Jak korzystać z Wayback Machine? – 7 ciekawych pomysłów

Jak korzystać z Wayback Machine?

Wayback Machine to znane i bardzo przydatne narzędzie do przeglądania zawartości stron internetowych, które istniały w przeszłości. Jeżeli zdarzyło Ci się już korzystać z Wayback Machine, to z pewnością tylko po to, aby sprawdzić lub przypomnieć sobie, jak kiedyś wyglądały Twoje ulubione serwisy internetowe.

Jednakże Wayback Machine jest o wiele bardziej pomocne, niż Ci się wydaje. Jest to znakomite narzędzie, które potrafi pomóc w wielu przypadkach, takich jak:

 • Śledzenie kluczowych zmian na stronach internetowych.
 • Wyszukiwanie poprzednich przekierowań 301 oraz 302.
 • Sprawdzenie poprzedniej struktury serwisu.
 • Analiza pliku robots.txt oraz dodanych skryptów JavaScript.
 • Wyszukiwanie starych artykułów, które zniknęły z sieci.
 • Sprawy sądowe.

Oto 6 pomysłów na to, jak korzystać z Wayback Machine, żeby poprawić strategię SEO oraz ulepszyć swój internetowy marketing.

Co to jest Wayback Machine?

Jest to internetowe archiwum składające się z tzw. migawek (zrzutów) stron internetowych. Ich częstotliwość wykonywania jest bardzo różna, wobec tego Wayback Machine nie archiwizuje dokładnie wszystkich zmian na stronach internetowych.

Migawki witryn są zwykle dostępne w odstępach 4-6 miesięcy po archiwizacji.

Narzędzie przeszukuje całą stronę w poszukiwaniu hiperłączy, zdjęć, a także treści i na tej podstawie tworzy strukturę oraz wygląd danego serwisu internetowego.

Jak korzystać z Wayback Machine?

Przechodzimy na stronę Wayback Machine, a następnie w pole wyszukiwarki wpisujemy interesującą nas witrynę internetową.

Niech będzie to dla przykładu onet.pl.

Migawka Wayback Machine z serwisu onet.pl

 1. Adres strony internetowej, którą chcemy wyszukać w archiwum Wayback Machine.
 2. Wykres wykonanych migawek dla danego serwisu, w tym wypadku onet.pl.
 3. Zaznaczony na zielono dzień miesiąca, w którym narzędzie zrobiło migawki strony internetowej.
 4. Dzienna liczba wykonanych migawek oraz ich dokładny czas.

Po kliknięciu interesującej nas godziny Wayback Machine otwiera zarchiwizowaną wersję strony internetowej, którą możemy przeglądać.

Wobec tego, co tak naprawdę zyskujesz dzięki Wayback Machine?

1. Możesz przejrzeć większość zmian na stronie.

Jest to całkiem oczywiste, ponieważ w głównej mierze Wayback Machine do tego służy. Jednakże warto tutaj wspomnieć o tym, że w przypadku gdy narzędzie zgromadziło wiele wersji jednej strony internetowej, możemy na bieżąco śledzić, co zostało dodane, a co zostało usunięte.

Jest to bardzo pomocne, jeżeli chcemy dowiedzieć się, jaka jest strategia internetowa danego serwisu, na co kładą nacisk, co testują itd.

Co więcej, gdy zdarzy się, że nasza strona z jakiegoś powodu spada w rankingu np. Google, możemy dokładnie prześledzić, jakie zmiany miały na to wpływ w ostatnich kilku miesiącach.

2. Możesz sprawdzić i przeanalizować plik robots.txt.

Wayback Machine archiwizuje prawie całą stronę internetową, w tym plik robots.txt (jeżeli istniał).

Jeżeli Twoja strona internetowa zaczyna gwałtownie spadać w rezultatach wyszukiwania, to możliwe, że winowajcą jest właśnie plik robots.txt.

Dzięki narzędziu Wayback Machine możesz porównać różne wersje tego pliku i szybko znaleźć przyczynę spadku ruchu na Twojej stronie internetowej.

3. Możesz sprawdzić historię domeny.

Wiele osób kupuje domeny, które kiedyś były używane, ale obecnie wygasły i zostały skierowane do ponownej rejestracji.

Warto wtedy sprawdzić, co na tej stronie znajdowało się przedtem.

Czy aby na pewno jej treść oraz zawartość nie była jakkolwiek negatywna lub czy obraźliwa? Czy nazwa domeny nie jest w jakiś sposób powiązana ze stronami dla dorosłych?

4. Możesz odzyskać dawną moc domeny.

Wayback Machine spisuje się bardzo dobrze, gdy udaje nam się kupić starą domenę, która w jakiś sposób wiąże się z naszą branżą.

