Jak promować nowy sklep internetowy? – 7 pomysłów

Jak promować nowy sklep internetowy

Twój sklep internetowy w końcu zaczął działać, ma ciekawe opisy produktów, a kupiony motyw WordPress lub PrestaShop jest nowoczesny i przykuwa Twoją uwagę oraz być może uwagę klientów. Teraz nadszedł czas, aby pomyśleć, jak promować nowy sklep internetowy.

Do osiągnięcia sukcesu potrzebujesz tylko (a raczej aż) nowych klientów, którzy zaczną kupować na potęgę Twoje produkty.

Nie ma wątpliwości, że Twoja nisza jest dochodowa i bardzo popularna w tych czasach.

Jednakże nasuwa się kilka pytań:

  • Jak ich przyciągnąć?
  • Jak promować nowy sklep internetowy, żeby szybko stanąć na nogi i móc rozwijać się dalej?

To pytanie jest warte milion złotych i jest bardzo często zadawane przez nowych właścicieli stron e-commerce, którzy nie mają ani budżetu na reklamy AdWords i Facebook Ads, ani umiejętności pozyskiwania klientów, która jest kluczowa.

W tym wpisie znajdziesz 7 pomysłów na to, aby skutecznie promować nowy sklep internetowy.

Każdy z nich jest do zrealizowania przy stosunkowo niskim budżecie i dużej ilości czasu.

Nie zalecam próbowania wszystkich naraz, należy wybrać co najmniej dwa lub trzy pomysły i zacząć je testować.

Uwaga! Upewnij się, że Twój sklep internetowy ma narzędzia do śledzenia użytkowników i analizowania zgromadzonych danych, ponieważ bez tego nie ma sensu nawet zaczynać.

1. Zacznij od rozwoju bloga.

Wielu naszych klientów rozpoczyna blogowanie z dobrymi intencjami. Usłyszeli gdzieś, że to świetny sposób na to, aby promować nowy sklep internetowy, ale im się nie udaje.

Dlaczego?

Są po prostu niekonsekwentni w tym, co robią. Piszą wpisy nieregularnie, w dużych odstępach czasowych. Dodatkowo są to bardzo krótkie wpisy, które najczęściej odnoszą się do rzeczy nieistotnych lub do aktualności z życia firmy.

Nie chcą lub nie mają czasu na poważne blogowanie, przez co promocja sklepu przez blog jest marginalna.

Wszystkiego o blogowaniu dowiesz się z naszego obszernego wpisu o tym, jak zacząć blogować i absolutnie zdominować swoją niszę. Warto również zajrzeć do naszej kategorii o blogach.

2. Kolejny krok to obecność w social media.

W swoim codzienny życiu z pewnością sprawdzasz kilka razy Facebooka, prawda?

Tak samo, jak 95% Twoich przyszłych klientów.

Popularność i obecność w mediach społecznościowych to inteligenty ruch z Twojej strony, który pomoże promować nowy sklep internetowy.

Stwórz stronę na Facebooku, która będzie odnosić się do Twojego sklepu internetowego. Zaproś znajomych i poproś, aby oni również zaprosili swoich znajomych. W ten sposób szybko zdobędziesz kilkaset polubień.

Rozpocznij publikowanie ciekawych i trafnych treści, które zachęcą Twoich znajomych do dalszego udostępniania wpisów, przez co zyskasz kolejnych odbiorców, w których być może znajdą się przyszli klienci.

Nie zapomnij o Twitterze. Tweetuj, daj znać, że istniejesz, śledź innych „graczy” z branży, oferuj zniżki, rabaty oraz specjalne propozycje zakupów w Twoim nowym sklepie internetowym.

Skonfiguruj również swoją firmową stronę w Google+. Taki profil pomaga w działaniu w innych usługach Google, tj. wyszukiwanie oraz Mapy Google. Przy pomocy profilu w G+ możesz publikować tak samo, jak na Facebooku i jednocześnie docierać do bardziej sprecyzowanej grupy odbiorców.

