Jak napisać regulamin do konkursu na Facebooku?

Jak napisać regulamin do konkursu na Facebooku?

Zorganizowanie konkursu na Facebooku to świetna szansa na promocję swojej firmy i fanpage’a. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi konstruowania regulaminu takiego konkursu. Nie chcesz przecież, aby Twój konkurs był niezgodny z zasadami Facebooka, a tym bardziej niezgodny z prawem. Gdyby tak było, naraziłbyś się na poważne konsekwencje, z których usunięcie fanpage’a byłoby i tak najmniej dotkliwą karą. Na co więc należy zwrócić uwagę, pisząc regulamin do konkursu na Facebooku?

Nie traktuj regulaminu jako przykrego obowiązku. Jeśli tak ma być, to lepiej oddaj go do wykonania specjaliście, który zrobi to szybko i sprawnie za Ciebie. Jeśli natomiast naprawdę chcesz przygotować regulamin do konkursu na Facebooku sam, to zrób wszystko, aby to była w pełni profesjonalna wizytówka Twojego konkursu. Zastanów się spokojnie, jakie są istotne elementy konkursu, a następnie przekuj je w odpowiednią formę.

A więc zobaczmy, co trzeba zrobić – krok po kroku:

 1. Powiedz wszystkim, kim jesteś – kto organizuje konkurs. Podaj pełną nazwę i dane firmy. Jeśli fundatorem nagród jest kto inny, podaj również dane tej osoby lub firmy.
 2. Poinformuj czy konkurs odbywa się wyłącznie na tablicy organizatora (czy np. poprzez aplikację) i jakie są wymagania techniczne umożliwiające wzięcie udziału w konkursie (np. posiadanie komputera, urządzenia mobilnego i profilu na Facebooku).
 3. Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia
 4. Zaznacz kto może uczestniczyć w konkursie. Z prawnego punktu widzenia ważne jest to, aby były to osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych (tj. mające ukończone 18 lat i nieubezwłasnowolnione). Jeśli konkurs ma być przeznaczony dla osób młodszych (które muszą jednak ukończyć co najmniej 13 rok życia), to powinny one mieć zgodę rodziców na udział w konkursie – o czym również należy poinformować w regulaminie.
 1. Poinformuj, jakie są zasady konkursu – co trzeba zrobić, aby wygrać. Opisz, o co w ogóle chodzi w konkursie, jaki jest jego cel i jakie będą kryteria wyboru zwycięzcy.
 2. Następnie warto od razu zaznaczyć, czego robić nie wolno i za co grozi dyskwalifikacja.
 3. Pamiętaj, że regulamin Facebooka zabrania stosowania wymogu udostępniania postów przecz uczestników konkursu oraz wymogu oznaczania znajomych! To znaczy, że nie można napisać przykładowo: „odpowiedz na pytanie, a następnie udostępnij post na swojej tablicy”. Regulamin do konkursu na Facebooku nie może zawierać takich zapisów. Są one niedozwolone i grożą usunięciem konkursu przez Facebooka, a w poważniejszych przypadkach nawet usunięciem fanpage’a.
 4. Podaj, jak i gdzie ogłosisz, kto zdobył nagrody – czyli np. za pośrednictwem fanpage’a – na tablicy, w konkretnym dniu, o konkretnej godzinie.
 5. Powiedz, jakie nagrody są do wygrania – opisz je możliwie dokładnie, aby nie było wątpliwości, o jaki produkt chodzi.
 6. Określ, jakie są zasady nabywania nagród. W tym punkcie powinieneś zastrzec, że warunkiem uzyskania nagrody jest podanie prawidłowego adresu przez Uczestnika, który wygrał konkurs. Ponadto, warto pamiętać o dodatkowych zastrzeżeniach takich jak to, że „nie można przekazywać nagród na rzecz osób trzecich” oraz „wymienić nagrody na jej równowartość pieniężną”.
 7. Jako Organizator konkursu powinieneś liczyć się z możliwością reklamacji. A zatem ustal zasady – w jakiej formie ma być zgłoszona reklamacja (np. list polecony), na jaki adres, czego może dotyczyć reklamacja i jaki będzie czas jej rozpatrywania.
 8. Powinieneś poinformować Uczestników, gdzie będzie dostępny regulamin konkursu na Facebooku przez cały czas trwania konkursu – np. czy będzie na tablicy, czy pod podanym linkiem.
 9. Regulamin serwisu Facebook wymaga, aby podać informację, że „Facebook.com nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek działania związane z organizacją konkursu na łamach serwisu”.
 1. Nie wolno zapominać o tzw. polityce prywatności przetwarzania danych osobowych. W punkcie dotyczącym tej materii powinieneś określić – kto jest administratorem danych osobowych; jakie dane i w jakim celu będą przetwarzane; czy dane będą udostępniane osobom trzecim i ewentualnie komu; jakie są zasady zmiany lub usunięcia danych z bazy; w jaki sposób dane są zabezpieczone.
 1. Pamiętaj, że każdy uczestnik przed przystąpieniem do konkursu musi najpierw wyraźnie zaakceptować jego regulamin!

