Jak dobrać słowa kluczowe dla własnej strony internetowej?

Jak dobrać słowa kluczowe dla własnej strony internetowej?

Odpowiednie frazy kluczowe są jednymi z najważniejszych czynników wysoko umiejscowionych stron internetowych w wyszukiwarce. Miliardy użytkowników codziennie szukają informacji, produktów, usług, czy wpisów blogowych itd.

Zasada jest prosta – jeżeli Twoja witryna będzie wysoko na chodliwą frazę, to Twój biznes zacznie się kręcić. Wobec tego, jak dobrać słowa kluczowe, żeby to osiągnąć?

Zacznijmy od podstaw.

Znajomość konkretnych słów kluczowych, które są najczęściej wpisywane przez Twoją grupę docelową, daje znaczącą przewagę nad konkurencją, która tych informacji nie ma. Jest to logiczne, prawda?

Niby tak, ale mieliśmy zacząć od podstaw.

Czym są słowa kluczowe?

Możemy je opisać w dwojaki sposób:

  • Słowa kluczowe to wyrażenia wpisywane do wyszukiwarki (np. Google lub Bing), które identyfikują to, czego szukają użytkownicy.
  • Słowa kluczowe to wyrażenia opisujące temat, który chcesz poruszyć.

Gdybyśmy żyli w idealnym świecie, to słowa kluczowe mogłyby wypełnić lukę między treściami na stronie internetowej a tym, czego szukają internauci w Google.

Niestety nie zawsze tak się dzieje.

Dlatego badanie słów kluczowych jest niezwykle ważnym elementem każdej strategii marketingowej.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie dokładnie określić potrzeby naszych klientów, a co za tym idzie, stworzyć przydatne treści na strony internetowe, które zostaną docenione przez wyszukiwarki poprzez wysoką pozycję w rankingu.

Słowa kluczowe z długim ogonem

Jeżeli wiesz, co chcesz znaleźć lub kupić w internecie, to wpiszesz słowo kluczowe, które ogólnie opisuje temat, czy bardzo szczegółowo?

W 99% wpiszesz słowa kluczowe, które dokładnie opisują to, co chcesz znaleźć. Prawda?

Czyli zamiast „sportowe buty”, wpiszesz „tanie buty do biegania supinator”.

Tę drugą frazę kluczową możemy nazwać frazą kluczową z długim ogonem, czyli taką, która dokładnie opisuje to, co użytkownik chce dostać w rezultatach wyszukiwania.

Czym one się różnią?

  • Użytkownicy wpisujący „sportowe buty” nie są jeszcze nastawieni na ich kupno, po prostu będą sobie przeglądać asortyment i najprawdopodobniej na tym zakończą interakcję ze sklepem internetowym. Takich użytkowników jest bardzo dużo, ponieważ „sportowych butów” jest mnóstwo, a każdy tę frazę pojmuje inaczej. Jeżeli chcemy wygenerować dużo ruchu na stronie internetowej, to możemy iść w tę stronę, jednakże nie zawsze będziemy w stanie przekształcić ten ruch w konwersje, a co za tym idzie – zarobić na nim.
  • Użytkownicy wpisujący „tanie buty do biegania supinator” chcą znaleźć tanie buty do biegania, a do tego nie są to amatorzy, ponieważ wiedzą, czym jest supinacja i pronacja. Dlatego szukają butów, które będą dokładnie pasowały do ich stóp, zwracając uwagę, że chcą rezultaty wyszukiwania z tanim obuwiem. Ilu będzie takich użytkowników? Nieporównywalnie mniej, niż w pierwszym przypadku, ale są nastawieni na podjęcie jakiegoś działa. W tym przypadku kupna, co sprawia, że jest nam łatwiej uzyskać konwersję.

Jeżeli mamy duży budżet, to warto reklamować się na zwykłe słowa kluczowe, jak i na te z długim ogonem.

Niestety najczęściej ten budżet nie jest zbyt wysoki, a brak znajomości zagadnień związanych z pozycjonowaniem oraz reklamą powoduje jego szybkie roztrwonienie.

Dlaczego?

Wyobraź sobie, że największe sklepy internetowe w Polsce mają wielomilionowy budżet np. na AdWords, a Ty próbujesz pozyskać klientów poprzez wydanie 500 zł miesięcznie. To samo tyczy się pozycjonowania w wyszukiwarce.

Semantyczne słowa kluczowe – LSI

Skoro już wiemy, czym są słowa kluczowe, spróbujmy dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Największe wyszukiwarki typu Google czy Bing korzystają z tzw. LSI, czyli – mówiąc w skrócie – podczas wyszukiwania algorytm używa wielu skojarzeń ze słowem kluczowym, aby zdecydować, czego tak naprawdę szukasz.

Przykładowo, jeżeli wpisujesz w wyszukiwarkę frazę „Twister”, to wyszukiwarka nie wie, czy szukasz popularnej gry, filmu, czy ceny posiłku w KFC. Dlatego podpowiada Ci, żeby dopisać kolejne wyrażenie, aby maksymalnie zawęzić i dopasować rezultaty wyszukiwania.

Skoro wyszukiwarki korzystają z semantycznych słów kluczowych, to z pewnością będą one częścią dobrej strategii marketingowej, która uwzględnia badanie fraz.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć znacznie więcej, to zapraszam do naszego obszernego wpisu o semantycznych słowach kluczowych, gdzie Bartłomiej Kiljan w prosty sposób wyjaśnia, jak działa LSI. Podaje również ich praktyczne zastosowanie oraz informuje, jak dobrać słowa kluczowe LSI.

