Jak poprawić wpis blogowy? – 10 szybkich wskazówek

Jak poprawić wpis blogowy?

Wielu blogerów często zastanawia się, dlaczego ich artykuł nie przyciąga całej rzeszy użytkowników. Pojawiają się wtedy myśli: „jak poprawić wpis blogowy, żeby był bardziej skuteczny?”.

Niektórzy z nich zdają sobie sprawę, że dany artykuł nie jest najlepszej jakości i nie ma szans osiągnąć dobrego wyniku.

Jednakże niektóre artykuły są naprawdę wartościowe, ale mimo to nikt ich nie czyta.

Dlaczego?

Dobra treść wpisu to nie wszystko. Podczas pisania tekstu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które przedstawiam w tym tekście.

Uwaga! Nie musisz pisać każdego wpisu od nowa. Często wystarczy kilka drobnych poprawek, żeby zauważyć ogromne różnice.

Jak poprawić wpis blogowy? – 10 porad

1. Przemyśl kategorię wpisu.

Dla Ciebie, wprawionego blogera, może się to wydawać tylko błahostką, ale dla czytelników jest zupełnie inaczej.

Upewnij się, że Twój wpis jest poprawnie sklasyfikowany w kategoriach na blogu. Nie publikuj wpisów z domyślną kategorią „Bez kategorii” lub „Uncategorized” (w przypadku nieprzetłumaczonego WordPressa), gdyż wygląda to bardzo nieprofesjonalnie i na stronie robi się po prostu bałagan.

Nie wszystkie blogi używają podziału na kategorie jako narzędzia do nawigacji po blogu. Jednak jeżeli tak jest u Ciebie, to zwróć szczególną uwagę na to, czy dany wpis został tematycznie przypisany do odpowiedniej kategorii.

W ten sposób czytelnicy, którzy są zainteresowani tylko jednym aspektem na Twoim blogu, mogą bez irytacji i stosunkowo szybko znaleźć to, co jest dla nich najistotniejsze.

2. Skup się na linkowaniu.

Z pewnością Twoje wpisy na blogu są w jakiś sposób ze sobą powiązane.

Jeżeli tworzysz wpis, to pomyśl, czy warto gdzieś przypomnieć czytelnikom o starym artykule, który w szczegółowy sposób wyjaśnia coś, o czym nie chcesz pisać od nowa.

Warto również dołączyć na końcu wpisu trzy lub cztery linki do innych tekstów, które są podobne. Aby powiązać takie artykuły, możesz posiłkować się tagami lub kategoriami.

Oczywiście wskazane jest, aby linkować wpisy z innych blogów. Każdy taki link dodaje intelektualną wartość do Twojego wpisu, a dodatkowo pomaga budować dobre relacje z innymi blogerami (z pewnością będą zadowoleni, że ktoś docenił ich pracę i dodał ich artykuł w swoim wpisie).

3. Skróć wstęp do wpisu.

Podczas beztroskiego pisania wpisu łatwo można sobie pozwolić na przydługi wstęp.

Nie mówię, że jest to złe oraz że musisz wszystko od razu usuwać.

Po prostu sprawdź, czy wstęp do Twojego wpisu wskazuje na to, o czym będzie artykuł. Czy początkowe zdania są chwytliwe i angażują do dalszego czytania?

Czy wstęp przedstawia problem, który chcesz rozwiązać w dalszej części?

Jeżeli wstęp jest bardzo długi, to podziel go na różne nagłówki. Z kolei to, co jest naprawdę ważne, umieść na samym początku.

4. Kilka razy pomyśl nad tytułem wpisu.

Niektórzy mają po prostu talent do pisania tytułów, przez co łatwo im poprawić wpis blogowy, a inni muszą posiłkować się szablonami.

Jeżeli Twój wpis otrzymuje pierwszy tytuł, jaki przyjdzie Ci do głowy, to może się okazać, że właśnie przez niejednoznaczny tytuł nikt nie będzie chciał przeczytać Twojego artykułu.