3. Dołącz rabat do każdej wysłanej przez Ciebie paczki.

Jeżeli ktoś już wydał swoje ciężko zarobione pieniądze na Twój produkt, a dodatkowo nie zawiódł się na jakości, to jesteś w zasadzie w połowie drogi do tego, aby taka osoba ponownie zrobiła zakupy w Twoim sklepie internetowym.

Wobec tego, jeżeli dodasz do kolejnych zakupów kupon rabatowy, to delikatnie przybliżysz klienta do następnych zakupów.

Szybka rada! W miarę możliwości spróbuj jak najbardziej spersonalizować sposób, w jaki klient otrzymuje rabat na kolejne zakupy.

Może być to ręcznie opisana koperta z kodem rabatowym w środku lub cukierek z firmowym nadrukiem i prezentem wewnątrz w formie np. słodkiej krówki i oczywiście rabatu na kolejne zakupy (cukierki reklamowe możesz znaleźć np. tutaj).

Warto również poinformować klienta, że jest to rabat czasowy i że nie będzie czekał na niego w nieskończoność.

4. Dołącz do Google Maps.

Z pewnością niejednokrotnie zamawiałeś jedzenie z różnych restauracji. Jak je najszybciej znaleźć?

Wystarczy sprawdzić na telefonie listę np. najbliższych pizzerii i do nich zadzwonić.

To samo tyczy się Twojego biznesu. Jeżeli prowadzisz go lokalnie, to warto w takich mapach po prostu istnieć. Jeżeli zainteresowany klient będziesz szukał jakiegoś produktu, to z pewnością jego telefon nie omieszka powiadomić go o tym, że taki produkt można kupić tu, na miejscu.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat, zapraszam do naszego poradnika o marketingu w Mapach Google.

5. Skontaktuj się z recenzentami.

Kolejny pomysłem na to, aby skutecznie promować nowy sklep internetowy, jest współpraca z osobami, które publikują recenzje różnych produktów.

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz damskie kosmetyki, sukienki, czy interaktywne wkładki do butów. Zawsze jest ktoś, kto tym się interesuje i pisze poradniki oraz opinie na ten temat.

Nie wstydź się pisać do blogerów i blogerek z prośbą o pozytywną recenzję odnoszącą się do Twojego produktu. Nawet jeżeli nie zdecydują się jej napisać, to będą wiedzieli, że zostali docenieni jako profesjonalny opiniodawca.

Nie zapominaj również o swoich klientach, to ich pozytywne recenzje mają duży wpływ na dalszą sprzedaż w Twoim sklepie internetowym.

Kilka dni po każdym zakupie poproś kupującego o opisanie swoich doświadczeń z Twoim produktem.

Tutaj warto odwiedzić nasz wpis o tym, jak zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie.

6. Zoptymalizuj sklep pod kątem urządzeń mobilnych.

Jako że jest to nowy sklep internetowy, to zakładam, że niestety jest jeszcze niedopracowany, a mobilny widok może nie działać zbyt dobrze na urządzeniach przenośnych.

Możesz powiedzieć: „i co z tego, to mały szczegół, ważne jest to, że sklep działa na komputerach”.

Zaniedbywanie optymalizacji sklepu internetowego pod kątem urządzeń mobilnych to największy błąd, jaki możesz popełnić.

Przejrzyj dokładnie sklep na swoim telefonie lub tablecie. Poproś znajomych, aby zrobili to samo i dali Ci informacje, z jakich urządzeń korzystali po to, abyś mógł to naprawić.

Warto również wykonać test mobilności, który da Ci wskazówki, co należy poprawić.

Uwaga! Jeżeli nadal nie wierzysz mi, że użytkownicy z urządzeń mobilnych są bardzo ważni, to sprawdź swoje statystyki odwiedzin w Google Analytics, a zauważysz, że duża część lub nawet większość to właśnie osoby, które korzystały z tabletów i telefonów komórkowych.

7. Wartościowa obsługa klienta.

Ostatnim pomysłem w tym wpisie na to, żeby skutecznie promować nowy sklep internetowy, jest Twoja wyjątkowa dbałość o klienta.

Nie ma lepszej promocji sklepu internetowego niż zadowoleni klienci.

Jeżeli zrobisz dobre pierwsze wrażenie na klientach, którzy kupują w Twoim sklepie internetowym, to z pewnością podzielą się tą informacją z osobami, które również interesują się daną niszą.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że jeżeli leniwy klient nie otrzyma szybkiej odpowiedzi na swoje pytania, to z pewnością zrezygnuje z zakupów – pomimo tego, że cena jest atrakcyjna, a jakość wysoka.

Oznacza to, że obsługa klienta jest bardzo ważna w funkcjonowaniu każdego sklepu internetowego, a szybkie i rzeczowe odpowiedzi na pytania klientów to klucz do sukcesu.

Kolejna kwestia to nasza ludzka natura. Jesteśmy bardziej skłonni do opowiadania negatywnych wrażeń niż pozytywnych. Tyczy się to również zakupów w internecie. Jeżeli przejrzysz w internecie różne dyskusje na temat jakiegoś produktu, to większość z nich będzie odnosiła się negatywnie do ceny, jakości itd.

Dlatego upewnij się, że wszyscy Twoi klienci są zadowoleni z zakupów i produktu. Bądź zawsze miły, a swoją złość odłóż na bok, ponieważ jedna Twoja odpowiedź, która jest nacechowana negatywnie w stosunku do klienta, może być gwoździem do trumny całego biznesu, o który tak bardzo dbasz.

Zatem jak promować nowy sklep internetowy?

Naszych 7 przedstawionych pomysłów na to, jak skutecznie promować nowy sklep internetowy, to kropla w morzu dostępnych możliwości.

Pomimo tego, że nie uwzględniłem w nich wielu szczegółów, mogą przynieść Ci dobry ogląd na to, gdzie się koncentrować, żeby pozyskać wartościowych klientów.

Pamiętaj również o tym, że budowanie swojej reputacji i obecności w wyszukiwarce oraz mediach społecznościowych wymaga czasu, wobec tego musisz być cierpliwy w tym, co robisz i oczywiście konsekwentny.

Oczywistą sprawą jest jeszcze to, że Twoje produkty muszą być po prostu dobre, żeby promocja sklepu internetowego była skuteczna.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. kupujemyzabawki

    Bardzo pomocny artykuł. Dziękujemy!

    Odpowiedz
  2. zaopatrzenie24

    Przystępujemy do działania, chociaż niestety nie wszystkie porady sprawdzą się w każdym sklepie. U nas na przykład (asortyment techniczny) odpada współpraca z youtuberami.

    Odpowiedz
    • MobileTry logo
      MobileTry

      Dlaczego? 🙂 YouTube już dawno udowodnił, iż jest w nim miejsce w zasadzie dla każdej niszy.

  3. David Galinsky-Hagen

    Promuje pan „promocje nowego sklepu” czy promuje pan swoja agencje.
    Wszystko to bzdury dla naiwnych uzytkownikow netu.
    Zaden sklep nie zaistnieje na podstawie tego co pan pisze.
    Niech Pan przygotuje propozycje na sprzedaz 10000 sztuk jednego produktu w ciagu 30 dni zycia kampani przy zalozeniu 25% nakladow z zysku ze sprzedazy.
    To uwierze w pana metody.

    Odpowiedz
    • MobileTry logo
      MobileTry

      Panie Davidzie, oczywiście ten tekst nie jest gotową receptą na to, jak odnieść ogromny sukces w kontekście sprzedaży w internecie, gdyż jest to problem bardzo złożony i nie da się tego opisać przy pomocy artykułu blogowego. Wpis ten – jak zresztą niemal wszystkie publikowane na łamach naszego bloga – skierowany jest przede wszystkim do osób początkujących, raczkujących w e-commerce. Wielu współpracujących z nami klientów stosuje się m.in do wymienionych w niniejszym artykule porad, starając się działać na własną rękę ze swoimi małymi sklepami w sieci.

