Jak pozyskać klientów w sklepie internetowym? – 9 wskazówek

Jak pozyskać klientów w sklepie internetowym?

Dla właścicieli sklepów sporą bolączką jest pozyskiwanie nowych klientów, a co za tym idzie, zwiększanie sprzedaży. Zazwyczaj konkurencja jest duża, przez co końcowy użytkownik ma sporo kryteriów, aby zdecydować się na zakup w konkretnym sklepie. Tak więc, jak pozyskać klientów w sklepie internetowym?

Przede wszystkim skupiając się na dotarciu zarówno do nowych internautów, jak i zachęcając do ponownych zakupów obecnych klientów. Zazwyczaj właśnie działania skupiają się na docieraniu ciągle do nowych użytkowników. Jednak to właśnie ci, którzy już coś kupili, stali się klientami, więc już znają markę i są bardziej skłonni do kolejnych zakupów.

Sprawdźmy zatem kilka sposobów na pozyskanie klientów w sklepie, aby dotrzeć do nowych, jak i obecnych klientów.

Jak pozyskać klientów w sklepie internetowym? – 9 porad

1. Prowadzenie bloga.

Blog jest obecnie świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o generowanie sprzedaży w sklepie. Przede wszystkim może być świetnym źródłem odwiedzin na stronie, a bez nich właściwie ciężko coś sprzedać.

Ponadto może być doskonałym miejscem dla użytkowników, w którym mogą dowiedzieć się wielu rzeczy. Poradniki mogą świetnie pomagać w wyborze adekwatnych produktów, jednocześnie podsuwając gotowe propozycje do zakupu.

Ponadto blog to również kolejny powód do tego, aby ponownie odwiedzić stronę sklepu. Takich rewizyt często brakuje, ponieważ po zakupie zazwyczaj przestajemy odwiedzać dany sklep. Dopiero przypominamy sobie o nim, jak chcemy coś ponownie kupić. Warto więc dać więcej okazji do ponownego odwiedzenia strony sklepu.

2. Program lojalnościowy.

Kolejny sposób na to, jak pozyskać klientów w sklepie internetowym odnosi się do programu lojalnościowego. Jest to bardzo popularny sposób, szczególnie widoczny wśród stacjonarnych ofert, gdzie na przykład przy zakupie pięciu kaw, szóstą otrzymujemy gratis. Taki model stosują z powodzeniem chociażby stacje paliw, supermarkety lub inne znane marki.

Polega to na tym, że skupiamy klienta wokół własnej marki i dajemy mu korzyść w postaci gratisu lub czegokolwiek, co wynagrodzi mu powtarzalne zakupy w sklepie.

Ponadto jest to świetny sposób na to, aby klienci kupowali regularnie, a nie tylko okazjonalnie, czy nawet jednorazowo.

Ponadto sukcesem tego sposób jest to, że klient sam dąży do „nagrody”. Celowo nie szuka ofert u konkurencji, tylko skrupulatnie trzyma się jednej marki, aby za zbierane punkty czy wielokrotność zakupów, w końcu coś otrzymać.

3. E-mail marketing.

E-mail marketing, czyli wiadomości mailowe. Choć są nie lubiane, to mimo wszystko stanowią doskonały sposób na przypominanie o marce. Dodatkowo stanowią doskonałe medium informacyjne odnośnie do tego, co dzieje się w sklepie – promocje, nowe produkty w ofercie czy inne tego typu akcje.

Dzięki mailingowi można w krótkiej chwili poinformować subskrybentów o zbliżającej się akcji promocyjnej. W ten sposób realnie wpływając na zasięg i rozgłos danej informacji.

4. Program referencyjny.

Program referencyjny może stanowić korzystne źródło nowych klientów. Polega on na tym, że klient zachęca do zakupu inną osobę, otrzymując coś w zamian.

Dzięki temu obecni klienci mogą rozbudowywać sieć klientów sklepu internetowego. Siłą tego programu jest fakt, że często lubimy, gdy ktoś nam coś poleci. Czujemy się pewniejsi zakupu, jeśli znajomy zaoferuje nam jakiś produkt. Tym bardziej że bardzo często przed samym zakupem wypytujemy znajomych o „radę” odnośnie do danego zakupu. Szczególnie wtedy, gdy nie czujemy się biegle w danej dziedzinie.

Zatem taki program referencyjny może być dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek w przypadku sklepów, które już mają zbudowaną bazę klientów.

