Jak poprawić wygląd bloga, aby był bardziej przyjazny czytelnikom?

Jak poprawić wygląd bloga?

Ciężko stwierdzić, jakie dokładnie czynniki wpływają na to, że dany blog odbieramy lepiej w porównaniu do innego. Bardzo często o naszym ostatecznym werdykcie decydują detale.

Dlatego też kwestia tego, jak poprawić wygląd bloga, jest dość złożona.

Podstawą jest to, aby blog znajdował się na odpowiedniej platformie. Nie bez powodu zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest WordPress – bardzo uniwersalny system, za którego pomocą można stworzyć m.in. świetną stronę firmową.

Sprawdź zatem, w jaki sposób możesz „podrasować” wygląd swojego bloga, by uczynić go miejscem lubianym przez czytelników.

Jak poprawić wygląd bloga? – 10 porad

1. Popracuj nad układem treści.

Istnieją pewne zwyczaje, które zazwyczaj są wykorzystywane w większości przypadków:

 • logo w lewym górnym rogu strony (wraz z nałożonym na nie linkiem, który prowadzi do strony głównej)
 • nawigacja w postaci odnośników znajdujących się obok siebie
 • w wersji mobilnej menu pod postacią tzw. hamburgera (czyli ikonki, w której skład wchodzą trzy kreseczki)
 • główna treść po lewej stronie, zaś po prawej stronie tzw. sidebar (pasek boczny)
 • stopka, w której można znaleźć wartościowe linki oraz informacje o autorze

Oczywiście nikt nie każe trzymać się utartych schematów za każdym razem. Jednak pamiętaj o tym, że użytkownicy są przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań.

Zatem jeśli chcesz zaproponować im coś niestandardowego, upewnij się wcześniej, że przyniesie to zamierzony (pozytywny) skutek.

W takich sytuacjach bardzo lubimy przeprowadzać testy A/B, które są w stanie wykazać, czy dana innowacja spodoba się użytkownikom, czy jednak lepiej będzie pozostać przy standardowym rozwiązaniu.

2. Czytelniej formatuj wpisy.

Jak poprawić wpis blogowy poprzez formatowanie treści? Istnieje kilka fundamentalnych reguł, których warto się trzymać:

 • stosuj odpowiednie odstępy między liniami (po to, aby tekst mógł „oddychać”)
 • nie twórz zbyt długich akapitów, które zawierają jednolite bloki tekstu
 • rozdzielaj treść nagłówkami (które powinny mieć większy font niż zwykły tekst)
 • stosuj przerywniki w postaci list punktowanych i numerowanych
 • rozróżniaj istotniejsze słowa pogrubieniem lub innym kolorem (pasującym stylistycznie do całego wyglądu)

Są to proste, acz bardzo ważne zasady w kwestii tego, jak poprawić wygląd bloga.

Aspekty wizualne są bardzo ważne dla wszystkich użytkowników internetu. Na wiele z nich nie zwracamy uwagi, a pomimo tego „w tle” są w stanie sprawiać lepsze bądź gorsze wrażenie na danej podstronie.

3. Zastosuj odpowiednie kolory.

W tekście dotyczącym znaczenia kolorów na stronach internetowych wspomniałem, że poszczególne barwy kojarzą się nam z różnymi emocjami.

Niebieski to zazwyczaj zaufanie i rzetelność, czerwony kojarzy się z emocjami i wrażeniami, zaś zielony najczęściej odzwierciedla spokój i zdrowie.

Pamiętaj o tym w kontekście swojego bloga. Tak dopasuj jego kolorystykę, aby barwy kojarzyły się użytkownikom w taki sposób, w jaki tego oczekujesz. Miej oczywiście również na względzie całą swoją markę, gdyż wszystkie kolory powinny ze sobą odpowiednio współgrać.

Nie należy przesadzać z ilością różnych barw, gdyż może powodować to chaos. Postaw na kolor główny oraz kolor akcentu. Dzięki temu w przyjemny dla oka sposób odróżnisz zwykły tekst od pozostałych elementów (typu przyciski i odnośniki). Bardzo przystępnie jest to wyjaśnione tutaj: Google Design – Color.

4. Postaw na przejrzystość.

Jak poprawić wygląd bloga w kontekście przejrzystości?

