Jak pozyskać młodego klienta, czyli o reklamie skierowanej do młodzieży

Jak pozyskać młodego klienta, czyli o reklamie skierowanej do młodzieży

Czy istnieje ogólna strategia marketingowa, która działa tak samo na każde pokolenie? Niestety nie i śmiem twierdzić, że nigdy taka strategia nie powstanie, ponieważ przepaść między pokoleniami jest coraz większa. W tym tekście skupimy się na tym, jak pozyskać młodego klienta. Postaram Ci się wytłumaczyć, na czym polega młodzieżowy marketing.

Z punktu widzenia marketingowca możemy wyróżnić trzy główne pokolenia (jest ich oczywiście więcej, ale są one procentowo największe):

  • Pokolenie X
  • Pokolenie Y
  • Pokolenie Z

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pokoleń, zapraszam do mojego poprzedniego wpisu: 5 pokoleń klientów, czyli w jaki sposób dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej.

Pokolenie X charakteryzuje się rozsądkiem w podejmowaniu decyzji, ciężką pracą i stabilnością finansową. Te cechy sprawiły, że strategie marketingowe skierowane do tej generacji ludzi są proste do wykonania.

Co z pozostałymi pokoleniami?

Tutaj nie jest już tak łatwo, ponieważ jako osoba z pokolenia X lub wczesnego pokolenia Y możesz po prostu już nie rozumieć stylu ich życia.

Dlatego tak jak już wcześniej wspomniałem, skupimy się dzisiaj na pewnej części pokolenia Y (są to milenialsi, osoby urodzone po 1990 roku) oraz na pokoleniu Z (osoby urodzone po 2000 roku).

Obie generacje możemy zaliczyć do osób spędzających większość swojego dnia w internecie.

W jaki sposób możemy to wykorzystać? Jak pozyskać młodego klienta, który będzie naszą podporą finansową?

O tym za chwilkę.

Najpierw dowiedzmy się, czym jest…

Marketing młodzieżowy

To wszelkie strategie marketingowe, które kierujemy do „młodych ludzi”.

Grupa młodych ludzi (przynajmniej w Polsce) to głównie osoby, które są:

  • nastolatkami
  • studentami
  • młodymi – dorosłymi (osoby, które zaczynają wchodzić w dorosłe życie, mają pracę, a często i rodziny)

Strategia marketingowa skierowana do młodzieży nie ogranicza się do żadnego kanału marketingowego, ani techniki.

Młodzieżowy marketing jest w telewizji, w radiu, w gazetach oraz oczywiście w internecie.

Zauważ, że największe firmy celowo sponsorują młodych sportowców i sygnują swoje marki osobami, które ziściły swój „amerykański sen” po to, aby młodzi ludzie mogli się z nimi utożsamiać.

Kto nie chciałby osiągnąć wszystkiego, co można już w młodym wieku?

Co więcej, marki, które sprzedają wiele różnych produktów o różnych specyfikacjach (np. laptopy lub po prostu elektronikę) celowo kierują wszystkie swoje reklamy do młodych ludzi, ponieważ wiedzą, że ich to zainteresuje.

Możesz powiedzieć: przecież młodzi ludzie nie mają tyle pieniędzy, co starsze pokolenie. Jak im efektywnie sprzedawać swoje produkty?

Tak to prawda, ale starsze pokolenie może zupełnie się na czymś nie znać (np. na elektronice) i przyjdzie po radę do młodszego pokolenia, nawet jeżeli oni mają jeszcze mniej wiedzy, ponieważ panuje powszechna opinia, że młodzi znają się lepiej na „tych nowych rzeczach”.

Czy tak nie jest?

Oprócz bycia konsumentem oraz doradcą dla starszych pokoleń młodzież może wpływać na wiele innych rzeczy, które decydują o sukcesie danej firmy.

Wobec tego, jak pozyskać młodego klienta?

1. Social media to nie dodatek. To konieczność.

Nie wystarczy założyć kilku profili i kazać pracownikowi co jakiś czas dodawać promocje ze sklepu we wszystkich social media.

Twoje profile muszą żyć i zacząć w końcu angażować odbiorców.

Przykładowo – spójrz na firmy, które świadczą usługi internetowe czy telefoniczne.

