Jak poprawić pozycję strony w Google? – 5 podstawowych sposobów

Jak poprawić pozycję strony w Google?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojej strony oraz firmy. Dobrze wykonana pomoże dotrzeć do szerszej publiczności, a także przyciągnie wartościowych klientów. Wobec tego, jak poprawić pozycję strony w Google?

Jeżeli wcześniej próbowałeś optymalizować swoją stronę, to prawdopodobnie znasz już podstawy. Niestety w wielu przypadkach ta „znajomość” polega na dobraniu słów kluczowych i na tym się kończy.

Optymalizacja to znacznie więcej niż słowa kluczowe i chciałbym, żebyś teraz o niej pomyślał niczym o czymś niezbędnym oraz wymagającym setek innych rzeczy do poprawnego działania.

Każdy z przedstawionych poniżej sposobów będzie zawierał kilka artykułów, które będą omawiały jego szerszą ideę. Wszystko po to, żebyś mógł w jednym miejscu nauczyć się podstaw.

Jak skutecznie poprawić pozycję strony w Google?

1. Poznaj algorytmy Google.

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie we w miarę krótkim okresie wysokich pozycji. Jednakże przyszedłeś tutaj, ponieważ chcesz uzyskać długoterminowy rezultat, a nie osiągnąć kilka wysokich pozycji na parę miesięcy, a później dostać od Google karę, która totalnie wytnie Twoją stronę internetową z indeksu. Prawda?

Algorytmy Google (inne wyszukiwarki również będą na nich bazowały w mniejszym lub większym stopniu) ciągle się zmieniają i nie ma w tym nic dziwnego. Niestety tych zmian jest nawet kilkaset rocznie, a jedynie cząstka z nich jest publicznie ogłaszana.

Google ogłasza tylko te najważniejsze zmiany, żeby każdy mógł się do nich w jakiś sposób przygotować. Ta część zmian, która jest niepubliczna, zostaje nam tylko do spekulacji i debat.

Oczywiście przy dużej ilości danych można by było w pewnym stopniu zacząć odkrywać zmiany, które wprowadza Google, ale nie sądzę, by ktoś miał aż tyle dostępnych danych, czasu, a przede wszystkim pieniędzy, by rok w rok sprawdzać, co Google planuje.

A nawet gdyby ktoś miał takie informacje, to raczej nie podzieli się nimi publicznie.

Wróćmy do tematu.

Znane zmiany w algorytmach oraz te, których nie znamy, mają jednak sens. Jeżeli każdy by dokładnie wiedział, w jaki sposób pozycjonować strony, to Google nie wiedziałoby, kto i na jaką frazę ma mieć wysoką pozycję w ich wyszukiwarce.

Przejdźmy do algorytmów.

Najwięcej informacji na temat tego, jak poprawić pozycję strony w Google poprzez optymalizację swojej strony internetowej, wyniesiesz z algorytmów (nazwy są dziwne, ale to nie ma znaczenia):

 • Mobilegeddon
 • Pingwin
 • Koliber
 • Gołąb

O każdym z nich dowiesz się więcej w naszym wpisie: aktualizacje algorytmu Google.

Warto również w tym momencie przeczytać kilka faktów o karach od Google – za co można je dostać oraz jak ich unikać w przyszłości.

2. Przeanalizuj swoją aktualną stronę internetową.

Jest to bardzo prosta zasada: jeżeli chcesz coś poprawić, to musisz wiedzieć, na czym aktualnie stoisz.

To samo tyczy się Twojej strony internetowej. Jeżeli dysponujesz budżetem, to możesz zlecić zewnętrzny audyt.

Niestety w większości przypadków tego budżetu po prostu nie ma i szukamy rozwiązań na własną rękę. Na szczęście istnieje kilka przydatnych narzędzi, które pomogą nam za darmo określić aktualny stan strony.

Oto co musisz sprawdzić:

 • Słowa kluczowe, na które Twoja strona pojawia się w indeksie Google.
 • Prędkość Twojej strony internetowej, czyli czas, w jakim wczytuje się do końca użytkownikom.
 • Czy Twoja strona nie jest zawirusowana lub nie otrzymała kary od Google.

Do tego będziemy potrzebowali dwóch narzędzi, które za darmo udostępnia Google:

Narzędzie Google Search Console pozwoli Ci określić słowa kluczowe, na które Twoja strona pojawia się w indeksie Google oraz czy Twoja strona nie jest zawirusowana lub nie otrzymała kary od Google.

Z kolei Google PageSpeed Insights pokaże Ci, czy Twoja strona ładuje się powoli oraz w jaki sposób możesz to naprawić.

3. Sprawdź, co o Twojej stronie mówi Google Analytics.

Po krótkim audycie nadszedł czas, żeby prześledzić niektóre dane z Google Analytics i dowiedzieć się, jak poprawić pozycję strony w Google, bazując na prawdziwych informacjach zbieranych przez lata.