Koniecznie daj oddychać wszystkim elementom.

Nikt nie lubi przecież, gdy na stronie internetowej wszystko na siebie wręcz nachodzi. Elementy muszą mieć odpowiednio dużą przestrzeń wokół siebie.

Również z tego powodu Google coraz mniej przychylnie patrzy na wszelkiego rodzaju okienka pop-up, które od wielu lat budzą skrajne emocje. Użytkownicy ich zazwyczaj nie znoszą, ale pomimo tego właściciele stron internetowych lubią je wykorzystywać, gdyż zwracają na siebie uwagę.

5. Zastosuj CTA (call to action).

Call to action (tzw. wezwanie do działania) to element, który nakierowuje użytkowników do wykonania określonej przez Ciebie akcji.

Najczęściej jest to po prostu przycisk w kolorze kontrastowym do pozostałych elementów strony internetowej. Można na nim znaleźć teksty typu „Skontaktuj się z nami”, „Wypróbuj za darmo” czy też „Załóż darmowe konto”.

Stosuje się je nie bez powodu. Otóż każda strona internetowa musi mieć cel, a przyciski CTA znacznie pomagają w jego realizacji.

Pamiętaj o tym, aby dodatkowo mierzyć skuteczność współczynnika konwersji na blogu. W gruncie rzeczy jest to sprawdzanie, jak wielu użytkowników odwiedzających Twój blog klika przyciski CTA. Twoim zadaniem jest uczynić, aby odsetek osób realizujących zamierzony przez Ciebie cel był jak najwyższy.

6. Skorzystaj z tzw. social proof.

Swego czasu na łamach naszego bloga Bartłomiej Kiljan opublikował tekst o dowodach społecznych, czyli tzw. social proof.

Sprawiają one, że użytkownicy odwiedzający daną stronę internetową uznają serwis za godny zaufania. W jaki sposób możesz uczynić to na swoim blogu?

 • poproś kilku czytelników lub klientów (jeśli blogowanie jest częścią Twojej działalności firmowej) o wystawienie opinii – w ten sposób pokażesz innym, że istnieją osoby, które Ciebie doceniają
 • zaproś do współpracy influencerów, czyli osoby uznane i szanowane w Twojej branży
 • pochwal się serwisami, na których wystąpiły wzmianki o Twoim blogu
 • jeśli z Twoją działalnością związane są jakieś istotne, duże liczby (typu kilkuset klientów, kilka tysięcy wpisów itp.) – pokaż je, niech robią dobre wrażenie
 • daj czytelnikom możliwość komentowania Twoich treści
 • zaprezentuj wykonane przez siebie case studies (studia przypadków), jeśli udało Ci się takowe stworzyć
 • pochwal się otrzymanymi nagrodami i wyróżnieniami
 • jeśli prężnie działasz na Twitterze, rozważ możliwość pokazania najnowszych (lub też wybranych, najciekawszych) tweetów na swojej stronie

Dzięki tym zabiegom masz większą szansę na zyskanie zaufania swoich odwiedzających. Będziesz wyglądać w ich oczach zdecydowanie pewniej i rzetelniej.

7. Rozważ rolę tzw. sidebara.

Stosowanie sidebara, czyli paska bocznego, potrafi budzić spore emocje. Niczym sensowność wykorzystywania okienek pop-up.

Sidebar w teorii ma służyć jako dodatkowa kolumna, w której znajdują się różne przydatne funkcje. Najczęściej spotkać można na nim kategorie wpisów blogowych, tagi, wyszukiwarkę, skrót do najnowszych tekstów czy też komentarzy oraz przyciski CTA.

Należy jednak mieć na uwadze to, na których podstronach sidebar jest wyświetlany. O ile na stronie głównej bloga oraz na podstronach tagów i kategorii ma on jeszcze jakiś sens, o tyle – w mojej opinii – pojedyncze wpisy blogowe powinny być go pozbawione.

Jest to doskonały sposób na to, jak poprawić wygląd bloga, ponieważ usunięcie paska bocznego zwiększy czytelność wpisu. Użytkownicy nie będą rozpraszani przez żadne elementy znajdujące się po bokach tekstu. W takiej sytuacji mogą się skupić tylko i wyłącznie na artykule, czyli na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Ponadto sidebar traci swój sens na urządzeniach mobilnych. Z racji występowania responsywności jest on przesuwany na dół strony, co zupełnie zmniejsza jego skuteczność. Tym bardziej że niewielu użytkowników dociera na sam dół strony.

