Jak napisać dobry artykuł na blogu? – 15 porad dla twórców treści

Jak napisać dobry artykuł na blogu

Tworzenie treści jest sztuką. Przypadkowy zlepek słów nie odniesie sukcesu i nie będzie chętnie czytany przez publiczność. Dlatego też trzeba stale usprawniać warsztat i stawać się lepszym twórcą. Z pomocą może przyjść poniższy wpis, który przedstawia garść wskazówek co do tego, jak napisać dobry artykuł lub treść na potrzeby internetu. Zawarte w tekście porady są dość ogólne, zatem w zasadzie można je stosować przy każdej możliwiej formie tworzenia treści, nie tylko na potrzeby blogów.

Dobra treść to połączenie kilku fundamentów. Są to m.in. kwestie techniczne, aspekty SEO, a także odpowiednia prezencja treści, która musi być wartościowa i w dodatku lekka oraz przyjemna w odbiorze. Jak o to wszystko zadbać? Spójrz na poniższe porady i sprawdź, jak napisać dobry artykuł.

Zaczynamy!

Jak napisać dobry artykuł na blogu? – 15 praktycznych wskazówek

1. Zacznij pisanie od wyboru trafnego słowa kluczowego.

Sukcesem każdej treści jest jej odpowiednia widoczność na dane słowo kluczowe. W przeciwnym wypadku treść będzie trafiać do odbiorców tylko z kanałów marketingowych, czego przecież nie jesteś w stanie robić cały czas. O tym, czy treść będzie dostatecznie wysoko, decyduje kilka czynników, w tym m.in. optymalizacja treści, jej ilość, moc domeny czy wybór odpowiedniego słowa kluczowego.

Wybór trafnego słowa jest ważny, ponieważ taka treść ma generować ruch do strony, zatem nie może to być przypadkowa fraza. W tym celu najlepiej sprawdzić Google Trends i zobaczyć, czy szukane słowo jest w ostatnim czasie chętnie wyszukiwanie.

Kolejnym pomocnym narzędziem jest planer słów kluczowych w AdWords, który również podpowie Ci, jakie frazy można wziąć pod uwagę przy doborze trafnego słowa kluczowego.

2. Poznaj działanie LSI.

LSI, czyli semantyczne słowa kluczowe to proces, w którym wyszukiwarka stara się rozumieć treść i frazy wpisywane do wyszukiwarki. W codziennym użytku oznacza to, że warto posiłkować się dodatkowymi słowami kluczowymi w treści, które będą powiązane z główną frazą. Mowa tu o wszelkich synonimach, ale również o podobnych frazach, które Google podpowiada zawsze podczas wyszukiwania.

3. Unikaj upychania słów kluczowych na siłę.

Nadmierne stosowanie słów kluczowych w tekście to tzw. keyword stuffing. Jest to zabieg, którego Google nie pochlebia, a użytkownicy z kolei również mogą zauważyć z łatwością zbyt mocno poupychaną na siłę frazami pracę. Nie wygląda to z pewnością przyjemnie, lecz sztucznie.

Owszem, pierwsze wskazówki odnosiły się do wyboru słowa kluczowego, jednak nie oznacza to od razu konieczności stosowania go w co drugim akapicie. Ponadto staraj się również odmieniać to słowo zgodnie z powyższym punktem.

4. Pisz dla użytkowników, nie dla robotów.

To już ostatni raz, kiedy omawiam w tym tekście kwestie typowo SEO-we na temat pisania dobrych artykułów. Na koniec przypomnę Ci tylko, że w pierwszej kolejności staraj się pisać pod użytkownika – to on jest końcowym odbiorcą Twojej pracy. Dopiero potem myśl o ewentualnym pozycjonowaniu. Zabierając się za nie, postępuj zgodnie z zasadą naturalności. Wszystkie Twoje działania w tym kierunku powinny być nienarzucające się i muszą świadczyć o tym, że zostały wplecione swobodnie – bez Twojej specjalnej ingerencji.

5. Zdefiniuj sobie czas końca prac.

Znasz taką sytuację?