Bardzo dobre tytuły zwracają uwagę i jasno obiecują czytelnikom rozwiązanie jakiegoś problemu.

Spójrz na te dwa przykłady:

 • Jak dobrze doprawić zupę?
 • Jak szybko i smacznie doprawić zupę w kilka minut? – 12 sposobów

Drugi tytuł wpisu jest o wiele bardziej konkretny niż pierwszy, daje jasno do zrozumienia cel i obiecuje „12 szybkich sposobów na doprawienie zupy”.

Odnośnie do tytułów, które przyciągną użytkowników do przeczytania wpisu, to warto przejrzeć nasz artykuł – 6 porad dotyczących pisania idealnych tytułów na blogu.

5. Dodawaj więcej zdjęć.

Duży i kolorowy obrazek na samej górze wpisu to świetny sposób na zwrócenie uwagi czytelnika.

Jednakże dodanie jednego zdjęcia zazwyczaj nie wystarczy. Wobec tego warto poprawić wpis blogowy poprzez urozmaicenie jego grafiki.

Używaj w swoich wpisach wielu zdjęć, infografik, zrzutów ekranów z zaznaczonymi punktami i objaśnieniami.

Jeżeli masz problemy ze znalezieniem odpowiednik zdjęć i grafik, to nasz wpis o 22 stronach z darmowymi zdjęciami będzie niezwykle przydatny.

6. Rozbijaj ciągły tekst odstępami i przerywnikami.

Może się to wydawać dziwne, ale dodanie odstępu po dwóch czy trzech zadaniach może zdziałać cuda.

Białe odstępy między ciągłym tekstem ułatwią użytkownikom czytanie wpisu, przez co możesz zwiększyć zaangażowanie oraz zmniejszyć współczynnik odrzuceń.

Jednakże nie tylko białe odstępy przełamują tekst. Możesz użyć również:

 • Wypunktowanej listy, takiej jak tutaj.
 • Cytowania wypowiedzi w znaczniku <blockquote>.
 • Nagłówków.

7. Podsumuj cały wpis.

Czy Twoje wpisy kończą się podsumowaniem, czy są po prostu ucięte na ostatnim nagłówku?

Wnioski są tak samo ważne, jak wstęp. Podsumowują to, co wpis niesie za sobą i dają czytelnikom poczucie ukończenia.

Niejednokrotnie to właśnie podsumowanie zachęca czytelników do podjęcia działania.

Pamiętaj również, żeby na samym końcu zachęcić czytelników do komentowania, przeczytania innych wpisów oraz wypróbowania wskazówek lub sposobów, o których pisałeś wcześniej. Przykłady:

 • „podziel się swoimi wnioskami w sekcji komentarzy”
 • „wystarczy, że wypróbujesz – to tylko kilka sposobów, a zauważysz różnicę”
 • „warto również przeczytać również nasz wpis o…”

8. Uważnie sprawdzaj błędy.

Jest to bardzo prosty sposób, żeby szybko poprawić wpis blogowy.

Przeczytanie kilka razy swojego wpisu niekoniecznie pozwala na wyłapanie wszystkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych.

Jeżeli Twój nowy wpis jest szczególnie ważny lub jest to wpis gościnny, to warto poprosić kogoś o jego sprawdzenie, ponieważ para świeżych oczu może wyłapać większość błędów.

Jeżeli polegasz tylko na sobie, to z czystym sercem polecam narzędzie LanguageTool.

9. Dodaj nagłówki.

Niestety, ale większość Twoich czytelników tak naprawdę nie czyta tego, co napisałeś. Ponieważ są typami osób, które skanują tekst i wyłapują tylko to, co jest dla nich istotne.

Dlatego nagłówki są tak ważne w każdym wpisie blogowym.

Upewnij się, że każda ważna sekcja Twoich wpisów ma odpowiedni nagłówek, który krótko wyjaśnia, o czym jest dalszy tekst.

Przykładowo, w tym wpisie każda wskazówka zaczyna się od nagłówka, który jasno wskazuje, o czym jest tekst pod spodem.

10. Odpowiadaj na komentarze.

Jeżeli bierzesz blogowanie na poważnie, to musisz pamiętać o interakcji ze swoimi czytelnikami.

Dlatego odpowiadanie na komentarze jest kluczowe, nawet na te nacechowane negatywnie.

Dyskusja pomoże Ci poznać swoich czytelników i rozpocząć budowanie mocnych relacji.

Wiele z tych komentarzy to oczywisty spam, jednakże trafiają się czasami naprawdę ciekawe pytania, które mogą dać drugie życie staremu wpisowi.

Więcej o komentarzach przeczytasz w jednym naszych wpisów: komentarze na blogu – co dają oraz jakie są ich wady i zalety?

Jak poprawić wpis blogowy? – podsumowanie

Poprawianie i udoskonalanie wpisu na Twoim blogu nie musi oznaczać wielu godzin spędzanych na przepisywaniu całego tekstu.

Wystarczy tylko kilka drobnych poprawek, a wpis stanie się czytelny dla użytkowników oraz wyszukiwarek internetowych, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na ruch na Twoim blogu.

Nie musisz wdrażać od razu wszystkich 10 wskazówek, które wymieniłem. Zamiast tego wybierz dwie lub trzy i przetestuj je w tym tygodniu, a w następnym kolejne.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. U2Dance

  Niestety nasza skórka WP nie pozwala nam na kategoryzację wpisów na blogu. Istnieje może jakaś wtyczka, która umożliwia kategoryzację treści lub inną formę ich taksonomii?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Aż niemożliwe! 🙂 Kategorie i tagi to absolutnie podstawowe funkcje WordPressa, które wręcz powinny być wykorzystywane przez wszystkie motywy. Każdy wpis można zresztą przypisać do odpowiednich taksonomii wewnątrz panelu – sęk w tym, aby odpowiednio je wyświetlić. Zazwyczaj do wyboru mamy gotowe szablony, widgety itp. Jakiego motywu używacie?

  • U2Dance

   motyw napisany właśnie pod naszą stronę 😉

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zatem należy odróżnić od siebie dwie kwestie. Każdy wpis można przyporządkować do jakiejś kategorii – jest to standardowa funkcja WP, niezależna od motywu.

   Z kolei za samo wyświetlanie kategorii na stronie odpowiadają już poszczególne szablony (pliki) motywu. Wystarczy je edytować i dodać np. jakieś funkcje lub pętle, aby je wyświetlić. 🙂

 2. Zenek

  Prowadzicie Państwo chyba jeden z najlepszych blogów SEO/SEM w sieci, co się zresztą rewelacyjne przekłada na stały wzrost widoczności w wyszukiwaniach organicznych.

  Publikujecie często, a do tego bardzo obszerne wpisy blogowe. Cześć wpisów się troszkę pokrywa i aż zastanawiające, że udaje się Wam uniknąć kanibalizacji słów kluczowych. Chyba linkowanie wewnętrzne robi swoje.

  PS. A propos linkowania wewnętrznego, może opublikujecie jakiś obszerny wpis na ten temat (dot. linkowania wew. zwykłych blogów, ale też sklepów internetowych z blogami itp)?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Bardzo dziękujemy za opinię!

   Fakt, sporo naszych tekstów tak na dobrą sprawę można by było połączyć w bardzo duże „kompendia”, jednak stosujemy nieco inną strategię. Być może w przyszłości ulegnie ona zmianie, jednak na ten moment nie widzimy takiej potrzeby.

   Dziękujemy również za sugestię odnośnie do tematu wpisu blogowego, z pewnością weźmiemy ją pod uwagę.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!