8. Dobrze wykorzystaj stopkę.

Jak poprawić wygląd bloga z użyciem stopki?

Cóż, nie da się ukryć, że jest to sekcja bardzo często niedoceniana. A szkoda, ponieważ może zawierać wiele cennych informacji:

 • rozszerzone informacje o autorze (np. zdjęcie oraz kilka zdań towarzyszących)
 • mapę strony (dla tych osób, które chciałyby poznać całą strukturę bloga)
 • informacje kontaktowe (niezwykle ważne w przypadku, gdy prowadzisz bloga firmowego)
 • numer telefonu (zdaję sobie sprawę z tego, że jest to element wyżej wymienionych informacji kontaktowych, jednak zasługuje na dodatkowe wyróżnienie; przekształć numer telefonu w przycisk na urządzeniach mobilnych i nałóż na niego odnośnik, którego naciśnięcie będzie skutkowało bezpośrednim wykonaniem telefonu)
 • przydatne linki (odsyłacze do ciekawych podstron)
 • słowa kluczowe (oczywiście nie w formie wylistowania ich po przecinku, a np. jako krótki tekst mocno nimi nasycony)

Wszystko to sprawia, że używanie stopki o rozszerzonej treści ma sens. Sęk tkwi w tym, aby z głową wykorzystać oferowane przez nią możliwości.

9. Nie zapomnij o wyglądzie mobilnym.

Przejrzyj swojego bloga na komórce. Sprawdź dokładnie każdą podstronę i wszystkie jej elementy.

Czy nawigacja jest łatwa? A może jakieś informacje są zupełnie zbędne na urządzeniu mobilnym i warto byłoby je na nim ukryć?

Responsywność najczęściej przesuwa odpowiednie elementy na wierzch lub pod spód innych. Nie oznacza to, że takie działanie jest zawsze optymalne. W wielu przypadkach część treści może być śmiało ukryta, gdyż niepotrzebnie wydłuża i tak bardzo rozległe na urządzeniach mobilnych strony.

Najlepiej będzie, jeśli postawisz się w roli swoich własnych odwiedzających. Strona ma się podobać przede wszystkim jej użytkownikom, zatem zrób wszystko, aby czuli się na niej komfortowo.

10. Popracuj nad prędkością ładowania strony.

Jest to kwestia ściśle powiązana z tym, jak poprawić wygląd bloga. Wszystko dlatego, że na ogół wrażeń Twoich czytelników składa się także szybkość przeglądania strony.

Jednym z moich ulubionych narzędzi jest usługa o nazwie Pingdom Website Speed Test. Dzięki niej dowiesz się między innymi:

 • ile sekund ładuje się Twoja strona
 • jakie pliki, wchodzące w skład strony, ładują się najdłużej
 • ile megabajtów łącznie „waży” Twój serwis
 • jak wiele zasobów jest wczytywanych, zanim strona będzie w pełni załadowana
 • jaki jest procentowy udział poszczególnych składowych (pliki CSS, skrypty JavaScript, obrazy)
 • z jakich domen pochodzą żądania

Ta wiedza pozwala na dogłębną analizę Twojego bloga. Sprawny specjalista będzie mógł na jej podstawie wdrożyć odpowiednie prace, dzięki którym zredukuje czas wczytywania się Twojego serwisu.

Nie zaniedbaj tego, gdyż im szybciej Twój blog będzie działał, tym komfort z jego użytkowania będzie większy.

Jak poprawić wygląd bloga, aby podobał się odwiedzającym?

Jak wspomniałem na początku tego wpisu, każda strona jest indywidualnym przypadkiem. Jedne serwisy mogą wymagać gruntownej przebudowy, z kolei na innych wystarczy poprawić jedynie kilka kwestii.

Przejrzyj ten tekst i sprawdź, które mankamenty będziesz w stanie skorygować samodzielnie. Jeśli nie będziesz w stanie poradzić sobie z jakimiś zaleceniami, skontaktuj się z nami. Przejrzymy Twój blog i wspólnie zastanowimy się, jak można go usprawnić.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.