Jak poprawić stronę internetową? – zestaw skutecznych porad

Jak poprawić stronę internetową?

Wielu właścicieli stron internetowych ma czasem wrażenie, że ich serwis niedomaga. Niby istnieje, ma jakieś wejścia, coś się na nim dzieje – jednak wciąż zbyt mało. Wtedy zaczynają zastanawiać się nad tym, jak poprawić stronę internetową.

Jeśli należysz do tego grona, to musisz wiedzieć jedną rzecz. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być przeróżne. Czasem potrzebny jest kompletny remont, innym razem już mała zmiana wystarczy, aby pozyskiwać większy ruch i zainteresowanie.

Niniejszy tekst podzielony jest na siedem swoistych kategorii. W każdej z nich znajdziesz trzy aspekty, o których musisz pamiętać, tworząc skuteczną stronę internetową.

Jestem przekonany, że wśród poniższych porad znajdziesz coś dla siebie. Są one na tyle uniwersalne, że bez większych problemów będą pasować do większości stron internetowych.

Jak poprawić stronę internetową? – sprawdzone wskazówki

1. Przygotuj się.

Wybierz cel

Musisz mieć jakiś cel strony internetowej. Serwis bez celu będzie bezproduktywny, ponieważ jeżeli sam nie wiesz, czemu ma on służyć, to w jaki sposób mają wiedzieć to odwiedzający?

Spraw, aby każda podstrona w Twoim serwisie miała sens. Nie twórz treści na siłę. Liczy się tylko i wyłącznie to, czy Twoi odwiedzający znajdą coś dla siebie. Coś użytecznego, z czego będą mogli skorzystać. Obierz taki cel, aby był on jasny od początku do samego końca.

Jeśli Twoja strona internetowa niedomaga, to może powodem takiego stanu rzeczy jest brak określonego celu? Pomyśl nad tym.

Określ grupę docelową

Ten temat poruszaliśmy na naszym blogu wielokrotnie, choćby przy okazji wpisu o najczęstszych błędach na blogach. Poprawne określenie grupy docelowej jest niezwykle ważne.

Pamiętaj, że nie da się stworzyć strony dla wszystkich. Wiem, że każdy chciałby osiągnąć taki cel, jednak jest to niemożliwe. Wiele osób popełnia ogromny błąd, starając się przystosować serwis dla wszystkich, zamiast skupić się na najbardziej wartościowych grupach osób. Takich, które będą przynosiły największe możliwe zyski.

Jeśli nie wiesz, jak poprawić stronę internetową, to być może problem leży właśnie w niepoprawnym określeniu grupy docelowej. Przemyśl strukturę serwisu i tak zorganizuj treść, aby te osoby, na których Ci najbardziej zależy, mogły zaczerpnąć z niej najwięcej korzyści.

Nie komplikuj

Jak poprawić stronę internetową? - zbędne komplikacje

Powyższy obrazek pochodzi ze strony Edmunda Yu. Widać, w jaki sposób autor zaplanował nawigację na stronie. Użytkownik jest na niej prowadzony niemal „za rękę”.

Cały proces jest bardzo logiczny. Najpierw chcemy zobaczyć prace projektanta, aby móc samodzielnie ocenić poziom jego umiejętności. Następnie sprawdzamy, jak wygląda jego proces twórczy. Widzimy też, jak dobre opinie zebrał w internecie. Oglądamy CV i przechodzimy do kontaktu. Taką kolejność (w mojej opinii słuszną) zaproponował nam autor.

Powyższy przykład przytaczam nie bez powodu. Prostota jest bardzo ważna. Zauważ, że mamy niewiele możliwości do wyboru. Również kolory są stonowane. Mamy ogrom wolnych przestrzeni. Odwiedzający nie czuje się przytłoczony, znajduje wszystko to, co jest dla niego istotne.

I o to chodzi.

2. Zwróć uwagę na wygląd.

Użyj jednolitego stylu

Jeśli myślisz nad tym, jak poprawić stronę internetową, to koniecznie przyjrzyj się jej wyglądowi. Dlaczego o tym wspominam?

Wielu właścicieli stron internetowych chce, aby serwis wyglądał tak, jak im się podoba. Taka postawa nie dziwi, w końcu każdy chce mieć stronę internetową, na którą lubi patrzeć. Jednak pamiętaj o tym, że tak jak firma projektująca strony internetowe dba o to, abyś (jako klient) był zadowolony, tak też Ty musisz pamiętać o swoich własnych klientach.

