Jak pozyskać subskrybentów? – poradnik krok po kroku

Jak pozyskać subskrybentów? - poradnik

Newsletter, mailing, kampania mailingowa… Wielu osobom wspomniane wyrażenia kojarzą się po prostu ze spamem. Jednak czy jest tak w każdym przypadku? Absolutnie nie. Właściwie prowadzona kampania mailingowa może przynieść ogromne korzyści – zarówno wysyłającym, jak i odbiorcom.
Dowiedz się, w jaki sposób tworzyć wartościową treść oraz jak pozyskać subskrybentów Twojego newslettera.

Jak pozyskać subskrybentów?

1. Poznaj grupę docelową.

Fundamentalna kwestia. Nie da się prowadzić kampanii mailingowej, jeżeli nie znasz swojego targetu. Każda firma potrafi określić, do jakich odbiorców chce trafiać. To samo tyczy się newslettera.
Czy chodzi Ci tylko i wyłącznie o to, aby pozyskać jak największą ilość subskrybentów? Liczą się tylko polubienia, udostępnienia czy też odwiedziny? Nie. Twoim celem jest przełożenie statystyk na cele biznesowe. Do tego musisz określić swoją grupę docelową.

 • płeć
 • wiek
 • pochodzenie
 • miejsce zamieszkania
 • stan cywilny

Powyżej znajduje się lista przykładowych cech demograficznych. Jeżeli Twoje grono odbiorców ma być bardzo ścisłe, zbadanie takich cech jest niezbędne. Przydatne może być też określenie cech psychologicznych:

 • zainteresowania
 • opinia na dany temat
 • sposób bycia
 • osobowość
 • wyznawane wartości

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak pozyskać subskrybentów, to wyszczególnienie cech najbardziej pożądanego typu odwiedzających jest kluczowe.

Google Analytics - dane demograficzne

Dane różnego typu możesz uzyskać np. dzięki Google Analytics. Źródło: support Google.

2. Stwórz wartościową treść.

Wartościowa treść – no tak, łatwo powiedzieć. Gorzej zrobić.
Największym problemem obecnych czasów jest to, że w internecie można znaleźć naprawdę wiele artykułów na przeróżne tematy. Taka sytuacja powoduje, że mamy wręcz nadmiar treści. Wszystko sprowadza się do tego, że w większości przypadków jest ona zwykła i banalna, a przez to bezwartościowa.
Aby prowadzić wartościowego bloga, nie wystarczy tylko pisać. Każdy tekst powinien nieść za sobą pewną wartość. To z kolei przekłada się na docenienie przez czytelników, co w rezultacie zwiększa popularność bloga.

W kwestii tworzenia treści polecam Ci wideo, którego autorem jest Rand Fishkin. Ci, którzy śledzą scenę SEO doskonale wiedzą, o postaci jakiego kalibru mowa. Z tego filmu dowiesz się, co oznacza hasło „10X content” oraz w jaki sposób wprowadzić je w życie.
Podrzucam też garść naszych wpisów, dzięki którym zyskasz nowe pomysły na tworzoną przez siebie treść:

Jeżeli na swojej stronie internetowej będziesz posiadać tego typu treść, wtedy zainteresowanie Twoim newsletterem będzie z pewnością większe. Publikowanie wartościowych materiałów wzmaga przecież ciekawość. Rosną oczekiwania, że w przyszłości na skrzynkę mailową będą przychodziły równie przydatne artykuły.

