Jak nadać nowe życie starej treści? – 10 pomysłów

Jak nadać nowe życie starej treści?

Wszyscy, którzy tworzą content, mają jeden cel – chcą w jakiś sposób zaistnieć w sieci. W tym celu tworzy się artykuły, poradniki, infografiki, checklisty oraz wiele innych materiałów. Różnorodność serwowanych treści jest doskonałym sposobem na zwiększenie oglądalności bloga.

Jednak co robić w sytuacji, gdy brakuje nam weny? W jaki sposób można zaradzić sytuacji, w której chcielibyśmy stworzyć coś nowego, jednak gdy sięgniemy pamięcią do naszych poprzednich tekstów, okazuje się, że wiele tematów zostało już poruszonych? Odpowiedź brzmi: nadaj nowe życie starej treści. Dzięki temu znacząco zwiększysz szanse na to, aby archiwalne wpisy ponownie generowały wartościowy ruch.

Za takim działaniem przemawia jeszcze jeden powód: evergreen content. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zmodyfikować któryś z poprzednich tekstów w taki sposób, aby był aktualny przez cały czas. To również powinno zapewnić mu stały dopływ nowych czytelników przez bardzo długi okres.

Nasi stali czytelnicy na pewno kojarzą wpis o odświeżaniu starych wpisów. Wtedy skupiliśmy się bardziej na aspektach technicznych (słowa kluczowe, linkowanie wewnętrzne, nawigacja). Dziś z kolei serwuję gotowe pomysły na nowe-stare tematy.

Jak nadać nowe życie starej treści? Sprawdź poniższą listę dziesięciu sposobów na to, aby ponownie generować wartościowy ruch z tekstów czy materiałów opublikowanych już jakiś czas temu.

Jak nadać nowe życie starej treści? – lista 10 sprawdzonych sposobów:

1. Kurs e-mailowy.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak nadać nowe życie starej treści, to kurs e-mailowy jest doskonałą receptą na Twoją bolączkę. Choć może wydawać się to czasochłonne, to jednak metoda ta jest warta rozważenia.

Marketing - kurs e-mailowy

Przykład kursu e-mailowego. Ten dotyczył darmowych narzędzi nowoczesnego marketingu. Źródło: Artur Jabłoński.

Jeżeli prowadzisz bloga na konkretny temat i masz na nim sporo wpisów, wtedy znaczna część z nich jest pomijana przez nowych użytkowników. Nic dziwnego, łatwo jest zgubić teksty w gąszczu innych. Stworzenie kursu e-mailowego pozwoli Ci na cykliczne powiadamianie czytelników o archiwalnych tekstach. Jeżeli masz w swojej kolekcji powiązane ze sobą poradniki, to droga stoi przed Tobą otworem.

Poza tym kurs e-mailowy jest doskonałym sposobem na zachęcenie użytkowników do zapisania się do listy mailingowej.

2. Infografika.

Wiele wpisów blogowych może być z powodzeniem przekształconych w infografiki. Jeżeli Twój tekst wymienia różne cechy konkretnego tematu, jest opisem typu „krok po kroku” lub opisuje pewne statystyki, to infografika jest doskonałym wyborem.

O sile infografik wspominaliśmy na naszym blogu wielokrotnie. Ich największym atutem jest fakt, iż w przystępny sposób serwują dane. Nie musimy przechodzić przez wiele linijek tekstu, aby wydobyć to, co nas w danym momencie interesuje. Przyjemne kolory, ciekawe statystyki, mała ilość tekstu – te atrybuty wyróżniają bardzo dobrą infografikę.

Canva

We wpisie o najlepszych narzędziach dla blogerów wyróżniliśmy m.in. Canva. Dzięki temu narzędziu w prosty sposób stworzysz ciekawe infografiki.

Zastanawiając się nad tym, jak nadać nowe życie starej treści, koniecznie rozważ możliwość stworzenia infografiki. Pamiętaj, że są one rodzajem treści łatwej do udostępniania.

3. Checklista.

Checklisty to inaczej listy kontrolne. Zawierają na przykład:

 • listę rzeczy, które trzeba mieć ze sobą podczas wyjazdu do konkretnego kraju
 • spis składników wymaganych do upieczenia ciasta
 • skrótowe przedstawienie czynności, które należy wykonać podczas rozmowy o pracę z kandydatem na pracownika

Jak widać, celem checklisty jest zebranie w jedno miejsce wielu szczegółów wymaganych do zrealizowania konkretnego zadania. Lista kontrolna jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej maleje szansa na przeoczenie jakiegoś szczegółu. Jak taka checklista wygląda?

Jak widać, drugi oraz trzeci wpis zawierają listy kontrolne w postaci tekstowej. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przekształcić zawarte tam punkty do postaci takiej, jaka znajduje się w pierwszym wpisie. Checklista to doskonały sposób na to, jak nadać nowe życie starej treści. Rozważ tę możliwość, czytelnicy na pewno docenią opcję pobrania przystępnej grafiki gotowej do druku.

