Jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej? – 5 pokoleń klientów

Jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej? - 5 pokoleń klientów

Zastanawiałeś się kiedyś, jak różne grupy docelowe odbierają Twoją reklamę internetową? Istnieją ogromne różnice w strategii marketingowej skierowanej do osób po 50 roku życia, a strategii, która jest doskonała dla młodzieży. Dlatego przy jej ustalaniu należy najpierw dowiedzieć się, jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, wykorzystując do tego marketing pokoleniowy.

Taka behawioralna segmentacja jest niezbędna, ponieważ pomoże Ci na samym początku zidentyfikować rynek docelowy, w przeciwnym razie nie będziesz miał zielonego pojęcia, do kogo trafia Twoja reklama, co niestety przełoży się na brak konwersji oraz zysków.

W tym tekście przedstawię Ci pięć pokoleń, które aktualnie żyją. Prześledzimy ich wzorce zachowania oraz sposób myślenia, przez co łatwiej będzie dopasować odpowiednią strategię działania.

Jednakże na początek odpowiedzmy sobie, czym tak naprawdę jest marketing pokoleniowy.

Co to jest marketing pokoleniowy?

Marketing pokoleniowy to odbiorcy, którzy są podzieleni na podstawie pokoleń, do których należą.

Każde pokolenie odnosi się do grupy ludzi:

  • urodzonych w tym samym okresie,
  • prowadzących podobne życie,
  • mających podobne doświadczenia,
  • którzy zostali ukształtowani przez konkretne wydarzenia lub okres czasowy.

W przypadku marketingu pokoleniowego należy zmodyfikować i dostosować wszystkie treści kampanii zgodnie z tym, co preferuje dana generacja ludzi.

Wobec tego zacznijmy od najstarszego pokolenia.

1. Pokolenie ciche.

Są to ludzie urodzeni mniej więcej w latach wojennych.

Większość z nich nie jest wykształcona, a szkołę skończyli na klasach podstawówki, ponieważ skupili się od najmłodszych lat na ciężkiej pracy.

Teraz możesz sobie pomyśleć, że ciche pokolenie nie jest dla Ciebie żadną grupą docelową, ale musisz wziąć pod uwagę, że oni nadal żyją i choć jest ich mało w internecie, to jednak należy uwzględniać ich obecność.

Jak do nich dotrzeć?

Seniorzy, którzy są obyci z internetem, korzystają z poczty e-mailowej. Jednakże musisz pamiętać, że większość ich ruchu w sieci odbywa się na komputerach stacjonarnych.

Rzadko kiedy używają smartfonów, dla większości są one zbyt nowoczesne.

Jeżeli chcesz dotrzeć do pokolenia cichego, to z powodzeniem możesz skorzystać z tradycyjnych metod i taktyk marketingowych, tj. media drukowane, czyli ulotki, gazety itd. Dorastali, czytając gazety, więc są do tego przyzwyczajeni.

Pokolenie ciche oczywiście wraz ze swoim wiekiem ma pewne problemy ze zdrowiem. Dlatego pamiętaj, żeby Twoje reklamy miały duże, czytelne czcionki. Nie używaj jasnych kolorów oraz takich, które są trudne do zobaczenia.

Jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, jeżeli celujemy w pokolenie ciche?

Istnieje duża szansa na to, że ludzie z pokolenie cichego są patriotami. Wykorzystaj to.

Symbole, flagi oraz hasła patriotyczne będą dobrym pomysłem. Postaw na e-mail marketing, ulotki i telefoniczne oferty.

2. Pokolenie wyżu demograficznego (baby boomers).

Pokolenie wyżu demograficznego, tzw. baby boomers, to osoby urodzone po II wojnie światowej.

Jeżeli celujesz w tę grupę docelową, musisz wiedzieć, że to pokolenie oczekuje dużej wartości ze swoich decyzji zakupowych. Jest ono bardzo przywiązane do ulubionych marek.

Możesz to szczególnie zauważyć, obserwując swoich dziadków. Najczęściej kupują te same produkty żywnościowe, te same leki, które wcześniej im pomagały itd.

Chociaż osoby z tego pokolenia są już uważane za stare, to nie oznacza, że nie są aktywne w internecie.

Zdarza im się korzystać z zakupów online, ale nadal chcą obejrzeć produkt w lokalnym sklepie.

Kierując reklamę do tej grupy docelowej, nadal pamiętaj, że tablety oraz smartfony to malutki ułamek całości. Skieruj swoją kampanię na komputery stacjonarne.

Niektórzy z nich będą mieli również profil w mediach społecznościowych, wobec tego masz kolejny kanał, przez który możesz do nich dotrzeć.