Jeszcze dwie kwestie, na które jako Organizator konkursu po prostu musisz uważać:

A. Klauzule niedozwolone (abuzywne)

To zapisy, których stosować nam nie wolno. A nawet jeśli je zastosujemy, to i tak są one nieważne z mocy prawa i nie obowiązują w Twoim konkursie. Najczęściej wiążą się one z rażącym nieposzanowaniem praw klienta (uczestnika konkursu) i dobrych obyczajów. Tak naprawdę najlepiej byłoby zapoznać się z rejestrem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dostępnym na stronie internetowej UOKiK, który wymienia, jakie konkretnie zapisy są zabronione. Zdaję sobie sprawę, że może to być dość czasochłonne, ale jednak przygotowując profesjonalny konkurs, naprawdę warto to zrobić… Pamiętajcie, aby wysoko ustanowić poprzeczkę, jeśli chodzi o standard przestrzegania praw Uczestników konkursu. Ja umieszczę tu jedynie dowolnie wybrane klauzule niedozwolone, abyście mogli zrozumieć, o co mniej więcej chodzi.

W celu złożenia reklamacji należy dostarczyć na adres Sprzedającego reklamowany towar oraz następujące dokumenty: oryginalny dowód zakupu, oryginalne opakowanie.

Mimo dołożenia należytej staranności w ofercie prezentowanej na (…) mogą się pojawić błędy, które jednak nie mogą być podstawą do podnoszenia roszczeń wobec sprzedawcy.

Jakie mogą być konsekwencje umieszczenia w regulaminie klauzuli niedozwolonej?

Ten katalog nie brzmi zbyt przyjemnie: kara w wysokości ok. 1000zł; grzywna do 10% przychodu za ubiegły rok obrotowy; koszty publikacji wyroku w Monitorze sądowym i gospodarczym. Nie będę rozpisywał się już nawet o tym, że Twoja marka zostanie mocno nadszarpnięta przez umieszczenie Twoich danych w internetowym rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK. Jeśli zatem w tym zakresie nie czujecie się na siłach, warto poprosić o pomoc specjalistów.

B. Losowanie

Jeżeli zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony w drodze losowania, to taki konkurs może już być uznany za „Loterię” według ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku, a to niestety również niesie ze sobą niekorzystne konsekwencje prawne.

Aby bowiem loteria była legalna konieczne jest uprzednie uzyskanie zezwolenia Izby Celnej. Ten Urząd zażąda od Was dokumentów dotyczących Organizatora i samej Loterii, w tym musi znaleźć się przede wszystkim sam regulamin do konkursu na Facebooku. Na rozpatrzenie Waszego wniosku Izba Celna ma 6 miesięcy. Oczywiście w życiu nie ma nic za darmo, więc będziecie zobowiązani również do dokonania opłaty za wydanie zezwolenia na urządzenie loterii, która wynosi 10% wartości puli nagród (jednak nie mniej niż 50% kwoty bazowej). Wreszcie, niezbędne będzie również utworzenie komisji konkursowej, w skład której musi wejść osoba z aktualnym świadectwem kwalifikacji Ministerstwa Finansów.

Co jeśli nie zastosujesz się do powyższych zasad?

