W jaki sposób dodać stronę do Wiadomości Google?

W jaki sposób dodać stronę do Wiadomości Google?

W tym tekście przyglądam się typowym pułapkom czyhającym na wielu twórców treści. Wspomniane pułapki uniemożliwiają pojawienie się im w Google News. Przytaczam również praktyczne porady i wskazówki na temat tego, jak poprawnie dodać stronę do Wiadomości Google. Wiele z tych porad pomoże Ci dodać własne artykuły nie tylko do Wiadomości Google, ale i np. do Yahoo News.

Co to są Wiadomości Google?

Google News jest wyszukiwarką, która zbiera i agreguje wiadomości oraz nagłówki spośród 50 000 źródeł obejmujących cały świat. Google następnie wyświetla je na podstawie preferencji użytkownika i jego zainteresowania. Możesz obejrzeć Google News bezpośrednio w tym linku. Możesz też po prostu wybrać sekcję „Wiadomości” znajdującą się poniżej głównego paska do wyszukiwania na stronie głównej Google.

Wiadomości Google

Oto przykład tego, co może wyświetlić się na ekranie głównym Wiadomości Google. Widok domyślny to najważniejsze wiadomości, które są zależne od lokalizacji, a także od preferencji użytkownika.

Wykaz Wiadomości Google

Niektóre funkcje, które są warte wzięcia pod uwagę:

  • Wyszukiwanie wiadomości.
  • Filtrowanie wiadomości (rejon lub typ, np. nowoczesne czy klasyczne).
  • Nawigacja boczna (opcja szybkiego filtrowania).
  • Wybór redakcji.
  • Możliwość dostosowania tego, czy wiadomości od danej redakcji mają pojawiać się rzadko, czy też zawsze.

Dlaczego warto dodać stronę do Wiadomości Google?

Cóż, odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Marka generuje eksperta, z kolei ten wpływa na zasięg oraz widoczność. Niektórzy zyskają również wzrost sprzedaży i konwersji. Jednakże patrząc na to realnie, odpowiedź na powyższe pytanie jest zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Przejrzałem ostatnio kilka statystyk. Okazało się, że użytkownicy bardziej ufają wiadomościom z Google News, niż z wp.pl czy onet.pl. Wysoki poziom zaufania otwiera znacznie szersze możliwości biznesowe niż tradycyjne statystki przychodów, czy ruchu na stronie internetowej. Zaufanie jest kluczowym czynnikiem zróżnicowania pomiędzy witrynami, które produkują wiadomości. Może ono wpływać na zachowanie użytkowników przy ogłoszeniach pre-click oraz post-click.

Dla wielu firm, które starają się dodać stronę do Wiadomości Google, to kolejny sposób na promowanie swoich teraźniejszych i przyszłych treści. Kiedy inwestuje się mnóstwo czasu, pieniędzy i zasobów na każdą część swojej strony internetowej, po prostu trzeba przedsięwziąć takie inwestycje, aby osiągnąć założone cele. Pominięcie pomysłu „czy dodać stronę do Wiadomości Google?” lub niedocenianie potencjału tej usługi może być dotkliwe w przyszłości, gdy dowiemy się, że nasza konkurencja świetnie prosperuje dzięki Google News.

Jak dodać stronę do Wiadomości Google?

Podobnie jak w przypadku wszystkich wyników wyszukiwania w Google, istnieją pewne wskazówki i dobre praktyki, które stanowią podstawę do uzyskania wysokiej pozycji naszych newsów w rankingu Wiadomości Google. Poniżej skoncentruję się na podstawowych wytycznych, które należy stosować w odniesieniu do jakiegokolwiek prawdopodobieństwa sukcesu w Google News.

Rodzaje treści

Jak można sobie wyobrazić, koniecznością w Wiadomościach Google musi być aktualność oraz zainteresowanie użytkowników. Jak już pewnie zauważyłeś, niektóre treści nie należą do tego obszaru. Skupiają się na wskazówkach i poradach. Mogą być to ogłoszenia o pracę czy informacje o pogodzie.

Oryginalność i czytelność

Treść musi być dokładna i precyzyjna, a co najważniejsza – stworzona przez Ciebie. Jeśli strona internetowa zawiera mieszankę automatycznie generującej się i agregowanej treści, to wtedy nie mamy co myśleć o tym, że nasze treści trafią do Google News. Artykuły muszą być dobrze napisane, dodatkowo z pominięciem natarczywych reklam.

Zaufanie i profesjonalizm

Wiadomości odzwierciedlające branżę oraz niszę firmy mają dużą szansę dostania się do Google News. Należy postawić na zrozumiałą treść, a wszystkie sporne wypowiedzi potwierdzać informacjami znalezionymi w zaufanych źródłach.

Po więcej wskazówek zapraszam do poradnika autorstwa Google o tym, jak zaistnieć w Google News.

Techniczne wskazówki na temat tego, jak dodać stronę do Wiadomości Google

Google wykorzystuje algorytm, który przetwarza, odkrywa i indeksuje wiadomości do Google News. Jednakże istnieje jeszcze wiele innych czynników technicznych, które muszą być spełnione. Większość z nich to podstawowe czynniki SEO. Reszta to drobne szczegóły odnoszące się do Wiadomości Google. Wobec tego należy najpierw przyjrzeć się tym najważniejszym:

  • Adresy URL oraz anchory muszą opisywać daną treść, a także być niepowtarzalne i trwałe (bez błędów 404).
  • Treści muszą być dostarczone w formacie HTML. Z kolei PDF, JavaScript i inne rodzaje zawartości nie będą przeszukiwanie przez boty, a co za tym idzie – nie mają szans na wyświetlanie w Google News.
  • Domena, na której są zamieszczane wiadomości, musi być dostępna dla botów wyszukiwarek.

