Jak pozyskać lojalnego klienta sklepu internetowego? – 7 wskazówek

Jak pozyskać lojalnego klienta sklepu internetowego?

Nie od dziś wiadomo, że pozyskanie nowego klienta sklepu jest znacznie droższe niż utrzymanie powracających klientów. Nowego klienta musimy do siebie przekonać oraz udowodnić, że warto dokonać zakupu akurat tutaj.

Z kolei powracający klient już choć raz nam zaufał, więc wie znacznie więcej na temat marki oraz produktów. Jest zatem teoretycznie łatwiejszy w przekonaniu do kolejnego zakupu niż kompletnie nowy odbiorca.

Ponadto lojalny klient, czyli taki, który regularnie dokonuje zakupów, może z powodzeniem polecać sklep wśród znajomych. Skoro kupuje często, to znaczy, że jest zadowolony z obsługi. Istnieje więc spora szansa, że będzie taki sklep polecać innym.

Jak widać, regularnie kupujący klient jest bardzo wartościowy w branży e-commerce. Sprawdźmy zatem, jak pozyskać lojalnego klienta.

Jak pozyskać lojalnego klienta w sklepie internetowym? – 7 porad

1. Wsparcie oraz kontakt na każdym etapie.

Podkreśl w swoim sklepie internetowym, że w razie jakichkolwiek problemów z przesyłką, sklep gwarantuje pełne wsparcie i szybkie działanie.

Wiadomo, że podczas transakcji online coś może pójść nie tak, może uszkodzić się produkt podczas transportu lub paczka będzie niekompletna. Pokaż, że w takich sytuacjach oferujesz natychmiastową pomoc oraz sprawne rozwiązanie problemów. Wystarczy krótka informacja, aby klient poczuł ten aspekt bezpieczeństwa. Identyczna sytuacja odnosi się do informowaniu o prawie do zwrotu.

Sprawna obsługa klienta buduje zaufanie oraz pokazuje, że sklep zrobi wiele, aby ostatecznie zawalczyć o zadowolenie klienta. Z pewnością taka pozytywna obsługa zostanie zapamiętana i może dołożyć cegiełkę do budowania lojalności wobec sklepu.

2. Wygodny kontakt poprzez live chat.

Kolejna rzecz, którą warto wyeksponować, są różne formy kontaktu. Jeszcze do niedawna główna droga komunikacji ze stroną odbywała się poprzez mail, telefon lub formularz kontaktowy na stronie. Obecnie jednak są dodatkowe sposoby kontaktu. Mianowicie np. live chat.

Taki komunikator online jest czymś więcej niż tradycyjnym formularzem. Różni się tym, że odpowiedź otrzymujemy natychmiast (o ile oczywiście dostępny jest konsultant). Możemy więc w szybki oraz łatwy sposób dowiedzieć się czegoś o produkcie, zapytać o jego dostępność, czy poruszyć jakieś kwestie dotyczące transakcji. Innymi słowy, mamy się do kogo zwrócić w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Taki komunikator to kolejny krok do pozyskania lojalnego klienta, ponieważ za jego sprawą również pokazujemy otwartość sklepu oraz chęć pomocy użytkownikom. To również ma odniesienie do chęci zakupu oraz powrotu do sklepu.

3. Blog jako bodziec do powrotu.

Blogowanie ma wiele zalet. W przypadku programu lojalnościowego daje ten impuls, że klient ma po co wracać do sklepu.

Każdy kolejny wpis jest okazją do ponownego odwiedzenia strony. Stąd już łatwo zahaczyć o podstronę sklepu w celu przejrzenia asortymentu. Istnieje więc spora szansa, że przy takich powrotach klient dokona zakupu.

Ponadto takie powroty do sklepu powodują w użytkownikach jeszcze większe zapadanie w pamięć danej marki. W ten sposób nie szukają oni produktów u konkurencji, ponieważ coraz bardziej utożsamiają się z tą marką, do której wracają. Tak również można pozyskać lojalnego klienta.

4. Rozważ uruchomienie programu lojalnościowego.

Oczywiście, jeśli chodzi o lojalność, to warto rozważyć program lojalnościowy.

Zazwyczaj taki program polega na tym, że wraz z zakupem klient otrzymuje punkty. Te punkty po czasie można zamienić na nagrodę, czyli zazwyczaj jakiś rabat lub zniżkę. Jest to dobry motywator do kolejnych zakupów, ponieważ użytkownik widzi jakiś cel – zebranie odpowiedniej liczby punktów. Dokonuje więc zakupów w tym samym sklepie, aby je zbierać i w końcu otrzymać daną nagrodę. To jest właśnie założenie takiego programu.

Ponadto można również wspierać zbieranie punktów poprzez dodatkowe aktywności, np. dodanie opinii o zakupionym produkcie, polecenie znajomego itd. W ten sposób klient jest bardziej zaangażowany w życie marki i z pewnością buduje się w nim poczucie lojalności do sklepu.

Oczywiście w takim programie najistotniejsze są owe nagrody. Muszą one być na tyle wartościowe, aby klient miał bodziec do dokonywania zakupów. W przeciwnym wypadku cała akcja nie ma sensu.

5. Wesprzyj działania poprzez newsletter.

Mailing, czyli coś, czego wielu zapewne nie lubi. Pomimo negatywnego wydźwięku, wszelkie newslettery świetnie działają, jeśli chodzi właśnie o zachęcenie do kolejnego zakupu.

Otrzymanie wiadomości e-mail od sklepu powoduje, że sobie o nim przypominamy. W ten sposób mamy go zawsze „z tyłu głowy”, co przynosi efekty w takiej postaci, że przy kolejnej chęci zakupu nie szukamy kolejnego sklepu, tylko pamiętamy o tym poprzednim.

W dodatku newsletter to doskonała okazja do informowania o różnych promocjach, rabatach, nowościach czy nowych wpisach na blogu. Użytkownik jest więc na bieżąco z ofertą, co może przełożyć się na zachęcenie do ponownego zakupu w sklepie.

6. Oferuj zniżkę dla obecnych klientów sklepu.

Część spośród internautów z pewnością chce dokonać zakupu, lecz odkłada tę decyzję w czasie. Pojawiają się wtedy różne dylematy – czy warto kupić, czy jeszcze zaczekać itd.

Z kolei rabat może być swego rodzaju wabikiem, aby właśnie zdecydować się na transakcję. Rabat tylko dla klientów, którzy dokonali już zakupu, jest świetną okazją do nakłonienia ich do ponownego kupna. W końcu wszelkie rabaty, choć są najbardziej oklepaną formą marketingu, to jednak mimo wszystko są bardzo skuteczne. W ten sposób również można pozyskać lojalnego klienta w sklepie.

Można również w momencie dokonania transakcji przydzielać od razu rabat na kolejny zakup, ale np. ograniczony czasowo. W ten sposób klient otrzymał coś w zamian za zakup, lecz nie może zbyt długo zwlekać, ponieważ dany rabat funkcjonuje tylko do określonej daty. Tak więc przy danej transakcji otrzymuje dobry bodziec do kolejnego zakupu za jakiś, stosunkowo niedługi, czas.

7. Dołóż jakiś gratis.

Czasami w budowaniu marki oraz lojalności trzeba coś wykonać, aby klient zdołał zapamiętać akurat nasz sklep. Oczywiście z tej pozytywnej strony.

Świetnym przykładem tego jest dodanie jakiegoś gratisu do zakupu, co z pewnością będzie miłą niespodzianką oraz momentem, gdzie klient to zapamięta. Taki gratis może wydawać się drobnostką, ale z punktu klienta jest to jak najbardziej pozytywny, warty zapamiętania akcent. Rozważ więc dodanie jakiejś drobnostki do zakupu, aby budować w klientach pozytywne uczucie, które ma duże odzwierciedlenie w przyszłej chęci kolejnego zakupu.

Bardzo ciekawe pomysły w kwestii tego typu rzeczy znajdziesz w naszym innym artykule, gdzie są podane różne pomysły co do pakowania produktu. Koniecznie więc sprawdź wpis dotyczący unboxingu w e-commerce, aby zaczerpnąć garść inspiracji.

Tak więc, jak pozyskać lojalnego klienta w sklepie internetowym?

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki znajdą odzwierciedlenie w Twoim sklepie online w kwestii tego, jak pozyskać lojalnego klienta.

Wszystko sprowadza się do tego, aby czymś zachęcić danego klienta oraz przekonać go do ponownego zakupu.

Oczywiście istotny jest tutaj również asortyment oraz branża, ponieważ nie w każdej branży da radę dokonywać regularnych zakupów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.