Jak poprawić użyteczność bloga? – 10 skutecznych porad

Jak poprawić użyteczność bloga?

Wszyscy dobrze wiemy, że blogów jest teraz cała masa. W zasadzie wśród niemal każdej niszy tematycznej da się wyodrębnić co najmniej kilka osób, które tworzą treści powiązane z daną tematyką.

Konkurencja jest zatem spora.

Zakładam, że Twoim celem jest sprawienie, aby zdecydowanie większa liczba czytelników preferowała właśnie Twoją stronę, nie zaś serwis konkurencji.

Pytanie – jak to uczynić?

W tym tekście znajdziesz dziesięć porad w kontekście tego, jak poprawić użyteczność bloga. Jest to niezwykle istotne zagadnienie, gdyż użytkownicy powinni mieć możliwość łatwego znajdowania interesujących ich informacji, oczywiście przy akompaniamencie cieszącego oko designu.

Sprawdź więc, jak przybliżyć się do tego celu.

Jak poprawić użyteczność bloga, aby był bardziej przyjazny użytkownikom?

1. Zaplanuj długofalową strategię publikowania treści.

Jako bloger, powinieneś mieć jakiś przemyślany plan. Najlepiej taki, który zakłada publikowanie treści przez dłuższy okres, w dodatku z uwzględnieniem określonej, ścisłej strategii.

Co się za tym kryje?

Przede wszystkim dokładnie się zastanów:

 • jakie problemy mają osoby, które odwiedzają Twojego bloga?
 • jak możesz im zaradzić?
 • w jakich miejscach możesz eksponować swoje treści, aby zyskiwały jeszcze szerszy odbiór?
 • na jaki styl pisania chcesz postawić?

Takich ogólnych pytań można postawić sobie mnóstwo, lecz przyświeca im jasny cel: wytworzenie pewnej konwencji, czyli niepowtarzalnego stylu, który ma zjednywać Ci coraz nowszych odbiorców, a także zespajać dotychczasowych właśnie z Twoim blogiem.

2. Postaw na prostotę.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu blogerów chce uczynić z własnej strony swego rodzaju królestwo. Jest to absolutnie normalne, gdyż w zasadzie o to w tym wszystkim chodzi – blog ma być odzwierciedleniem charakteru twórcy.

Sęk w tym, że wiele z nich jest zdecydowanie za bardzo przekombinowanych.

Styl stron bywa niespójny, wiele elementów zamieszczonych jest bez konkretnego celu, brakuje również dbałości o detale, posty bywają chaotyczne.

Obecnie w sieci bardzo docenia się prostotę. Serwisy posiadające maksimum treści przy możliwie najbardziej czystym, lecz przyjemnym dla oka opakowaniu.

Reasumując, dokładnie przemyśl nie tylko umiejscowienie, lecz także przede wszystkim funkcjonalność każdego elementu Twojej strony internetowej. Być może okaże się, że da się ją uprościć, czyniąc ją zdecydowanie bardziej przejrzystą. Jest to wielki krok ku temu, by poprawić użyteczność bloga.

3. Regularnie publikuj treści.

Ustalenie sztywnego harmonogramu publikowania treści ma dwa główne plusy.

Po pierwsze przyzwyczajasz czytelników do tego, że np. danego dnia odnajdą na Twoim blogu jakąś nowość. Oczywiście istnieją różne rozwiązania (typu powiadomienia), które dokładnie informują użytkowników o nowych treściach, lecz pomimo tego dobrze jest mieć pewien stały harmonogram.

Po drugie regularność zwiększa szanse na to, że będziesz pisać częściej. To z kolei sprawi, że Twój blog będzie zawierał więcej treści. Idąc dalej tym tropem, więcej podstron wchodzących w skład Twojej witryny znajdzie się wśród wyników wyszukiwania Google’a na wiele różnych fraz. Zyskasz zatem więcej wejść poprzez ruch organiczny.

4. Odpowiadaj na komentarze.

Komentarze są tym, co pozwala czytelnikom na bezpośrednią interakcję z Twoją stroną internetową, a dokładniej z Tobą samym.

Mają całą masę zalet:

 • zwiększają zasób treści na Twojej stronie internetowej
 • umożliwiają wymianę zdań pomiędzy użytkownikami
 • niekiedy przyczyniają się do poznania nowych faktów na dany temat
 • dzięki wywiązującym się dyskusjom, masz szansę na rozszerzanie wpisów o nowe treści
 • sprawiają, że jesteś zdecydowanie bliższy swoim czytelnikom, możesz także bezpośrednio odpowiadać im na zgłaszane przez nich problemy

Koniecznie przeczytaj nasz archiwalny wpis na temat komentarzy na stronach internetowych, gdzie poznasz zdecydowanie więcej ich zalet.

5. Urozmaicaj treść.

Pomijając samo meritum wielu tekstów, mnóstwo wpisów blogowych nudzi z uwagi na swój wygląd.

Zaraz, chwila – ale w jaki sposób wygląd może nudzić?

Bardzo prosto, a dokładniej wtedy, gdy treść nie jest atrakcyjnie formatowana.

Wpisy blogowe to nie książki, gdzie treść przedstawia się w sposób monotonny. Po to mamy mnóstwo „wspomagaczy” w rodzaju:

 • list punktowanych i numerowanych,
 • pogrubień, pochyleń, podkreśleń,
 • różnych kolorów,
 • nagłówków o różnej wielkości,

aby z nich korzystać.