3. Poleć wartościowe narzędzia.

Spójrz na jeden z naszych wpisów, dotyczy on najlepszych narzędzi dla blogerów. Zawiera zbiór naprawdę przydatnych serwisów i programów. Warto jest co jakiś czas tworzyć tego typu zestawienie. Dzięki temu czytelnicy mają wszystko w jednym miejscu, nie muszą szukać w wielu źródłach odpowiedzi na interesujące ich pytania. Rozeznanie zostało już wykonane za nich, zaś efekty pracy zostały opublikowane. To znacząco ułatwia poszukiwania najlepszych materiałów.
Poza tym podsyłanie ciekawych narzędzi jest przecież dzieleniem się swoją wiedzą. Przez to pokazujesz swoje sposoby na efektywne tworzenie treści. Nie masz też problemu z uchyleniem rąbka swojej tajemnicy. To znacząco buduje wiarygodność.
Na każde tysiąc słów artykułu powinno przypadać kilka lub kilkanaście odnośników. Pamiętaj, że wiele firm docenia wzmianki o nich. Dziękują za to np. polubieniem, komentarzem, a w niektórych przypadkach nawet udostępnieniem. Możesz nawet powiadamiać konkretne firmy mailowo o tym, że w Twoim tekście polecone zostało ich narzędzie. Jest to czasochłonne – fakt. Jednak nadal jest to dodatkowy kanał promocji treści.

4. Stwórz przydatny materiał.

Social Listening Bible

Źródło: Brand24.

Powyżej znajdziesz link do bardzo ciekawego e-booka przygotowanego przez ekipę Brand24. Jest całkowicie darmowy, jednak aby go pobrać, musisz podać swój adres e-mail.
Jest to rodzaj wymiany. Użytkownik poprzez podanie swojego adresu e-mail otrzymuje wartościowe materiały na swoją skrzynkę. Obie strony są tu zadowolone. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby Twój newsletter również oferował tego typu wymianę.
Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o udostępnienie czegoś bezwartościowego, pierwszego z brzegu. Brand24 swoją publikacją dodaje wartość. W e-booku znajdują się skondensowane informacje, dzięki niemu czytelnik posiada ogrom wiedzy w jednym miejscu. Nie trzeba już przeszukiwać internetu w celu znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania na temat social media. Wszystko jest zebrane w formie swoistego kompendium wiedzy.

5. Zadbaj o design formularza.

Okienko formularza to klucz, jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak pozyskać subskrybentów. Jego wygląd oraz umiejscowienie nie mogą być przypadkowe.
W których miejscach najlepiej jest umieszczać formularz?

 • nad menu
 • okienko pop-up
 • w treści artykułu
 • w pasku bocznym
 • pod treścią artykułu
 • w stopce

Każde z tych miejsc ma swoje wady i zalety. Nie da się stwierdzić z góry, które z nich jest najlepsze. Zależy to przede wszystkim od układu strony internetowej, na której ma znajdować się takowy formularz.

Jak zdobyć subskrybentów? - pop-up

Neil Patel na swoim blogu stosuje tego typu pop-up. Na jednych działa, innych irytuje.

Z doborem miejsca należy zachować ostrożność. Twoim celem jest przecież powiększać swoją bazę, a nie irytować swoich czytelników. Niestety, ale między jednym a drugim jest bardzo cienka linia.

6. Zastosuj właściwą narrację.

Jeżeli już wiesz, w którym miejscu ma znaleźć się formularz służący do subskrypcji, przychodzi czas na przemyślenie tekstu, który ma mu towarzyszyć. Jest to niezbędne odnośnie do tego, jak pozyskać subskrybentów.
Formularz można z jednej strony po prostu zostawić w spokoju. Niech wisi sobie wraz z prostym tekstem „Newsletter” lub „Zapisz się do newslettera”. Jednak czy to wystarczy? Nie. To za mało.
Swego czasu na naszym blogu pojawił się tekst, w którym radzimy jak pisać nagłówki. W wolnej chwili zajrzyj tam, a z pewnością znajdziesz dodatkowe inspiracje na ciekawe teksty zachęcające do subskrypcji.
Jak pozyskać subskrybentów dzięki odpowiednim tekstom? Przede wszystkim postaw na szczerość. Nie ma co czarować i owijać w bawełnę. Należy przejść do sedna sprawy:

Subskrybuj nasz newsletter. W zamian otrzymasz od nas ciekawego e-booka o pozycjonowaniu!

lub

Dołącz do newslettera, a będziesz pierwszym, który otrzyma informację o nowym artykule!

Teksty towarzyszące formularzom warto jest też zaopatrzyć w pewne słowa, które dobrze oddziałują na odbiorców. „Natychmiast”, „teraz”, „szybko”, „za darmo”, „darmowy”, „w kilka sekund” – to właśnie o nie chodzi.

