Jak poprawić pozycję w Google Maps? – 7 prostych kroków

Założyłeś nową firmę i szukasz lokalnych odbiorców? Zobacz, jak poprawić pozycję w Google Maps i zyskać nowych klientów oraz ruch na stronie internetowej.

Nowo powstałe firmy muszą w jakiś sposób przyciągnąć klientów i walczyć z konkurencją.

Dlatego na początku większość z nich zastanawia się, w jaki sposób poprawić pozycję w Google Maps, która jest kluczem do sukcesu i rozwoju lokalnego biznesu.

Wobec tego, aby uzyskać pełne korzyści z Google Maps, nie wystarczy dodać swojej firmy. Należy wykonać pewne dodatkowe kroki, o których mało kto wie.

Pozycja w rankingu odnosi się do tego, jak wysoko jest Twoja firma na liście wyników wyszukiwania w Google Maps.

Pierwsza strona jest bardzo pożądana i niełatwo się tam dostać, ale jest to wciąż możliwe.

Ponadto musisz wiedzieć, że pozycje na kolejnych stronach są bardzo rzadko odwiedzane przez użytkowników i niestety nie generują one zbyt dużego ruchu oraz przychodu.

Dlatego przedstawiam siedem prostych kroków, dzięki którym będziesz w stanie poprawić pozycję w Google Maps.

Jak można poprawić pozycję w Google Maps?

1. Zweryfikuj konto Google Moja Firma.

Im więcej Google wie o Twojej firmie, tym lepiej będzie ją pozycjonować w rezultatach Google Maps.

Wobec tego upewnij się, że Twój aktualny wpis jest kompletny i jak najdokładniejszy:

  • Informacje kontaktowe oraz strona internetowa. Uzupełnij swoją wizytówkę w Google Maps o wszystkie możliwe informacje kontaktowe, w tym adres firmy oraz strony internetowej, a także numer telefonu. Po wpisaniu tych danych dostarczysz Google bardzo dużo informacji, które mogą poprawić pozycję w Google Maps.
  • Godziny pracy / otwarcia. Google Maps informuje użytkowników o tym, że dany lokal jest aktualnie otwarty lub zamknięty. Dodanie godzin pracy do wizytówki może dać potencjalnym klientom bodziec do skorzystania z usług firmy.
  • Brak duplikatów. Google będzie niestety dyskredytować te firmy, które posługują się tym samym telefonem w kilku miejscach na mapie. Jeżeli posiadasz np. kilka sklepów, to warto w każdym wpisać inny numer telefonu. Oczywiście muszą one być aktualne i rzeczywiste.

2. Zdobywaj opinie o swojej firmie w Google+.

Opinie prawdziwych klientów mogą nie tylko zwiększyć poziom zaufania do Twojej firmy, ale również od kilku lat Google uznaje opinie za jeden z czynników pozycjonujących w Google Maps.

Należy jednak pamiętać, że po otwarciu swojego biznesu nie ma już odwrotu. Podobnie jak w innych miejscach w sieci, nie będziesz miał kontroli nad tym, co klienci mówią o Twojej firmie i jakie wystawiają jej opinie.

Twoje recenzje mogą być zarówno złe, jak i dobre. Ważne jest więc, aby zacząć od dobrych opinii i trzymać jakość wykonywanych usług, ponieważ nieuczciwa konkurencja może rzucać pod nogi kłody w postaci nieprawdziwych i negatywnych recenzji czy opinii.

Sprawdź nasz artykuł, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak zdobyć pozytywne opinie w internecie.

Jeżeli zależy Ci na czasie, a masz już kilku zadowolonych klientów, to wyślij im link, który szybko przekieruje ich do strony, gdzie mogą taką opinię w Google+ zostawić. Przejdź na stronę Google Review Link Generator i wypełnij oba pola, a następnie kliknij „Get Google Review Links”.

Po chwili pojawi się okienko z linkiem, który prowadzi od razu do opinii w Google+, który możesz wysłać swoim klientom.

Wystarczy kilka pozytywnych opinii, aby zdecydowanie poprawić pozycję w Google Maps.

3. Przypisz swojej działalności prawidłową kategorię.

Kiedy stworzyłeś swoje konto w Google Maps, to pewnie nie przywiązywałeś dużej uwagi do kategoryzacji swojej firmy i dodałeś co najwyżej jedną kategorię.

W Google Maps jest bardzo ważna opcja, która odnosi się do tego, co dana firma robi i jakie usługi wykonuje. Wielu właścicieli nie wie, że można dodać aż 5 dodatkowych kategorii, które w jakiś sposób opisują ich działalność.