Staraj się urozmaicać treść swoich wpisów pod kątem estetycznym. Czytelnicy będą wtedy zdecydowanie łatwiej przez nią brnąć, jeśli struktura będzie logiczna, zróżnicowana i zarazem przyjemna dla oka.

6. Wyeksponuj dane kontaktowe.

Nawet nie wiesz, jak często spotykam blogi, gdzie dane kontaktowe są – co prawda – obecne, lecz szybkie ich znalezienie graniczy z cudem.

Poprzez logiczne wyeksponowanie różnych możliwości kontaktu możesz w znaczący sposób poprawić użyteczność bloga.

Zakładam, że chciałbyś, aby kontaktowano się z Tobą np. w sprawie współpracy różnego typu, zatem musisz uczynić wszystko, aby czynność ta nie sprawiała nawet najmniejszego problemu.

Co więcej, postaraj się o kilka form kontaktu, aby osoba odzywająca się do Ciebie mogła wybrać dogodny dla niej sposób.

7. Pomóż użytkownikom w udostępnianiu treści.

Wiem, że wskazówka ta na liście banałów okupuje jedno z czołowych miejsc, lecz tekst o tym, jak poprawić użyteczność bloga, nie mógł jej pominąć.

Otóż media społecznościowe mogą generować ogromną liczbę wejść. Zwłaszcza wtedy, gdy Twoje treści trafią na bardzo podatny grunt, np. zostaną udostępnione w jakiejś tematycznej grupie. Ewentualnie na profilu kogoś, kto jest osobą znaną w Twojej niszy tematycznej.

Choć zakładam, że osoba, która będzie naprawdę zdeterminowana, by udostępnić jakiś Twój wpis, uczyni to bez żadnego problemu, to jednak głupotą byłoby nieumożliwienie jej zrobienia tego za pomocą przycisków powiązanych z social media.

Zaopatrz zatem swoją stronę internetową we wszelkie przyciski, które mogą usprawnić udostępnianie treści. Pamiętaj tylko o tym, aby znajdowały się w odpowiednich miejscach.

8. Nie zapominaj o starych wpisach blogowych.

Blogi najczęściej nie zawierają wyłącznie „świeżej” treści, która po kilku dniach traci ważność. To cechuje zwłaszcza portale informacyjne. Na blogach zaś zwykle publikuje się teksty, które z powodzeniem odnajdowane są wśród wyników wyszukiwania nawet po miesiącach czy też latach.

Dlatego też nie wolno zapominać o archiwalnych treściach.

Przeglądaj raz na jakiś czas stare wpisy blogowe. Upewniaj się, że nie ma wśród nich linków generujących błąd 404.

Bardzo opłacalne jest także modyfikowanie archiwalnych artykułów. Głównie po to, aby dodać nieco treści i zoptymalizować je pod kątem obecnej sytuacji.

Dużo więcej dowiesz się na ten temat z naszego wpisu o jednej ze strategii poprawiania pozycji w Google.

9. Pamiętaj, że desktop to nie wszystko.

Jeśli chcesz poprawić użyteczność bloga, to nie możesz ograniczać się wyłącznie do jego „pełnej” wersji, eksplorowanej za pośrednictwem monitora komputera.

Istnieje już wiele stron internetowych, gdzie procent ruchu mobilnego jest większy niż tego, który pochodzi z desktopów. Tak, te czasy już nastały, a mimo tego wiele osób kompletnie ignoruje wersje mobilne własnych witryn.

Koniecznie przejrzyj swój blog na urządzeniach mobilnych. Bardzo dokładnie sprawdź każdy element. Nie tylko jego zachowanie, lecz także intuicyjność jego umiejscowienia.

Musisz uczynić wszystko, aby Twoja strona internetowa skalowała się do mniejszych urządzeń w taki sposób, by jej odbiór był na mniejszych ekranach tak samo dobry, jak na tych większych.

10. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj.

Na sam koniec tzw. oczywista oczywistość.

Korzystaj nie tylko z opinii innych, lecz także przede wszystkim z wszelkich statystyk, by upewnić się, że udało Ci się skutecznie poprawić użyteczność bloga.

Google Search Console, Google Analytics, Screaming Frog, testery prędkości wczytywania się strony internetowej – istnieje mnóstwo narzędzi, które podpowiedzą Ci, jakie kroki zostały wykonane dobrze, a nad jakimi trzeba jeszcze popracować.

Wiele z nich jest zupełnie darmowych, toteż nie marnuj takiej okazji.

Czy kwestia tego, jak poprawić użyteczność bloga, jest naprawdę tak istotna?

Jak najbardziej.

Wśród wielu właścicieli stron internetowych panuje myślenie, że witrynę należy sukcesywnie poprawiać. W pełni się z tym zgadzam.

Jednak należy robić to wyłącznie na podstawie wiedzy, twardych danych lub też ostatecznie solidnej u swych podstaw intuicji. Każdy krok musi być po prostu czymś podparty.

Dlatego też gorąco zachęcam Cię do tego, by raz na jakiś czas próbować badać stopień użyteczności bloga oraz nanosić niezbędne zmiany.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.