Jak korzystać z Google Trends? – poradnik dla początkujących

Jak korzystać z Google Trends?

To żadna tajemnica, że Google wie, jak znaleźć potrzebne informacje. Największa na świecie wyszukiwarka odbiera niemal biliard zapytań rocznie.

Google gromadzi ogromną ilość danych i są to dane, które możesz wykorzystać do:

W jaki sposób?

Pozwól, że przedstawię Ci darmowe narzędzie o nazwie Google Trends.

Google Trends wykorzystuje dane z wyszukiwarki Google, aby wyświetlić, jak często dana fraza jest wyszukiwana.

Brzmi to dosyć prosto, ale Google Trends może pokazać Ci znacznie więcej niż szeroki pogląd na słowa kluczowe oraz trendy, które obecnie panują.

Od porównania ilości wyszukiwania danej frazy w czasie, do ocenienia, jak różne regiony wyszukują tę samą frazę. Jest to świetne narzędzie, które przekaże Ci potrzebne informacje do opracowania strategii marketingowej lub całkowicie nowego biznesu na podstawie tego, co ludzie wpisują w wyszukiwarkę internetową.

Wobec tego musisz nauczyć się jak korzystać z Google Trends.

Oto jak to zrobić.

Jak korzystać z Google Trends, aby zweryfikować swoje pomysły?

Jako właściciel nowego biznesu chcesz jak najlepiej wypaść przed klientem, dlatego szukasz nowych sposobów, aby mu zaimponować lub rozwiązać jakiś natarczywy problem.

Zaczynasz z dobrymi intencjami, dlatego zakładasz, że wiesz, czego chcą klienci bez zbadania ich problemów, czy pytań. Niestety jest to znana pułapka czekająca na Ciebie.

Przed wystartowaniem z nową firmą, która przykładowo sprzedaje produkty za pośrednictwem sklepu internetowego, najlepiej korzystać z Google Trends, aby potwierdzić, że jest rzeczywiście zapotrzebowanie na taki biznes.

Jeżeli zainteresowanie jest niskie, to prawdopodobnie popyt również, a to przekłada się na wizję góry lodowej, którą masz do przebicia, aby zmienić świadomość ludzi i stworzyć nowy, dobrze prosperujący rynek.

Jeżeli pojawia się duży skok zainteresowania w pewnym okresie, a później spada do niemal zera, to może być to nie najlepszy pomysł na biznes.

Dlaczego?

Skok w wyszukiwaniach może sugerować, że jest to chwilowa moda, która już przemija i będziesz miał problem z dalszą sprzedażą. Z drugiej strony może okazać się, że Twój pomysł na biznes zależy od pory roku i tutaj jest to bardzo ważna dla Ciebie informacja.

Dzięki Google Trends możesz zaobserwować cykliczne zainteresowania, jak ma to miejsce w przypadku „ciepłych swetrów”.

Cykliczne zainteresowanie Google Trends

Jeżeli przyjrzysz się wykresowi bliżej, to zauważysz pewne zależności:

 • ciepłe swetry w okresie wiosny oraz lata są praktycznie nie wyszukiwane
 • w miarę obniżania się temperatury internauci zaczynają poszukiwać w internecie ciepłych swetrów
 • największy boom na swetry jest oczywiście w okresie przedświątecznym, bo przecież kto by nie chciał dostać ciepłego swetra pod choinkę…

Jeżeli chodzi o sprawdzenie, czy jest to sweter męski lub damski, możesz wybrać kategorię, aby zobaczyć, jakie dane dostarcza nam Google. Inne wyniki znajdziesz dla frazy „sweter” w kategorii „Odzież męska”, a inne w kategorii „Odzież damska”.

Google Trends odzież męska swetry

Dlaczego w 2015 roku najwięcej zapytań w kategorii „Odzież męska” było w styczniu? Moim subiektywnym zdaniem jest to spowodowane naszą… męską dumą. Przecież nie będziemy nosić jakichś swetrów. Jednakże nasze zdanie zmienia się dopiero wtedy, gdy robi się naprawdę zimno, czyli w styczniu.

Nie poprzestawaj tylko na Google Trends

Podczas gdy Google Trends pozwala zweryfikować niektóre z naszych pierwszych pomysłów, należy iść za ciosem.

Zidentyfikuj prawdziwych klientów, kontaktuj się z nimi, przeprowadzaj wywiady i prowadź rozmowy.

Pytaj o to, jak wiedzie im się w życiu, jakie mają problemy, czego oczekują. Pamiętaj, aby każde pytanie zadać tak, aby rodziło kolejne.

Pytaj również o to, co możesz zrobić, aby poprawić daną usługę czy produkt lub rozwiązać ich problemy.

Takie rozeznanie na rynku w połączeniu z Google Trends daje wspaniały punkty wyjścia do rozpoczęcia rentownej działalności gospodarczej, wprowadzenia nowego produktu lub usługi, którą ludzie rzeczywiście chcą.

Jak korzystać z Google Trends, aby lepiej prowadzić firmę?

