Jak korzystać z Google Analytics? – przegląd panelu

Jak korzystać z Analytics Google?

Google Analytics to narzędzie, które musi być bezwzględnie dodane na stronie internetowej.

Ma na celu zbieranie statystyk od użytkowników, którzy odwiedzają stronę. W ten sposób można odczytać bardzo wiele informacji, a po analizie zebranych danych można wysnuć wiele wniosków. Ocenić jakość ruchu, sprawdzić, które strony są odwiedzane albo w ogóle dowiedzieć się, ilu użytkowników odwiedza daną stronę.

To wszystko pozwala zweryfikować w jakimś stopniu użyteczność strony. Dlatego sprawdź koniecznie, jak zacząć korzystać z Google Analytics, aby jak najszybciej gromadzić cenne dane.

Jak zainstalować Google Analytics?

Przejdźmy od razu do działania.

1. Otwieramy stronę Google Analytics.

2. Następnie musimy zalogować / zarejestrować się na koncie Google.

3. Następnie, będąc zalogowanym, klikamy po lewej stronie na dole Administracja -> Utwórz konto.

Jak korzystać z Analytics? - instalacja

4. Następnie wypełniamy pola formularza. Podajemy nazwę konta oraz nazwę strony internetowej. Są to informacje dla Ciebie, więc podaj nazwy takie, aby łatwo zidentyfikować usługę. Następnie podajemy adres URL strony, uważnie wybierając protokół. Wybierz https, jeśli masz wykupiony i zainstalowany certyfikat SSL na stronie. W przeciwnym wypadku pozostaw http. Potem wybieramy kategorię oraz ustawiamy strefę czasową. Resztę można pozostawić domyślnie.

Jak korzystać z Analytics? - śledzenie

5. Na koniec klikamy Pobierz identyfikator śledzenia.

6. W kolejnym oknie, jakie się pojawi, trzeba zaznaczyć i skopiować tzw. kod śledzenia. Trzeba więc edytować jeden z plików (zazwyczaj header.php) strony, aby go tam zamieścić.

Jak korzystać z Analytics? - jak zainstalować

Gdzie zamieścić kod śledzenia Google Analytics?

Jeśli korzystasz z WordPressa, to trzeba edytować plik header.php. Przejdź do Wygląd -> Edytor motywu. Kliknij Rozumiem, a po prawej stronie znajdź i kliknij nazwę header.php. Wklej kod we wskazane miejsce i zapisz zmiany.

Jak korzystać z Analytics? - kod

Jeśli nie jesteś użytkownikiem WordPressa, to zlokalizuj plik header.php poprzez konto FTP strony. Dalej postępuj tak samo.

Wykonując powyższe kroki, z pewnością będziesz już mógł w pełni korzystać z Google Analytics.

Sprawdźmy teraz, jak odczytywać raporty, czyli zbierane dane.

Czytanie statystyk w Google Analytics, czyli jak zacząć korzystać z Google Analytics?

Będąc w panelu, łatwo zauważysz, że cały panel podzielony jest na boczną sekcję z lewej strony (menu) i dane, które chcemy przeglądać.

Sekcja z lewej strony podzielona jest na kategorie, które z kolei zawierają różne pozycje. I to tutaj właśnie wybrać można interesujący nas dział z danymi. Sprawdźmy je po kolei.

Czas rzeczywisty w panelu Google Analytics

Jak korzystać z Analytics? - czas rzeczywisty

Czas rzeczywisty -> Przegląd

Tutaj mamy podsumowanie tego, co dzieje się obecnie na stronie (na żywo, w tej chwili). Przede wszystkim widać tutaj liczbę unikalnych użytkowników, którzy są obecnie na stronie. Jest zaznaczona ich lokalizacja na mapie. Jest również wykres aktywności w przeciągu ostatnich 30 minut oraz jakie są to dokładnie strony, które użytkownicy odwiedzają.

Mamy więc tutaj podsumowanie tego, co dzieje się obecnie na Twojej witrynie.

W sekcji Czas rzeczywisty są również pozostałe pozycje typu Lokalizacje, Treść, Zdarzenia itd. Zawierają one jednak niemal te same dane, co w przeglądzie, więc akurat tutaj nie ma co ich opisywać.

Z kolei pozycja Zdarzenia oraz Konwersja to już nieco bardziej zaawansowane tematy, gdzie widzimy informacje na temat zdefiniowanych akcji wykonanych przez użytkowników, np. czy kliknęli dany przycisk, pobrali PDF itd. Takie rzeczy należy ustawić samodzielnie i jest to osobny temat, który poruszę w osobnym wpisie.

Sprawdź za to nasz inny artykuł na temat zdarzeń w Google Analytics, gdzie znajdziesz nieco więcej informacji.

Odbiorcy w panelu Google Analytics

Przechodząc do Odbiorcy -> Przegląd, uzyskujemy jeden z ważniejszych raportów, ponieważ odnosi się on do tego, jakie strony były przeglądane przez użytkowników.

Jak korzystać z Analytics? - odbiorcy

To, co rzuca się tutaj w oczy, to przede wszystkim wykres, który pokazuje, ile zanotowano odwiedzin danego dnia. Można ten zakres oczywiście regulować, aby przejrzeć wcześniej zgromadzone dane.

Następnie mamy szereg danych, które opiszę dla jasności:

 • Użytkownicy – czyli pojedyncza osoba, która odwiedziła co najmniej jedną stronę.
 • Nowi użytkownicy – liczba nowych użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę pierwszy raz (nie byli na niej wcześniej).
 • Sesje – sesją może być np. wejście na stronę, wyświetlenie galerii, wysłanie formularza. Po prostu jakiś ruch wykonany przez użytkownika. Czyli jest to zdefiniowanie poziomu interakcji ze stroną.
 • Sesje na użytkownika – czyli ile średnio przypada sesji na użytkownika.
 • Odsłony – czyli ile różnych stron odwiedzono. Przykładowo, jeśli użytkownik wejdzie na stronę główną i „Kontakt”, to zliczy mu 2 odsłony. Tutaj znajduje się suma odsłon wszystkich użytkowników.
 • Strony / sesja – ile średnio jeden użytkownik przegląda stron.
 • Śr. czas trwania sesji – średni czas przebywania na stronie.

Jak widać, już na podstawie tych danych można wysnuć jakieś wnioski. Niski czas trwania sesji oznacza, że użytkownicy szybko ją opuszczają. Być może jest nieintuicyjna, mało atrakcyjna wizualnie, choć może być również tak, że znajdują daną informację i zamykają stronę. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Dalej w tym widoku można jeszcze sprawdzić, z jakich systemów operacyjnych korzystają użytkownicy, z jakich krajów / miast są odwiedziny itd.

Zakładka Odbiorcy zawiera jeszcze więcej informacji, które możesz sprawdzić. Sprawdź koniecznie Ruch mobilny -> Przegląd, gdzie widać procent wejść użytkowników z telefonów i z komputerów.

Pozyskiwanie w panelu Google Analytics

Jak korzystać z Analytics? - pozyskiwanie

Ta zakładka odnosi się do tego, skąd użytkownicy trafiają na Twoją stronę. Jakie jest źródło ich wizyty. Tutaj może być pięć źródeł:

 • Organic Search – ruch z wyszukiwarki, czyli ktoś wpisuje w okienko jakąś frazę i odnajduje Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Najbardziej cenny ruch na stronie (powiązany z pozycjonowaniem).
 • Direct – użytkownik wpisuje bezpośrednio nazwę Twojej strony / domeny na pasku adresu przeglądarki. Czyli są to użytkownicy, którzy znają nazwę Twojej strony i powracają na nią.
 • Referral – są to linki do Twojej strony. Załóżmy, że masz artykuł na jakiejś innej stronie z linkiem do Twojej strony. Jeśli ktoś na niego kliknie, to zlicza się to jako wejście typu referral.
 • Social – czyli linki pochodzące z portali społecznościowych, typu kliknięcie posta odsyłającego na Twoją stronę.
 • Paid – czyli ruch płatny. Może to być reklama w Google Ads.

Powyższe informacje są podstawą, aby korzystać z Google Analytics. Wiedza na temat tego, skąd pochodzą odwiedziny, pozwala zweryfikować jakość działania:

 • Organic Search powinien wzrastać, jeśli pozycjonujemy stronę i jest ona coraz wyżej w wynikach wyszukiwania.
 • Wzrost pozycji referral oznacza, że pozyskiwanie linki są skuteczne, bo ktoś w nie klika itd.

Jest tu więc sporo miejsca do analizy.

Oczywiście wchodząc w poszczególne pozycje, masz jeszcze więcej danych. Można sprawdzić np. z jakich stron pochodzą wejście (Cały ruch -> Witryny odsyłające) lub sprawdzić, który ruch jest najbardziej efektywny (Cały ruch -> Kanały).

Zachowanie w panelu Google Analytics

Jak korzystać z Analytics Google? - zachowanie

Kolejne niezbędne informacje, aby skutecznie korzystać z Google Analytics, znajdują się w zakładce Zachowanie. Tutaj jest pełny podgląd na informacje odnośnie do tego, co dzieje się z poszczególnymi stronami serwisu. Widać tutaj przede wszystkim liczbę odsłon danej strony. Można więc szybko sprawdzić, która strona jest najchętniej przeglądana.

Pomocne jest to np. w przypadku bloga, gdzie widać jak na dłoni, które wpisy są najchętniej czytane. W ten sposób również możemy się czegoś dowiedzieć – co użytkownicy lubią, jaka treść jest dobrze widoczna (w Google, w reklamie) itd.

Oczywiście mamy tutaj pełny podgląd szczegółów typu unikalne odwiedziny, średni czas spędzony na stronie czy współczynnik odrzuceń. Warto też tutaj bliżej przyjrzeć się tej ostatniej opcji. Mianowicie współczynnik odrzuceń informuje o tym, jaki procent użytkowników opuszcza serwis bez jakiejkolwiek reakcji. To może być kolejna informacja do analizy.

Sprawdź nasze inne wpisy odnoszące się do tego tematu:

Podsumowanie, czyli jak korzystać z Google Analytics?

Powyższe informacje są podstawą do tego, aby zacząć korzystać z Google Analytics.

Oczywiście nie sposób omówić każdej pojedynczej zakładki w panelu, ponieważ powstałaby cała biblia. W gruncie rzeczy i tak większość informacji jest intuicyjna, więc na podstawie powyższych danych można analogicznie przeglądać resztę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!