Jak pisać atrakcyjne wizualnie teksty? – 9 wskazówek

Jak pisać atrakcyjne wizualnie teksty?

Jak doskonale wiesz, dobry artykuł musi przede wszystkim dostarczać wartość czytelnikowi – intrygować, edukować, być może rozweselać. Po prostu budzić konkretne emocje.

Jednakże zgodzisz się ze mną, że jego oprawa wizualna również musi stać na wysokim poziomie. Coraz mocniej (zwłaszcza w internecie) zwracamy uwagę na estetykę i typowo wizualne wrażenia, które odnosimy na podstawie obcowania z różnymi typami treści.

Na stronach internetowych jest to niezwykle łatwe do osiągnięcia, ponieważ w prosty sposób możemy zmieniać prezencję wpisów blogowych. Niekiedy mała zmiana może przynieść ogromne efekty.

Jak zatem tworzyć atrakcyjne wizualnie teksty, aby przyciągały uwagę czytelników? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad.

Wpis ten dedykowany jest przede wszystkim blogerom oraz innym twórcom treści, którzy regularnie udostępniają swoje teksty w sieci.

Jak tworzyć atrakcyjne wizualnie teksty? – 9 porad

1. Zacznij od doboru fontów.

Odwiedź Google Fonts, w filtracji po prawej stronie zostaw wyłącznie fonty bezszeryfowe (Sans Serif). Co otrzymujemy?

Roboto, Open Sans, Lato, Montserrat – fonty te nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Są po prostu optycznie ładne, a także czytelne. Nie mamy większych problemów z czytaniem obszernych tekstów właśnie z ich użyciem. Idealnie nadają się na „tekst zwykły”.

Pozostaje zatem dobrać odpowiednie fonty na nagłówki i innego rodzaju „teksty specjalne”. Tutaj pole manewru jest już szerokie i w zasadzie możemy kierować się własnymi preferencjami.

Jeśli jednak nie umiesz podjąć decyzji samodzielnie, nie ma najmniejszego problemu. Z pomocą przyjdzie Ci FontPair – serwis, w którym znajdziesz setki różnych kombinacji. Śmiało mogą posłużyć za inspirację.

2. Zmniejsz szerokość obszaru dla wpisu.

W mojej opinii atrakcyjne wizualnie teksty powinny mieć spory margines poziomy. Mam na myśli to, aby obszar z treścią artykułu nie zajmował całej szerokości ekranu.

Nasz wzrok nie męczy się wtedy tak bardzo, jak by miał śledzić bardzo długie poziome linie. Szybciej jesteśmy w stanie je pokonywać oraz przechodzić coraz niżej i niżej.

Stwarza to zawsze dodatkowe pole manewru w sytuacji, gdzie chciałbyś zamieścić z boku np. jakiś element w rodzaju menu, przycisków social media czy też okienka zapisu do newslettera. Zasadniczo nie zachęcam do takich praktyk (gdyż to odwracałoby uwagę od tekstu właściwego), lecz jeśli widziałbyś w tym jakąś konkretną korzyść, to droga wolna.

3. Ustal wysokość linii.

W języku CSS odpowiada za to komenda „line-height”. Dzięki niej jesteś w stanie określić, jak duży odstęp pionowy ma być pomiędzy poszczególnymi liniami tekstu.

Wiadomo – im mniejszy dostęp, tym mniej miejsca w pionie tekst będzie zajmował. Działając w odwrotną stronę, „rozstrzelenie” będzie większe. Jak zatem dobrać odpowiednią wysokość?

Wszystko zależy od wielkości i rodzaju fontów. Musisz znaleźć złoty środek, po prostu testując różne warianty.

Mam jednak pewną istotną radę – lepiej jest użyć odstępów większych, niż za małych. Obecnie istnieje swoisty trend czynienia ich wysokimi. Dzięki temu tekst „oddycha”, nasze oczy mniej się męczą oraz wszystko wygląda po prostu bardziej estetycznie.

4. Opracuj hierarchię nagłówków.

„Tekst zwykły” przeplatany jest niekiedy nagłówkami – hasłami, które np. zapowiadają, jakiemu tematowi będzie poświęconych kilka najbliższych akapitów.

Ich stosowanie ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż wpływa na tzw. skanowalność tekstu. Ze skanowaniem mamy do czynienia wtedy, gdy nie zapoznajemy się z artykułem od deski do deski, a jedynie rzucamy okiem na nagłówki i podnagłówki w nim występujące. Dopiero po zapoznaniu się z nimi decydujemy się (lub też nie) na przeczytanie całości.

