Jak napisać biografię na blog? – wskazówki zwiększające konwersję

Jak napisać biografię na blog?

Stworzenie dobrej biografii na blog nie jest łatwe. Musisz napisać dosłownie kilka zdań, w których pokażesz czytelnikowi, że jesteś osobą sympatyczną, wiarygodną, intrygującą oraz – co najważniejsze – posiadasz autorytet. Wobec tego, jak napisać biografię na blog, która sprawi, że odbiorcy po przeczytaniu Twojego nowego wpisu będą chcieli się z Tobą skontaktować?

Oczywiście zaraz przyjdzie Ci do głowy myśl: „przecież odbiorcy czytają tylko mój wpis, a nie biografię – czy to nie wystarczy?”.

Tutaj właśnie popełniasz błąd, ponieważ przeczytanie wpisu np. przez Twojego potencjalnego klienta nie oznacza jeszcze, że będzie chciał podjąć z Tobą współpracę.

Idźmy dalej.

Ok, świetnie, ktoś przeczytał Twój wpis od deski do deski. Zwróciłeś jego uwagę.

I teraz co? Nie postawiłeś „kropki nad i”.

Nie zdołałeś przekonać go, że masz do zaoferowania znacznie więcej. W pewnym sensie straciłeś tego leniwego klienta, który uzna, że blogujesz sobie hobbystycznie i dzielisz się darmową wiedzą.

Dlatego dzisiaj postaram Ci się pokazać, jak napisać biografię na blog, która zdoła przyciągnąć i zaintrygować potencjalnych klientów, przedstawi Cię w świetle eksperta oraz pomoże zwiększyć procent konwersji.

Zacznijmy od popełnianych błędów.

Czasami łatwiej jest powiedzieć, jak nie pisać biografii na blog:

 1. Nie pisz, co robisz w wolnym czasie lub jakie masz hobby. Głównym celem Twojej biografii jest przekazanie prostej informacji o tym, w jaki sposób możesz pomóc rozwiązać problemy czytelników dzięki umiejętnościom, które posiadasz. Tu nie chodzi o Ciebie, pomimo że jest to biografia, tu chodzi bardziej o odbiorców.
 2. Biografia na blogu to nie jest Twoje CV. Biografia jest krótkim tekstem, który pomoże sprzedać Twoje umiejętności potencjalnym klientom. Nie pisz tutaj, jakie szkoły skończyłeś, dla przeciętnego odbiorcy nie ma to żadnego znaczenia. Skup się na tym, co masz do zaoferowania, żeby znaleźć odpowiedzi na pytania, które zazwyczaj zadają.
 3. Pamiętaj, że biografia na blogu ma być z definicji krótka. Jeżeli napiszesz zbyt długi tekst do biografii, to jest ona już na starcie spalona, ponieważ nie przekaże czytelnikowi tylko najważniejszych informacji. Zamiast tego odbiorca dostaje ścianę tekstu, którą pobieżnie zeskanuje i przewinie dalej. Musisz teraz wyselekcjonować to, co jest dla Ciebie najbardziej dochodowe i kurczowo trzymać się tego w biografii, np. doradztwo w sprawie marketingu internetowego – koniec.
 4. Unikaj nadmiernej formalności oraz dziwacznego języka. Jako ekspert w swojej dziedzinie rozumiesz, co napisałeś, ale Twoi klienci to zazwyczaj zwykli ludzie, którzy nie mają ochoty czytać, że „zmaksymalizujesz ich zyski na podstawie analizy posiadanych nieruchomości, co przyczyni się do rozwoju firmy i dalszej ekspansji” (sucho i nudno). Nie idź również w drugą stronę, czyli nie korzystaj z branżowych zwrotów i dziwnego języka, które zinterpretować potrafisz tylko Ty.

Wobec tego, jak napisać biografię na blog?

1. Wezwanie do działania to podstawa każdej biografii.

Oczywiste?

Nie zawsze. Możesz pomyśleć, że przecież to tylko biografia i przycisk do kontaktu zupełnie nie będzie pasował.

Jednakże postaw się na miejscu czytelnika, który jest pod wrażeniem Twojego najnowszego wpisu. W przeciwieństwie do standardowych odbiorców, którzy zazwyczaj przeskanują nagłówki Twojego wpisu, ten być może przyszły klient przeczytał cały wpis i chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o Tobie.

Przewija na dół, a tam piękna biografia:

Nazywam się Jan Kowalski, pracuje jako copywriter w firmie XYZ. W wolnym czasie chodzę na siłownię i lubię filmy Quentina Tarantino.