Nader często można spotkać sytuacje, w których osobiste preferencje właściciela przeważają wręcz nad zdrowym rozsądkiem i nad troską o własnych klientów. Często prowadzi to do załamania stylu strony. Pojawiają się na niej zupełnie niepasujące elementy, burzące ustaloną harmonię i ład.

Pomyśl nad tym, ponieważ być może i Ty popełniasz ten błąd. Strona internetowa ma podobać się przede wszystkim użytkownikom końcowym. To poziom ich zainteresowania stanowi o być albo nie być danego serwisu.

Stosuj sugestywne grafiki

Jak poprawić stronę internetową z użyciem grafik? W wielu przypadkach sprawdzi się użycie flat design. Istnieje wiele powodów jego stosowania.

Podstawą flat design jest ograniczona paleta barw. Nie uświadczymy tu rozbudowanych cieni oraz skomplikowanych elementów. Liczy się prostota. Jest to styl sugestywny, łatwo trafiający do naszych umysłów. Bodźce wizualne potrafimy przetworzyć zdecydowanie szybciej w stosunku do statycznego tekstu, a flat design niewątpliwie w tym pomaga.

Pamiętaj o przestrzeni

Jak poprawić stronę internetową? - przestrzeń

Na powyższej grafice widzimy podział strony na zupełnie odróżniające się od siebie sekcje. Nie mamy do czynienia z nagromadzeniem informacji. Wszystko ma swoje miejsce. Zauważalne są odstępy między elementami, które dodają dodatkową przestrzeń. Nie czujemy się przytłoczeni, wzrok przemieszcza się po stronie internetowej zdecydowanie spokojniej.

Należy dać użytkownikom wolną przestrzeń. Umiejscowienie wszystkich elementów musi być przemyślane, tak aby odpowiednio kierować uwagę odwiedzających od punktu do punktu.

3. Wzywaj do działania.

Dobierz odpowiedni kolor

Kolorystyka przycisków CTA ma kluczowe znaczenie w zwiększaniu liczby konwersji. Dlaczego?

Wezwanie do działania to fundament kierowania uwagi odwiedzających na odpowiednie elementy (zazwyczaj przyciski, które prowadzą do zakupu lub rejestracji). Dlatego też muszą się one wyróżniać spośród innych części strony internetowej.

Paleta barw na stronach internetowych zazwyczaj uwzględnia kolor główny i akcent. To właśnie barwa akcentu najczęściej towarzyszy przyciskom CTA. Spraw więc, aby te jakże ważne elementy Twojego serwisu wyróżniały się i umożliwiały użytkownikom podjęcie pożądanej przez Ciebie akcji.

Ustaw właściwy rozmiar

Tak jest, rozmiar przycisków ma znaczenie. W dodatku niebagatelne.

Jeżeli coś ma się wyróżniać, to niech odznacza się nie tylko kolorem, ale też wielkością. Przycisk CTA jest w końcu miejscem, które stanowi swoistą bramkę do najistotniejszych części Twojej strony internetowej. Wspomniana bramka powinna więc mieć odpowiedni rozmiar, aby móc zostać zauważona.

Zadbaj o przemyślane położenie

Jak poprawić stronę internetową? - CTA

Powyższy obrazek pochodzi z serwisu Evernote. Na stronie głównej tego narzędzia można zauważyć dwa wezwania do działania. Pierwsze znajduje się na samej górze, z kolei drugie – na samym dole. Dlaczego CTA jest w tym wypadku powtórzone?

Dzieje się to nie bez powodu. Pierwsze wezwanie do działania jest widoczne od razu na wejściu. Użytkownik ma możliwość zarejestrowania się natychmiast, bez potrzeby przewijania strony w dół i dokonywania zbędnej akcji. Drugie CTA umiejscowione jest na samym dole, tak aby użytkownikowi nieco „przypomnieć” o celu strony internetowej. Jeżeli przegapił on możliwość rejestracji wcześniej, może tego dokonać ponownie.

Jeśli myślisz o tym, jak poprawić stronę internetową z użyciem wezwania do działania, to jego powtórzenie może okazać się kluczem do sukcesu.

4. Zadbaj o kwestie techniczne.

Zoptymalizuj prędkość

Jak poprawić stronę internetową? - prędkość

Powyżej znajduje się fragment testu prędkości Pingdom. Nasza strona główna uzyskała w nim wynik 98%. Oznacza to, że jej prędkość można uznać za optymalną.

