To żadna tajemnica, że Google wie, jak znaleźć potrzebne informacje. Największa na świecie wyszukiwarka odbiera niemal biliard zapytań rocznie.
Google gromadzi ogromną ilość danych i są to dane, które możesz wykorzystać do:
- wyszukiwania słów kluczowych
- znajdowania nowych pomysłów na bloga
- tworzenia opisów produktów w sklepie internetowym
- i tak dalej…
W jaki sposób?
Pozwól, że przedstawię Ci darmowe narzędzie o nazwie Google Trends.
Google Trends wykorzystuje dane z wyszukiwarki Google, aby wyświetlić, jak często dana fraza jest wyszukiwana.
Brzmi to dosyć prosto, ale Google Trends może pokazać Ci znacznie więcej niż szeroki pogląd na słowa kluczowe oraz trendy, które obecnie panują.
Od porównania ilości wyszukiwania danej frazy w czasie, do ocenienia, jak różne regiony wyszukują tę samą frazę. Jest to świetne narzędzie, które przekaże Ci potrzebne informacje do opracowania strategii marketingowej lub całkowicie nowego biznesu na podstawie tego, co ludzie wpisują w wyszukiwarkę internetową.
Wobec tego musisz nauczyć się jak korzystać z Google Trends.
Oto jak to zrobić.
Jak korzystać z Google Trends, aby zweryfikować swoje pomysły?
Jako właściciel nowego biznesu chcesz jak najlepiej wypaść przed klientem, dlatego szukasz nowych sposobów, aby mu zaimponować lub rozwiązać jakiś natarczywy problem.
Zaczynasz z dobrymi intencjami, dlatego zakładasz, że wiesz, czego chcą klienci bez zbadania ich problemów, czy pytań. Niestety jest to znana pułapka czekająca na Ciebie.
Przed wystartowaniem z nową firmą, która przykładowo sprzedaje produkty za pośrednictwem sklepu internetowego, najlepiej korzystać z Google Trends, aby potwierdzić, że jest rzeczywiście zapotrzebowanie na taki biznes.
Jeżeli zainteresowanie jest niskie, to prawdopodobnie popyt również, a to przekłada się na wizję góry lodowej, którą masz do przebicia, aby zmienić świadomość ludzi i stworzyć nowy, dobrze prosperujący rynek.
Jeżeli pojawia się duży skok zainteresowania w pewnym okresie, a później spada do niemal zera, to może być to nie najlepszy pomysł na biznes.
Dlaczego?
Skok w wyszukiwaniach może sugerować, że jest to chwilowa moda, która już przemija i będziesz miał problem z dalszą sprzedażą. Z drugiej strony może okazać się, że Twój pomysł na biznes zależy od pory roku i tutaj jest to bardzo ważna dla Ciebie informacja.
Dzięki Google Trends możesz zaobserwować cykliczne zainteresowania, jak ma to miejsce w przypadku „ciepłych swetrów”.
Jeżeli przyjrzysz się wykresowi bliżej, to zauważysz pewne zależności:
- ciepłe swetry w okresie wiosny oraz lata są praktycznie nie wyszukiwane
- w miarę obniżania się temperatury internauci zaczynają poszukiwać w internecie ciepłych swetrów
- największy boom na swetry jest oczywiście w okresie przedświątecznym, bo przecież kto by nie chciał dostać ciepłego swetra pod choinkę…
Jeżeli chodzi o sprawdzenie, czy jest to sweter męski lub damski, możesz wybrać kategorię, aby zobaczyć, jakie dane dostarcza nam Google. Inne wyniki znajdziesz dla frazy „sweter” w kategorii „Odzież męska”, a inne w kategorii „Odzież damska”.
Dlaczego w 2015 roku najwięcej zapytań w kategorii „Odzież męska” było w styczniu? Moim subiektywnym zdaniem jest to spowodowane naszą… męską dumą. Przecież nie będziemy nosić jakichś swetrów. Jednakże nasze zdanie zmienia się dopiero wtedy, gdy robi się naprawdę zimno, czyli w styczniu.
Nie poprzestawaj tylko na Google Trends
Podczas gdy Google Trends pozwala zweryfikować niektóre z naszych pierwszych pomysłów, należy iść za ciosem.
Zidentyfikuj prawdziwych klientów, kontaktuj się z nimi, przeprowadzaj wywiady i prowadź rozmowy.
Pytaj o to, jak wiedzie im się w życiu, jakie mają problemy, czego oczekują. Pamiętaj, aby każde pytanie zadać tak, aby rodziło kolejne.
Pytaj również o to, co możesz zrobić, aby poprawić daną usługę czy produkt lub rozwiązać ich problemy.
Takie rozeznanie na rynku w połączeniu z Google Trends daje wspaniały punkty wyjścia do rozpoczęcia rentownej działalności gospodarczej, wprowadzenia nowego produktu lub usługi, którą ludzie rzeczywiście chcą.