    • David Galinsky-Hagen

      Witam pana,
      Przepraszam byc moze za ostro skomentowalem ale wynika to z czytanych blogow nie tylko w Polsce ale rowniez anglo-jezycznych a przede wszystkim francuskich gdyz mieszkam we Francji i interesuje mnie najbardziej Francja.
      Moj problem polega na tym ze bardzo duzo czytam blogow na tematy IT a ostatnio glownie marketingu w sieci i wiem ze to troszke bardziej zlozony temat. Nie jestem specjalista od marketingu ale w swojej pracy wykorzystywalem narzedzia marketingowe np. do pozyskania informacji o uzytkownikach internetu w walce z przestepczoscia. Targetowanie i lokalizowanie uzytkownika. Obecnie na emeryturze wiec mam duzo czasu. A poniewaz od 30 lat praktycznie przy komputerze wiec pamietam jak to sie wszystko zaczelo. Niedawno robilem sklep (jak Pan to nazwal MALY) dla mojej zony. Chodzilo o sklep z polskimi produktami spozywczymi dla polakow i francuzow pochodzenia polskiego mieszkajacych we Francji. Sklep maly , wypozycjonowanie proste na podstawie slow rozumianych jako polski sklep, konkurencja praktycznie zerowa okolo 5 sklepow glownie w Paryzu. A jednak patent nie przeszedl pomimo ze ceny mialem atrakcyjne w porownaniu do polskich sklepow.Dostawy mialem ustawione u polskich producentow i dystrybutorow .Uruchomilem social media etc. A jednak interes upadl zanim sie zaczal.

      Wpadlem na Panski blog jak Pan sie domysla poprzez jakis wpis z google.
      Jak to mawial moj przyjaciel profesor z MIT – jak czegos nie ma w google to znaczy ze nie istnieje.
      A wiec przez przypadek.

      I stad moja dygresja na temat ilosci pozyskanej sprzedazy.
      Mam przyjaciela ktory zajmuje sie branza FOREX i zawsze mi mowi ze branza brokerow FOREX to zadne biura maklerskie a tylko dzialania marketingowe na ktorych sie skupia.
      Jak sam mowi – jak Agencja da ci pozyskanie sprzedazy produkty min.10.000 przy nakladzie 25%-30% to jest to dobry deal dla ciebie.
      Pozdrawiam serdecznie z Korsyki.

    • MobileTry logo
      MobileTry

      Sklep internetowy – nawet mały – mimo wszystko jest tematem bardzo złożonym. Ciężko stwierdzić tak z zewnątrz, co konkretnie było przyczyną niepowodzenia.

      Spotykamy się raz na jakiś czas z sytuacją, gdy dana strona internetowa generuje nawet spory ruch, lecz nie przekłada się on na realizację celu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle kiepska konstrukcja sklepu – nieatrakcyjna szata graficzna, kierowanie ruchu nie na te podstrony co trzeba, nieużywanie elementów wzmacniających chęć dokonania zakupu lub też właśnie odwrotnie – stosowanie elementów, które od tego zakupu odwodzą. Jeszcze innym problemem jest wypełnianie koszyka przy częstym, ostatecznym niesfinalizowaniu procesu zakupowego z jakiegoś powodu.

      W każdym razie – jak to zwykle w tej branży – najlepiej sprawdza się powiedzenie: „to zależy”. 🙂

      Nie ukrywamy, że jesteśmy małymi fanami narzędzia Hotjar, dzięki któremu udało nam się zdiagnozować całkiem sporo problemów w sklepach internetowych.

      Olsztyn pozdrawia Korsykę!

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.