Jeśli masz chęć zmodernizowania swojej strony internetowej, to skrócenie prędkości ładowania się serwisu jest jednym z tych elementów, o których powinieneś pomyśleć na samym początku. Nikt nie lubi przecież, gdy jakaś strona internetowa wczytuje się zbyt wolno. Należy pamiętać przede wszystkim o wygodzie użytkowników.

Daj wygodę użytkownikom mobilnym

Jak poprawić stronę internetową dość szybko i w dodatku znacząco? Poprzez udoskonalenie wersji strony, która przeznaczona jest dla osób korzystających ze smartfonów i tabletów.

Procentowy udział takich użytkowników w całym ruchu w internecie rośnie cały czas. Nie możesz więc dopuścić do sytuacji, w której tak duża część odwiedzających będzie odczuwała jakikolwiek dyskomfort w trakcie przeglądania Twojej strony na urządzeniu mobilnym.

Przejrzyj swój serwis na smartfonie. Przejdź przez wszystkie sekcje. Postaw się w roli Twoich użytkowników – czy nawigacja jest sprawna i przyjemna? Czy informacje przedstawione są w odpowiedni sposób? Zadaj sobie szereg pytań.

Jeżeli zaś nie wiesz, w jaki sposób profesjonalnie zbadać użyteczność wersji mobilnej, zwróć się z tym zadaniem do fachowców. Wtedy będziesz mieć pewność, że tak newralgiczna cecha Twojej strony jest wykonana należycie.

Napraw niedziałające linki

Chciałoby się rzec, że jest to „podstawa podstaw”. Rzeczywiście tak jest, jednak wiele osób ignoruje ten fakt.

Niedziałające linki to nie tylko jeden z podstawowych błędów SEO. Jest to też po prostu denerwujące dla Twoich odwiedzających. W jaki sposób można takowe linki wykryć?

Cóż, można zrobić to po prostu ręcznie. Przejść przez wszystkie podstrony i każdy link sprawdzić samodzielnie. Da się jednak ten proces zautomatyzować. Jeśli Twoja strona wykorzystuje system CMS WordPress, wtedy możesz skorzystać z jednej z najlepszych wtyczek do WordPressa, a mianowicie Broken Link Checker. Podobne narzędzie, dostępne jednak z zewnątrz, znajdziesz także pod tym linkiem – Online Broken Link Checker.

5. Zrób dobre wrażenie.

Skorzystaj z tzw. social proof

Jak poprawić stronę internetową? - social proof

Powyższe zdjęcie ukazuje aktorkę Gwyneth Paltrow, która za pośrednictwem Instagrama chwali legginsy, w których ćwiczy na siłowni. Tego typu akcje są bardzo przydatne dla producentów (nie tylko odzieży, dosłownie wszelkich wyrobów), gdyż ludzie bardzo często biorą pod uwagę zdanie innych osób („skoro ONA to poleca, to musi być to coś świetnego!”). Tym bardziej, jeżeli rekomendacji udziela gwiazda, celebryta lub po prostu ktoś znany.

Jest to element tzw. social proof, czyli dowodów społecznych. Należą do nich nie tylko opinie znanych osób, ale również:

 • recenzje użytkowników (np. na temat jakiegoś produktu)
 • wzmianki w mediach
 • ukazywanie ważnych liczb (typu: „już 10 000 klientów skorzystało z naszej oferty!”)
 • studia przypadków (z ang. case studies)
 • przyznane nagrody i wyróżnienia
 • współpracujące, znane firmy

Wszystko to stanowi swoistą „podkładkę”, która ma udowodnić, że skoro tyle osób (lub różnych podmiotów) zaufało firmie, to nie ma czego się bać. Produkty są wtedy w domyśle znane i sprawdzone.

Daj możliwość dodawania recenzji

Jeżeli masz stronę internetową, za której pośrednictwem sprzedajesz różne produkty – daj odwiedzającym możliwość ich oceniania. Takie działanie ma naprawdę wiele korzyści.

Przede wszystkim umożliwiasz innym osobom upewnienie się, czy produkt, nad jakim się zastanawiają, faktycznie wart jest zakupu. Nie da się ukryć, że zanim dokonamy zakupu w internecie, najczęściej czytamy opinie na temat danego produktu. Spraw, aby użytkownicy mieli taką możliwość na Twojej stronie internetowej, bez potrzeby szukania informacji w serwisach konkurencyjnych.