7. Ogranicz ilość pól formularza.

Niedawno na naszym blogu ukazał się tekst na temat optymalizacji procesu rejestracji. Jak wiemy, każda rejestracja wiąże się z wypełnieniem formularza. Nie inaczej jest w przypadku newslettera.
Dlaczego należy ograniczyć ilość pól formularza? Postaw się na miejscu osoby, która planuje subskrypcję. Czy chciałoby Ci się wypełniać wiele pól? Podawać imię, nazwisko, adres e-mail i jeszcze coś dodatkowego? Na pewno nie.
We wspomnianym tekście Bartłomiej Kiljan jasno zaznacza:

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy jest zabiegany, nawet długość formularza wpływa na jego ostateczną finalizację. W przypadku długich formularzy istnieje duża szansa na to, że użytkownik po prostu zrezygnuje w trakcie wypełniania i nie skorzysta z Twojej usługi. […] Krótsze formularze przyczyniają się do zwiększenia ilości osób rejestrujących się w serwisie nawet o 20%.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak pozyskać subskrybentów, to nawet taka pozorna błahostka, jaką jest ilość pól formularza, musi być dokładnie przemyślana.
Prawda jest taka, że użytkownicy nie chcą dzielić się w sieci wieloma informacjami. To normalne, przecież każdemu z nas zależy na prywatności. Postaw więc na tylko jedno pole z adresem e-mail. Możesz też zaryzykować i dorzucić do tego np. pole z imieniem. Dzięki temu Twoja kampania mailingowa będzie mogła używać imienia np. do tworzenia spersonalizowanych tytułów wiadomości (typu „Michał, mam dla Ciebie garść nowych tekstów!”).

Jak pozyskać subskrybentów? - spersonalizowany tytuł

Na blogu MailChimp można odnaleźć artykuł, w którym autor rozważa czy opłaca się prosić użytkownika o podanie swojego imienia.

Taką opcję umożliwia zachwalany przeze mnie przy każdej okazji MailChimp. Jednak czy warto ryzykować zmniejszeniem konwersji na rzecz dodatkowego pola? Cóż, na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie.

8. Unikaj schematyczności.

Internet umożliwia fantastyczną automatyzację działań. Przy pomocy kilku kliknięć da się powiadomić wiele profili w social media o nowym poście. Newsletter też wpisuje się w automatyzację, ponieważ jednym e-mailem powiadamiasz wszystkie osoby o jakiejś nowości. Jednak czy jest to zaleta?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak pozyskać subskrybentów, to jedną z odpowiedzi jest na pewno: „nie poprzez automatyczne działanie”. Dlaczego?
Cóż, poinformowanie wszystkich na Facebooku o nowym poście jest rzeczą dobrą. Jednak tylko dobrą. Jest to rzecz zbyt pasywna, aby wzbudzić odpowiednio duże zaangażowanie. Po dodaniu aktualności po prostu siedzisz i czekasz, aż „wszystko samo się zadzieje”. Do pewnego stopnia jest to w porządku, jednak jeśli oczekujesz znacznie lepszych rezultatów, to niestety konieczne jest przełamanie schematyczności.
Jeżeli chcesz dotrzeć do większej ilości osób (a co za tym idzie, zyskać więcej szans na nowe subskrypcje), to staraj się przełamać rutynę. Wymaga to niestety sporej ilości manualnej pracy, ale w perspektywie jest to bardzo opłacalne.

Jak pozyskać subskrybentów? – lista kroków

Przypomnijmy sobie kroki, które należy wykonać, aby zdobyć nowych subskrybentów:

 1. Poznaj swoją grupę docelową.
 2. Twórz wartościową treść.
 3. Polecaj wartościowe narzędzia i materiały.
 4. Proponuj coś za darmo.
 5. Pamiętaj o wyglądzie formularza.
 6. Stosuj właściwą narrację.
 7. Ograniczaj pola formularza do niezbędnego minimum.
 8. Unikaj schematyczności.

Zawsze bardzo cenimy sobie wszelkie uwagi i komentarze odnośnie do naszych tekstów. Jeżeli masz swoje przemyślenia na ten temat – podziel się nimi w komentarzach!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.