Jak dobrać słowa kluczowe? – pomocne narzędzia

Mając podstawową wiedzę na temat słów kluczowych, możemy przejść do sedna, czyli jak dobrać słowa kluczowe.

W sieci istnieje mnóstwo narzędzi, które są mniej lub bardziej zaawansowane. Większość z nich jest płatna, ale nawet z tych darmowych jesteśmy w stanie wyciągnąć wiele wartościowych informacji na temat słów kluczowych.

Oto kilka z nich:

1. LSIGraph.

Świetnym narzędziem do wyszukiwania słów kluczowych np. LSI jest LSIGraph, który pokazuje synonimy fraz, które są warte uwagi.

LsiGraph słowa kluczowe

Na pierwszy rzut oka niektóre pokazane frazy mogą wydawać się bardzo dziwne, ale większość z nich da Ci wiele pomysłów na nowe treści, czy aktualizację już istniejących.

Korzystanie z semantycznych słów kluczowych sprawi, że Twoja strona będzie wyświetlana na wiele innych fraz, które będą blisko powiązane.

2. Planer słów kluczowych Google.

Jeżeli korzystałeś wcześniej z Google AdWords, to możesz również skorzystać z narzędzia o nazwie planer słów kluczowych.

Planer słów kluczowych Google

Ponownie użyjemy przykładu „buty sportowe”. Zobacz, jak dużo słów kluczowych jest wartych uwagi.

Narzędzie pokaże Ci średnią miesięczną liczbę wyszukiwań oraz stawki, które należy zapłacić za wyświetlenie reklam na dane słowo kluczowe (dotyczy to usług powiązanych z Google AdWords). Im droższe jest słowo kluczowe, tym (najprawdopodobniej) trudniej będzie uzyskać wysoką pozycję.

3. Ubersuggest.

Jest to kolejne narzędzie, które możesz wykorzystać do identyfikacji nowych słów kluczowych. Działa na tej samej zasadzie, co planer słów kluczowych, ale dodaje informacje również z Google Suggest.

Ubersuggest dobieranie słów kluczowych

Jeżeli działasz na zagraniczne rynki, to Ubersuggest będzie świetnym rozwiązaniem.

4. Google Trends.

Jest to kolejne narzędzie od Google, które może dać Ci kilka pomysłów np. na wpisy blogowe.

Dodatkowo pokaże Ci, w której części Polski jest najczęściej wyszukiwane.

Google Trends słowa kluczowe

Interesuje nas głównie tabelka „podobne zapytania”, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam do naszego poradnika na temat Google Trends.

5. Google, Allegro, Ceneo itp.

Czasami nie trzeba korzystać ze specjalistycznych narzędzi, żeby znaleźć chodliwe słowa kluczowe.

Nawet samo Google podpowiada, na co należy jeszcze zwrócić uwagę przy dobieraniu fraz. Wystarczy, że przewiniesz na sam dół do sekcji „wyszukiwania podobne do”.

Możemy używać też naszych rodzimych serwisów, tj. Allegro czy Ceneo, które dzięki ogromnej ilości zgromadzonych danych pokazują w wyszukiwarce synonimy, słowa kluczowe LSI itp.

Słowa kluczowe w Allegro

Są to cenne informacje zwłaszcza dla sklepów internetowych.

Słowa kluczowe Twojej konkurencji

Dobieranie fraz kluczowych nie kończy się na wygenerowaniu listy słów z popularnych narzędzi. Warto sprawdzić, w jaki sposób zrobiła to konkurencja i wypunktować ich braki, a co za tym idzie – pozyskać wartościowych klientów.

Jeżeli konkurencja występuje na topowych pozycjach, ale ich content na stronie pozostawia wiele do życzenia, można (a w zasadzie należy) to wykorzystać.

Mówiąc prostym językiem – ukraść słowa kluczowe.

Wystarczy np. swój nowy wpis na blogu uzupełnić o informacje, których brakuje we wpisie konkurencji.

To samo tyczy się odświeżania wpisów. Jeżeli wpisy konkurencji mają kilka lat i są nieaktualne, a pomimo to występują na wysokich pozycjach, to warto napisać wpis o tym samym, uwzględniając najnowsze trendy.

Niestety w większości przypadków oprócz wysokiej jakości treści będzie trzeba pozyskać kilka mocnych linków zwrotnych, ale warto zawsze spróbować.

Może to właśnie Twój wpis zostanie doceniony przez Google?

W jaki sposób prześwietlić swoją konkurencję pod kątem słów kluczowych?

Zapraszam do mojego wpisu: analiza słów kluczowych konkurencji w internecie, w którym pokazuję kilka przydatnych trików oraz narzędzi do szpiegowania.

Jak dobrać słowa kluczowe? – podsumowanie tekstu

Na koniec chciałbym jeszcze poruszyć kilka kwestii:

  • Nie upychaj słów kluczowych w tekście na siłę.
  • Próbuj zawsze korzystać z synonimów słów kluczowych.
  • Zachowuj kontekst zdania, żeby słowo kluczowe brzmiało naturalnie.
  • Pomimo że słowo kluczowe w opisie strony nie poprawia jej ogólnej pozycji, warto go nadal tam używać, ponieważ zostanie pogrubione w rezultatach wyszukiwania, co oczywiście przyciągnie wzrok użytkowników.

Pamiętaj również, że raz dobrane słowa kluczowe nie będą na zawsze generować ruchu na stronie internetowej. Należy okresowo sprawdzać dostępność nowych możliwości i w miarę budżetu zwiększać ekspansję.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy.

Postaramy się odpowiedzieć jak najlepiej i jak najszybciej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.