No cóż. Straciłeś w tym momencie wspaniałą okazję na zwiększenie konwersji. Nie dodałeś nawet linka do swoich profili społecznościowych typu Facebook, LinkedIn, Twitter itd.

Jeżeli Twoja biografia na blogu wygląda właśnie tak, to jest to pierwszy krok. Nawet teraz możesz to zrobić i wrócić za chwilę do reszty wskazówek. Dodaj jedno lub dwa wezwania do działania, ale przedtem pomyśl, czego dokładnie oczekujesz od swoich czytelników po przeczytaniu Twoich treści – czy ma to być kontakt mailowy, telefoniczny, a może rejestracja.

2. Linkuj do landing page’a zamiast strony głównej.

Dlaczego Twoja biografia nie powinna linkować do strony głównej?

Odpowiedź jest prosta. Na stronie głównej jest mnóstwo tekstu i ścieżek (linków), które może wybrać potencjalny klient. Może przeczytać, czym się zajmuje Twoja firma, jakie usługi oferuje, jakie produkty sprzedaje, jak wyglądają pracownicy, ile kaw wypili podczas swojej pracy, ponieważ jest to bardzo ważne, żeby było na stronie głównej. Zwłaszcza to o kawach.

Opcji mamy bardzo wiele.

Kierując czytelnika do landing page’a, dajemy mu jedną możliwość do podjęcia działania, a w zasadzie dwie. Może z niej wyjść lub np. skontaktować się z nami.

Możliwość wybrania zbyt wielu opcji powoduje paraliż i niechęć w podejmowaniu decyzji. Jeżeli Twój landing page ma np. jeden formularz z przyciskiem „Wyślij”, to jesteś w stanie zwiększyć jego skuteczność o kilkadziesiąt procent tylko dlatego, że nigdzie nie ma żadnego linka, który prowadzi gdzieś indziej.

3. Bezpłatne materiały w zamian z adres e-mail.

Jak napisać biografię na blog, która pomoże zebrać więcej unikatowych adresów e-mail do naszego newslettera?

Prostym, a jednak skutecznym sposobem jest zaoferowanie np. e-booka w treści swojej biografii na blogu.

Musisz jednak pamiętać, żeby taki materiał jakoś wpisywał się w temat wpisu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przygotować kilka biografii i dołączyć je do różnych wpisów.

Będzie to również ciekawy test, z którego można wyciągnąć wartościowe wnioski oraz dane.

4. Kreuj swoją osobę jako eksperta.

Mając autorytet, możesz bardzo szybko osiągnąć dużo w internecie. Dlatego użyj swojej biografii na blogu do opisania siebie jako profesjonalisty w swojej dziedzinie.

Tak jak wspominałem wcześniej, biografia to nie jest Twoje CV, ale jeżeli masz czym się pochwalić, np. współpracą ze znaną firmą, którą klient będzie kojarzył, to jak najbardziej możesz to zrobić.

Oto co warto w takiej biografii ująć:

 • Zaprezentuj krótko swoje duże doświadczenie w branży. Zazwyczaj wystarczy wspomnieć, że pracowało się dla bardzo znany firm.
 • Otrzymałeś jakąś nagrodę za prowadzenie swojego bloga lub biznesu? To również dobra karta przetargowa, żeby przekonać potencjalnego klienta do współpracy.
 • Jesteś już na takim poziomie, że potrafisz napisać własną książkę? Masz w zasadzie obowiązek w tej chwili o dołączeniu stosownej informacji i linka do książki w swojej biografii na blogu.
 • Wykorzystaj artykuły o Tobie w popularnej prasie. Zwróć uwagę czytelnika, że jesteś znaną osobą w branży, a prasa pisze o Tobie w ten sposób. Oczywiście tak długo, jak dana historia jest powiązana z tematem wpisu czy branżą.

Jak napisać biografię na blog, aby była skuteczna?

Sekcja z biografią na blogu to niewielka jego część, ale dobrze wykorzystana może mieć silny wpływ na Twoją markę i procent konwersji. Dlatego nie możesz sobie pozwolić na to, żeby ją zaniedbać lub całkowicie usunąć.

Dobrze napisana biografia z pewnością pomoże Ci w:

 • Pozyskaniu większej liczby subskrybentów i leadów.
 • Osiągnięciu lepszej sprzedaży produktów czy usług.
 • Zdobyciu autorytetu wśród nowych czytelników.

Nie ukrywam, że napisanie takiej biografii zajmie Ci sporo czasu, ponieważ musisz przetestować kilka wersji oraz zebrać odpowiednie dane do analizy, żeby móc ocenić, która z nich najlepiej się spisze. Wobec tego nie rezygnuj po kilku próbach i eksperymentuj.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.