktów (np. obuwia; istnieje mała szansa na to, że w ciągu następnych lat mocno zmienią się kryteria, poprzez które będziemy oceniać – przypuśćmy – buty biegowe)
 • teksty historyczne (dotyczą przecież wydarzeń, które już minęły; wyjątek stanowi sytuacja, w której na podstawie nowo znalezionych źródeł można uzupełnić informacje historyczne o dodatkowe fakty)
 • poradniki (tekst typu „Jak zainstalować program X w systemie operacyjnym Y” będzie zawsze aktualny)

Stosowanie treści wiecznie żywej nie oznacza, że dane teksty nie powinny eksponować daty publikacji. Wręcz przeciwnie – można pójść o krok dalej i wskazać nawet datę aktualizacji, gdyż zakładam, że nawet w przypadku evergreen content można czasem zmienić jakieś treści, choćby kosmetycznie.

Jeśli Twoja strona internetowa zawiera tzw. dane uporządkowane (niegdyś zwane strukturalnymi), poproś osobę zajmującą się jej kodem, aby zróżnicowała parametry datePublished oraz dateModified. Dzięki temu roboty wyszukiwarek będą znały zarówno datę utworzenia tekstu, jak i tę, która dotyczy najnowszej jego aktualizacji.

7. Rozważ zmianę linkowania wewnętrznego.

Ingerencja w treść podstron może wpłynąć na to, jak roboty wyszukiwarek będą je postrzegały.

Wobec tego przemyśl linkowanie wewnętrzne, czyli sposób, w jaki rozmieszczasz odnośniki na podstronach.

Być może warto będzie dodać kilka linków wskazujących na podstronę, której treść znacząco rozszerzyłeś. Z kolei w przypadku istotnej zmiany tematyki pomocne może się okazać zmodyfikowanie anchora, czyli tekstu, po którego kliknięciu otwiera się dana podstrona.

8. Zapytaj użytkowników o zdanie.

W punkcie czwartym tego tekstu wspomniałem o roli komentarzy. Jeśli myślisz o tym, jak aktualizować treść na stronie internetowej z korzyścią dla SEO, możesz „wykorzystać” użytkowników na kilka innych sposobów.

Pierwszym z nich jest choćby mail. Zawsze możesz zapytać się subskrybentów newslettera, co myślą np. o danym wpisie blogowych i poprosić ich o sugestie.

Kolejny sposób to ankieta. Istnieje wiele systemów, za których pośrednictwem możesz pytać odwiedzających o zdanie.

Możesz także wykorzystać Facebooka. Jeśli na tym portalu społecznościowym informujesz użytkowników o nowościach na swojej stronie internetowej, poproś ich o opinię przy użyciu komentarzy.

9. Rozważ dodanie FAQ do podstrony.

Jednym z prostszych sposobów na odświeżenie treści podstrony jest dodanie tzw. FAQ, czyli działu z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Jestem pewien, że w ciągu ostatnich miesięcy czy nawet lat użytkownicy zdążyli zadać Ci wiele pytań ogólnie na temat strony internetowej lub jej poszczególnych części.

Możesz wykorzystać ten fakt i zamieścić najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami na wybranych podstronach, aby – tym samym – rozszerzyć treść. Z takiej zmiany zadowolone będą zarówno roboty wyszukiwarek, jak i sami użytkownicy, gdyż zyskają bardzo przydatny content.

10. Nie przesadzaj ze zmianami, gdyż stare linki mogą stracić wartość.

Zadanie, które dotyczy tego, jak aktualizować treść na stronie internetowej, musi także uwzględniać kwestię linków zewnętrznych.

Jeżeli daną podstronę zmienisz bardzo mocno, wręcz nie do poznania (pozostawiając jednak stary adres URL), linki wskazujące na tę podstronę mogą nie mieć już takiego samego sensu.

Zarówno kontekst, jak i anchory mogą po prostu nie pasować do tego, co będzie można znaleźć po kliknięciu danego linka.

Zatem jeśli dokonujesz drastycznych zmian, przemyśl nie tylko sytuację wewnętrzną, ale także zewnętrzną danego odnośnika.

11. Wspieraj się twardymi danymi.

Dokonywanie zmian zawsze powinno być czymś poprzedzone – np. wiedzą, intuicją lub czystą statystyką.

Nie można zapominać o ostatnim wymienionym przeze mnie w poprzednim zdaniu aspekcie już po przeprowadzeniu aktualizacji.

Statystyka zawsze będzie Twoim przyjacielem. Wszelkie metryki pozwolą Ci dostrzec wpływ dokonanych zmian na to, jak dana podstrona radzi sobie po jej modernizacji.

Obserwuj je uważnie i wyciągaj odpowiednie wnioski, gdyż być może będą potrzebne kolejne korekty.

Co daje aktualizowanie treści na stronach internetowych?

Przede wszystkim odświeża treść oraz pokazuje zarówno odwiedzającym, jak i robotom wyszukiwarek, że dana strona po prostu żyje.

Jednak jak aktualizować treść na stronie internetowej, aby oba wyżej wymienione typy użytkowników były zadowolone?

Odpowiedź jest prosta: dostarczaj odpowiednią wartość oraz miej na uwadze maksymalne możliwe zgranie tytułu podstrony, zaprezentowanego na niej problemu oraz oferowanych rozwiązań.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Krzysztof Milewski

  Witam. A w wynikach wyszukiwania w Google pokazuje się data z datePublished czy dateModified?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Krzysztofie, przejrzyj proszę temat z forum Moz.

  • Krzysztof Milewski

   MobileTry dzięki za odpowiedź. Myślę, że informacja w linku, który mi podaliście jest wiarygodna i dała mi odpowiedź na moje pytanie 🙂

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Bardzo proszę. 🙂 Ogółem Moz jest świetnym źródłem SEO-wej wiedzy na wiele tematów, polecamy.

 2. Jan

  Witam
  Piszecie, żeby pokazywać zarówno datę publikacji jak też ostatniej aktualizacji.
  A jeśli po aktualizowaniu będzie wyświetlana tylko data ostatniej aktualizacji? Wpłynie to w jakiś sposób negatywnie na SEO?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Nie wpłynie. Możesz pokazywać dowolną spośród dat. Aczkolwiek i tak najlepiej jest mieć w kodzie obie daty. Zobacz, jak rozwiązujemy to w widoku pojedynczego wpisu na naszej stronie internetowej.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.