Uwaga! Upewnij się, że usługa lub produkt, który chcesz sprzedać, ma szczegółowy opis, ponieważ pokolenie wyżu demograficznego uwielbia analizować i wybierać najlepszą ofertę. Mocną kartą przetargową będzie kontakt z zespołem obsługi klienta.

3. Pokolenie X, czyli tzw. zagubieni.

Są to ludzie urodzeni w drugiej połowie XX wieku. To grupa odbiorców, która lubi nowe technologie albo ich nienawidzi.

Niestety przy tej generacji będzie bardzo trudno wybrać jednoznacznie dobrą kampanię marketingową.

Jednakże jej plusem jest różnorodność oraz duża liczba osób zaliczająca się do tej grupy docelowej.

Będą to osoby, które już gdzieś myślą o emeryturze. Dlatego są w trakcie inwestycji lub zaczynają na stare lata budować dom, uciekają z miast, coraz częściej szukają odpoczynku. Pamiętaj, że wiele takich osób część zebranych pieniędzy przeznaczy na pomoc swoim pociechom.

Wobec tego, jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, która będzie skupiać ludzi z pokolenia X?

Z perspektywy marketingowej są to rodzice, którzy odchowali swoje dzieci, które najczęściej są w trakcie ostatnich lat studiów. Będą cenić sobie jakość produktów oraz usług, często nie zważając na to, że coś tańszego może być tylko odrobinę gorsze.

Przy wyborze odpowiedniej grupy docelowej musimy mieć gdzieś z tyłu głowy, że pokolenie X prawie w 90% korzysta z opinii pokolenia Y.

Wobec tego musimy poznać również rozumowanie ich dzieci, żeby nasza kampania miała jak najlepsze wyniki.

4. Pokolenie Y, czyli tzw. milenialsi.

Pokolenie Y to ludzie urodzeni w latach 1980-1995. Jest to najliczniejsza grupa docelowa.

W porównaniu do poprzednich pokoleń milenialsi są najbardziej świadomi tego, co ich otacza. Bardzo często angażują się w różne formy pomocy ludziom, zwierzętom itd.

Dlatego firmy, które działają charytatywnie, mogą upatrywać tutaj duże grono odbiorców.

Pokolenie Y jest prawie w całości dostosowane do aktualnej technologii, są w zasadzie pierwszymi, którzy zaczęli z niej korzystać, jeżeli spojrzymy na okres, w którym się urodzili.

Milenialsi tworzą treści oraz filmy. Bardzo często wypowiadają się w mediach społecznościowych. Dlatego większość z nich będzie chciała podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi np. korzystania z jakiegoś produktu, polityki itp.

Jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, jeżeli chodzi o pokolenie Y?

Pokolenie Y jest w zasadzie wszędzie. Media społecznościowe, komputery stacjonarne, telefony, tablety, dosłownie wszystko. Masz duże pole do popisu, a kampania może być bardzo spersonalizowana.

Odradzałbym ulotki oraz kampanie telefoniczne czy SMS-owe.

5. Pokolenie Z – internetowa młodzież.

Jest to najnowsza grupa konsumentów urodzona po 2000 roku. Wobec tego zaczynają dopiero pracę lub idą na studia.

Z punktu marketingowego masz doskonałą okazję dotrzeć do osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie i niekoniecznie potrafią dokonać dobrych decyzji.

Jeżeli Twoja kampania marketingowa ma do nich dotrzeć, to skup się wyłącznie na mediach społecznościowych.

Facebook, Instagram oraz YouTube to główne kanały, z których korzystają. Warto zastanowić się też nad Snapchatem, ale tutaj bym uważał.

Pamiętaj, że pokolenie Z raczej nie ogląda telewizji, szuka rozrywki na YouTube, a filmy ogląda na platformie Netflix lub pochodnych.

Jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej?

Firmy, które rozumieją swoich klientów, mają niebywałą przewagę nad konkurencją.

Przy tak wielu pokoleniach nie jesteśmy w stanie dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej bez segmentacji. Ulotki, które rozdajesz osobom z pokolenia cichego, niekoniecznie trafią do osób z pokolenia Y czy Z.

Reklama na Facebooku zaprojektowana dla pokolenia Z nie będzie wcale konwertować dla pokolenia baby boomers itd.

Dlatego wiedza i zrozumienie grup docelowych pozwolą Ci kierować reklamy do odpowiednich osób, co poprawi współczynnik konwersji, a ostatecznie zwiększy Twój zysk.

Znasz inne sposoby na to, jak dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, korzystając z segmentacji behawioralnej aktualnych pokoleń?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.