Google Trends może pomóc utrzymać dobrą passę Twojego biznesu. Zrozumienie specyficznych zwrotów, porównywanie słów kluczowych oraz wiedza na temat, gdzie ludzie najczęściej wyszukują frazy, są zdecydowanie pomocne w podejmowaniu trudnych decyzji.

Dlatego sprawdźmy, w jaki sposób korzystać z Google Trends, aby dokopać się do wartościowych danych, które pomogą w rozwoju nowych strategii w Twojej firmie.

Konkretne frazy w Google Trends

Google Trends pomoże Ci zorientować się, co jest popularne wśród konsumentów w miarę upływu czasu czy zmiany regionów geograficznych. Jeżeli prowadzisz sklep z ubraniami, użyj tego narzędzia, aby zobaczyć, jaka moda jest na czasie, a jaka odchodzi do lamusa.

Konkretna marka w Google Trends

Analizując powyższy wykres, widać ciągłe zainteresowanie marką „Lee” przez ostatnich pięć lat w Polsce. Dlatego też, wprowadzając markowe jeansy do swojego sklepu, nie powinieneś stracić.

Wyszukiwanie według lokalizacji

Możesz spróbować wykorzystać informacje o lokalizacji do skierowania do danego regionu większych środków finansowych lub do otworzenia nowej fizycznej działalności w najlepiej prosperującym mieście.

Możesz spojrzeć również na pokrewne tematy lub zapytania.

Google Trends - podobne zapytania i tematy w lokalizacji

Na podstawie tej informacji możemy wywnioskować, że oprócz sklepu w województwie mazowieckim możemy śmiało otworzyć sklep w województwie dolnośląskim. Dodatkowo nasze środki w Google AdWords mogą zostać przeznaczone również na frazę „jeansy męskie”.

Analiza słów kluczowych w ujęciu handlowym

Jak korzystać z Google Trends w tym przypadku?

Powiedzmy, że sprzedajesz sprzęt turystyczny. Przeszukaj Google Trends ogólnym terminem „namiot” oraz filtruj wyniki, patrząc, kto wyszukiwał daną frazę w „Zakupach Google”.

Może to pomóc w zawężeniu poszukiwania klientów, którzy prawdopodobnie są zainteresowani zakupem produktów turystycznych, ponieważ mają już konkretny zamiar.

Google Trends w Zakupach Google

Następnie możesz analizować dane jeszcze bardziej. Na przykład dane lokalizacji. Po to, aby zrozumieć, jak lokalne wyniki wpływają na zainteresowanie zakupami. Szczególnie jest to pomocne, gdy chcemy dowiedzieć się, czy w danym regionie jest większy popyt na namioty czy przyczepy kempingowe.

Zainteresowanie Google Trends - lokalizacja

Jak korzystać z Google Trends, aby porównywać frazy?

Dzięki Google Trends możesz porównywać różne frazy i słowa kluczowe, które używasz w swoich materiałach marketingowych.

Powiedzmy, że działasz w branży doradztwa finansowego i nie wiesz, czy na pierwszej stronie swojej witryny internetowej napisać, że jesteś doradcą, radcą, czy opiniodawcą finansowym.

Wobec tego, skąd wziąć informacje na ten temat?

W Google Trends dokonaj porównania tych trzech fraz, aby zobaczyć, którą z nich internauci najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google.

Możesz zacząć od jednej frazy lub połączenia ich w słowa kluczowe np. „najlepszy doradca finansowy”.

Wyszukiwanie słów kluczowych w Google Trends

Ten wykres wiele Ci nie powie bez kontekstu. Dodaj kolejne słowa i porównaj oraz przeanalizuj, na koniec wybierz najlepsze i umieść je w swoich tekstach na stronie internetowej.

Porównywanie słów kluczowych w Google Trends

Teraz masz więcej informacji, dzięki którym możesz dokonać inteligentnych decyzji o tym, czego ludzie rzeczywiście szukają, kiedy wyszukują usługi w zakresie finansowym.

W ciągu ostatnich 5 lat „doradca finansowy” jest bezkonkurencyjny, nikt na większą skalę nie wyszukuje synonimów. Wobec tego pierwsze słowo kluczowe będzie najlepsze i możesz umieścić je w każdym swoim tekście, co prawdopodobnie zwiększy szansę na zdobycie klienta.

Jak korzystać z Google Trends? – podsumowanie informacji

Jak sam widzisz, narzędzie Google Trends może być użyteczne w każdej branży – czy to jest handel, czy doradztwo finansowe czy jeszcze jakaś inna.

Analizując dane wpisywane przez miliardy użytkowników, możemy zrozumieć, czego potrzebują nasi klienci i jakie mają problemy.

To pozwala nam na używanie np. specyficznego języka na stronach internetowych, tak aby jak najlepiej dopasować odpowiedzi na pytania użytkowników lub połączyć wpisywane frazy z naszymi produktami, które chcemy sprzedać.

Masz dodatkowe porady na temat tego, jak korzystać z Google Trends, aby lepiej zrozumieć rynek czy klienta? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Jacek Kryszkiewicz

  Dziękuję Jakubie za ten artykuł! Bardzo pomocny materiał 🙂

  Odpowiedz
 2. Justyna

  Bardzo przydatny artykuł

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!