Jak poprawić strategię marketingową? – 5 pomocnych narzędzi od Google

Jak poprawić strategię marketingową?

Często zdarza się nam spotykać przypadki, w których właściciel strony internetowej próbuje na własną rękę działać z promocją swojej strony internetowej. Skutki bywają różne – jedni odnoszą sukcesy, z kolei drugim nie do końca się to udaje.

Stąd też pomysł na wpis odnośnie do tego, jak poprawić strategię marketingową, jeżeli podejmowane dotychczas działania nie zdają egzaminu.

W tym tekście poznasz pięć narzędzi od Google’a, które na przeróżne sposoby mogą wesprzeć Cię w promowaniu własnej strony internetowej.

Jak poprawić strategię marketingową z użyciem narzędzi od Google’a?

1. Google Alerts.

Temat Google Alerts został już przez nas dość szeroko omówiony jakiś czas temu w tekście "Jak ustawić alerty Google?". Przyjrzyjmy się tej usłudze ponownie.

Służy ona do monitorowania haseł, które występują na różnych stronach internetowych. W teorii chodzi o to, abyś był zawsze na bieżąco ze wszelkimi nowościami, które dotyczą danej, określonej przez Ciebie frazy.

Tworząc taki alert, definiujesz:

 • z jaką częstotliwością mają przychodzić powiadomienia mailowe (na bieżąco, raz dziennie, raz w tygodniu)
 • z jakich źródeł mają pochodzić informacje (z blogów, z wiadomości itp.)
 • w jakim języku mają być dostarczane oraz z jakiego regionu mają pochodzić
 • oraz to, czy masz otrzymywać wszystkie wyniki, czy też określane jako „najlepsze”

Jak widać, jest nieco opcji do wyboru.

Zatem jak poprawić strategię marketingową z użyciem Google Trends? Jest na to kilka sposobów:

 1. Dzięki otrzymywaniu alertów na temat własnej marki (wystarczy utworzyć powiadomienie z jej nazwą) monitorujesz wszelką aktywność, która jej dotyczy. Tym sposobem jesteś w stanie reagować na różne wydarzenia, o których nie dowiedziałbyś się w inny sposób.
 2. Nikt nie każe Ci sprawdzać aktywności tylko i wyłącznie własnej firmy – równie dobrze możesz podpatrywać konkurencję! A w jaki sposób wykorzystasz tak zdobyte informacje, zależy tylko od Ciebie.
 3. Świetnym sposobem na to, jak poprawić strategię marketingową, może być również utworzenie alertów na temat najczęstszych zapytań, które występują w Twojej niszy tematycznej. Dzięki temu masz możliwość na szybkie dotarcie w określone miejsce (np. forum internetowe), by zarekomendować odpowiednie rozwiązanie.

Możliwości jest naprawdę, naprawdę sporo.

2. YouTube.

Wiele firm kompletnie pomija YouTube. Wydaje się to zrozumiałe, gdyż działalność oparta o wysokiej jakości filmy wymaga jednak przeznaczenia na to odpowiednich zasobów (budżetu, właściwych ludzi, ciekawego contentu itp.).

Jednak czy na pewno dobrą decyzją jest skazywanie YouTube z góry na porażkę?

Nie do końca. Spójrz na poniższy przykład.

Przypuśćmy, że masz pewną usługę online – niech będzie to np. monitorowanie pozycji określonych słów kluczowych wśród wyników organicznych Google’a. Wydawałoby się, że wszelkie działania powinny być prowadzone co najwyżej w obrębie własnej strony internetowej tudzież social media.

YouTube otwiera jednak nowy kanał docierania do potencjalnych klientów. Za jego pośrednictwem można publikować materiały:

 • pokazujące możliwości systemu
 • prezentujące przykładowe wyniki
 • wyjaśniające najbardziej zawiłe funkcje

W podobny sposób działają także firmy przeprowadzające szkolenia. Zamieszczają na YouTube video z fragmentami wystąpień. Nic nie tracą takimi działaniami, gdyż z jednej strony dają się poznać jako fachowcy, a z drugiej ktoś, kto chciałby skorzystać z ich usług, i tak wolałby zaczerpnąć wiedzy podczas realnego spotkania. Film nie jest w stanie przekazać przecież wszystkiego.

Zatem, jak widzisz, w wielu przypadkach video wydają się na pierwszy rzut oka niezbyt niekompatybilne z danym biznesem, jednak ostatecznie okazuje się, że wszystko może mieć ręce i nogi.

3. Google Trends.

Poradnik o Google Trends również swego czasu zagościł na naszym blogu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak poprawić strategię marketingową, to ta właśnie usługa będzie dla Ciebie wręcz perfekcyjna.

Otóż Google Trends pokazuje popularność danego wyrażenia wpisywanego w wyszukiwarkę Google’a w wybranym przez Ciebie okresie.

Tym sposobem jesteś w stanie sprawdzić, jakie frazy są obecnie na topie, a których zmierzch właśnie następuje.

Google Trends to świetny pomocnik w kontekście doboru tematów blogowych, które przecież niejednokrotnie są integralną częścią każdego planu marketingowego.

Stawiając na te najpopularniejsze tematy, jesteś w stanie na bieżąco reagować na zapotrzebowanie czytelników i podsuwać im teksty, którymi w tej chwili będą mocno zainteresowani.

Czy blog to wszystko, do czego może przydać się Google Trends? Oczywiście, że nie!

Narzędzie to przydaje się w szczególności w branży e-commerce, która w wielkim stopniu bazuje na sezonowości, oferując produkty adekwatne do danego momentu w roku.

Miesięczny czy nawet tygodniowy podział jest w stanie wskazać, jakie konkretnie dni wzmacniają lub też redukują popularność fraz powiązanych z produktami.

Miej również na uwadze to, że Google Trends podaje także dane pasujące do danej, wybranej przez Ciebie lokalizacji – nie ograniczając się tylko do całego kraju, lecz także do poszczególnych województw.

4. Google Analytics.

Google Analytics jest tak podstawową usługą w kontekście tego, jak poprawić strategię marketingową, że tak na dobrą sprawę takiej oczywistości nawet nie trzeba tu publikować.

Jest to narzędzie, za którego pomocą można mierzyć ruch na danej stronie internetowej. Nie ogranicza się ono jednak do wskazywania wyłącznie liczby odwiedzających osób, lecz również:

 • pokazuje, ile średnio podstron przeglądają użytkownicy w trakcie jednej wizyty
 • ujawnia średni czas, jaki spędzają odbiorcy na konkretnych podstronach
 • wylicza tzw. współczynnik odrzuceń i wiele, wiele innych

Przy odpowiedniej konfiguracji Google Analytics jesteś także w stanie mierzyć skuteczność np. jakiegoś konkretnego przycisku na swojej stronie internetowej.

Zatem jeżeli jeszcze nie sprawdzasz regularnie osiągów swojej witryny w tym narzędziu, koniecznie zainteresuj się Google Analytics.

5. Google Search Console.

Google Search Console, zupełnie niezrozumiale, dla wielu osób wydaje się „czarną magią”.

Nic bardziej mylnego.

O ile Google Analytics jest narzędziem popularnym i chętnie wykorzystywanym, o tyle wśród osób mniej zaawansowanych w sprawie ogólnie pojmowanego internetu, Google Search Console bywa pomijane.

Musisz zatem wiedzieć, że to właśnie ta usługa jest w stanie dostarczyć Ci możliwie najdokładniejsze dane w kontekście tego, po których konkretnie frazach użytkownicy trafiają na Twoją stronę z wyników wyszukiwania. Pod tym względem Google Analytics niestety nie jest tak dokładne.

Co więcej, Google Search Console umożliwia wiele technicznych działań, np.

 • powiadomienie robotów Google’a o tym, aby ponownie przeczesały jakieś podstrony wchodzące w skład Twojego serwisu
 • wstawienie tzw. mapy strony
 • wyszczególnienie przeróżnych błędów dotyczących podstaw SEO i usability

Powyższe funkcje to oczywiście kropla w morzu, gdyż Google Search Console pozwala na zdecydowanie więcej.

Jak poprawić strategię marketingową? – podsumowanie tekstu

Jeśli będziesz się zastanawiać nad tym, jak poprawić strategię marketingową dla swojej strony internetowej, powyższy spis będzie dla Ciebie przydatny.

Gigant z Mountain View, jak często zwie się firmę Google, dostarcza kilka naprawdę ciekawych usług, które będą Ci pomocne.

Czy znasz inne sposoby wykorzystania wyżej wymienionych narzędzi? A może jesteś w stanie wskazać jeszcze jakieś inne usługi, które nie pojawiły się w tym tekście, lecz także są przydatne?

Jeśli tak, podziel się z nami swoją wiedzą w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

3 dni temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

6 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Jak korzystać z Google Analytics? – przegląd panelu

Dzięki Google Analytics można odczytać dane, jakie zostawiają użytkownicy na stronie. Sprawdź zatem, jak zainstalować i korzystać z Google Analytics.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 tygodnie temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

Miesiąc temu

kk Star Ratings – jak wyróżnić się w wynikach Google?

Poznaj sposób na przyciągnięcie wzorku użytkowników w wynikach wyszukiwania. Dzięki kk Star Ratings umożliwisz ocenianie treści, które będzie widoczne w Google.