Jak dobrze projektować strony internetowe typu one page?

Jak dobrze projektować strony internetowe typu one page?

Strony internetowe typu one page mogą być doskonałą techniką walki mniejszych firm o pozycję w Google oraz, naturalnie, o samych klientów. Istnieje mnóstwo powodów, które tłumaczą, dlaczego lepiej posiadać witrynę internetową typu one page niż taką, która ma wiele podstron (tzw. multi-page site). Może być to np. łatwość zarządzania taką stroną lub po prostu zmniejszenie potrzeb dla przepustowości łącza internetowego i miejsca na serwerze.

Strony internetowe typu one page – 8 korzyści

Oczywiście pojedyncze strony internetowe nie są idealne do każdego projektu, ale istnieje wiele powodów, aby z nich skorzystać. Oto najpoważniejsze z nich:

1. Witryna one page jest intuicyjna i prosta w obsłudze.

Każdy użytkownik internetu wie, jak przewijać strony internetowe. Można mu dostarczyć strzałki lub inne wskazówki do nawigacji.

Nigdy nie będzie trzeba martwić się o to, że nasz klient czy użytkownik utknie gdzieś na stronie, bez skutku szukając tego, czego potrzebuje. Korzystanie z menu w nagłówku czy innych form nawigacji jest często pomocne, jeżeli strona one page posiada wiele sekcji. Jednak nawet bez takich mechanizmów sterujących serwis będzie użyteczny dla internauty.

Efekty na stronie one page

For Better Coffee jest przykładem bardzo prostej, ale też i przykuwającej uwagę strony one page.

2. Może być znacznie szybsza i łatwiejsza do utrzymania.

Zaprojektowanie strony internetowej typu one page będzie prawdopodobnie łatwiejsze do wykonania niż stworzenie strony typu multi-site. Proces projektowania może zająć mniej czasu, choć to zależy od tego, jak bardzo skomplikowana będzie strona one page.

Witryna one page może posiadać pewne rozwiązania konstrukcyjne, które przyspieszają proces budowy poszczególnych sekcji. Co to oznacza?

Strony internetowe typu one page muszą posiadać konkretne związki pomiędzy pojedynczymi sekcjami, co sprawia, że działają płynnie razem. Tworzą jedną, zgrabną całość. Tego rodzaju rozwiązania mogą znacznie przyspieszyć rozwój strony. Zwłaszcza kiedy jest już jasno określone co można, a czego nie można zrobić.

Ułatwiona może być także sama konserwacja. Gdy masz do czynienia tylko z jedną stroną, utrzymanie takiej witryny jest łatwe i przyjemne. Oczywiście tak długo, jak Twój kod jest napisany zrozumiale i zgodnie z semantycznymi regułami.

3. Będziesz zmuszony do uproszczenia swojej witryny.

To pewnie wywnioskowałeś już z poprzedniego argumentu. Jednakże, gdy masz tylko jedną stronę, nad którą pracujesz w pocie czoła, to musisz uprościć jej najważniejsze elementy. Koniec z wieloma stronami i podstronami, koniec z bezużyteczną propagandą marketingową. Musisz przejść od razu do sedna!

Przykład strony one page

Jednym z najbardziej imponujących przykładów stron typu one page jest serwis CUPS Annual Report.

4. Większy potencjał pozycjonowania (SEO).

Jakość linków to wyznacznik tego, jak dobrze strona będzie radziła sobie w wyszukiwarkach internetowych (zobacz czynniki wpływające na ranking). Podczas gdy wyszukiwarki nie są największym źródłem ruchu dla wielu stron internetowych, to zasadniczo nadal są ważne. Poprzez posiadanie jednej strony masz tylko jeden adres, do którego będziesz linkował. To możne znacznie zwiększyć siłę i znaczenie Twojej strony internetowej.

Jak skutecznie pozycjonować strony internetowe typu one page? O tym wkrótce na naszym blogu.

5. Storytelling może zwiększyć zaangażowanie Twoich użytkowników.

Strony internetowe typu one page często używają technik storytellingu, które nie spisują się na witrynach multi-page. Może to znacznie zwiększyć konwersję i zachęcić odwiedzających to podjęcia akcji, np. kontaktu czy zakupu usługi. Użytkownicy lubią dobrze opowiedzianą historię, zarówno internauci, jak i ci, którzy nie korzystają z internetu. Jesteśmy przyzwyczajeni do czytania i słuchania przeróżnych opowieści od czasu, kiedy byliśmy dziećmi. Storytelling trafia do nas w sposób naturalny.

One page storytelling

Przykładem serwisu, w którym widać zastosowany storytelling jest Support Kyoto.

6. Strony internetowe typu one page łatwiej zorganizować.

Koniec z niekończącą się listą stron i podstron. Dosyć z zastanawianiem się, czy ta strona ma być rodzicem innej, czy dzieckiem tamtej. Koniec z ogromnym menu podzielonym na podmenu, które ma jeszcze kilka kolejnych zagnieżdżeń. To wszystko na jednej stronie internetowej. Bez znaczenia czy zdecydujesz się na linki nawigacyjne w witrynie, czy po prostu pozwolisz użytkownikom przewijać sekcje. Wybór należy do Ciebie. Takiej opcji raczej nie będziesz miał na stronach internetowych typu multi-site.

7. Mniejsze zużycie transferu.

Choć nie jest to może kwestia całkowitego wyczerpania się transferu, to może warto zastanowić się nad użytkownikami, którzy próbują uzyskać dostęp do Twojej strony internetowej typu one page za pomocą urządzeń mobilnych. Zmniejszenie wielkości strony internetowej będzie na pewno docenione przez użytkowników z ograniczonym transferem danych.

