Jak powinna wyglądać strona główna? – porady poparte przykładami

Jak powinna wyglądać strona główna?

Każdy, kto planuje stworzyć skuteczną witrynę, stoi przed nie lada wyzwaniem: jak powinna wyglądać strona główna, aby zdała egzamin?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, nie obejdzie się bez znajomości kilku niezbędnych elementów.

Po pierwsze należy wiedzieć, co się robi. Jednak nie ogólnikowo, a konkretnie – jakie usługi się oferuje, czym one się charakteryzują, jakie są ich ograniczenia, czy można je rozszerzać o jakieś niestandardowe parametry itp.

Po drugie konieczna jest znajomość grupy docelowej, do której chce się trafiać. Elementy, jakie działają na jednych, pozostaną niedocenione lub niezauważone przez drugich.

Po trzecie warto poznawać pewne standardy. Po to przeczesuje się internet, podgląda konkurencję, inspiruje innymi oraz przeprowadza testy A/B, by krystalizować jakieś konkrety.

Zmierzam do tego, że każdy krok musi być zaplanowany oraz powinien wynikać z jakiejś określonej potrzeby. Pamiętaj, że strona główna najpewniej będzie najważniejszą częścią Twojej witryny, zatem musi mieć to „coś”. Nie wolno traktować jej po macoszemu.

Dlatego też poniżej znajdziesz kilka przykładów wraz z ich omówieniem. Jestem pewien, że niektóre z nich stanowić będą dla Ciebie świetne źródło inspiracji w kontekście tego, jak powinna wyglądać strona główna.

Zachęcam do zapoznania się z nimi.

Jak powinna wyglądać strona główna? – 5 inspiracji

1. Dropbox.

Jak powinna wyglądać strona główna? - Dropbox

Dropbox na swojej stronie głównej rozprowadza ruch w dwóch kierunkach. Świadczą oni usługi osobom, które działają indywidualnie oraz zespołom.

Nie mówią „jesteśmy dla wszystkich”. Starają się sklasyfikować Twoje potrzeby w jednej z dwóch opcji do wyboru. Wiedzą, że poszukując miejsca do wygodnego przechowywania plików, chcesz robić to samodzielnie lub we współpracy z innymi.

Stąd też opcje indywidualna i biznesowa znacząco się od siebie różnią, a wszystko to jest jednoznacznie zasygnalizowane.

Zwróć też uwagę na pewien drobny, acz istotny zabieg. Pod tekstem „[…] aby można się było skoncentrować na rzeczach, które są ważne” można znaleźć strzałkę. Wskazuje ona, że niżej jest dalsza treść, zatem nie znalazła się tam przypadkowo.

W tekście o przestrzeni nad punktem zgięcia Jakub Ozorowski wspomniał, że użytkownicy muszą wiedzieć, iż pod spodem coś jeszcze się znajduje. Pierwszy widok, jaki ukazuje się nam po odwiedzeniu strony głównej Dropboxa, wcale nie sugeruje nam, że strona ta jest przewijalna. Sporo z nas mogłoby pomyśleć, że to wszystko. Strzałka podpowiada nam, że tak nie jest.

2. Webankieta.

Jak powinna wyglądać strona główna? - Webankieta

Jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych przykładów w kontekście tego, jak powinna wyglądać strona główna.

Webankieta bardzo klarownie przedstawia ciąg zdarzeń:

 • konkretnie tłumaczy, do czego służy ich serwis
 • od razu pokazuje przykładowe widoki – swoją drogą, niezwykle przyjemne dla oka
 • wymienia kilka istotnych cech usługi
 • pokazuje ciąg sugerowanych kroków, jakie można wykonać za pośrednictwem usługi
 • prezentuje opinie zadowolonych klientów, jednocześnie będących uznanymi markami
 • na koniec daje kilka możliwości, jeśli chodzi o kontakt

To jest wręcz modelowy przykład tego, jak powinna wyglądać strona główna. Wszystko, co najważniejsze, jest nam zaprezentowane już w tym widoku. Oczywiście możemy eksplorować serwis dalej i zapoznawać się ze znacznie obszerniejszymi treściami, jednak już na tym etapie wiadomo bardzo dużo.

3. wFirma.

Jak powinna wyglądać strona główna? - wFirma

Strona usługi wFirma łączy w sobie wiele cech, które charakteryzują nowoczesne oraz trafiające do potrzeb klientów strony internetowe.

Od razu na wejściu widzimy hasło główne oraz hasło dopowiadające – w krótkiej formie tłumaczą, czym konkretnie jest usługa oraz co można dzięki niej osiągnąć.