Prawie każda z nich zatrudnia ludzi, którzy rozwiązują problemy swoich klientów poprzez Messenger.

Dochodzi nawet do tego, że firmy zakładają konta na Wykopie i obserwują tag z nazwą swojej marki po to, żeby niezadowoleni klienci mogli uzyskać jak najszybsze rozwiązania swoich problemów.

Jeżeli potrafisz tworzyć ładną grafikę, a Twój biznes można połączyć z najnowszymi wydarzeniami, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaczął tworzyć ciekawe infografiki, które mogą zostać udostępnione tysiące razy.

Żeby dotrzeć i pozyskać młodego klienta, warto również podpatrywać inne marki i czerpać z nich inspiracje do swojej strategii marketingowej.

Sprawdź przykładowo profil na Facebooku naszej rodzimej firmy xkom.

Jeżeli masz ograniczony budżet, to postaw na najważniejsze social media, czyli na Facebook i Instagram. Jeśli masz produkt, który z założenia pomaga rozwiązywać problemy codzienności, to śmiało możesz inwestować w kanał YouTube, ewentualnie zacząć współpracować z twórcami. Pamiętaj, że Twitter skupia w większości nieco starszą część odbiorców.

2. Kreatywność i użyteczność to klucze do sukcesu.

Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie młodszego pokolenia do swojej firmy jest konsekwentne tworzenie kreatywnych i unikalnych planów marketingowych, które będą do nich przemawiać.

Młodzi klienci są zainteresowani markami, które potrafią w kreatywny sposób sprawić, że będą się angażować w to, co robią.

W jaki sposób możesz angażować odbiorców np. na swojej stronie internetowej?

  • tworząc systematycznie ciekawe wpisy na blogu, które rozwiązują jakiś problem
  • stawiając na komercyjną współpracę ze znamy osobami np. z sieci
  • wdrażając najnowsze technologie i trendy

Kreatywność to również sposób, w jaki komunikujesz się ze swoimi klientami. Dlatego zapewnij im możliwie jak najwięcej kanałów:

Pisząc „klikalne”, mam na myśli:

<a href="tel:502159071">502 159 071</a>
<a href="mailto:mail@mobiletry.com">mail@mobiletry.com</a>

3. Twoja strona internetowa musi być mobilna. Po prostu musi.

Najważniejszy atrybut młodego pokolenia?

Telefon.

Wobec tego Twoja strona internetowa musi być responsywna, czyli taka, która dostosuje się do każdej rozdzielczości – bez znaczenia, czy jest to telefon, ekran komputera czy telewizora.

Co jeszcze jednoznacznie kojarzy się z telefonem?

Oczywiście są to mobilne aplikacje typu Snapchat, Instagram oraz Facebook. Dlatego tam też musisz kierować swoje reklamy oraz content marketing, żeby dotrzeć do młodego pokolenia.

Jeżeli dostosujesz swoją stronę internetową do urządzeń mobilnych, nie tylko zyskasz w oczach młodszego pokolenia, ale i w oczach Google.

Wobec tego, w jaki sposób sprawdzić „mobilność” swojej strony?

Na początek możesz przetestować jej zachowanie na swoim telefonie – zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Warto również sprawdzić swoją stronę specjalnym narzędziem od Google.

Jeżeli wystąpią jakieś błędy, to należy je natychmiast naprawić.

Oto 9 wskazówek na temat tego, jak dostosować stronę dla użytkowników mobilnych.

Jak pozyskać młodego klienta? – podsumowanie

Wiele firm bazuje na starych, sprawdzonych strategiach marketingowych i dociera tylko do starszego pokolenia, ale nie dostrzega możliwości ekspansji na nowe rynki.

Czasami nawet nie wierzą, że młode pokolenie może przynosić zyski, przez co pozostają w stagnacji.

Dlatego wiedza w kwestii tego, jak pozyskać młodego klienta w dzisiejszych czasach, to podstawa każdego biznesu.

Podczas tworzenia strategii marketingowej pamiętaj o segmentacji na różne pokolenia. Stawiaj na najnowsze rozwiązania, idź z duchem czasu i nie zapominaj, że social media będą najlepszym sposobem, żeby do nich dotrzeć.

Znasz inne sposoby, żeby dotrzeć do młodego pokolenia klientów?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.