Przykładowo, sprzedajemy kominki elektryczne i udało nam się kupić domenę kominki-elektryczne.pl. Pomimo że strona już nie istnieje, to w Google najpewniej pozostaje wiele wartościowych linków kierujących do zakupionej przez nas domeny.

Warto wtedy przeanalizować strukturę całego serwisu oraz linki, które do niego prowadzą i wzorować nasz nowy sklep internetowy na starej strukturze URL, ewentualnie przekierować stare adresy na nowe.

Dzięki temu zyskujemy wiele wartościowych linków, a nasz nowy-stary sklep internetowy szybko pnie się w rezultatach wyszukiwania Google.

5. Możesz wyszukać starą treść serwisu, która już nie istnieje.

Kolejnym pomysłem na to, jak korzystać z Wayback Machine, jest możliwość odtworzenia starej treści serwisu, którą ktoś mógł usunąć przypadkowo lub celowo.

Warto skorzystać z Wayback Machine, gdy nieuczciwi urzędnicy np. manipulują treścią w Biuletynie Informacji Publicznej (swoją drogą, każdy BIP posiada swoje archiwum i zapisywane są tam wszystkie zmiany, jednakże ciężko jest się doprosić o takie logi z serwisu BIP). Wtedy mamy możliwość powołania się na stan faktyczny danego ogłoszenia z wyznaczonego dnia oraz godziny.

Niestety, ale ta funkcja tego narzędzia może być używana na naszą niekorzyść.

Prosty przykład. Prowadziliśmy kilka lat temu blog firmowy, na którym publikowaliśmy obszerne oraz unikalne teksty, porady, artykuły itd. Z jakiegoś powodu musieliśmy zaprzestać naszą działalność i od roku nasza strona internetowa już nie istnieje.

Nieuczciwi właściciele stron, którzy działają w podobnej tematyce, co nasza stara strona, mogą skopiować teksty i udostępnić je jako własne. Przez to zyskują nowych klientów oraz pozycje w wyszukiwarce kosztem naszej pracy.

6. Możesz zapoznać się z rozwojem danej firmy.

Kiedy zdobędziesz nowego klienta, ważne jest to, aby dowiedzieć się, co jego firma robi, jakie miała początki itd.

Warto wtedy korzystać z Wayback Machine, żeby dowiedzieć się maksymalnie wszystkiego o nowym kliencie, aby zaimponować mu znajomością tematu oraz stopnia rozwoju jego firmy.

Można sprawdzić, jak jego strona internetowa zmieniała się na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat, przeanalizować, co sprzedawała kilka lat temu, zadać wiele pytań – np. dlaczego firma kładła nacisk na blog firmowy, po czym zrezygnowała itp.

Jest to niezwykle przydatna opcja dla tych, którzy zajmują się kampaniami reklamowymi oraz kreowaniem brandu.

7. Możesz analizować i odtwarzać kod źródłowy strony.

Wayback Machine indeksuje również kod źródłowy strony internetowej, dzięki czemu można przejrzeć i pobrać stary kod HTML poprzednich wersji serwisu.

Na tej podstawie jesteśmy nawet w stanie odtworzyć niemalże 1:1 poprzednią stronę, jeżeli została ona uszkodzona lub usunięta.

Z tego powodu Wayback Machine był bardzo pomocny dla klientów hostingu AdWeb, który po awarii przestał działać na dobre, a klienci nie mogli odzyskać ani swoich stron internetowych, ani e-maili, czy nawet domen.

Skrót całej historii możemy przeczytać tutaj.

W sytuacji, gdy AdWeb już nie mógł nic odzyskać, jeżeli chodzi o struktury stron swoich klientów, pozostawał tylko Wayback Machine, który poindeksował treść, zdjęcia, adresy URL i na tej podstawie można było odtworzyć w miarę świeżą wersję strony internetowej.

Jak korzystać z Wayback Machine? – podsumowanie

Wayback Machine to dzisiaj największe archiwum stron internetowych w sieci. Działa już od 1996 roku, dzięki czemu możemy analizować rozwój wielu znanych dzisiaj serwisów typu Onet czy Interia.

Warto na koniec nadmienić, że każdy link wygenerowany przez Wayback Machine może być przeskanowany przez narzędzia typu Screaming Frog, co jeszcze bardziej ułatwia nam analizowanie i zbieranie interesujących danych.

W jaki sposobów korzystasz z Wayback Machine? Napisz nam o tym w sekcji komentarzy.

 • Jak korzystać z Wayback Machine? – 7 ciekawych pomysłów
  5 (100%) głosów: 5

 • Tagi: , ,

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Wczoraj

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

5 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy