Jak szybko naprawić błędy 404 oraz dlaczego jest to ważne?

Jak szybko naprawić błędy 404 oraz dlaczego jest to ważne?

Błędy 404 są niestety nieodzowną częścią internetu. Tworzą bałagan i wprowadzają w błąd Twoich odbiorców oraz same wyszukiwarki. Dlatego bardzo ważne jest to, aby szybko naprawić błędy 404, które występują na Twojej stronie – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Dlaczego jest to tak ważne?

Błędy 404 mają bezpośredni wpływ na SEO Twojej witryny, co z kolei wpływa na ruch organiczny oraz na doświadczenia użytkowników.

Odbiorcy, którzy często napotykają takie błędy, tracą zaufanie do strony i szybciej z niej wychodzą, co oczywiście zwiększa wartość współczynnika odrzuceń.

Dodatkowo liczne błędy 404 utrudniają wyszukiwarkom indeksowanie Twojej strony internetowej, co nie jest dobrą praktyką.

Co to jest błąd 404?

Żeby szybko naprawić błędy 404, trzeba najpierw zrozumieć, czym one są i dlaczego występują.

Krótka definicja: błędy 404 to standardowy status HTTP(S), który mówi użytkownikowi o tym, że uzyskał połączenie z serwerem, jednakże nie można wyświetlić podstrony o takim adresie URL, ponieważ jej po prostu nie ma.

Dlaczego występują błędy 404?

Błąd po stronie użytkownika:

 • Ręcznie wpisany adres URL strony internetowej zawiera literówkę.
 • Łącze, które użytkownik kliknął, zawiera literówkę.

Błąd po stronie serwera:

 • Dana podstrona została przeniesiona do innego miejsca bez wcześniejszego przekierowania 301 lub 302.
 • Dana podstrona jest w tej chwili niedostępna np. z powodu prac nad nią.
 • Dana podstrona została usunięta.

Jak błędy 404 wpływają na użytkownika?

Niestety są one bardzo destrukcyjne dla jego doświadczeń. Dodatkowo Twój wysiłek na rzecz promowania np. wpisu blogowego w internecie może zostać zaprzepaszczony, co oczywiście odbije się na SEO witryny oraz odbiorcach, ponieważ nie znajdą tego, co dany link opisywał.

Jeżeli użytkownik napotka w Twojej witrynie niedziałający link, a będzie mu zależało na informacjach, to niestety, ale tych informacji będzie szukał gdzieś indziej, czyli na stronach konkurencji.

Jest to bezpośrednia przyczyna utraty ruchu na stronie internetowej. Ponadto duża liczba błędów 404 może oznaczać, że dana strona nie jest już rozwijana, przez co może stracić zaufanie w oczach odbiorców.

Mając to na uwadze, można już zauważyć, że jest to bardzo ważne i należy jak najszybciej naprawić błędy 404, które występują na Twojej stronie internetowej.

Jak to zrobić?

Jak szybko naprawić błędy 404?

Krok pierwszy: znajdź wszystkie błędy 404.

Pierwszym krokiem jest znalezienie wszystkich błędów 404, które występują na Twojej witrynie, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim omijaj narzędzia online, ponieważ w większości przypadków nie znajdą one wszystkich błędów 404.

Warto postawić na sprawdzone przez nas narzędzie Screaming Frog. W wersji darmowej możesz przeskanować 500 linków, a jeżeli Twoja witryna ma ich więcej, warto zastanowić się nad wersją płatną.

Po instalacji programu w górne okienko wpisujemy nazwę naszej strony internetowej i klikamy „Start”. Po kilku minutach (w zależności od wielkości serwisu) otrzymujemy wyniki.

Interesuje nas kolumna o nazwie „Status Code”, która posortuje wyniki według statusów odpowiedzi serwera.

Jak szybko naprawić błędy 404

Nasz test na przykładowej stronie wykazał, że aktualnie jest 8 wewnętrznych błędów 404. Żeby sprawdzić zewnętrzne błędy 404, wystarczy przejść do zakładki „External” po prawej stronie interfejsu i wykonać te same czynności, co opisane powyżej.

Krok drugi: napraw wszystkie zlokalizowane błędy 404.

Jeżeli Twoja strona zawiera tylko kilka podstron, to z pewnością sam znajdziesz wszystkie błędy 404 manualnie.

Jeżeli strona jest bardzo rozbudowana i występuje na niej duża liczba błędów 404, to warto skorzystać ze wbudowanej funkcji programu.

Szybkie sprawdzenie błędów 404

Wykorzystamy do tego „Bulk Export” -> „Response Codes” -> „Client Error (4xx) links”. Wygenerujemy w ten sposób plik o rozszerzeniu .xls, który będzie zawierał wszystkie błędy 404 – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne na naszej stronie internetowej. Dodatkowo będziemy mieli wskazane, na jakiej podstronie występują.

Krok trzeci: monitoruj błędy 404.

Problem z błędami 404 jest taki, że będą pojawiać się regularnie na skutek naszej nieuwagi lub usunięcia przez kogoś linka, który umieściliśmy np. w swoim wpisie lub artykule na blogu.

Dlatego należy monitorować i na bieżąco naprawiać błędy 404.

Niestandardowy szablon błędu 404

Niezależnie od tego, jak będziesz się starał walczyć z błędami 404, nie można zapobiec wszystkim.

Najczęściej występują przez nieuwagę użytkowników, którzy wpisują nieprawidłowe adresy URL.

Wobec tego warto stworzyć niestandardowy szablon błędu 404.

Dlaczego?

Standardowy wygląd błędu 404 jest surowy i odpychający. Jednakże dobrze zaprojektowana strona z błędem 404 potrafi utrzymać odbiorców na witrynie internetowej i zaproponować alternatywne rozwiązanie.

Co powinna zawierać niestandardowa strona błędu 404?

 • Podstawowe funkcje związane z Twoją marką.
 • Nawigację, w tym nagłówek oraz logo firmy.
 • Krótki oraz miły komunikat o tym, że szukana podstrona nie istnieje. Warto postawić na humor, kreatywność, czy nawet dziwaczność.
 • Wezwanie do działania (CTA).
 • Inne wpisy lub produkty, które mogą zainteresować użytkownika.
 • Pole z wyszukiwarką.

Wykorzystaj przekierowania 301, żeby naprawić błędy 404

Przekierowanie 301 to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, żeby uporać się z niedziałającymi linkami.

Przekierowanie mówi wyszukiwarce, że dana strona już nie istnieje, ale została przeniesiona na innych adres, a robot indeksujący ma iść właśnie w tym kierunku.

Taki zabieg przeniesie tylko część mocy starego linku na nowy.

Najczęściej najlepiej jest zachować oryginalną strukturę adresu URL i szybko naprawić błąd 404.

Wykorzystaj błędy 404 na innych stronach internetowych

Zewnętrzne błędy 404 na innych stronach internetowych niż Twoja są znakomitą okazją na dodanie własnego linka.

Jeżeli znajdziesz takie linki, które są istotne w Twojej branży, spróbuj nawiązać kontakt z właścicielem witryny i przekonaj go, że w miejscach, gdzie znalazłeś błąd 404, warto umieścić link np. do Twojego artykułu, który idealnie pasuje do poruszanego problemu.

Znalezione błędy 404 z odpowiednim anchorem to również dobry pomysł na kolejny wpis.

Właściciel strony będzie mile zaskoczony, że pomogłeś mu znaleźć niedziałające adresy URL, a Ty zyskasz kolejny wartościowy link, który będzie budował moc SEO Twojej domeny.

Warto tutaj wspomnieć o czymś takim jak możliwość publikacji na Wikipedii.

Co to ma wspólnego z błędami 404?

Wikipedia jest ogromnym serwisem, który cierpi na chorobę zwaną „niedziałające linki”.

Dlatego dostarcza nam spis wszystkich artykułów, w których znaleziono błędy 404.

Jeżeli znajdziemy artykuł, który jest mocno powiązany z niedziałającym linkiem, możemy dodać swój własny, co z pewnością przełoży się na SEO naszej strony internetowej, ponieważ Wikipedia jest zaufanym i bezpiecznym serwisem.

Jak skutecznie naprawić błędy 404? – podsumowanie

Czy należy naprawiać błędy 404 na swojej stronie internetowej? Zdecydowanie tak.

Dodatkowo należy pamiętać, że błędy 404 mogą bezpośrednio rzutować na doświadczenia użytkowników, co z pewnością negatywnie przełoży się na odbiór witryny w ich oczach.

Czy testowałeś ostatnio swoją stronę internetową pod kątem błędów 404? W jaki sposób je znalazłeś oraz jak je naprawiłeś?

Podziel się z nami swoimi wnioskami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. luti

  Wyszukiwarka obniża ranking za 404? Od kiedy?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za uwagę. Faktycznie, we wpisie użyliśmy zbyt ogólnego sformułowania. Samo posiadanie linków 404 generalnie nie szkodzi, jednakże:
   – jeśli do jakiejś wcześniej dostępnej podstrony, której obecnie już nie ma, prowadzą wartościowe linki, wtedy warto jest wykonać przekierowanie 301
   – jeśli wewnątrz strony (np. we wpisie blogowym) istnieją linki z literówkami, wtedy koniecznie trzeba je poprawić

   Bardzo dobry tekst na ten temat można znaleźć u samego źródła: Official Google Webmaster Central Blog.

 2. Anna Hofstätter

  Spis linków Wikipedii jest po ang? Jest coś takiego dla wersji polskiej?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Jest on dostępny w kilkudziesięciu językach, jednak akurat w przypadku tego artykułu po lewej stronie nie widać sekcji „Polski”.

 3. Szymon Owedyk

  Myślę, że warto do tego wykorzystać narzędzia GSC, ponieważ dzięki niemu dokładnie dostrzegamy, jakie pojawiły się błędy indeksowania, czyli także błędy 404.

  Odpowiedz
 4. Piotr Miszkiel

  Jestem zielony w tym co tutaj przeczhtalep. Rano wszystko gralo, a w południe na stronie tucjatv kiedy wyszukam serial to po reklamie wyskakuje komunikat błąd 404. Zlecane narzędzie nie działa na smartfona chcę i tabletach, co mam robić?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Piotrze, jeżeli błąd ten występuje na danej stronie internetowej, to jedynym wyjściem jest skontaktowanie się z administracją wspomnianego serwisu oraz zapytanie się ich, dlaczego ma on miejsce. Nasz artykuł skierowany jest do właścicieli stron internetowych – po to, aby z łatwością mogli takie błędy wyłapywać i naprawiać.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!