Jesteś w trakcie pisania treści. Spoglądasz na zegarek, a tam widzisz odległy czas. Już dawno powinieneś wszystko skończyć, a tak naprawdę jesteś dopiero w połowie…

Wiadomo, każdy ma różne dni, w których może być rozstrojony.

Jednak dobrym patentem na tego typu sytuacje jest wyznaczanie sobie tzw. deadline’u, czyli godziny lub daty, w której mamy ukończyć prace nad treścią. Jest to dodatkowa mobilizacja i dodatkowy bodziec, że nie możemy sobie pozwolić na ślimacze tempo. W ten sposób, spoglądając co jakiś czas na zegarek, będziesz mieć w świadomości upływający termin, co przełoży się na większą efektywność.

6. Zaciekaw publiczność wstępem.

Jak napisać dobry artykuł? Zacznij od odpowiedniego wstępu. Jest to fragment treści, która ma największe szanse na przeczytanie. Zazwyczaj nikt nie zaczyna czytać od środka. Wszyscy w pierwszej kolejności skupiają się na początku artykułu. Na jego podstawie w dużej mierze oceniają, czy treść jest warta dalszej uwagi, czy trzeba jej jednak podziękować.

7. Najpierw napisz treść, dopiero potem ją edytuj.

Niesłychanie ciężko opublikować treść bez jakiejkolwiek jej poprawy po napisaniu. Szansa, że napiszemy idealny tekst bez korekty, jest niemalże bliska zeru. Zawsze należy choć raz przeczytać i sprawdzić swoje „wypociny”.

W tej kwestii najlepiej pamiętać o kilku dobrych praktykach:

 • Najpierw tworzymy całą treść, dopiero potem ją redagujemy i sprawdzamy.
 • Staraj się nie wracać do poprzedniej treści w trakcie pisania i jej nie czytać.
 • Do edycji i ponownego czytania materiału nie siadaj od razu po jego napisaniu. Później wrócisz ze świeższym nastawieniem i wyłapiesz więcej ewentualnych korekt.

8. Zadbaj o szybsze i przyjemniejsze czytanie.

Jak napisać dobry artykuł, aby się go łatwo i szybko czytało?

W pierwszej kolejności postaraj się maksymalnie skrócić zdania. Im mniej zbędnych słów, tym lepiej.

Kolejny krok to zadbanie o długość paragrafów. Maksymalnie 3-5 zdań wystarczy już, aby przełamać treść dodatkowym odstępem w postaci „entera”. Taki zabieg uprzyjemnia odbiór treści i pomaga w jej czytaniu.

Unikaj powtarzania. Raz napisana treść nie musi być uwydatniania ponownie.

9. Żargon zostaw na podwórku, zaś trudne słowa na mównicy.

Postaraj się pisać treści jak najprościej. Nie piszę o tym, aby pisać jak „półgłówek”, tylko w tym sensie, aby unikać zawiłych zwrotów, fraz czy słów. Prosty przekaz najbardziej trafia w serce czytelnika. Jeśli tekst będzie klarowny i czysty, publiczność łatwiej go przyswoi i zapamięta. Będzie również bardziej zachęcający do przeczytania go w całości.

Lekkość, szybkość i prostota są sprzymierzeńcami czytelnika.

10. Przywiąż dużą wagę do tytułu i nagłówków artykułu.

Skanowanie treści to nieodłączny element czytania wpisów w internecie. Rzekło się nawet, że internauci nie czytają – oni skanują treść wzrokiem w poszukiwaniu najważniejszych dla nich informacji. Dlatego też dodatkowej uwagi wymaga przede wszystkim tytuł wpisu, który musi być interesujący, powodować chęć kliknięcia i wzbudzać ciekawość.

Nie jest to łatwą sztuką. Specjaliści zalecają nawet stworzenie do 25 wersji tytułu, aby wybrać ten najbardziej trafny.

11. Wyczerp temat gruntownie.

Dobra i wartościowa treść jest kompleksowa. Odnosi się do wszystkich zagadnień i nie opisuje niczego „po łebkach”. Staraj się więc tworzyć takie artykuły, w których czytelnicy znajdą jak najwięcej informacji, a nie tylko ich zaczątki.

