Jak pisać teksty w sposób bardziej produktywny? – 8 porad

Jak pisać teksty w sposób bardziej produktywny?

Całkiem niedawno Bartłomiej Kiljan opublikował na łamach naszego bloga tekst o tym, jak szybko tworzyć treści blogowe.

Postanowiłem napisać nieco słów odnośnie do podobnego tematu, jednakże z mojego punktu widzenia.

Otóż istnieje nieco „żelaznych zasad” względem tego, aby pisać teksty w sposób bardziej produktywny. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pracują we własnym domu – właściwa organizacja czasu jest wtedy jednym z priorytetów. Marnowanie go ma niestety wpływ na wiele aspektów życiowych, co negatywnie odbija się na jakości zwykłego dnia codziennego.

Sprawdź zatem osiem poniższych wskazówek, które być może okażą się dla Ciebie przydatne.

Jak pisać teksty w sposób bardziej produktywny? – 8 wskazówek

1. Nie rozmyślaj, nie martw się – po prostu pisz.

Znam nieco osób, które zamartwiają się tym, że w danym momencie nie mają weny. Myślą, kombinują, szukają jakiegoś punktu zaczepienia i ostatecznie nic z tego nie wynika. Edytor tekstu jak był pusty, tak nadal jest.

W tym wszystkim chodzi o to, aby… po prostu pisać. Cokolwiek. Niech to będą dwa zdania. Po chwili pojawią się dwa kolejne. Nawet się nie obejrzysz, a skompletujesz już cały akapit.

Tak to właśnie działa. Blokada niejednokrotnie leży po stronie psychicznej – aby ją przełamać, wystarczy przejść na tę stronę fizyczną, czyli po prostu cokolwiek „wyprodukować”. W wielu przypadkach następna myśl goni poprzednią, a wena nagle pojawia się jakimś magicznym sposobem.

2. Ustal sobie swoisty obowiązek.

Od kilku lat jestem regularnym biegaczem. Zdarza się nawet, że ikonka ilustrująca odbyty trening w Endomondo znajduje się przy każdym dniu danego miesiąca.

Bywają jednak okresy, gdzie ikonki tej brakuje np. przez kilkanaście dni z rzędu. Dlaczego tak się dzieje?

Czasem opuszczam trening z jakiegoś powodu – mniej lub bardziej istotnego. Bywa, że to samo dzieje się następnego dnia. I kolejnego. I kolejnego. Aż nazbiera się ich kilka lub nawet kilkanaście.

Powodem takiego stanu rzeczy jest po prostu wypadnięcie z rytmu. Każdego kolejnego dnia zdecydowanie łatwiej jest znaleźć sobie jakąś wymówkę i odpuścić coś, co przecież jest swego rodzaju obowiązkiem.

Nie można dopuszczać do takiego stanu rzeczy w wielu aspektach życia – dotyczy to także pisania. Aby pisać teksty w sposób bardziej produktywny, dobrze jest wbić sobie do głowy, że stworzenie jakiegoś artykułu ma być po prostu obowiązkiem. Zadaniem do wykonania np. w danym dniu tygodnia, na które nakłada się bardzo wysoki priorytet.

3. Opracuj schemat działania.

Stwórz sobie ramowy plan dla każdego typu tekstu. Na przykład dla wpisu blogowego może być to mniej więcej taki schemat:

  • obmyślenie tematu wpisu
  • zaczerpnięcie informacji z różnych źródeł
  • napisanie tekstu roboczego
  • wstawienie treści dodatkowych (typu obrazy, wykresy)
  • korekta tekstu
  • ustalenie ostatecznego tytułu
  • wstawienie elementów dotyczących SEO (np. nagłówki, meta-tytuł, meta-opis)

Plan ramowy bardzo mocno wpływa na poziom produktywności, gdyż jest pewnym schematem, którego wyuczenie się doskonale dzieli pracę na etapy. Pozwala również na pracę w sposób ustrukturyzowany, płynny i spokojny.

4. Pisz porcjami.

Jeśli tekst, który zamierzasz stworzyć, już z założenia ma być dość krótki, napisz go najlepiej za jednym zamachem.

Tym sposobem zmniejszasz szansę na to, że coś wytrąci Cię z odpowiedniego rytmu.