Przykładowo, Twoją główną kategorią może być restauracja, a pozostałe pięć kategorii mogą uwzględniać pasujące słowa kluczowe np. kuchnia polska, bar, gospoda, jadłodajnia, lokal gastronomiczny.

4. Pokaż firmę w Google Maps na swojej stronie www.

Kolejnym sposobem na to, aby poprawić pozycję w Google Maps, jest osadzenie mapy na swojej stronie internetowej.

Spora ilość nowych firm umieszcza na swojej stronie internetowej tylko zrzut ekranu z Google Maps lub inną formę wskazania na mapie swojego położenia.

Poprawne osadzenie mapy jest kolejnym czynnikiem, który mówi Google, że Twoja firma znajduje się w tym miejscu, które zadeklarowałeś w Google Maps.

Wobec tego, jak poprawnie osadzić mapę?

Wyszukaj swoją firmę w Google Maps i kliknij „Udostępnij”. Wyświetli się okienko z kodem, który możesz bezpośrednio wkleić na swoją stronę internetową w miejsce, gdzie ma znajdować się mapa dojazdu do Twojej firmy.

Osadzanie mapy na stronie internetowej

5. Zoptymalizuj opis swojej firmy.

Opis Twojej firmy w Google Maps niestety posiada limit znaków. Wobec tego, zamiast dodawać zbędny opis, należy skupić się na lokalnych słowach kluczowych, które opisują Twoją działalność.

Przykładowo, zamiast wpisywać „najlepsza polska kuchnia serwowana przez nasze piękne kelnerki”, zamieść w opisie frazę typu „najlepsza polska kuchnia w Olsztynie”.

6. Dodawaj lokalne numery telefonu.

Google ma problem z numerami telefonów komórkowych, ponieważ takie numery są często wykorzystywane do różnego rodzaju spamu lub też kupujemy taki numer jednorazowo tylko do aktywacji naszego konta w Google Maps.

Lokalne numery telefonu to znak dla Google, że Twoja firma jest rzeczywiście w danym mieście oraz posiada stały lokal, co znacząco pomaga w weryfikacji wiarygodności.

Z tego powodu należy podawać lokalne numery telefonów w wizytówce Twojej firmy w Google Maps (razem z kierunkowym, który poprawnie określi Twoją lokalizację na mapie).

Jeżeli używasz bezpłatnej infolinii dla swoich klientów, to oczywiście nie sugeruję, że jest to złe, ale w wizytówce lepiej mieć lokalny numer telefonu, który będzie dodatkowo widniał na Twojej stronie internetowej, przez co możesz poprawić pozycję w Google Maps.

7. Dodaj zdjęcia swojej firmy.

Jednym z najprostszych sposobów, aby wyróżniać się w Google Maps, jest dodanie zdjęć do wpisu Google Moja firma.

Wybierz dobrej jakości zdjęcia, które uwypuklają działalność Twojej firmy. Można dodać więcej niż jedno zdjęcie, więc wybierz takie, które przyciągną klientów.

Firmy, które nie mają żadnych zdjęć w swoim wpisie, będą przedstawiać się w taki sposób:

Wpis w Google Maps bez zdjęć

W jaki sposób dodać zdjęcia?

Przejdź do swojego wpisu w Google Moja Firma i zaloguj się na swoje konto.

Przejdź do zakładki „Zdjęcia”.

Dodawanie zdjęć firmy do Google Maps

Można tutaj dodać zdjęcia w różnych kategoriach:

  • autorstwa właściciela
  • wewnątrz
  • z zewnątrz
  • przy pracy
  • zespół
  • identyfikacja wizualna (np. logo)

Kolejny raz widzimy, że dla Google bardzo ważna jest szczegółowa kategoryzacja.

Jak poprawić pozycję w Google Maps? – podsumowanie

Dla każdej nowej firmy zyskanie wysokiej pozycji w Google Maps jest pierwszym i najważniejszym krokiem w zwiększeniu widoczności w internecie.

Jeżeli zrobisz to dokładnie i szczegółowo, posiłkując się powyższymi radami, to z pewnością przyspieszysz proces pozycjonowania w Google Maps, które zapewni natychmiastowe zyski oraz lepszą konwersję.

Dobra widoczność w Google Maps to pierwszy krok do sukcesu!

Jak poprawić pozycję w Google Maps? – 7 prostych kroków
Artykuł oceniono na: 4.5 (głosy: 18)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: