Jak promować lokalny biznes w internecie? – 5 pomysłów

Jak promować lokalny biznes w internecie?

Przypomnij sobie wszystkie swoje marketingowe próby zwiększenia sprzedaży. Prawdopodobnie były to tradycyjne ulotki, reklamy w gazecie lub w miejscowym radiu. Następnie zadaj sobie pytanie: czy wydane na to pieniądze i czas dały to, co sobie założyłeś? Może warto postawić na internet i tam szukać grupy docelowej? Oto pięć pomysłów na to, jak promować lokalny biznes w internecie.

Pamiętaj! Jako lokalna firma nie możesz sobie pozwolić na odstawanie od konkurencji w internecie. Nawet jeżeli Twój mały biznes przynosi w tym okresie większe zyski, niż się spodziewałeś.

Jeżeli dopiero zaczynasz i jesteś na etapie planowania strategii marketingowej, to każdy z przedstawionych tutaj pomysłów jest ułożony chronologicznie, zaczynając od publikacji strony internetowej w wyszukiwarce Google.

Wobec tego zacznijmy od rezultatów wyszukiwania.

1. Postaw na ruch organiczny.

Czym jest ruch organiczny?

Jest to darmowy ruch wygenerowany przez wyszukiwarki.

Przykładowo użytkownik wpisuje np. „tani elektryk”, a Google pokazuje Twoją stronę w rezultatach wyszukiwania.

Jeżeli Twoja strona pojawi się w pierwszych trzech wynikach, to można zaryzykować stwierdzenie, że została „dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO” (mówimy tutaj o wartościowych słowach kluczowych) i ma dodatkowo silne linki zwrotne.

Jeżeli Twoja strona pojawia się niżej lub – co gorsza – pojawia się na drugiej, trzeciej stronie rezultatów wyszukiwania, to należy ją zoptymalizować.

W jaki sposób?

Zoptymalizuj stronę www pod kątem SEO

Jest to niestety bardzo obszerny punkt i teraz jedynie w skrócie wymienię pewne działania, które pozwolą zoptymalizować Twoją stronę internetową pod kątem SEO:

 • Zmodyfikuj tytuł oraz opis swoich podstron w taki sposób, żeby zawierały wartościowe słowa kluczowe odnoszące się do Twojej branży.
 • Zadbaj linkowanie wewnętrzne.
 • Dodaj mapę strony do Google Search Console.
 • Postaw na wartościową i unikalną treść na stronie www.
 • Poprawnie używaj nagłówków oraz ich stopniowania.
 • Dodawaj do wszystkich zdjęć atrybut „alt”.

Po więcej wskazówek zapraszam do naszego wpisu o budowie strony internetowej pod kątem SEO.

Skróć czas ładowania strony

Prędkość wczytywania się stron internetowych stała się ważnym czynnikiem wyróżniającym dla wyszukiwarek internetowych. Zwłaszcza że Google ogłosiło informacje o wprowadzeniu tzw. mobile first index.

Czyli w skrócie: roboty indeksujące nadal będą skanować dwie wersje Twojej strony, czyli stronę desktopową oraz stronę mobilną. O ile wcześniej indeksacja odbywała się z pierwszeństwem wersji desktopowej, o tyle teraz roboty indeksujące bardziej biorą pod uwagę wersje mobilne.

Jak sam już pewnie zauważyłeś, na telefonach i innych urządzeniach mobilnych niektóre strony ładują się zdecydowanie dłużej, niż powinny, przez co poziom cierpliwości użytkowników jest znacznie przekraczany.

Dlatego warto zadbać o czas ładowania się strony, który dzisiaj jest nie tylko ważny dla użytkownika, ale również dla wyszukiwarek.

Stwórz wizytówkę w Google Maps

Jeżeli czegoś szukamy, to zazwyczaj wpisujemy to w wyszukiwarkę.

Przykładowo szukamy listw przypodłogowych, więc naturalnie sprawdzamy, w jakich sklepach są sprzedawane. Google pokaże nam nie tylko strony internetowe tych firm, ale i ich adres, telefon oraz sposób, w jaki możemy się tam dostać.

Dlatego warto stworzyć swoją wizytówkę w Google i zasygnalizować na mapie, że w tym miejscu znajduje się Twoja firma o danej działalności. Nie zapomnij dodać również adresu strony internetowej, telefonów itp.

Zapraszam do wpisu o tym, jak stworzyć taką wizytówkę oraz odpowiednio ją zoptymalizować.

Dodaj dane strukturalne

Dzięki danym strukturalnym możesz zwiększyć atrakcyjność wyników wyszukiwania.

W jaki sposób?

