Jak dbać o wizerunek firmy w internecie? – 7 wskazówek

Jak dbać o wizerunek firmy w internecie?

Wizerunek firmy w internecie jest bardzo istotny pod kątem pozyskiwania nowych klientów oraz samego postrzegania marki. To, jak dana marka się prezentuje, może w dużej mierze wpłynąć na to, czy potencjalny klient zechce dokonać zakupu lub też skorzystać z usług właśnie tej firmy.

Tym bardziej że internet, jako medium, niesie za sobą ogrom możliwości, które mogą działać na korzyść, jak i na niekorzyść. Warto więc mądrze i dumnie prezentować markę.

Sprawdź więc, o czym należy pamiętać oraz co trzeba mieć na uwadze, aby nie tylko dbać o wizerunek, ale również go nie zepsuć, ponieważ cały trud może pójść na marne.

Niestety tak to działa. Budowa relacji czy opinii to żmudny i długotrwały proces, lecz wszystko można właściwie zniweczyć jednym złym krokiem. Świetnie obrazuje to przykład, gdzie budujemy piramidę z kilkudziesięciu kart do gry. Prawda, jak łatwo zniszczyć całą konstrukcję? Wystarczy usunąć jedną z kart niższych kondygnacji, aby cała praca poszła na marne…

Sprawdź więc, jak budować wizerunek firmy drogą online.

Jak dbać o wizerunek firmy w internecie? – 7 porad

1. Godna strona internetowa.

Prezencja w internecie to przede wszystkim strona firmowa. Jest to pierwsza, ale i często kluczowa kwestia, jeśli chodzi o wizerunek w sieci. Dlatego też często nazwa prostej strony internetowej firmy to po prostu wizytówka, czyli prezentacja marki. Jeśli ten aspekt zawodzi, to trudno mówić o jakimkolwiek budowaniu zaufania, które jest przecież podstawą.

Trzeba również mieć świadomość, że prezencja strony musi być atrakcyjna, przyjazna w odbiorze oraz w miarę nowoczesna. Wiadomo – to ogólniki, lecz jakże istotne. Kilkuletnia strona z pewnością wypadnie gorzej na tle konkurentów, którzy dbają i odświeżają ich wygląd co jakiś czas.

Trendy oraz sposoby na przedstawianie treści stale się zmieniają. Zatem to, co było dwa czy trzy lata temu modne, dziś jest kolejnym szablonowym i utartym przez te lata rozwiązaniem.

W kontekście strony niesłychanie ważne jest również pierwsze wrażenie. Właściwie kilka pierwszych sekund wystarczy odbiorcy, aby ocenić stronę na zasadzie: „fajna” czy „słaba”. Nawet może nie tyle, ile fajna lub słaba, co pomocna czy bezużyteczna. Tak już jest.

Zresztą, takie ocenianie przychodzi nam bardzo łatwo w praktycznie każdej dziedzinie (samochód, druga osoba, przedmiot itd.). Upewnij się więc, że Twoja strona firmowa zachęca, a nie odstrasza użytkowników.

2. Pokaż się z dobrej strony dzięki stronie „O nas”.

Będąc przy temacie strony, dobrze jest ponadto zadbać o podstronę „O nas”, która opisuje zespół, zarząd czy właścicieli firmy. W ten sposób trafiający na stronę potencjalny klient może poznać osoby tworzące markę i dowiedzieć się co nieco o jej historii oraz o wartościach, którymi się kieruje.

Takie przedstawienie może pomóc nawiązać pozytywną relację oraz ocieplić wizerunek. Uchyla to rąbek tajemnicy firmy właśnie przez pokazanie ludzkiej strony.

3. Spójność marki na wielu płaszczyznach.

Kolejna wskazówka dotycząca wizerunku odnosi się do spójności. Perfekcyjnie jest, jeśli wizerunek wszędzie jest w tym samym stylu. Odnosi się to przede wszystkim do koloru, ale również często marki obierają jakiś styl spójny z koncepcją logo. Następnie taka koncepcja powielona jest w każdym kolejnym „wystąpieniu” marki w internecie.