W obrębie strony głównej widzimy zastosowany styl flat, który rezygnuje z zaawansowanych ozdobników i w przystępnej, czystej oraz miłej dla oka formie uwypukla konkrety.

Ewidentnie widać mocne kierowanie użytkowników na podstronę rejestracyjną. Co więcej, mamy też cel poboczny, czyli informowanie o obsłudze JPK (gdzie i tak na samym końcu użytkownik przekierowywany jest do rejestracji).

Co prawda nie mogę się zgodzić z tym, że font Courgette nałożony na napis „Zacznij z nami już dzisiaj” pasuje do reszty strony, lecz mimo tego cały serwis wygląda niezwykle estetycznie.

4. Pixelgrade.

Jak powinna wyglądać strona główna? - Pixelgrade

W Pixelgrade zajmują się tworzeniem motywów do systemu WordPress.

Przykład tej strony nie pojawił się tu bez powodu.

Obecnie niezwykle mocny akcent kładzie się na tzw. dowody społeczne, czyli swego rodzaju poparcie dla danych firm czy też usług, udzielone przez realne osoby – podpisane z imienia i nazwiska oraz publikujące swój wizerunek.

Dzięki temu potencjalni klienci mogą zapoznać się z realnymi opiniami. Utwierdzają ich w przekonaniu, że skoro znalazła się osoba A, B czy też C, której ta usługa przypadła do gustu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby oni dołączyli do tego grona.

Zwróć uwagę na to, że na stronie głównej opublikowano trzy powody, dla których według Pixelgrade warto skorzystać właśnie z ich wytworów. Pod każdym z nich znajduje się potwierdzenie tez stawianych przez autorów – opinia osoby, która zgadza się z wyżej wymienionym stwierdzeniem.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jak powinna wyglądać strona główna, to koniecznie musisz zainteresować się tematem dowodów społecznych. One naprawdę przynoszą świetne efekty (oczywiście o ile są zrealizowane w odpowiedni sposób).

5. Melyssa Griffin.

Jak powinna wyglądać strona główna? - Melyssa Griffin

Ci, którzy regularnie śledzą naszego bloga, mogą być już nieco znużeni wspominaniem o stronie Melyssy Griffin przy różnych okazjach, lecz nie dzieje się to bez powodu.

Jest to strona osobista. Jej zadaniem jest tworzenie personalnej marki – sprawianie, aby dane imię i nazwisko „szło w świat”.

Zdecydowanie główną rolę odgrywa na tej stronie pierwsza sekcja, tzn. ta, na której widać wizerunek postaci wraz z kilkoma hasłami i formularzem. Wzrok, który Melyssa kieruje w miejsce zajmowane przez formularz, sprawia, że odwiedzający wręcz musi sam zerknąć w tym kierunku.

I o to właśnie chodzi.

Jeśli dorzucimy do tego jeszcze niezwykle przyjemny dla oka design, w bardzo atrakcyjnych barwach i ze świetnym wyczuciem obowiązujących obecnie trendów, mamy mieszankę doskonałą.

Zatem jeżeli Twoim celem jest budowanie strony internetowej kreującej Twoją osobistą markę, strona Melyssy może być dla Ciebie doskonałą inspiracją.

Jak powinna wyglądać strona główna? – podsumowanie tekstu

Spróbujmy zebrać w jednym miejscu kilka istotnych cech, jakimi charakteryzują się powyższe strony internetowe:

 1. Koniecznie uwypuklij konkrety – wskaż, czym się zajmujesz oraz co potencjalni klienci mogą zyskać poprzez współpracę z Tobą.
 2. Pokaż, czym różnisz się od konkurencji.
 3. Postaw na przyjemny dla oka wygląd strony.
 4. Zastosuj przejrzystą i klarowną nawigację – tak, aby poruszanie się po stronie nie stanowiło dla użytkowników żadnego problemu.
 5. Używaj zrozumiałego dla Twojej grupy docelowej języka.
 6. Wszystko tłumacz w taki sposób, aby nie powstawały żadne wątpliwości. Jeśli jednak sądzisz, że pewne pytania są nieuniknione, stwórz wygodne FAQ.
 7. Zamieść dowody społeczne, aby dodatkowo zachęcić użytkowników do skorzystania z Twoich usług.

Jak widzisz, są to uniwersalne porady, które sprawdzą się właściwie w każdej branży.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z nich w trakcie projektowania nowej strony głównej dla Twojego serwisu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.