Oto pełna lista technicznych wskazówek na temat tego, jak dodać stronę do Wiadomości Google.

Wytyczne dotyczące jakości odnośnie do tego, aby dodać stronę do Wiadomości Google

W dzisiejszych czasach poziom jakości treści jest obecny w każdym aspekcie google’owskiego algorytmu. Jeżeli nie jesteś pewien, co kryje się za słowem jakość, przeczytaj wytyczne dla webmasterów i obiektywnie spójrz na swoją stronę internetową oraz jej treści. Dzięki temu będziesz mógł porównać swoją witrynę do najlepszych stron w rankingu o tej samej tematyce. Upewnij się, że zawartość Twojej strony spełnia podstawowe wymogi, takie jak opinie, zaufanie, statystyki itp.

W tym miejscu warto podkreślić, że Google News akceptuje w większości tylko wiadomości. Próba dodania wszystkich Twoich treści to słaba taktyka i z pewnością będziesz skazany na porażkę. Zawartość w większości przypadków będzie specyficzna dla danej branży oraz niszy. Może ona zawierać cytaty ekspertów oraz opinie użytkowników, należy jednak wystrzegać się ogłoszeń biznesowych oraz wszystkiego, co ma na celu promować jakiś produkt czy usługę.

Jak dodać stronę do Wiadomości Google? – wskazówki i porady

Istnieje szereg innych taktyk, które mogą być wdrożone, aby pomóc Ci w dostaniu się do Google News. Oto kilka z nich:

Podstawy są kluczowe

Istnieją szersze obszary, które mają bezpośredni wpływ na sukcesywne dodawanie własnych wiadomości do Google News. Wiele z nich sprowadza się do bardzo podstawowych praktyk. Treści wiadomości powinny być wyraźnie oznaczone jako takie, które posiadają własny unikalny katalog, np. www.przyklad.pl/news. Z kolei każdy link okraszony przedrostkiem news powinien mieć własny unikalny opis, który odzwierciedli zawartość adresu URL.

Nowe wiadomości muszą szybko się ładować, być bogate w potwierdzone informacje i łatwo dostępne. Ponadto muszą być wartościowe oraz poparte faktami. Systematyczność w publikowaniu polega na tym, aby dodawać wiadomości np. co tydzień lub co dwa dni, a nie dziesięć jednego dnia. Im więcej zaangażowania przejawiają użytkownicy, tym lepiej.

Mapa strony – mapa wiadomości

Przez stworzenie unikalnej mapy witryny dla Wiadomości Google i przesłanie jej bezpośrednio do Google jesteś w stanie przejąć kontrolę nad elementami newsów, które spełniają lub przekraczają wręcz kryteria wytycznych Google. Dzięki temu podkreślisz najlepsze wiadomości, co może zwiększyć ich prawdopodobieństwo pojawienia się w Google News. Podobnie jak w przypadku wszystkich map witryny, może to przyspieszyć i poprawić wskaźniki Twojej strony w Google oraz zwielokrotnić szanse na wyświetlenie wiadomości w wynikach wyszukiwania Google News.

Przyspieszone strony mobilne (AMP)

Są to strony internetowe, które wprowadziły do swoich treści projekt AMP, który jest bardzo mocno wspierany przez Google. Przez przyspieszone strony mobilne rozumie się takie witryny, które pozbawione są niemal wszystkich rodzajów treści nietekstowych, które potencjalnie mogłyby powodować powolne ładowanie. Po więcej informacji zapraszam do mojego przyjaznego poradnika o przyspieszonych stronach mobilnych.

Zanim dodasz stronę w „Centrum wydawców Google News”

Przed wysłaniem zapytania do Google sprawdź, czy Twoje treści nie są już indeksowane w sposób naturalny. Będziesz zaskoczony tym, jak wielu wydawców faktycznie zapomina przejść przez proces zgłaszania. Dzięki temu będziesz mógł zbierać feedback, aby poprawić prawdopodobieństwo zaakceptowania oraz zwiększyć szanse na to, że Twoje newsy będą dodawane w przyszłości coraz częściej.

Najlepsze newsy

Możesz przekazać do Google do pięciu newsów, które chcesz, by miały większe znaczenie. Mogą być to treści, z których jesteś szczególnie dumny. Mogą być to też informacje bardzo na czasie. Z drugiej strony mogą być to newsy, które zostały pominięte przez Google, a chcesz, żeby dostały się do Wiadomości Google.

Meta news keywords tag

Uwaga! Ten rodzaj meta tagu różni się od nieaktualnego i właściwie niechcianego już meta keywords. Zobacz poniższy przykład:

<meta name="news_keywords" content="Puchar Świata, Brazylia 2014, Niemcy vs Brazylia">

Słowa kluczowe mogą być wykorzystywane w celu usunięcia niepewności między danymi słowami. Jeśli ten konkretny publikujący chce sprecyzować, że był to wpis o Pucharze Świata w Brazylii, a nie o np. Pucharze Świata w siatkówce, wtedy może spróbować wykonać następujące czynności:

<meta name="news_keywords" content="Puchar Świata, Brazylia 2014, Niemcy vs Brazylia, piłka nożna">

Źródło: słowa kluczowe i wyszukiwane hasła.

W jaki sposób dodać stronę do Wiadomości Google? – podsumowanie

Przeczytaj i wykonaj wszystkie podpunkty w tym artykule, aby dodać stronę do Wiadomości Google. Jeżeli uda Ci się, na pewno zobaczysz wzrost ruchu na Twojej witrynie. W przypadku niepowodzenia będziesz niestety musiał poczekać 60 dni, aby ponownie dodać stronę do Google News.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!