Jak napisać dobry tekst na landing page? – 6 wskazówek

Jak napisać dobry tekst na landing page?

Landing page jest specyficznym typem strony internetowej. Właściwie jest jej odrębnym wycinkiem, skupiającym się wokół jednego celu, który użytkownik ma wykonać na takiej stronie. Najczęściej jest to zapisanie się do listy mailingowej, wysłanie formularza kontaktowego czy też dokonanie zakupu produktu lub usługi. Jest zatem silnie ukierunkowany na realizację założonego celu.

Aby landing page był skuteczny, potrzebnych jest kilka czynników, które zmaksymalizują szansę konwersji użytkownika w klienta. Oprócz samej warstwy estetycznej potrzebny jest przede wszystkim dobry tekst na landing page, który sprzeda daną usługę.

Jak stworzyć idealny tekst na taką stronę? W pierwszej kolejności trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to zwykła strona, na której wystarczy opis produktu i kilka „suchych” faktów. Skuteczny tekst na landing page pokazuje korzyści z realizacji celu strony, wymienia problem i sposób, aby go skutecznie rozwiązać.

Dobry tekst na landing page składa się z następującej struktury:

 • Wprowadzający nagłówek: element ten zostanie z założenia przeczytany przez większość odwiedzających. Musi więc od razu definiować problem, który obrazuje sposób jego rozwiązania lub przedstawić korzyść dla użytkownika, która zachęci go do dalszego przeglądania treści.
 • Właściwa treść strony: na stronie docelowej nie ma typowego bloku treści, jak ma to miejsce najczęściej na tradycyjnych witrynach. Tutaj właściwa treść to w większości nagłówki oraz podnagłówki wraz z krótkimi akapitami treści, składającymi się z kilku zdań. Ma to na celu łatwiejsze przyswojenie zawartych informacji oraz przedstawienie informacji (zalet, korzyści, rozwiązań) w przyjemniejszej dla oka formie, bardziej atrakcyjnej i przyciągającej.
 • Przyciski CTA: celem strony jest nakłonienie odbiorców do podjęcia określonej akcji. Zwieńczeniem całej treści są przyciski, które nakierują ostatecznie i wykonają założoną akcję. Nie muszą być zamieszczone tylko na samym końcu treści. Lepiej nawet, gdy są one przeplatane przez całą stronę, gdyż tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo, gdzie użytkownik będzie chciał zrealizować założony cel.

Mamy zatem wprowadzający wstęp. Czas więc zapoznać się z właściwymi wskazówkami traktującymi o tym, jak napisać dobry tekst na landing page.

Zaczynamy!

Jak napisać dobry tekst na landing page? – 6 prostych wskazówek

1. Zdefiniuj cel strony.

Zaczynamy od samej góry strony docelowej. Definicję celu najlepiej przyrównać do tematu. Najpierw określamy temat strony docelowej, na której staramy się zawrzeć następujące informacje:

 • problem, który chce się rozwiązać
 • sposób, w jaki to się odbywa
 • korzyści takiego rozwiązania
 • lub po prostu określamy, czego strona dotyczy

Często ciężko w jednym lub w dwóch nagłówkach zamieścić wszystkie wypisane powyżej kwestie, wiec dobrze jest, jak chociaż jedna lub dwie z nich zostaną zawarte w początkowym nagłówku otwierającym stronę. W tej kwestii można wykorzystać jeden nagłówek lub posiłkować się dodatkowo kolejnym, który dopełni całość. Ewentualnie akapit z treścią, przedstawiający dodatkowe 2-3 zdania, również zda egzamin.

Dobrze określony nagłówek na początku strony pozwala utwierdzić odbiorców w przekonaniu, że znajdują się we właściwym miejscu i ukierunkować ich od samego początku na realizację celu.

2. Pokaż odbiorcom, w jaki sposób rozwiążesz ich problemy.

Dobry tekst na landing page pokazuje odbiorcom treści na temat tego, jak może im pomóc w codziennych sytuacjach. Problem mamy przedstawiony w pierwszym punkcie, teraz należy to udowodnić i pokazać, jak usługa czy produkt faktycznie rozwiązuje codzienne przeszkody. Dajemy w ten sposób swego rodzaju gwarancję i pokazujemy konkretne rozwiązania.

Przykładowe rozwiązania problemów mogą prezentować się następująco:

 • Nie musisz stać już w kolejce dzięki wygodnemu formularzowi online!
 • Skracamy czas realizacji usługi ze względu na liczne punkty obsługi klienta!
 • Generuj większe zyski dzięki automatyzacji procesów sprzedażowych!

