Jak czerpać zyski z bloga? – 5 sposobów na monetyzację

Jak czerpać zyski z bloga?

Zacznijmy od najważniejszej zasady. Nie poddawaj się!

Budowa bloga czy strony internetowej wymaga czasu, dokładnego planu rozwoju, ciężkiej pracy oraz przede wszystkim wkładu finansowego. Dopiero wtedy dowiesz się na swoim przykładzie, jak czerpać zyski z bloga, które pozwolą Ci zrezygnować z dotychczasowej pracy lub chociaż podreperować domowy budżet.

Nasza poniższa lista sposobów na monetyzację bloga ma na celu pokazać Ci, jak wiele masz możliwości. Nie każdy punkt będzie idealny dla Twojej niszy, ale warto wypróbować wszystkie i przekonać się na własne oczy.

Kolejny raz zaznaczam – nie poddawaj się! Jeżeli jedna metoda nie działa, to po prostu przejdź do kolejnej. Aż do momentu, gdy stwierdzisz, że przynosi zadowalające wyniki.

Zaczynamy!

Jak czerpać zyski z bloga? – sprawdzone porady

1. Marketing afiliacyjny.

Tego typu marketing polega na polecaniu produktów lub usług swoim czytelnikom i odbiorcom za pomocą specjalnie przygotowanych przez reklamodawców linków, a następnie pozyskiwaniu wynegocjowanej prowizji za każdy zakup ich produktów, który pochodzi z Twojego bloga.

Prosty przykład:

Bardzo popularne w Polsce stało się polecanie produktów z Chin. Możesz dołączyć do wielu programów partnerskich powiązanych z AliExpress, GearBest itp.

Co więcej, odbiorca, który wejdzie w Twój link partnerski, wcale nie musi kupić produktu, do którego prowadzi. Wystarczy, że wejdzie przez Twój link np. na AliExpress i kupi cokolwiek innego, a Ty otrzymasz należną Ci prowizję.

Jak zacząć pierwsze kroki w marketingu afiliacyjnym?

Zacznij od przygotowania listy produktów lub usług, z których sam korzystasz, a które jednocześnie mogą zainteresować Twoich odbiorców i czytelników.

Następnie dla każdej pozycji sprawdź, czy producent przewidział program partnerski, do którego możesz się zapisać.

Pamiętaj, że kupować można nie tylko na AliExpress. Istnieją jeszcze inne strony tj. Amazon, Ceneo, x-kom itp. Każda z nich oferuje program partnerski z ciekawymi prowizjami.

Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do naszego wpisu o marketingu afiliacyjnym i dochodowych wpisach.

2. Google AdSense.

Rejestrując się w Google AdSense, zarabiasz poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam.

Najlepszą częścią tego sposobu jest jego prostota.

Wystarczy, że umieścisz prosty kod na Twoim blogu, a Google AdSense zacznie wyświetlać reklamy. Mówiąc tutaj o reklamach, będą to reklamy dopasowane do użytkowników oraz tematyki Twojego bloga.

Przykładowo:

Jeżeli Twój blog traktuje o grach komputerowych, to reklamy będą wyświetlać np. laptopy do gier, akcesoria komputerowe itd.

Jak czerpać zyski z bloga za pomocą Google AdSense?

Istnieją dwa sposoby:

Pierwszy: zarabiasz na podstawie liczby wyświetleń. Na przykład za każde 1000 wyświetleń reklamy na Twojej stronie otrzymasz określoną kwotę w dolarach.

Drugi: zarabiasz na podstawie kliknięć danej reklamy. Jeżeli czytelnik kliknie reklamę na Twoim blogu, otrzymasz prowizję, która może wynosić od 0,01 do nawet kilku dolarów w zależności od wyświetlanej reklamy.

Google AdSense jest kompatybilne z wieloma systemami do zarządzania treścią. Bez problemu zainstalujesz go w WordPressie.

Jeżeli używasz darmowego hostingu na WordPress.com, niestety usługa Google AdSense jest tutaj zabroniona.

Ile możesz zarobić?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, ile osób odwiedza Twój blog oraz ile z nich kliknie reklamę.

Jeżeli prowadzisz blog, na którym opisujesz np. technologię, to miej na uwadze, że pomimo dużego ruchu na Twoim blogu, nie zarobisz zbyt wiele, ponieważ użytkownicy i czytelnicy takiego bloga zazwyczaj mają zainstalowane aplikacje, które blokują reklamy.

W przypadku innych nisz, średnio dla 100 000 użytkowników miesięcznie, Google AdSense powinno generować od 2000 dolarów wzwyż.

3. Doradztwo oraz konsultacje.

Kolejnym sposobem na to, jak czerpać zyski z bloga, jest np. zwykłe doradztwo biznesowe, za które pobierasz stałą opłatę.

Przykładowo:

Blogujesz na tematy prawnicze związane z rozwodami i tworzysz wiele artykułów na ten temat.

Szanuj swoją wiedzę oraz czas, który poświęciłeś na jej zdobycie, ponieważ nie jest to wcale takie tanie.

Możesz pobierać 100 zł za godzinną sesję na Skype, podczas której wyjaśnisz klientowi wszystkie prawne kruczki związane z interesującym go tematem.

Jeżeli prowadzisz blog o marketingu internetowym, to również możesz pobierać opłaty za doradztwo i konsultację np. na temat strategii marketingowej dla danego biznesu.

Pamiętaj, że to, co dla Ciebie wydaje się oczywiste i proste, dla innych może być czarną magią.

Wobec tego dzięki blogowi możesz zachęcić swoich czytelników do kontaktu i skorzystania z Twoich płatnych konsultacji.

4. Darowizny i dotacje.

Jeżeli uważasz, że nie powinieneś brać pieniędzy za doradztwo i konsultacje, to pozwól swoim czytelnikom na dokonanie darowizny czy dotacji.

Donacje sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku, gdy nie masz zbyt wielu odwiedzin, ale utrzymujesz ciągłe zaangażowanie zdobytej społeczności.

Warto wtedy poprosić o dotację, ponieważ zaangażowany odbiorca Twojego bloga to ktoś, kto szanuje Twoją pracę i ją podziwia, a bardzo często bezinteresownie chciałby Ci pomóc w dalszym rozwoju.

Z pomocą przychodzi tutaj platforma Patronite.

Muszę tutaj zauważyć, że bardzo wielu twórców na YouTube ze względu na ich politykę reklamową, decyduje się na założenie profilu na Patronite, ponieważ nie mogą uzyskać takich przychodów z reklam, które mogłyby pozwolić tworzyć im więcej wartościowego contentu.

5. Sponsorowane wpisy.

Obecnie jest to najbardziej dochodowy sposób na czerpanie zysków z bloga. Zwłaszcza wśród blogerów, którzy przyciągają znaczną liczbę użytkowników miesięcznie.

Przykładowo:

Od roku wykonujesz ciężką pracę i rozwijasz swój blog. Nie jest to dla Ciebie już tylko hobby, a sposób na życie. W pewnym momencie Google AdSense już nie wystarcza, a nawet zaczyna obniżać statystyki.

Podejmujesz decyzję, że czas na monetyzację Twojego bloga.

Wobec tego zaczynasz rozmawiać z wieloma firmami, które interesują się umieszczeniem sponsorowanego artykułu na Twoim blogu, ponieważ zebrałeś na swoim blogu wartościową i dużą widownię.

Pisząc o sponsorowanym artykule, mam na myśli:

 • wpis promujący usługę lub produkt,
 • listę np. najlepszych wtyczek do WordPressa dla początkujących blogerów,
 • recenzje i opinie itd.

Jest jedno „ale”. Musisz mieć zaplecze prawne i przestrzegać podpunktów z umowy oraz trzymać się swoich wewnętrznych zasad moralnych.

Jeżeli okaże się, że napisana przez Ciebie recenzja jest nierzetelna, ponieważ doskonale wiesz, że produkt jest totalnym bublem, ale producent za przychylną opinię płaci dodatkową kasę, to niestety wielu lojalnych czytelników może od Ciebie odejść.

W najgorszym razie zostaniesz obsmarowany w social media jako „sprzedawczyk”, co może przekreślić Twoją karierę blogera.

Jak czerpać zyski z bloga? – podsumowanie wskazówek

Wobec tego, jak czerpać zyski z bloga?

To zależy od Ciebie.

Zastanów się, czy Twój blog ma zastąpić Twoją dotychczasową pracę, czy ma to być tylko jeden ze sposobów na podreperowanie domowego budżetu.

Jeżeli szukasz pasywnego dochodu ze swojego bloga, to dobrym pomysłem będzie Google AdSense, które będzie praktycznie zarabiać bez Twojego wkładu czasowego.

Jeżeli chcesz zarobić więcej, to musisz postawić np. na artykuły sponsorowane lub marketing afiliacyjny.

Znasz inne sposoby na to, jak czerpać korzyści z bloga?

Podziel się tą wiedzą z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Paweł Gontarek

  Hihihi Patronite dla seowca 😀

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Fajnie by było, co nie? 🙂

 2. PomocDrogowa

  Dzięki za dobry wpis! Bez monetyzacji daleko nie zajedziesz…

  Odpowiedz
 3. superparts

  Bardzo dobry materiał, oby więcej takich!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.