8. Lepsza responsywność.

Responsywny wygląd nie jest oczywiście tylko domeną stron typu one page. Im bardziej złożona jest witryna, tym trudniej jest zakodować jej layout pasujący do urządzeń mobilnych. Strona one page z konieczności nie będzie zbyt skomplikowana (choć zdarzają się wyjątki). Uczynienie strony internetowej responsywną jest znacznie prostsze. Łatwiejsza nawigacja, proste menu – to na pewno będzie dobrze współdziałało z ekranami o mniejszej przekątnej.

One page responsywny

Dający wiele do myślenia, responsywny serwis World Food Clock.

Strony internetowe typu one page – kiedy używać, a kiedy nie?

Chociaż istnieje wiele korzyści posiadania strony typu one page, to niestety nie są one doskonałe i jedno idealne rozwiązanie dla każdego po prostu nie istnieje.

1. Mała ilość podstron i tekstu.

Jeżeli posiadasz stronę internetową, która ma jedynie kilka podstron, to wtedy one page jest doskonałym wyborem. Złączenie wszystkiego na jednej podstronie może dać całości nowoczesny wygląd. Dodatkowo może się też wydawać, że strona posiada więcej treści, niż ma w rzeczywistości.

2. Pre-launch.

Innym przykładem może być strona typu pre-launch. Zawiera ona jedynie kilka informacji (za to najważniejszych). Informuje o tym, kiedy właściwa strona będzie dostępna, ma formularz kontaktowy oraz z reguły możliwość subskrypcji newslettera. Do takiego zadania idealna jest witryna one page, dlatego że wszystko można zorganizować na jednej stronie.

3. Prezentacja usługi lub produktu.

Prezentacja pojedynczych produktów to kolejne miejsce, gdzie do głosu dochodzi strona typu one page. Jeżeli chcesz sprzedawać tylko jeden produkt, to po co się męczyć z multi-site? Prosta, pojedyncza strona może być o wiele lepszym rozwiązaniem w e-commerce.

One page - landing page

Landing page – właśnie w takiej formie często widuje się jednostronicowe serwisy. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz poradnik na temat tworzenia landing pages.

4. Duża ilość podstron i wiele tekstu.

Nie stosuj one page, jeśli masz ogromną stronę z wieloma podstronami, zakładkami, kategoriami i tagami. W tym przypadku jesteś niemal „skazany” na tradycyjną stronę multi-site.

Hybrydowe strony internetowe

Istnieje wiele witryn zarówno one page, jak i multi-site, ale można natrafić również na ich połączenia. Dają wrażenie jednej strony, ale za pomocą różnych technik (AJAX, okienka typu modal) mogą zawierać w rzeczywistości wiele stron oraz treści. To może być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie możesz zmieścić wszystkiego na jednej stronie, a chcesz, aby taka pozostała.

Niektóre witryny one page „oszukują”, gdy chodzi o ich strukturę. Mają jedną witrynę główną, ale znajdują się na niej linki do zewnętrznego bloga, Facebooka, do konta na Instagramie itd. Nie ma w tym nic złego. Jest to po prostu kolejny sposób na to, aby nie rezygnować z korzyści posiadania np. bloga na rzecz strony one page.

Jak projektować strony internetowe typu one page?

Większość zasad odnośnie do projektowania stron tego typu przemyciłem we wcześniejszych akapitach tego tekstu. Jednak zerknij też na poniższą listę – znajdziesz na niej kilka dodatkowych, cennych porad:

1. Postaw na prostotę.

Prosta strona internetowa w połączeniu z ciekawym storytellingiem oraz niebanalną nawigacją powinna sprawdzić się w każdej witrynie typu one page. Postaw na elegancję i prostotę, jednocześnie dosadnie prezentując to, czego potrzebuje Twój klient.

2. Zaprojektuj pomocne linki nawigacyjne.

Możliwość przewijania z góry do dołu strony internetowej typu one page nie oznacza tego, że jest ona przyjazna użytkownikom. Jest to szczególnie widoczne na długich witrynach, gdzie jest bardzo dużo tekstu oraz zdjęć. Świetną praktyką będzie dodanie linków nawigacyjnych do poszczególnych sekcji Twojej strony internetowej, co zwiększy jej użyteczność w oczach użytkownika.

3. Podziel treść na części.

Jednostronicowa witryna nie oznacza tego, że dana sekcja musi składać się z wyłącznie ze sztywnego bloku tekstu. Podziel tekst części, a do sekcji dodaj również inne elementy. Wszystko po to, aby użytkownicy mogli lepiej znaleźć to, czego szukają.

4. Wyróżnij tło.

Strony internetowe typu one page mają tendencję do dużego, jednolitego tła. To prawda – czasami tła takich witryn mają jeden kolor lub powtarzający się wzór, ale może tym razem lepiej będzie postawić na coś bardziej kreatywnego? Spróbuj każdej sekcji przydzielić oddzielne tła, które w jakiś sposób współgrają ze sobą.

Strony internetowe typu one page – podsumowanie

Pojedyncze strony internetowe typu one page mogą być doskonałym rozwiązaniem dla wielu różnych rodzajów witryn. Podczas gdy strony one page nie są wszystkim tym, co najważniejsze w designie małych stron, to są warte rozważenia przy nowych projektach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Kamila

  Fajny i pomocny artykuł. Dzięki! 🙂

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Świetny artykuł

  Odpowiedz
 3. Krzysztof Milewski

  Dobry artykuł. „Bawiłem” się ostatnio z szablonem One Page do WordPressa. Taka hybryda. Fajnie to wyglądało i było funkcjonalne.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!