Zgodnie z przepisami prawa stajesz się organizatorem nielegalnej gry hazardowej. Co ciekawe, Dyrektor Izby Celnej może wymierzyć karę pieniężną zarówno Organizatorowi, jak i Uczestnikom takiego konkursu. Kara dla Organizatora to 100% z przychodów uzyskanych z Loterii. Kara dla Uczestnika to 100% wartości uzyskanej w Loterii nagrody. Jeśli nagroda byłaby rzeczowa, to Uczestnik musi zwrócić całość jej wartości pieniężnej.

Warto więc pamiętać, że Loteria (a więc po prostu konkurs, w którym zwycięzca zostaje wyłoniony w drodze losowania) jest legalna tylko wtedy, gdy Urząd Celny wyda na nią zezwolenie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w Loterii każdy los wygrywa. Wówczas nie ma konieczności kontroli ze strony Urzędu Celnego.

Generalna porada jest więc taka, aby unikać konkursów z losowaniem zwycięzców. Dotyczy to zarówno Organizatorów, jak i Uczestników konkursów? No chyba, że jesteś całkowicie pewny, że konkurs jest legalny.

Jak zdążyłeś zauważyć, organizacja konkursu na Facebooku to nie tylko dobry pomysł na promocję swojej marki, ale także poważny obowiązek sporządzenia właściwego regulaminu. Jeśli chcesz zabezpieczyć się pod kątem prawnym, potraktuj to wyzwanie poważnie. Zlekceważenie niektórych zapisów może doprowadzić do przykrych konsekwencji dla Ciebie i Twojej strony. A przecież konkurs ma być kolejnym krokiem naprzód w rozwoju Twojej działalności…

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Małgosia

  Ciekawy artykuł Maćku. Najbardziej zaintrygowała mnie kwestia udostępniania postów oraz uwaga o loteriach. Często właśnie te formy przewija się w napotykanych przeze mnie konkursach, tymczasem okazuje się, że to nie do końca jest OK. Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
 2. Maciej Rodacki

  Dzięki za opinie. Dokładnie tak, bardzo dużo konkursów niestety jest niezgodnych z zasadami. Choć oczywiście można się też zastanawiać jaki sens mają zapisy o tym, że każde losowanie to loteria i wymagana jest zgoda organów państwowych, a przy tym oczywiście cała garść formalności… Moim zdaniem to całkowicie nietrafiona regulacja, ale niemniej jednak – jeśli chcemy mieć czyste sumienie to musimy stosować się do tych przepisów 🙂 Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 3. Ewe

  Witam, czy zgodne z prawem jest nieumieszczanie regulaminu przy poście konkursowym? Gdzie powinien być dostępny regulamin do konkursu?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Według nas treść regulaminu (lub link do regulaminu) dobrze jest zamieścić bezpośrednio w poście konkursowym.

 4. Ewe

  Jak zwiększyć skuteczność zgłoszenia konkursu jako nielegalny?
  Ewentualnie w jaki sposób dać „organizatorowi” konkursu do zrozumienia, że przeszkadza mi sprzeczne z zasadami konkursu wyłanianie zwycięzcy, a przy okazji, że ten właśnie konkurs jest nielegalny: nie ma regulaminu, wymaga polubienia fanpaga i udostępnienia posta konkursowego? Dodam, że organizator nie zareagował na wiadomość ode mnie, że wynik konkursu jest sprzeczny z jego zasadami. Nie cierpię krętactwa i zamierzam coś z tym zrobić, skoro organizator schował głowę w piasek i tylko cieszy się z setek „wyłudzonych” lajków.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Ewelino, sądzimy, że skoro jest to gościnny post Macieja Rodackiego na naszym blogu, to najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się bezpośrednio z nim. adwokatrodacki.pl – to adres jego strony internetowej.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Maciej Rodacki

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa – 8 porad

Na czym konkretnie polega utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa? Jakich wytycznych należy się trzymać, aby należycie dbać o własny serwis?

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Bezpieczny WordPress – 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czym charakteryzuje się bezpieczny WordPress? Jakich zasad warto jest się trzymać, aby zminimalizować szansę na zainfekowanie strony? Poznaj nasze porady.