Jak napisać długi i wartościowy artykuł w krótkim czasie?

Jak napisać długi i wartościowy artykuł w krótkim czasie?

Jeżeli prowadzisz własnego bloga, to z pewnością masz jakieś zasady i techniki, które wykorzystujesz podczas pisania nowych artykułów. Odpowiedz sobie jednak na pytanie: czy piszę efektywnie? Czy jesteś w stanie napisać porządny, bogaty w znaki tekst, dodatkowo w relatywnie krótkim czasie? Jeśli nie, to ten artykuł może być dla Ciebie całkiem przydatny. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz efektywność swojej pracy.

W porządku, jednak co oznacza termin „długi tekst”? Czy jest to wpis zawierający tysiąc znaków, czy może pięć tysięcy? A może dziesięć? Naturalnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak naprawdę jest to kwestią celu, który przyświeca Ci podczas dodawania artykułów na bloga. Przykładowo tekst Bartłomieja Kiljana zawierający porady na temat pisania idealnych tytułów na blogu zawiera 4517 znaków bez spacji. Jeżeli policzymy również spacje, otrzymujemy wynik 5274 znaków. Czy jest to długość optymalna? W treści znajduje się sześć wartościowych wskazówek, żadna z nich nie została potraktowana po macoszemu i nie kończy się tylko po jednym zdaniu. Dodatkowo widzimy też kilka komentarzy dowodzących, że jednak komuś chciało się artykuł przeczytać. 😉

Kluczowe jest w tym wypadku pytanie – czy tekst, krótko mówiąc „nadający się”, da się napisać sprawnie i szybko? Otóż da się. Jeżeli masz problemy ze skupieniem się na danym temacie lub czasem brakuje Ci pomysłów, co w danej chwili napisać – zobacz, jak możesz temu zapobiec:

1. Wymówki zastąp działaniem.

Masz cel: dzisiaj muszę dodać nowy tekst. Długi i wartościowy artykuł. Co przeszkadza Ci w napisaniu wartościowego tekstu? Z jakiego powodu, mając przecież cel w głowie, nie jesteś w stanie zasiąść przed komputerem i po prostu zacząć pisać? Może coś (lub ktoś) rozprasza Cię. Może z błahego powodu odkładasz zadanie na później. Zrób sobie podsumowanie: czy da się ominąć te przeszkody? Jeżeli tak, to zrób to! Uświadom sobie istnienie wszystkich problemów, wyeliminuj je i po prostu zacznij pisać. Pamiętaj, że nie możesz robić wymówek i dobrej roboty jednocześnie. Jest jedno albo drugie.

Jak szybko napisać dobry artykuł?

Nie możesz robić wymówek i dobrej roboty jednocześnie. Jest jedno albo drugie.

2. Zbierz dane.

Tekst jest niczym innym jak dziełem. Dziełem jest też długi i wartościowy artykuł. Aby dzieło powstało, musi bazować na pewnych materiałach. Twoim zadaniem jest te wszystkie niezbędne materiały i środki zebrać. Jak?

 • zdefiniuj problem (temat, cel)
 • zbierz fakty (materiały, środki)
 • rozważ możliwości (co zrobić?)
 • stwórz plan działania (jak to zrobić?)
 • zacznij go wdrażać

Twoim celem nie jest pisanie samo w sobie, a pisanie na podstawie czegoś. Na podstawie jakichś danych, materiałów. Kupiłaś fajne szpilki i chcesz się nimi pochwalić? Scharakteryzuj je, zrób zdjęcia, opisz wrażenia. Byłeś na ciekawym meczu i chcesz napisać o tym, ile emocji Ci dostarczył? Przypomnij sobie jego przebieg, wróć pamięcią do najciekawszych akcji, wymień nazwiska strzelców bramek. Jak widzisz, zawsze musisz mieć podstawę do pisania. Co więcej – koniecznie zadbaj o porządek wśród zgromadzonych materiałów. Oczywiście w błahych sprawach nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, jednak dobrze jest sobie wyrobić nawyk, aby w razie konieczności pisania o czymś poważniejszym (lub wymagającym większego zaangażowania) działać starannie i zgodnie z planem.

3. Zawsze miej w głowie cel.

Posiadanie celu pisania na samym początku procesu tworzenia nowego artykułu jest rzeczą logiczną. Jednak pamiętaj o tym, aby ów cel mieć cały czas w głowie. Dlaczego? Otóż bez tego bardzo łatwo jest zejść z głównego tematu. Jeżeli tak się stanie, to podczas sprawdzania wpisu przed publikacją możesz dojść do wniosku, że zostały w nim zawarte niepotrzebne fakty. Oczywiście, mogą to być informacje bardzo ciekawe i pouczające – ale czy konieczne w danym momencie? Artykuł ma swój określony temat, czytelnik ma go w głowie od początku do końca, więc Ty jako twórca również musisz go mieć. Długi i wartościowy artykuł po prostu tego wymaga.

Jaki jest cel pisania artykułu?

Artykuł ma swój określony temat, czytelnik ma go w głowie od początku do końca, więc Ty jako twórca również musisz go mieć.

4. Pisz, tak po prostu.

Dobrze jest myśleć, planować, zastanawiać się – ba, jest to nawet konieczne. Jednak te czynności muszą przełożyć się na działanie, które jest elementem niezbędnym do tego, aby zyskiwać doświadczenie. Każdy kolejny napisany przez Ciebie tekst poszerza pulę Twoich możliwości. Nawet najlepsza idea jest bezwartościowa, jeżeli nie jest wdrożona w życie. Przelewaj więc na papier (dziś już w sumie na klawiaturę) swoje pomysły i spostrzeżenia. Kto wie, może Twój długi i wartościowy artykuł osiągnie sukces i stanie się popularny? Miej w głowie istnienie mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach niekiedy wystarczy mała iskierka, która może spowodować efekt lawinowy, dzięki któremu Twój wpis może być przekazywany dalej przez wiele osób. Jestem wręcz pewien, że wiele faktów stało się popularnych przez totalny przypadek, gdzie autor nawet nie zdawał sobie sprawy ze swoich możliwości. Nie osiągniesz tego, prezentując bierną postawę, tylko i wyłącznie działanie prowadzi do sukcesu.

5. Najpierw napisz, edytuj później.

Jest to podstawowa zasada. Dlaczego? Otóż pisanie samo w sobie nie jest prostą czynnością. Jeżeli dokładasz do tego na bieżąco edycję (formatowanie tekstu, dodawanie zdjęć), to pozbawiasz się skupienia – niezbędnego, jeżeli chcesz pisać szybko. Najważniejszy jest tekst sam w sobie, dopiero później przychodzi czas na jego ewentualne wzbogacanie. Oczywiście można próbować łączyć obie czynności, jednak pomyśl – ile razy przez takie działanie umknęła Ci ważna myśl? Nawet jeżeli nie przypominasz sobie takiej sytuacji, to przecież tym sposobem zwiększasz szansę na jej wystąpienie.

Najpierw pisanie, później edytor

Najważniejszy jest tekst sam w sobie, dopiero później przychodzi czas na jego ewentualne wzbogacanie.

6. Mierz sobie czas… pomidorem!

Spieszę z wyjaśnieniami. Dzisiaj wszystko staramy się (a przynajmniej powinniśmy) opierać o analizę, dane, suche fakty. Dlaczego nie wdrożyć tego w proces pisania? Zastanów się nad techniką pomidora, aby lepiej zarządzać czasem i zwiększyć produktywność. Czym jest technika pomidora? Składa się z pięciu kroków:

 • Zdecyduj, o czym chcesz pisać.
 • Ustaw timer na 25 minut.
 • Pisz tekst do czasu zadzwonienia timera.
 • Zrób 5-minutową przerwę.
 • Kontynuuj cykl, a po czterech sesjach pisania zrób dłuższą, 15-minutową przerwę.

Znam osoby, które wykorzystują technikę pomidora i są z niej zadowolone. Jakie korzyści może dać nam stosowanie się do tych zaleceń? Po pierwsze – uczymy się pracy z czasem, a nie przeciw jemu. Z reguły walczymy z brakiem odpowiedniej ilości czasu, ze zbyt krótką dobą na wykonanie wszystkich zaplanowanych zadań. Tym sposobem czas nie jest naszym wrogiem, a sprzymierzeńcem. Po drugie – kluczowe są tu przerwy. Dają chwilę wytchnienia i odpoczynku naszym szarym komórkom. Nie jesteśmy w stanie prowadzić procesu tworzenia bez przerwy, musimy odpowiednio dawkować sobie chwile relaksu. Nie tyle dla nas samych jak dla naszego mózgu. Po trzecie – koniecznym jest pozbycie się czynników rozpraszających. Jeżeli piszesz, to wyloguj się z Facebooka, wyłącz telewizor, wycisz telefon, ucisz młodsze rodzeństwo. 😉 Twoim celem jest po prostu pisanie, na wszystkie pobocze sprawy przyjdzie czas. One zwykle mogą poczekać. Ostatnia, czwarta zaleta – zyskanie odpowiedniego balansu. Stosując technikę pomidora, dzielimy czas na produktywny i relaksujący. Wyraźnie oddzielamy od siebie te dwie sfery. Dlaczego jest to tak ważne? Pomyśl, ile razy po ciężkim dniu towarzyszyło Ci poczucie niespełnienia, gdzie praca nadal tkwiła w głowie aż do samej nocy? Nierzadko jest to efektem braku rozgraniczenia sfer pracy i relaksu. Wiem, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Chociaż, może tylko tak się nam wydaje?

Technika pomidora jest jedynie schematem pracy. Ma stanowić zaczątek tego, w jaki sposób powinniśmy układać sobie czas w trakcie dnia, aby podnieść naszą produktywność do maksimum, zachowując jednocześnie świeżość umysłu. Jeżeli chcesz spróbować tej techniki – odwiedź stronę Tomato Timer. Znajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje oraz środki służące zastosowaniu techniki pomidora w swojej pracy. Korzystasz z przeglądarki Google Chrome? Tym lepiej, ponieważ developerzy dodali funkcję powiadomień ekranowych, która działa właśnie w tej przeglądarce.

Jeżeli chcesz umieć napisać długi i wartościowy artykuł, warto jest korzystać z dostępnej techniki.

Jak szybko napisać długi i wartościowy artykuł? – wnioski

Podsumujmy więc wszystkie wskazówki:

 • Nie szukaj wymówek, tylko zacznij działać.
 • Zadbaj o porządne materiały źródłowe.
 • Trzymaj się wyznaczonego celu i ustalonego planu.
 • Zyskuj doświadczenie poprzez pisanie.
 • Najpierw napisz tekst, a dopiero później zajmij się jego poprawianiem i stylizacją.
 • Zadbaj o właściwą organizację czasu.

Tak, bez wątpienia pisanie jest sztuką, a Ty możesz nazwać siebie twórcą. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak pamiętaj, że wymaga to od Ciebie wiele pracy i wysiłku, a w dzisiejszych czasach głównie kreatywności. Na świecie jest bardzo wielu pisarzy, a aby się wybić, niezbędne są wyróżniające szczegóły. Wyżej wymienione rady z pewnością mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu – im szybciej będziesz tworzyć swoją treść, tym częściej będziesz zaznaczać swoją obecność na świecie. Jeżeli chcesz napisać niejeden długi i wartościowy artykuł, musisz o tym pamiętać.

A Ty, w jaki sposób podchodzisz do pisania nowych artykułów na swoim blogu? Podziel się w komentarzach swoją opinią na ten temat.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.