4. Plik PDF.

Jak nadać nowe życie starej treści dzięki plikom PDF? W gruncie rzeczy, odświeżanie contentu można przeprowadzać także poprzez zmianę formatu materiałów. Jeżeli na Twoim blogu znajdują się przeróżne poradniki, spróbuj przekształcić je w format PDF. Przyda się do tego, naturalnie, dodatkowo edytować taki plik, aby przypominał ładnie formatowany artykuł drukowany.

Zabieg zmiany „opakowania” tekstów jest bardzo dobrym sposobem na to, aby pozyskać nowych subskrybentów newslettera. Zaproponuj przesyłanie, w zamian za subskrypcję, artykułów w postaci PDF. Wiele osób preferuje taki format, gdyż jest on łatwy do przechowywania i przesyłania, a także nie wymaga połączenia z internetem (w przeciwieństwie do materiałów znajdujących się na stronach internetowych, naturalnie).

Poza tym, kto wie, być może skłoni Cię to do stworzenia e-booka w niedalekiej przyszłości?

5. Cytat.

Z pewnością udało Ci się zauważyć fakt, iż w mediach społecznościowych obrazki z cytatami potrafią rozprzestrzeniać się niczym wirusy. Co prawa wiele z nich to bardzo płytkie frazesy, jednak nie w tym rzecz – chodzi tutaj o zasięg takich materiałów, a tej mocy ignorować już nie można.

Einstein cytat

Jak nadać nowe życie starej treści z wykorzystaniem obrazków z cytatami? Przejrzyj swoje dotychczasowe teksty. Być może udało Ci się napisać jakieś ciekawe zdanie. Spróbuj przekształcić je w grafikę oraz wrzucić w kilka miejsc na różnych portalach społecznościowych. Być może użytkownicy „podchwycą” temat i zaczną udostępniać grafikę dalej.

Jeżeli udało Ci się przeprowadzić wywiad z jakąś rozpoznawalną osobą, również i ten fakt możesz wykorzystać. Znane nazwiska w końcu przyciągają.

Jeżeli szukasz narzędzia, dzięki któremu stworzysz grafiki z cytatami, spróbuj wykorzystać Quozio. Dzięki niemu dosłownie w kilkanaście sekund uzyskasz zadowalający efekt.

6. Podsumowanie.

Podsumowanie to perfekcyjny sposób na to, jak nadać nowe życie starej treści. Dlaczego?

Wielu blogerów prowadzi różnego rodzaju cykle. Są to artykuły pisane na konkretny temat. Po pewnym czasie, gdy uzbiera się ich już kilka lub kilkanaście, warto jest zrobić swego rodzaju podsumowanie. Przykładem takiego podsumowania jest vademecum każdego blogera, opublikowane swego czasu na naszym blogu.

Vademecum każdego blogera - 16 obowiązkowych tekstów

Taki wpis zbiorczy to doskonała recepta na to, aby użytkownicy dotarli do archiwalnych tekstów, o których istnieniu nie mieli pojęcia. Dzięki temu znajdują wartościowe materiały na interesujące ich tematy. Im węższy jest zakres takiego podsumowania, tym lepiej.

Nie można też zapominać o aspekcie czysto technicznym. Stworzenie wpisu zbiorczego dobrze wpływa też na linkowanie wewnętrzne, o ile są to oczywiście powiązane ze sobą tematycznie teksty.

Jest to również doskonała okazja do badania przepływu zachowań użytkowników. Wykorzystując np. Google Analytics, możesz sprawdzić, które z wymienionych w podsumowaniu tekstów budzą największe zainteresowanie czytelników.

7. Linkowanie.

Sposób ten przewinął się poniekąd już kilkakrotnie w tym tekście, jednak warto jest zarezerwować mu oddzielny punkt dla samego wyróżnienia tej metody.

Linkowanie wewnętrzne to jedna z podstaw pozycjonowania. Jeżeli w swoich wpisach na blogu łączysz ze sobą powiązane tematycznie teksty, to bardzo dobrze. Budowa strony pod SEO wymaga wręcz takiego działania.

Edytuj jakiś stary tekst. Dorzuć do niego np. nowy podpunkt, w którym zamieścisz (obok kilku lub kilkunastu nowych zdań) odnośnik do jakiegoś nowszego, powiązanego artykułu. Google odnotuje za jakiś czas tę zmianę. Być może wpłynie to pozytywnie na ranking danej podstrony.

Możesz też oczywiście działać w drugą stronę: wspominając w nowych tekstach o tych, które udało już Ci się stworzyć wcześniej. To również wpływa pozytywnie na SEO strony, a także pozwala użytkownikom na lepsze zapoznanie się z większą częścią Twojej twórczości.