5. Obsługa klienta.

Lubimy, gdy ktoś o nas dba. W sklepie stacjonarnym z pewnością nie kupimy nic u sprzedawcy, który jest dla nas nieuprzejmy, traktuje nas z góry lub okazuje jakikolwiek niemiły sygnał.

Tak samo jest w sklepie online. Tutaj zakupy również muszą być przyjazne. Można to osiągnąć poprzez:

 • atrakcyjną, czystą i schludną szatę graficzną
 • odpowiednio wyeksponowane produkty w sklepie, np. z informującym opisem, wieloma zdjęciami, przedstawieniem korzyści itd.
 • oferowanie łatwego kontaktu poprzez e-mail, formularz czy live chat
 • informowanie o wszelkich kosztach dostawy, czasie realizacji zamówienia, o zwrotach towaru itd.
 • przekonanie do siebie poprzez pokazanie pozytywnych opinii

6. Media społecznościowe.

Obok regularnie prowadzonego bloga, warto również być aktywnym w mediach społecznościowych. Obecnie ich popularność jest na tyle duża, że może to stanowić świetne źródło do pozyskiwania klientów.

Zatem jak pozyskać klientów w sklepie internetowym poprzez media społecznościowe?

 • regularnie tworząc posty
 • zadając pytania odbiorcom, odpowiadając na komentarze
 • stosując treści wizualne, które znacznie lepiej oddziałują na nas, niż treść pisana
 • warto również serwować różne ciekawostki branżowe, które dodatkowo zaciekawią odbiorców

Pamiętaj jednak przy tym, aby nie traktować tych kanałów na zasadzie serwisów sprzedażowych. Zazwyczaj mało kto będzie chciał słuchać o ciągłych ofertach, promocjach i produktach do kupienia, więc trzeba mieć tutaj spore wyczucie.

7. Niezawodne promocje.

Promocje są chyba najstarszym, a mimo wszystko dalej skutecznym sposobem na generowanie nowych klientów. Zastanów się więc, co w przypadku Twojego sklepu może być atrakcyjne. Darmowa dostawa? Otrzymanie rabatu na pierwsze zakupy? Zniżka na kolejne zakupy?

Opcji z promocjami jest naprawdę dużo poprzez te najbardziej trywialne, oferujące po prostu przecenę, poprzez te bardziej złożone, gdzie np. przy zakupie trzech produktów, najtańszy jest gratis.

Pod kątem tego, jak pozyskać klientów w sklepie internetowym poprzez promocje, bardzo atrakcyjne są wszelkie promocje limitowane. Limit czasowy czy ilościowy działa na nas mobilizująco.

Często jest tak, że słyszymy o promocji i mówimy sobie w myślach „ooo, fajna promocja„, po czym nic z tym nie robimy i zazwyczaj zapominamy o niej. Jednak jeśli usłyszymy, że jest promocja, ale tylko np. przez weekend lub kilka godzin, to wtedy musimy po prostu działać. Nie mamy czasu na odkładanie decyzji o zakupie, ponieważ okazja nam przepadnie.

8. Płatna reklama.

Poza oferowanymi sposobami można również wspomóc działania poprzez typowo płatne rozwiązania reklamowe. W tym zakresie w zależności od budżetu można prowadzić różne działania reklamowe, np.:

 • reklama Google Ads, czyli pojawianie się w wyszukiwarce internetowej na dane frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników
 • płatne reklamy w mediach społecznościowych, które docierają do określonych odbiorców
 • działanie związane z treścią, czyli tworzenie treści na potrzeby marketingu lub wpisy gościnne

9. Wyróżnienie na tle innych.

Na koniec warto coś dodać od siebie. Jest duża szansa, że sklepów z podobnym asortymentem jest cała masa na rynku. Użytkownicy mają więc z czego wybierać. Warto w jakiś sposób wyróżnić się spośród konkurencji i tchnąć jaką wartość, która będzie robiła różnicę wśród pozostałych ofert.

Zastanów się, co w Twojej niszy może wywołać taki efekt. Postaw na to i postaraj się to wyeksponować w sklepie, aby potencjalni kupujący mogli to zauważyć.

Zatem jak pozyskać klientów w sklepie internetowym?

Jak widać, proponowane działania są dość różne, także można je z powodzeniem dopasować do każdego sklepu internetowego, tak aby przynosiły upragnione cele biznesowe.

A może Ty znasz jeszcze jakieś ciekawe sposoby na dotarcie do klienta online? Z chęcią o nich przeczytamy w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Aga

  Świetny, treściwy i zwięzły. Dziękuję!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.