Produkt, który ma wiele pozytywnych recenzji, budzi swoiste poczucie bezpieczeństwa. Taka „laurka” zachęca też dodatkowo do dokonania zakupu.

Nie ukrywaj lokalizacji siedziby

Jeśli myślisz o tym, jak poprawić stronę internetową, koniecznie przyjrzyj się lokalizacji swojej siedziby. Czy jest ona uwidoczniona na stronie? Czy gdziekolwiek znajdują się informacje na temat tego, w którym miejscu mieście się biuro Twojej firmy?

Fizyczna lokalizacja wpływa pozytywnie na wiarygodność firmy. Sprawia, że nie wygląda ona jak firma krzak, z którą można skontaktować się tylko i wyłącznie za pośrednictwem formularza kontaktowego. Im więcej danych udostępnisz, tym lepiej. Dasz możliwość sprawdzenia Twojej działalności przez odwiedzających.

O tej oraz kilku innych zasadach wspomniałem we wpisie na temat wskazówek user experience.

6. Zadbaj o język.

Nie przechwalaj się

Jak poprawić stronę internetową z wykorzystaniem zabiegów językowych? Przede wszystkim zrezygnuj z wychwalania swojej firmy. Takie działanie nie niesie za sobą żadnej wiarygodności. Wtedy podmiot, który wychwala firmę, tożsamy jest z wychwalanym. Można napisać esej na temat tego, jak cudowny jest sprzedawany produkt, ale nie ma to żadnego sensu.

Skup się na korzyściach. Nikogo nie interesują same cechy sprzedawanego przedmiotu. Wszyscy liczą na to, że dany produkt po prostu spełni ich oczekiwania. Dostarczy korzyści, których użytkownicy poszukują.

Zamiast narracji „jesteśmy najlepsi; mamy wiele nagród” zastosuj teksty w stylu „odezwiemy się do Ciebie jeszcze tego samego dnia; gwarantujemy zwrot towaru w 24 godziny”. Postaw się w roli swoich odwiedzających i zapewnij im to, czego oczekują.

Wykorzystuj istotne słowa

Jak poprawić stronę internetową? - język na stronie

Powyższy obrazek pochodzi ze strony Brand24. Na stronie głównej zawarli oni informacje na temat usług, które oferują. Informacje przygotowane są w bardzo przystępny sposób, gdyż skupiają się na wymienionych wcześniej przeze mnie korzyściach.

Dodatkowo można tam zaobserwować coś, co po angielsku określane jest jako „power words”, czyli specjalnie dobrane słowa. Są to wszelkiego rodzaju wyrazu typu: darmowy, teraz, za darmo, ty, natychmiast, od razu, nowy, tylko dziś, limitowany, zaoszczędź itp. itd. Wszystkie te słowa powiązane są z uzyskiwaniem korzyści, a przecież właśnie tego wymagamy od usług, które zamierzamy wykupić. Chcemy, aby odmieniły nasze życie na lepsze.

Przemawiaj językiem Twojej grupy docelowej

Kolejna porada na temat tego, jak poprawić stronę internetową z użyciem odpowiedniej narracji, to używanie słów, które rozumieją Twoi odbiorcy. Niby proste i oczywiste, jednak – jak często się okazuje – nie do końca stosowane w praktyce.

Zadaj sobie pytanie – czy jest sens w wykorzystywaniu na stronie internetowej słów, których nie rozumieją Twoi odwiedzający? Owszem, w swojej firmie jak najbardziej możesz posługiwać się branżowym slangiem, aby ułatwić komunikację. Jednak zastanów się nad tym, czy język stosowany w Twoim serwisie nie jest zbyt trudny. Jeśli tak jest, to zrób wszystko, aby to zmienić. Zrezygnuj ze słów, które wśród Twoich odbiorców mogą spowodować swoiste zagubienie lub zakłopotanie.

7. Nie zapomnij o istocie formularzy.

Uprość formularze

Oto porada dotycząca tego, jak poprawić stronę internetową poprzez zastosowanie właściwych formularzy. Czy jest to naprawdę tak ważne? Jest, w dodatku bardzo.

Oczywiście rozumiem podejście właścicieli stron (a w szczególności sklepów) internetowych. Im formularz jest bardziej rozbudowany, tym więcej informacji na temat swoich odwiedzających mogą oni pozyskać. To naturalne. Jednak bardzo często zdarza się sytuacja, w której wspomniani właściciele zapominają postawić się w roli użytkowników.