Dlaczego warto o tym myśleć? Ponieważ buduje to świadomość oraz – co ważniejsze – zapada w pamięć. W ten sposób odbiorcy bardzo szybko potrafią skojarzyć markę, co wpływa pozytywnie na ich odczucia. W dodatku w takich sytuacjach dominujący kolor również zapada nam w głowie i jesteśmy skłonni powiązać markę z barwą. Każdy z nas bez mrugnięcia okiem jest w stanie wymienić kolory Coca-Coli, Pepsi czy T-Mobile. Choć to przykład bardzo na wyrost, to jednak doskonale obrazuje poruszany aspekt.

4. Dotrzymuj składanych obietnic.

Łamanie obietnic to przestroga, aby nie dopuścić do sytuacji z domkiem z kart z początku artykułu. Nie wiem, czy wiesz, lecz prawdopodobnie obiecujesz klientom pewne sprawy – świadomie lub nieświadomie. Niedotrzymywanie ich może nadszarpnąć wizerunek firmy w internecie.

Obiecywać można praktycznie w każdym kawałku treści, jaki zamieszczany jest w sieci, np.:

 • W ofercie usługi – „Zwiększysz przychód w firmie o X!”, „Zgubisz zbędne kilogramy w dwa tygodnie!”, „Wywiążemy się z powierzonych zadań w tydzień!”.
 • W opisie produktu w sklepie – „Odporny na zarysowania materiał”, „Wysoka wydajność”, „Jedyny na rynku”.
 • Podczas promocji – „Promocje do nawet -70%”, „Gwarancja dostawy na jutro”.
 • Czasie reakcji na wiadomość – „Odpowiadamy w ciągu 30 minut”.
 • W trakcie obsługi klienta – „Reklamacje rozpatrujemy priorytetowo”.

Jak widać, przykładów jest sporo i można je mnożyć bez końca.

Pamiętaj więc, że dotrzymywanie obietnic to dokładanie kolejnych kart do piramidy, a ich nieprzestrzeganie to ryzykowna zabawa z usunięciem jednej z nich w mozolnie wznoszonej budowli.

5. Zawsze pamiętaj o uprzejmości i szacunku.

Wizerunek firmy w internecie zależy również od tego, jak marka traktuje klienta. To przecież oni napędzają dany biznes, więc traktowanie ich należycie jest podstawą. O czym pamiętać w relacjach z klientami?

 • O uprzejmości podczas wymiany wiadomości e-mail czy rozmowie nawet w sytuacjach, w których akurat nie ma się najlepszego nastroju.
 • Starać się nie ponosić emocjom.
 • W miarę możliwości reagować na ich potrzeby i prośby.
 • Starać się pokazać klientowi, że podchodzi się do niego indywidualnie, a nie „hurtowo” i w sposób zautomatyzowany.
 • Pamiętać, że klient nie wszystko może rozumieć z danej branży, więc nie można za każdym razem od niego oczekiwać znajomości zagadnień, czy obowiązujących standardów.
 • Najlepiej obsługiwać klienta w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby Ciebie traktowano.

6. Unikaj niepotrzebnych tematów.

Błędem, który marka może popełnić, jest wtrącanie się w tematy, które powinny ich w ogóle nie obchodzić. Polityka, religia czy codzienne wydarzenia nie powinny być ani komentowane, ani jakkolwiek poruszane. Jest to zbędne i zupełnie niepotrzebne, a właśnie przez takie angażowanie się w tematy bardzo osobiste marka może stracić dobry wizerunek.

7. Postaw na dowody społeczne.

Wizerunek marki budują również opinie oraz różne dowody społeczne. To one świadczą również o tym, jak marka jest postrzegana.

Użytkownik czytający opinie o nieznanej marce poniekąd wyrabia sobie o niej zdanie. Może nie tyle, ile zdanie, co zaufanie. Pozytywne słowa go przekonują, a negatywne powodują dystans oraz nie wzbudzają żadnego zaufania. Dzięki właśnie takim opiniom (pozytywnym) użytkownik jest w stanie bardziej zaufać i zdecydować się na skorzystanie z oferty.

Podsumowanie informacji o tym, jak dbać o wizerunek firmy w internecie

Jak widać, wizerunek firmy w internecie jest istotny. Należy więc w jak największym stopniu pokazywać, że marka jest przyjazna klientom, a jej wizerunek jest ciepły oraz zachęcający do kontaktu.

W ten sposób potencjalny klient będzie bardziej skłonny zaufać i skorzystać z usług lub produktów konkretnej firmy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.