Wystarczy dodać w kodzie strony pewne znaczniki typu ocena artykułu, oceny klientów itp. Dla stron z przepisami warto zamieścić zdjęcie potrawy oraz czas przyrządzenia itd.

Dane strukturalne są używane nie tylko przez Google, ale i przez większość alternatywnych wyszukiwarek.

Więcej dowiesz się z naszego wpisu o przykładach użycia danych strukturalnych.

Twórz wizytówki typu NAP

Czym są wizytówki typu NAP? NAP to skrót od angielskich słów: Name, Address, Phone Number. Oznaczają nic innego jak nazwę Twojej firmy, jej adres oraz numer telefonu.

Dlaczego wizytówki NAP są dobre dla lokalnego SEO?

Ponieważ wyszukiwarki typu Google, biorąc pod uwagę takie dane podczas indeksowania, są w stanie lepiej wygenerować odpowiednie rezultaty, bazując na lokalizacji geograficznej.

Gdzie dodawać wizytówki typu NAP? Pomijając już fakt, że na własnej stronie musisz dodać nazwę firmy, adres i numer telefonu, to warto poświęcić kilka dni na umieszczanie wizytówek w katalogach internetowych, zwłaszcza lokalnych.

Oto kilka z nich:

 • Panorama Firm
 • Zumi
 • Targeo
 • Facebook, Google Plus, Google Moja Firma, Linkedin
 • Yelp
 • YellowPages itd.

Niestety, lecz podając swoje dane w tych serwisach, które nie są związane stricte z mediami społecznościowymi, musisz się liczyć z niechcianą pocztą elektroniczną oraz uciążliwymi telefonami.

Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna

Jeżeli nadal myślisz, że nikt nie używa telefonu do przeglądania stron internetowych, bo to nie wygodne i telefony mają małe ekrany, to zawsze możesz sprawdzić swoje statystyki w Google Analytics.

Na pewno się zdziwisz.

Skoro już wiesz, że użytkowników mobilnych czasami jest nawet więcej, niż desktopowych, to warto pomyśleć o tym, jak Twoja strona internetowa jest otwierana na telefonach, tabletach itp.

Jeżeli nie wygląda to za dobrze, to niestety tracisz mnóstwo konwersji.

Tutaj przeczytaj o tym, jak optymalizować strony pod urządzenia mobilne.

Dokładnie przeanalizuj strony konkurencji

Można tę kwestię ująć w taki sposób – nie ma sensu wynajdywać koła od nowa.

Przeanalizuj strony i zachowania swojej konkurencji. Po prostu rób to samo lub lepiej. Zbyt często firmy popełniają błąd, ponieważ myślą, że muszą mieć jakieś wyjątkowe pomysły na sprzedaż. Niestety najczęściej brakuje również na takie testy budżetu, a póki go nie ma, to należy trzymać się sprawdzonych rozwiązań.

Oto co warto wiedzieć o konkurencji:

 • Słowa kluczowe, na które występują w wyszukiwarce.
 • W jaki sposób prowadzą marketing internetowy? Czy są to wyniki płatne, czy jednak organiczne?
 • Jeżeli mają blog, to co na nim się znajduje? Jakie poradniki, wpisy, newsy itp.?
 • W jaki sposób prezentują swoją ofertę?
 • Jak starają się dotrzeć do klienta?
 • Czy korzystają z czatu online, czy mają tylko formularz kontaktowy?

Po więcej informacji zapraszam do naszych dwóch wpisów: czego możesz nauczyć się od konkurencji oraz w jaki sposób analizować słowa kluczowe konkurencji.

2. Gromadź i sprawdzaj opinie w lokalnych serwisach.

Wielu potencjalnych klientów w poszukiwaniu tej jedynej firmy, z którą będą chcieli nawiązać kontakt, polega na opiniach.

Najczęściej sprawdzane są opinie w Google oraz na Facebooku. Dlatego warto poprosić swoich klientów, a nawet zachęcić rabatem o rzetelną opinię na temat wyświadczonych usług.

Dlaczego rzetelną?

Jesteśmy oszukiwani na każdym kroku, a ten proceder najczęściej napotykamy w internecie, dlatego coraz częściej wątpimy w prawdziwość takich opinii.

Nawet jeżeli klient wystawi „neutralną” opinie, to warto za nią podziękować i spróbować naprawić błędy, które zostały popełnione.

Oprócz gromadzenia rzetelnych opinii w najważniejszych serwisach warto również sprawdzać inne strony, gdzie takie recenzje można zamieścić.

Dlaczego?

Nieuczciwa konkurencja może nam bardzo zaszkodzić, dodając nieprzychylne opinie na temat naszej firmy, a po w pisaniu w wyszukiwarkę np. „nazwa firmy opinie”, klient najczęściej widzi tylko te negatywne.

3. Spróbuj marketingu w social media.

Jeżeli chodzi o to, jak promować lokalny biznes w internecie, to social media mają do zaoferowania wiele narzędzi i możliwości.

Niestety wiele firm wciąż w nie nie wierzy i nie rozumie korzyści, jakie mogą dzięki nim uzyskać. Dlatego nie mają problemu na wydanie tysięcy złotych w radiu, czy w gazecie, a prawdziwe możliwości dotarcia do lokalnych klientów są tuż pod ich nosami.

Prosty przykład…

Załóżmy, że prowadzisz firmę cateringową i chcesz zacząć promować ją lokalnie. Dodajesz ogłoszenie do gazety, radia oraz rozdajesz ulotki. Do kogo trafia Twoja reklama?

Na potrzeby tego przykładu, dokonam krótkiej analizy:

 • Gazeta – grono odbiorców to zazwyczaj osoby, które rzadko korzystają z internetu, wiek 50 – 80 lat, a jeżeli chodzi o catering, to raczej wolą osobiście wszystko zrobić, bo tak robili od zawsze.
 • Radio – 90% słuchaczy radia to kierowcy, którzy w wielu przypadkach po usłyszeniu jakiekolwiek reklamy, przełączają na inną stację.
 • Ulotki – rozdający zarabiają mało, więc starają się je wcisnąć komukolwiek. Czy catering 21-letniemu studentowi jest potrzebny? Wątpię.

Jaką tutaj przewagę mają media społecznościowe?

Dotarcie do odpowiedniego grona odbiorców.

Reklamę mógłbyś przygotować dla osób z okolic Olsztyna w wieku 25 – 32 lat, które niedawno się zaręczyły i np. mają taki status na Facebooku. Następną reklamę można kierować do użytkowników, którzy niebawem obchodzą urodziny, więc spory ich odsetek z pewnością pomyśli o cateringu.

W ten sposób nie wyrzucasz w błoto swoich pieniędzy na reklamy, które nie dotrą do odpowiednich klientów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak promować lokalny biznes w internecie za pomocą social media, to z pewnością nasz wpis o reklamie w mediach społecznościowych pomoże Ci poznać podstawy.

4. Fora internetowe oraz grupy na Facebooku.

Jeżeli należysz do jakiejś grupy na Facebooku lub udzielasz się na forach, to z pewnością zauważyłeś wpisy typu „szukam dobrego mechanika samochodowego w okolicach Olsztyna”.

W tym momencie masz klienta jak na tacy. Możesz zaoferować swoje usługi, pokazać swoje realizacje oraz referencje.

W przypadku, gdy Twoje usługi się sprawdzą, a klient będzie zadowolony, to możesz liczyć oczywiście na rekomendacje dla innych potrzebujących.

Taka forma marketingu oczywiście jest darmowa oraz bardzo skuteczna (jednak tylko jeżeli świadczysz swoje usługi bez żadnych zarzutów). Kilka poleceń w takich serwisach i możesz zostać prawdziwym ekspertem w swojej branży, bez nakładów finansowych.

5. Stwórz wartościowy blog.

Kolejnym sposobem na to, jak promować lokalny biznes w internecie, jest tworzenie wartościowych treści na blogu, które będą przyciągały klientów.

Jak to zrobić?

Zapraszam do naszego wpisu o tym, co charakteryzuje wartościowy i skuteczny wpis.

Takie wpisy są nie tylko wartościowe w kontekście pozyskiwania klientów oraz kreowania profesjonalizmu, ale i żadna wyszukiwarka nimi nie pogardzi.

Dlaczego?

Od kilku lat obok wartościowych linków, treść stron jest wyznacznikiem tego, jak wysoko zostaniemy umiejscowieni w rezultatach wyszukiwania na dane słowo kluczowe.

Tutaj trzeba podkreślić, że treść musi być wartościowa oraz unikalna, nie można jej po prostu skądś skopiować.

Jak promować lokalny biznes w internecie? – podsumowanie

Przedstawione pomysły na to, jak promować lokalny biznes w internecie nie są jedynymi. Nie spodziewam się nawet, że wypróbujesz wszystkie strategie z dnia na dzień.

Jeżeli szukasz nowych sposobów na to, jak promować lokalny biznes w internecie, to skorzystaj z tego poradnika niczym z punktu odniesienia.

Jednakże warto wybrać kilka z nich i sprawdzić je w zależności od tego, w jakiej branży działa Twoja firma.

Znasz inne rodzaje strategii marketingowych, które pomagają promować lokalny biznes w internecie? Może wykorzystujesz któryś z podanych pomysłów?

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy. Na pewno podsuniemy Ci jeszcze kilka pomysłów, które warto wdrożyć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.