Wtedy pojawia się pewien problem. Ponieważ okazuje się, że użytkownikowi nie chce się przedzierać przez wiele pól formularza. Jeżeli są one obwarowane dodatkowo wieloma wymaganiami (małe litery, wielkie litery, co najmniej 8 znaków, przynajmniej jeden znak specjalny itd.), sytuacja jest jeszcze gorsza. Przyznaj – czy lubisz wypełniać rozbudowane formularze? Na pewno nie.

Należy więc znaleźć złoty środek. Czyli sytuację, w której zarówno właściciel strony internetowej będzie zadowolony (gdyż uzyska satysfakcjonującą go ilość informacji), jak i odwiedzający nie będzie czuł się przytłoczony (po prostu liczba pól nie będzie dla niego zbyt duża).

Daj możliwość dokonywania zakupów przez gości

Ta sytuacja wynika nieco z poprzedniej. Właściciele sklepów internetowych często nie pozwalają na dokonywanie zakupów gościom, ponieważ chcą mieć w swojej bazie danych konkretne i uporządkowane informacje. Najczęściej jest to błędne podejście.

Wyobraź sobie następujący scenariusz – przeglądasz sklep internetowy. Podoba Ci się wiele produktów. Zmieniasz ich warianty, liczbę sztuk, dodajesz do koszyka. Proces trwa kilkadziesiąt minut. Postanawiasz przejść do kasy. Wszystko wygląda ładnie i pięknie, przechodzisz gładko od etapu do etapu. W momencie, gdy planujesz dokonać zapłaty, staje przed Tobą swoista ściana w postaci formularza logowania. Jeśli nie masz konta, musisz się zarejestrować.

W ten sposób łamie się cały proces zakupowy. Można przecież tak skonfigurować system, aby umożliwić dokonywanie zakupów gościom. Zupełnie bez potrzeby rejestracji lub poprzez wplecenie jej w formularz, który i tak trzeba wypełnić, aby podać dane dotyczące dostawy. W ten sposób cała operacja będzie przebiegała zdecydowanie płynniej.

Zastanów się nad paskiem postępu

Jak poprawić stronę internetową? - proces postępu

Jak poprawić stronę internetową z wykorzystaniem paska postępu? Można rozwiązać to na wiele sposobów. Przykład wykorzystania takiego paska masz na niniejszej stronie – spróbuj przewinąć okno w górę lub w dół, cienki niebieski pasek znajdujący się tuż pod menu powinien przesuwać się w poziomie. Wskazuje on, jak wiele treści tego wpisu udało Ci się przeczytać.

Paski postępu wykorzystywane są także w branży e-commerce, jednak wyglądają nieco inaczej. Spójrz na powyższy obrazek, który pochodzi z serwisu Amazon. Wskazuje on, w którym etapie procesu zakupowego znajdujesz się w danym momencie. Jest to wygodne, ponieważ już z góry wiesz, przez ile etapów musisz jeszcze przebrnąć, aby sfinalizować transakcję. Dodatkowo znasz też ich nazwy, więc wszystko jest po prostu bardziej klarowne.

Jak poprawić stronę internetową? – podsumowanie

Słowo „poprawić” można stosować tutaj wymiennie. Stronę możemy równie dobrze zmienić, unowocześnić, zmodyfikować, rozbudować – określeń jest wiele. Wszystko to powinno jednak prowadzić do tego, aby użytkownicy Twojego serwisu czuli się lepiej.

Pamiętaj, że to właśnie z myślą o nich tworzy się strony internetowe. Warto jest czasem odłożyć swoje osobiste preferencje na bok i spróbować zmodyfikować stronę tak, aby to odwiedzający odnieśli ze zmian jak najwięcej korzyści.

W jaki sposób dowiedzieć się, która zmiana wyjdzie stronie na dobre, a która nie? Nie ma na to jasnej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest inny. Warto jednak skontaktować się z firmą, która przeprowadzi odpowiednie testy na właściwie dobranej próbce odwiedzających. Mając pewne dane, będziesz w stanie optymalnie zareagować i wdrożyć takie zmiany, które wyjdą na dobre.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi wiesz nieco więcej na temat tego, jak poprawić stronę internetową. Zamierzam aktualizować ten tekst w przyszłości, aby pojawiało się tu jeszcze więcej porad. Tymczasem zachęcam do dyskusji w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Janusz Kamiński

  Fajne porady! Jest o czym pomyśleć.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.