8. Tekst typu „Najlepsze…”.

Jest to ponownie tekst zbiorczy (tak jak ten, który omawiany był w punkcie szóstym), jednak wyróżniają go dwie, kluczowe cechy: skupienie uwagi oraz przełomowość. Spójrz na poniższe przykłady:

 • Najlepsze przepisy na ciasta w 2015 roku
 • Najbardziej ekonomiczne SUV-y 2016 roku
 • Zbiór najlepszych tekstów Jana Kowalskiego

Jest to jeden z lepszych sposobów na to, jak nadać nowe życie starej treści. Dzięki podsumowaniom będącym swoistymi kamieniami milowymi (ponieważ w tych tekstach omawiane są kwestie najlepsze z najlepszych) możesz skupić na sobie uwagę wielu czytelników. Teksty, których przykładowe tytuły podałem wyżej, budzą ogromne zainteresowanie. Jeżeli wśród tych, które udało Ci się stworzyć do tej pory, posiadasz wpisy mogące wchodzić w skład takiego podsumowania – koniecznie skorzystaj z tej okazji.

Najlepsze aplikacje Android

Może mało tematycznie, ale za to na pewno ciekawie. Interesujące zestawienie najlepszych aplikacji 2015 roku na Androida. Źródło: Antyapps.

Frazy powiązane z tekstami tego typu są bardzo często wyszukiwane w internecie. Jeśli wstrzelisz się w odpowiedni moment, możesz zyskać pokaźne grono odbiorców. Pamiętaj też o właściwym czasie publikacji takiego wpisu. Przykładowo, tekst opisujący najlepsze samochody 2016 roku warto jest stworzyć w grudniu lub nawet pod sam koniec listopada.

9. Porównanie.

Na naszym blogu pojawił się kiedyś tekst o najlepszych narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych. Jeżeli w swoim serwisie posiadasz podobne zestawienie, które powstało np. rok temu – stwórz nowe. Napisz nowy tekst na podstawie poprzedniego. Pokaż użytkownikom różnice, jakie zaszły w tych narzędziach przez ten czas. Przedstaw też nowe propozycje, które pojawiły się na rynku. Porównaj nowości z narzędziami dostępnymi od kilku lat – wskaż podobieństwa i różnice.

Jak widać, pomysłów na zestawienie dwóch tekstów jest wiele. Jest to bardzo dobry sposób na to, jak nadać nowe życie starej treści, ponieważ czytelnicy mogą dzięki temu poznać rozwiązania alternatywne: modne i używane jakiś czas temu.

10. Przypomnienie.

Niektóre gazety i czasopisma posiadają kąciki typu „rok temu na naszych łamach”. Czytelnikom przypomina się o tekstach, które powstały jakiś czas temu. Czy możesz zastosować taki zabieg również w kontekście swojego serwisu? Jasne, że tak!

Wykorzystaj do tego media społecznościowe. Wspomnij np. na Facebooku tekst, który powstał tego samego dnia dokładnie rok temu. Wiele osób ciekawi np. to, jaki styl pisania miał kiedyś ich ulubiony autor.

Jak nadać nowe życie starej treści? – podsumowanie

Rzućmy okiem na pomysły wymienione w tym tekście:

 1. Stwórz kurs e-mailowy.
 2. Streść tekst do postaci infografiki.
 3. Stwórz checklistę.
 4. Przekształć artykuł do postaci pliku PDF i udostępnij do pobrania.
 5. Wyodrębnij ciekawe cytaty i udostępnij je w mediach społecznościowych.
 6. Stwórz podsumowanie cyklu wpisów.
 7. Dbaj o linkowanie wewnętrzne.
 8. Sporządź tekst prezentujący najlepsze wpisy na dany temat.
 9. Porównaj ze sobą dwa teksty.
 10. Przypomnij użytkownikom wpisy stworzone dawno temu.

Jeżeli nadal zastanawiasz się nad tym, jak nadać nowe życie starej treści, to powyższe pomysły powinny rozwiać Twoje wątpliwości. Czy masz może jakieś własne sposoby na to, aby przywrócić blask starym tekstom? Jeżeli tak, koniecznie podziel się swoim zdaniem w komentarzach. Gorąco zapraszam do dyskusji!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Radosław Salak

  Warto dodać, że jak się odświeży treści, które przynoszą do nasz największy ruch z wyszukiwarek spotęgujemy w ten sposób jeszcze większy ruch. Najczęściej jest tak, że 20% treści przynosi 80% ruchu. Jak w przyrodzie zasada 20/80 obowiązuje wszędzie.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Prawda. Polemizowalibyśmy, jeżeli chodzi o proporcję – jednak nie zmienia to faktu, iż odświeżanie treści poprzez dokładanie nowego, wartościowego contentu może baaardzo skutecznie zwiększyć ruch.

 2. PrettyBusiness

  Ostatnio zauważyłam, że wiele blogów ma cytaty w swoich wpisach. Osobiście uważam, że nic nie wnoszą wnoszą do contentu jednak wyglądają dość ładnie. Pod względem wizualnym. Teraz już wiem, że jest to też związane z SEO.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.