Jak korzystać z Google Trends, aby lepiej prowadzić firmę?
Google Trends może pomóc utrzymać dobrą passę Twojego biznesu. Zrozumienie specyficznych zwrotów, porównywanie słów kluczowych oraz wiedza na temat, gdzie ludzie najczęściej wyszukują frazy, są zdecydowanie pomocne w podejmowaniu trudnych decyzji.
Dlatego sprawdźmy, w jaki sposób korzystać z Google Trends, aby dokopać się do wartościowych danych, które pomogą w rozwoju nowych strategii w Twojej firmie.
Konkretne frazy w Google Trends
Google Trends pomoże Ci zorientować się, co jest popularne wśród konsumentów w miarę upływu czasu czy zmiany regionów geograficznych. Jeżeli prowadzisz sklep z ubraniami, użyj tego narzędzia, aby zobaczyć, jaka moda jest na czasie, a jaka odchodzi do lamusa.
Analizując powyższy wykres, widać ciągłe zainteresowanie marką „Lee” przez ostatnich pięć lat w Polsce. Dlatego też, wprowadzając markowe jeansy do swojego sklepu, nie powinieneś stracić.
Wyszukiwanie według lokalizacji
Możesz spróbować wykorzystać informacje o lokalizacji do skierowania do danego regionu większych środków finansowych lub do otworzenia nowej fizycznej działalności w najlepiej prosperującym mieście.
Możesz spojrzeć również na pokrewne tematy lub zapytania.
Na podstawie tej informacji możemy wywnioskować, że oprócz sklepu w województwie mazowieckim możemy śmiało otworzyć sklep w województwie dolnośląskim. Dodatkowo nasze środki w Google AdWords mogą zostać przeznaczone również na frazę „jeansy męskie”.
Analiza słów kluczowych w ujęciu handlowym
Jak korzystać z Google Trends w tym przypadku?
Powiedzmy, że sprzedajesz sprzęt turystyczny. Przeszukaj Google Trends ogólnym terminem „namiot” oraz filtruj wyniki, patrząc, kto wyszukiwał daną frazę w „Zakupach Google”.
Może to pomóc w zawężeniu poszukiwania klientów, którzy prawdopodobnie są zainteresowani zakupem produktów turystycznych, ponieważ mają już konkretny zamiar.
Następnie możesz analizować dane jeszcze bardziej. Na przykład dane lokalizacji. Po to, aby zrozumieć, jak lokalne wyniki wpływają na zainteresowanie zakupami. Szczególnie jest to pomocne, gdy chcemy dowiedzieć się, czy w danym regionie jest większy popyt na namioty czy przyczepy kempingowe.
Jak korzystać z Google Trends, aby porównywać frazy?
Dzięki Google Trends możesz porównywać różne frazy i słowa kluczowe, które używasz w swoich materiałach marketingowych.
Powiedzmy, że działasz w branży doradztwa finansowego i nie wiesz, czy na pierwszej stronie swojej witryny internetowej napisać, że jesteś doradcą, radcą, czy opiniodawcą finansowym.
Wobec tego, skąd wziąć informacje na ten temat?
W Google Trends dokonaj porównania tych trzech fraz, aby zobaczyć, którą z nich internauci najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google.
Możesz zacząć od jednej frazy lub połączenia ich w słowa kluczowe np. „najlepszy doradca finansowy”.
Ten wykres wiele Ci nie powie bez kontekstu. Dodaj kolejne słowa i porównaj oraz przeanalizuj, na koniec wybierz najlepsze i umieść je w swoich tekstach na stronie internetowej.
Teraz masz więcej informacji, dzięki którym możesz dokonać inteligentnych decyzji o tym, czego ludzie rzeczywiście szukają, kiedy wyszukują usługi w zakresie finansowym.
W ciągu ostatnich 5 lat „doradca finansowy” jest bezkonkurencyjny, nikt na większą skalę nie wyszukuje synonimów. Wobec tego pierwsze słowo kluczowe będzie najlepsze i możesz umieścić je w każdym swoim tekście, co prawdopodobnie zwiększy szansę na zdobycie klienta.
Jak korzystać z Google Trends? – podsumowanie informacji
Jak sam widzisz, narzędzie Google Trends może być użyteczne w każdej branży – czy to jest handel, czy doradztwo finansowe czy jeszcze jakaś inna.
Analizując dane wpisywane przez miliardy użytkowników, możemy zrozumieć, czego potrzebują nasi klienci i jakie mają problemy.
To pozwala nam na używanie np. specyficznego języka na stronach internetowych, tak aby jak najlepiej dopasować odpowiedzi na pytania użytkowników lub połączyć wpisywane frazy z naszymi produktami, które chcemy sprzedać.
Masz dodatkowe porady na temat tego, jak korzystać z Google Trends, aby lepiej zrozumieć rynek czy klienta? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.
Dziękuję Jakubie za ten artykuł! Bardzo pomocny materiał 🙂
Bardzo przydatny artykuł