 1. Ruch organiczny. Jest to chyba najważniejszy czynnik, jeżeli chodzi o pozycjonowanie. Mówi on o tym, jak duża liczba użytkowników odwiedza Twoją stronę internetową za pośrednictwem wyszukiwarki Google. Można zaryzykować, że ruch organiczny jest najbardziej wartościowym ruchem, jaki możesz pozyskać w porównaniu do ruchu płatnego (AdWords), czy ruchu z social media. Żeby dowiedzieć się, ilu użytkowników dociera do Twojej witryny, zaloguj się do swojego konta Google Analytics, a poradniki zamieszczone na dole tego punktu pomogą Ci wszystko znaleźć.
 2. Ruch mobilny. Jest to kolejny bardzo ważny czynnik, który określa, jak wielu użytkowników odwiedza Twoją stronę internetową z urządzeń mobilnych. Jeżeli jest ich bardzo dużo, a współczynnik odrzuceń jest wysoki, to znaczy, że coś jest nie tak z wersją mobilną Twojej witryny i wymaga to natychmiastowej poprawy.
 3. Współczynnik odrzuceń. To nic innego jak procent użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę internetową, po czym opuszczają ją bez żadnej interakcji. Im ten współczynnik jest niższy, tym lepiej.
 4. Zawartość witryny. Są to bardzo ważne dane w kontekście tego, co użytkownicy najczęściej otwierają na Twojej stronie internetowej. Warto prześledzić top 100 i wyciągnąć wnioski, dlaczego jedne strony są częściej odwiedzane, a inne rzadziej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Google Analytics, to zapraszam do pozostałych naszych wpisów:

4. Optymalizacja on-page.

Skoro już masz pokaźną wiedzę na temat swojej strony internetowej, to masz również możliwość dokonywania znaczących zmian w SEO.

Standardowo pod koniec punktu zamieszczę kilka wpisów, które warto przeczytać, jeżeli chcemy podjąć się optymalizacji on-page.

Jeżeli mielibyśmy zrobić tutaj taką podstawową listę kroków, to najlepiej zacząć od:

 1. Optymalizacja tytułów oraz opisów wszystkich podstron. Upewnij się, że każda podstrona Twojej witryny ma unikalny opis naturalnie nacechowany słowami kluczowymi, które zachęcają użytkowników do kliknięcia. Fraza „naturalnie” jest tutaj bardzo ważna.
 2. Mapa strony. Informuje ona wyszukiwarki o tym, jakie i ile podstron zawiera Twoja witryna. Jeżeli wygenerujesz taką mapę, to z pewnością pomożesz robotom szybciej indeksować Twoją stronę. Dodatkowa każda nowo stworzona podstrona zostanie również szybciej dodana do indeksu. Musisz też wiedzieć, że mapa strony zawiera cenne metadane np. o tym, kiedy dana podstrona została zaktualizowana, jak często wprowadzasz zmiany itp.
 3. Wewnętrzne linkowanie. Czyli sposób, w jaki łączysz swoje podstrony w obrębie jednej domeny. Najważniejsze jest to, żeby pamiętać o tym linkowaniu i robić to naturalnie. Nie ma tu niestety złotej reguły, którą należy zawsze stosować.
 4. Optymalizacja obrazów to przede wszystkim właściwe nazewnictwo grafiki, którą wykorzystujesz na swojej stronie internetowej, dbanie o opis atrybutu ALT oraz ustalenie optymalnych wymiarów zdjęć.
 5. Podstawowa optymalizacja treści. Pamiętaj o nagłówkach H1, H2, H3. Naturalnie wkomponuj w treść słowa kluczowe, które wcześniej przeanalizowałeś pod kątem trafności w wyszukiwarce. Stwórz adresy URL, które będą przyjazne użytkownikom.

Lista poradników:

5. Zdobywaj odpowiednie linki zwrotne.

Chcąc dowiedzieć się, jak poprawić pozycję strony w Google, nie możemy zapomnieć o tzw. linkach zwrotnych do naszej witryny internetowej.

W idealnym świecie wg Google linki zwrotne tworzą się naturalnie i nikt nimi nie manipuluje. Poprzez manipulację ich liczbą, można bardzo łatwo dostać dotkliwą karę wykluczenia z indeksu wyszukiwarki.

Dlatego nie jest to łatwy sposób, żeby poprawić pozycję strony w Google, ale niestety jest niezbędny.

Dlaczego?

Ponieważ idea wyszukiwarki Google od początku bazowała na linkach zwrotnych i w najbliższym czasie nie zanosi się na żadne zmiany.

Im więcej linków zwrotnych do Twojej strony, tym więcej sygnałów dostaje Google, że powinna być wyżej w rezultatach wyszukiwania. Musisz również pamiętać, że link linkowi nie jest równy i najlepiej zdobywać linki z silnych domen.

Oczywiście wiemy, że nie jest tak łatwo szybko zdobyć mocne linki zwrotne, ale istnieje kilka sposobów, które warto wypróbować.

Nie sprowadzają się one do spamowania, ale dla strony, która ma ich bardzo mało lub nie ma żadnych, będą niezłym początkiem.

W tym wpisie znajdziesz 15 prostych sposobów na zdobycie linków zwrotnych.

Jak poprawić pozycję strony w Google? – podsumowanie tekstu

Każdy z wymienionych powyżej sposobów na to, jak poprawić pozycję strony w Google, pomoże Ci nie tylko zoptymalizować stronę internetową, ale i dowiedzieć się znacznie więcej na temat idei pozycjonowania.

Najważniejsze jest to, żeby poznać, w jaki sposób działają algorytmy Google i zacząć się do nich stosować.

Dlatego wiedza, którą stąd wyniesiesz, będzie podstawą do zaawansowanych metod optymalizacji oraz pozycjonowania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!