W ten sposób postępuje coraz więcej czytelników, dlatego też nagłówki muszą nie tylko być estetyczne i odpowiednio wyróżnione, lecz także powinny zawierać przyciągające uwagę treści.

5. Odpowiednio wyróżnij linki.

We wpisach blogowych bardzo często wspomagamy się odnośnikami do innych tekstów. Mając tak pokaźną bazę, nie sposób niekiedy nie wspominać o tym, że danemu tematowi swego czasu poświęciliśmy już dedykowany wpis.

Podstawą jest zatem właściwe wyróżnianie linków.

W sieci przyjęło się stosować dla nich podkreślenie, aczkolwiek nie jest to regułą.

Zdecydowanie ważniejsze jest nadawanie im odrębnego, mocno kontrastującego ze zwykłym tekstem koloru.

Pamiętaj również o tym, aby najechanie na link powodowało jakąś akcję. Tym sposobem czytelnik wie, że jest to element aktywny.

6. Dziel tekst na akapity.

Pisanie obszernych i „zbitych” bloków tekstu nie ma najmniejszego sensu. Nikomu nie chce się brnąć przez kilkanaście do nawet kilkudziesięciu linijek, które występują bezpośrednio jedna pod drugą.

Dobrze jest dzielić tekst na akapity – w taki sposób, aby każdy akapit miał kilka zdań dotyczących tej jednej, konkretnej myśli.

Nasz mózg zapoznaje się wtedy ze swoistymi porcjami i może je odpowiednio klasyfikować.

W grę wchodzą tutaj również aspekty czysto estetyczne. Zresztą sam zobacz:

Nieczytelny tekst

Nie znajdziesz na tym świecie osoby, która uważałaby taki blok tekstu za optycznie ładny.

7. Wstawiaj obrazy.

Atrakcyjne wizualnie teksty niejednokrotnie przeplatane są obrazami.

Wpis blogowy jest o tyle wdzięcznym typem treści, że pozwala na naprawdę dużą swobodę. Wiele tematów da się okrasić np. wykresami, zdjęciami czy też infografikami. Takie typy treści są w stanie przekazać zdecydowanie więcej informacji, aniżeli wiele linijek zwykłego tekstu.

Zatem jeżeli masz taką możliwość, jak najbardziej wspieraj się grafikami. Nie czyń jednak tego na siłę – warto je wstawiać w te miejsca, gdzie faktycznie wnoszą sporą wartość.

8. Wyróżniaj cytaty.

Niektórzy twórcy lubują się w korzystaniu z ciekawych wypowiedzi innych osób. Umieszczają je wtedy na swoich blogach w formie cytatów.

Czy cytat powinien wyglądać tak samo, jak pozostałe teksty? Oczywiście, że nie.

Po pierwsze musi być wyróżniony ze względów użytkowych. Jest to inny rodzaj treści, nie może zatem być podobny do zwykłego tekstu.

Po drugie manipulacja wyglądem cytatu może dać świetne efekty wizualne. Rzuć okiem na to:

Cytat w CSS

Źródło: CSS Reset.

Kilka minut pracy z CSS-em i wszystkie cytaty na Twojej stronie internetowej mogą wyglądać właśnie w ten sposób.

Dla blogerów, którzy często wspierają się nimi w swoich wpisach, takie rozwiązanie może być niezwykle korzystne.

9. Stosuj tzw. whitespace.

Swego czasu za pośrednictwem naszego bloga opublikowałem tekst o tzw. whitespace.

Chodzi po prostu o korzystanie z pustych przestrzeni w wielu miejscach na stronach internetowych.

Dają one swoisty „oddech”, sprzyjają minimalistycznemu stylowi oraz dodają klasy i elegancji. Co więcej, redukują ścisk i wpływają korzystnie na czytelność strony internetowej, a czytelność jest tym, na czym najbardziej nam zależy właśnie we wpisach blogowych.

Koniecznie zapoznaj się ze wspomnianym tekstem i postaraj się wykorzystywać niektóre wymienione tam zasady.

Po co pisać atrakcyjne wizualnie teksty?

Atrakcyjne wizualnie teksty powinno się tworzyć pod kątem osób najważniejszych dla blogerów, mianowicie dla czytelników.

To ich poziom zadowolenia świadczy o tym, czy dany blog uznają za wartościowy, czy też nie.

Dlatego też czasem lepiej jest odłożyć na bok swoje własne preferencje i stosować rozwiązania, które ogólnie uznawane są za przyjazne osobom odwiedzającym strony internetowe.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.