Przełoży się to przede wszystkim pozytywnie na samą wartość treści, jej ilość oraz szansę na odniesienie sukcesu. Nie zapominaj również, że topowe pozycje w rankingu Google oblegane są przez treści, które właśnie są kompleksowe. Ciężko znaleźć treść zawierającą 300 słów, która jest najwyżej w rankingu.

12. Poza treścią skup się na meta tytule i opisie podstrony.

Wskazówki odnoszące się do tego, jak napisać dobry artykuł nie są zamknięte wokół samej treści. To również ich otoczka zewnętrzna.

Tytuł i meta opis to dodatkowe pola do popisu i szansa na dodatkowe przyciągnięcie odbiorców.

Kiedyś meta opis służył jako dodatkowe pole na zamieszczenie jak największej liczby słów kluczowych. Dziś to dodatkowe miejsce na dodanie treści, która zachęci odbiorców do kliknięcia.

13. Zawsze pamiętaj o czytelniku.

Zazwyczaj ludzie są dość samolubni. Poniekąd tę cechę widać czasami w treści. Można zauważyć, że jest w niej więcej pisania o sobie niż pod kątem czytelnika. Prosty przykład:

Samolubnie: „podeszwa naszych butów do biegania wykonana jest z nowej jakości materiału, co czyni je najlepszymi na rynku!”.

Z korzyścią dla czytelnika: „podeszwa naszych butów do biegania wykonana jest z nowej jakości materiału, co przekłada się na duży komfort i niskie ryzyko kontuzji!”.

Pierwszy przykład nie daje odbiorcy właściwie niczego. Każdy może uznać, że jest najlepszym producentem. Z kolei drugi przykład pokazuje nastawienie w pierwszej kolejności na czytelnika, uwypuklając zalety i stosuje tzw. język korzyści.

14. Ulepszaj z czasem starsze artykuły.

Wraz z upływem czasu będziesz posiadać coraz więcej treści. Nie oznacza to, że starsze artykuły pójdą w zapomnienie. Wręcz przeciwnie.

Poprzednio napisane artykuły z powodzeniem możesz ponownie rozsyłać w swoich kanałach marketingowych. Możesz ponadto je usprawniać. Mowa tu o recyklingu treści.

Po czasie pewne informacje mogą przestać być aktualne. Mogą pojawić się również nowe materiały, które z powodzeniem można dopisać do starszych tekstów. Dzięki temu otrzymasz wiele korzyści, zarówno pod kątem SEO, jak i uwzględniając potrzeby użytkownika. W ten sposób czytelnik otrzyma jeszcze lepsze artykuły.

15. Posiłkuj się danymi i statystykami.

Jeśli masz możliwość, to zawsze staraj się urozmaicać treść wstawkami z danymi lub statystykami. Na ogół cyferki i twarde dane lepiej na nas oddziałują i jesteśmy w stanie sprawniej wyobrazić sobie daną sytuację. Są również bardziej dobitne i prawdziwsze. Zresztą spójrz na przykład:

Suche fakty: „co 5 Polak ma problemy z nadwagą”.

Twarde dowody: „według badania XYZ, ponad 10 milionów Polaków jest otyłych”.

Widzisz różnicę?

Drugi przykład jesteśmy w stanie lepiej sobie wyobrazić i przełożyć na własne odczucia.

Zatem, jak napisać dobry artykuł na blogu?

Należy uwzględnić przede wszystkim kilka kwestii, które razem stanowić będą o sile treści.

Ważna jest również pamięć o czytelniku. To on jest odbiorcą tekstu i to dla niego poświęcasz własny czas. Postaraj się więc pisać pod niego, tj. prostymi słowami, krótki zdaniami i z wieloma przykładami z codziennego życia. Wtedy będziesz miał większość pewność, że stworzony artykuł na blogu będzie cieszył się większą atrakcyjnością.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Marcin

  Mnie akurat zdanie „Co 5 Polak ma problemy z nadwagą” brzmi bardziej dobitniej.

  Odpowiedz
  • Jarek

   Mi tez tak bardziej to nie obrazuje, ale jest to jedyne do czego się można doczepić, o ile można.. 🙂

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.