3. Wprowadzający akapit.

Jak wspomniałem wcześniej, treść na landing page tworzy się trochę inaczej. Jest więcej nagłówków i haseł, aniżeli czystych bloków z tekstem. Czasami jednak swego rodzaju wprowadzenie wydaje się konieczne i jak najbardziej stosowne. Zamieszczone w górnej części dodatkowo sprawia, że jest największa szansa na to, że taka treść zostanie przeczytana. Należy zatem zadbać o przyciągnięcie uwagi i zainteresować ofertą, wprowadzając użytkownika na odpowiednie tory do realizacji założonego celu.

4. Pisz w odpowiedni sposób.

Treść na landing page należy pisać z nastawieniem na użytkownika. To on jest odbiorcą treści i to pod jego preferencje powinno się tworzyć tekst. Najlepiej w takiej sytuacji postawić się w roli potencjalnego odwiedzającego serwisu i zastosować tzw. język korzyści. Język ten ma na celu pokazanie odbiorcy mocnych stron oferty, ale przede wszystkim profitów. Użytkownik musi wiedzieć, co otrzyma w zamian i jakie wiążą się z tym dla niego korzyści.

Kolejną rzeczą jest unikalność. Sprawdź ofertę konkurencji i porównaj ją ze swoją. Postaraj się zaoferować coś innego niż wszyscy, dzięki czemu wyróżnisz się i zaoferujesz coś unikalnego. Postaraj się zaoferować coś, czego inni nie oferują i wyeksponuj to. Dzięki temu postawisz na unikalną korzyść, której nie ma konkurencja.

5. Przyciągające przyciski CTA.

Skuteczny tekst na landing page to również treść przycisków nakierowujących odbiorców na określone działanie. To one dopełniają treść landingu i wyzwalają w użytkowniku chęć podjęcia określonej akcji. Dobrze jest, gdy treść przycisku jest prosta, jasna i przekonująca.

W tym celu nie można ograniczać się do pojedynczych zwrotów. Lepszym rozwiązaniem są przyciski opisowe, składające się z 2-4 słów. W ten sposób łatwiej dotrzeć do odbiorców i nakłonić ich do kliknięcia, czyli realizacji założonego celu. Prosty przykład:

 • zamiast przycisku formularza Wyślij,  napisz Skorzystaj z darmowej wyceny, Wyślij zapytanie, Zgłoś udział, Wyślij bezpłatne zgłoszenie itd.

6. Dobierz odpowiednie słowo kluczowe.

Jeśli landing page ma nie być odwiedzany np. z reklamy AdWords, zadbaj również o optymalizację strony pod kątem SEO. W tym celu pomocne okaże się słowo kluczowe, które powinno się zamieścić w pewnych częściach strony, m.in. tutaj:

 • w treści strony
 • w nagłówku
 • w adresie URL strony
 • w tekście alternatywnym obrazu

W ten sposób zwiększamy szansę na odnalezienie strony z organicznych wyników wyszukiwania. Pamiętaj również o stosowaniu synonimów słowa kluczowego, co dodatkowo zwiększy możliwości pojawienia się w wyszukiwarce.

Polecam Ci pomocny wpis o darmowym wyszukiwaniu słów kluczowych, który przedstawia, w jaki sposób znaleźć adekwatne słowo kluczowe.

Jak napisać dobry tekst na landing page? – podsumowanie porad

Właściwa treść na landing page potrafi znacząco zachęcić do skorzystania z oferty. Tym bardziej, gdy duża jej część jest raczej „nagłówkowa” oraz „hasłowa”. Jest zatem bardziej angażująca i zachęcająca do zapoznania się z ofertą.

Podsumowując, można wyróżnić następujące kwestie, o których powinno się pamiętać:

 • Treść nastawiona na język korzyści, który jest ukłonem dla odbiorców.
 • Prosta, skuteczna i krótka forma. Ograniczenie się do samych konkretów pozwala osiągnąć lepszy efekt niż długie i mało atrakcyjne dla oka długie kolumny tekstu.
 • Pamiętać należy o stałym udoskonalaniu treści. Raz powstały landing nie oznacza stworzenia idealnej wersji. Często nawet subtelne zmiany mogą podnieść skuteczność działań strony i przełożyć się bezpośrednio na konwersję. Pomocne w tym celu mogą okazać się testy A/B, które pozwolą stwierdzić, czy wprowadzane zmiany są skuteczne, czy też nie.
 • Struktura tekstu na landing page do zapamiętania jest następująca: chwytliwy nagłówek, akapit treści wprowadzającej, wylistowanie korzyści i sposobów rozwiązania problemu, przedstawienie unikalnej propozycji sprzedaży oraz przeplatanie treści przyciskami wzywającymi do działania.

Voila!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.