Jak poprawić współczynnik konwersji w artykułach na blogu? – 5 sposobów

Jak poprawić współczynnik konwersji w artykułach na blogu?

Czasami nawet najlepsze artykuły nie dają nam pożądanych rezultatów, a najczęściej problem leży w konwersji. Wobec tego dzisiaj porozmawiamy o tym, jak poprawić współczynnik konwersji i zacząć w końcu czerpać korzyści z wykonywanej pracy.

Codziennie spędzasz po kilka godzin na opracowywaniu wartościowych treści oraz optymalizacji do standardów SEO dla Google.

Oczywiście widzisz, że użytkownicy odwiedzają Twój blog i generują znaczny ruch, ale…

Problem jest jeden – nikt nie kupuje Twoich produktów lub nie korzysta z oferowanych usług.

Dlaczego?

Niestety cała Twoja praca i poświęcony czas są niewystarczające i czegoś Twoim artykułom po prostu brakuje.

Dlatego w tym wpisie pokażę Ci 5 sposobów na to, jak poprawić współczynnik konwersji w artykułach na Twoim blogu.

1. Zadbaj o tzw. above the fold content.

Above the fold content to treść, którą możemy obejrzeć zaraz po wejściu na stronę bez konieczności jej przewijania. Wszystko, co jest dopiero po przesunięciu palcem po ekranie lub kółkiem myszki nazywamy below the fold content.

Dlatego wszystko to, co umieścisz na samej górze treści, która pojawi się zaraz po wejściu przez użytkownika, jest bardzo ważne.

Żeby jak najlepiej wykorzystać ten moment, spróbuj od samego początku angażować czytelnika.

Dobry przykład above the fold

Blog Quicksprout jest dobrym przykładem na to, jak poprawić współczynnik konwersji. Od samego początku możemy skontaktować się lub skonsultować. Co więcej, od razu widzimy okienko z darmowym kursem, który otrzymasz po wpisaniu swojego e-maila.

Zrób dokładnie to samo.

Dostosuj swój blog tak, żeby zamieścić najbardziej wartościowe linki na samym początku i przyciągnij uwagę użytkownika zaraz po jego wejściu na witrynę.

2. Dodaj social proof, czyli dowody społeczne.

Często bez zastanowienia lubimy to, co lubią inni i zwykle ufamy opiniom innych użytkowników, niż temu, co napisze dana marka np. o swoim produkcie.

Social proof to świetny sposób, który potrafi szybko poprawić współczynnik konwersji nie tylko w artykułach na blogu.

Wyobraź sobie, że znany bloger czy youtuber przetestował Twój produkt lub usługę i wydał pozytywny werdykt na jego temat.

Mogę Ci obiecać, że współczynnik konwersji zwiększy się o kilkanaście procent, zauważysz wzrost zapytań od klientów oraz większy ruch na stronie internetowej.

Co jeżeli nie mamy możliwości nawiązania takiej współpracy?

Możesz wykorzystać opinie innych osób, zacytować zadowolonych klientów. Warto również dodać potwierdzenia jakości od większych firm, z którymi miałeś zaszczyt pracować.

Jest to nie tylko świetny sposób, żeby poprawić współczynnik konwersji, ale i samo opowiedzenie zwykłej historii potrafi zdziałać cuda.

3. Nie sprzedawaj produktów w artykułach na siłę.

Jeżeli Twoje treści nie przynoszą żadnych korzyści w postaci sprzedawania produktów, może właśnie tutaj leży problem.

Może jesteś zbyt skoncentrowany na sprzedaży?

Zamiast wychwalania ponad niebiosa swoich usług czy produktów i wciskania przycisku kup teraz w każde wolne miejsce, pokaż, jak np. zwykłe czynności w życiu są powiązane z Twoim produktem itd.

Kluczem do sukcesu jest napisanie takich artykułów, żeby nie było widać w nich bezpośrednio zachęty do zakupu.

Może warto zacząć pisać artykuły o korzyściach, jakie przynosi np. użytkowanie Twojego produktu? O tym, jak jego użycie pozwoliło np. na zwiększenie efektywności w pracy.

Przykładowo:

  • Najtańsze i najlepsze buty do biegania – TOP 10
  • Jak wygodne buty do biegania wpływają na nasze samopoczucie oraz wyniki?

Pierwszy temat wpisu jest jawnym zaproszeniem do kupienia najtańszych, a zarazem najlepszych butów do biegania.