Jeżeli jednak zamierzasz napisać obszerny i rozbudowany artykuł, podziel sobie pracę na (co prawda możliwie największe, lecz jednak) porcje.

Zmierzam do tego, aby jak najbardziej obszerne części wpisu powstały przy jednym podejściu – takim, podczas którego będziesz maksymalnie skupiony.

5. Jeśli w międzyczasie wpadnie Ci do głowy jakiś pomysł, natychmiast go zanotuj.

Czasem tak bywa, że podczas opracowywania treści dotyczącej tematu A, w głowie rodzi się myśl na temat B.

Jest to absolutnie normalne.

W takich chwilach nie odkładaj tej myśli na później, tylko zapisz ją natychmiast.

Wszystko po to, aby ją utrwalić. Pomyśl – ile razy przydarzyła Ci się sytuacja w rodzaju: „kurczę, miałem o czymś pamiętać, tylko co to było…”? Jestem pewien, że zdecydowanie zbyt wiele.

Zawalcz zatem z tego typu podejściem i wszystko notuj na bieżąco. Niech to będzie nawet jakieś pojedyncze hasło – ważne, aby kojarzyło się z czymś „większym”, z jakąś głębszą myślą.

6. Tytułem zajmij się na końcu.

Tytuł wpisu blogowego nie jest czymś, co musisz opracować na samym początku.

Ba, niejednokrotnie się zdarza, że sam tekst „skręca” w jakimś innym kierunku podczas jego tworzenia, zatem bywa, iż pierwotny tytuł traci na aktualności.

Wiele osób popełnia ogromny błąd, przywiązując zbyt wielką wagę do tytułu jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia tekstu właściwego. Blogerzy spędzają nad jego wymyślaniem zbyt dużo czasu, zamiast skupić się na tym, co najistotniejsze – czyli po prostu na samym tekście.

Tytuł jest pojedynczym zdaniem, które o wiele lepiej jest się w stanie wykrystalizować już po wykonaniu głównego zadania.

7. Wycisz komórkę i zamknij Facebooka.

Dla wielu osób powyższe dwa zadania wydają się niemożliwe, lecz uwierz mi – da się. Co więcej, realizacja tych dwóch zadań znacząco wpływa na to, aby pisać teksty w sposób bardziej produktywny.

Co tu dużo ukrywać, Facebook i inne media społecznościowe mocno odciągają uwagę wtedy, gdy jest to najmniej pożądaną rzeczą.

Tak samo telefon – jeśli faktycznie jakieś połączenie przychodzące jest istotne, to oczywiście nie można tego zaniedbać, lecz w każdym innym przypadku trzeba pozbyć się takich „przeszkadzaczy” na okres tworzenia.

Jest to problem, który dotyka w szczególności osób pracujących we własnym domu. Będąc w biurze, ma się jednak nastawienie na to, że jest to okres pracy. Z kolei w domu zawsze jest „coś” – rzucenie okiem na telewizor, przejrzenie walla na Facebooku, inwentaryzacja stanu lodówki itp.

Podstawa to wytworzenie sobie swego rodzaju kultury pracy.

8. Korektę zostaw na koniec.

Gdybym miał na bieżąco sprawdzać występowanie potencjalnych błędów lub je poprawiać, teksty pisałbym znacznie dłużej.

Podczas tworzenia „treści właściwej” najważniejsze jest to, aby przelać myśli na klawiaturę. Tylko i wyłącznie to jest głównym celem.

Nie jest ważne, czy w danym miejscu wstawisz przecinek, czy poprawisz „o” na „ó”, czy zrobisz „enter”.

Mając to w głowie, zobaczysz, że uda Ci się pisać teksty w sposób bardziej produktywny.

Jeśli jesteśmy już przy temacie korekty, zachęcam Cię do rzucenia okiem na LanguageTool. Jest to narzędzie, które jest w stanie wychwycić o wiele więcej błędów, niż standardowe edytory tekstu.

Dlaczego warto pisać teksty w sposób bardziej produktywny?

Głównym celem takiego zadania jest lepsze zarządzanie czasem. Wydajniejsze, z pożytkiem dla innych czynności.

Nie da się oszukać doby, ona zawsze będzie miała 24 godziny. Z kolei my sami nakładamy na siebie presję pędu, gonienia za czymś. Wtedy liczy się to, aby jak najlepiej wykorzystywać czas, którym dysponujemy na określone czynności.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.