Drugi zaś temat wpisu sugeruje, że wygodne buty mogą mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie, jak i wyniki. Możemy tutaj umieścić kilka produktów, które uważane są za wygodne, ale i pokazać odbiorcom, dlaczego tak jest i wzbudzić ich ciekawość.

4. Poznaj tzw. pain points klientów.

W przypadku, gdy zwykłe wezwania do działania (call to action) nie potrafią już poprawić współczynnika konwersji, może jesteśmy zbyt bezpośredni?

Może nie dajemy żadnych powodów, dla których warto kupić nasz produkt, a nie inny?

Wtedy warto odnieść się do tzw. punktów bólu (pain points).

Czy ból może motywować do zakupu?

Jeżeli chodzi o ból głowy i tabletki przeciwbólowe, to tak.

Co w przypadku, gdy chcesz sprzedać klientowi przed sylwestrem np. sukienkę?

W tym przypadku ból może również motywować, ale jest to zupełnie inny przypadek bólu.

Jednym z najlepszych sposobów, żeby poprawić współczynnik konwersji np. w sklepie internetowym, jest identyfikacja punktów bólu, czyli dokładne zrozumienie tego, co sprawia, że akurat w tym momencie klient chce lub musi kupić Twój produkt.

Twoim zadaniem jest poznanie pain points i znalezienie sposobu, żeby je wszystkie rozwiązać lub złagodzić.

Posłużymy się przykładem sukienki na sylwestra.

Jest 27 grudnia, dzień po świętach. Kobiety zaczynają gorączkowo szukać czegoś, co mogą założyć w sylwestrową noc.

Jako sprzedawca, który rozumie punkty bólu, informujesz na swojej stronie i w social media, że jest rabat na wszystkie sukienki, ale zostało ich już bardzo mało i trzeba się spieszyć.

Co więcej, gwarantujesz, że jeżeli zamówienie zostanie złożone 27 grudnia, to sukienka na pewno dojdzie do 30 grudnia, a w przypadku, gdyby tak się nie stało, jeszcze tego samego dnia zwracasz pieniądze na konto klienta oraz dodajesz kolejny rabat na zakupy w Twoim sklepie internetowym.

Punkty bólu to nie tylko nacisk czasowy, mogą to być też:

  • Presja społeczeństwa.
  • Presja rodziny.
  • Presja wykonywanej pracy.

Korzystając z tej techniki, możesz stopniowo budować w swoich artykułach poczucie niezbędności Twojego produktu w życiu codziennym, bez jawnego zachęcania do kupienia np. poprzez wezwanie do działania.

5. Testuj tytuły wpisów.

Nagłówki i tytuły to jeden z kluczowych czynników, który bierzemy pod uwagę podczas optymalizacji współczynnika konwersji.

Jak zachęcić więcej osób do czytania Twoich wpisów, pamiętając również o tym, że końcowym rezultatem ma być większa sprzedaż?

Zacznij testować różne tytuły wpisów oraz nagłówki.

W jaki sposób?

Użyj do tego social media oraz testów A/B. Jest to świetny sposób na przeprowadzenie testów związanych z konwersją oraz generowaniem ruchu.

Możesz – przykładowo – napisać na Twitterze lub Facebooku dwa posty z różnymi nagłówkami i zbadać, który będzie miał lepszy rozgłos. Następnie użyj go we wpisie lub podmień sam tytuł oraz adres URL.

Jak poprawić współczynnik konwersji?

Przekształcenie czytelników w klientów w dzisiejszych czasach jest coraz trudniejsze. Jest to wykonalne, jeżeli wiesz, co robisz.

Korzystając z pięciu przedstawionych sposobów, możesz sprawić, że Twoje treści w artykułach i opisy produktów będą w stanie poprawić współczynnik konwersji oraz przyciągnąć więcej klientów do Twojej firmy.

Jeżeli chodzi o sposoby, to zawsze sugerujemy, żeby trochę poeksperymentować na własną rękę, ponieważ każda nisza biznesowa jest inna, a klient klientowi nie jest równy.

Dlatego kontynuując tworzenie treści, będziesz mógł wyciągnąć własne wnioski oraz sposoby, które sprawią, że współczynniki pójdą w górę.

Na koniec, zapamiętaj jedno zdanie, które napisałem na samym początku: duży ruch na stronie internetowej nie gwarantuje sprzedaży. Musisz tych wszystkich odbiorców odpowiednio nakierować i zmotywować do zakupu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.