Jak promować nowy sklep internetowy? – 7 pomysłów

Świat e-commerce często bywa bardzo niejasny, przez co świeżo upieczeni przedsiębiorcy szybko rezygnują. Zobacz, jak promować nowy sklep internetowy.

Twój sklep internetowy w końcu zaczął działać, ma ciekawe opisy produktów, a kupiony motyw WordPress lub PrestaShop jest nowoczesny i przykuwa Twoją uwagę oraz być może uwagę klientów. Teraz nadszedł czas, aby pomyśleć, jak promować nowy sklep internetowy.

Do osiągnięcia sukcesu potrzebujesz tylko (a raczej aż) nowych klientów, którzy zaczną kupować na potęgę Twoje produkty.

Nie ma wątpliwości, że Twoja nisza jest dochodowa i bardzo popularna w tych czasach.

Jednakże nasuwa się kilka pytań:

  • Jak ich przyciągnąć?
  • Jak promować nowy sklep internetowy, żeby szybko stanąć na nogi i móc rozwijać się dalej?

To pytanie jest warte milion złotych i jest bardzo często zadawane przez nowych właścicieli stron e-commerce, którzy nie mają ani budżetu na reklamy AdWords i Facebook Ads, ani umiejętności pozyskiwania klientów, która jest kluczowa.

W tym wpisie znajdziesz 7 pomysłów na to, aby skutecznie promować nowy sklep internetowy.

Każdy z nich jest do zrealizowania przy stosunkowo niskim budżecie i dużej ilości czasu.

Nie zalecam próbowania wszystkich naraz, należy wybrać co najmniej dwa lub trzy pomysły i zacząć je testować.

Uwaga! Upewnij się, że Twój sklep internetowy ma narzędzia do śledzenia użytkowników i analizowania zgromadzonych danych, ponieważ bez tego nie ma sensu nawet zaczynać.

1. Zacznij od rozwoju bloga.

Wielu naszych klientów rozpoczyna blogowanie z dobrymi intencjami. Usłyszeli gdzieś, że to świetny sposób na to, aby promować nowy sklep internetowy, ale im się nie udaje.

Dlaczego?

Są po prostu niekonsekwentni w tym, co robią. Piszą wpisy nieregularnie, w dużych odstępach czasowych. Dodatkowo są to bardzo krótkie wpisy, które najczęściej odnoszą się do rzeczy nieistotnych lub do aktualności z życia firmy.

Nie chcą lub nie mają czasu na poważne blogowanie, przez co promocja sklepu przez blog jest marginalna.

Wszystkiego o blogowaniu dowiesz się z naszego obszernego wpisu o tym, jak zacząć blogować i absolutnie zdominować swoją niszę. Warto również zajrzeć do naszej kategorii o blogach.

2. Kolejny krok to obecność w social media.

W swoim codzienny życiu z pewnością sprawdzasz kilka razy Facebooka, prawda?

Tak samo, jak 95% Twoich przyszłych klientów.

Popularność i obecność w mediach społecznościowych to inteligenty ruch z Twojej strony, który pomoże promować nowy sklep internetowy.

Stwórz stronę na Facebooku, która będzie odnosić się do Twojego sklepu internetowego. Zaproś znajomych i poproś, aby oni również zaprosili swoich znajomych. W ten sposób szybko zdobędziesz kilkaset polubień.

Rozpocznij publikowanie ciekawych i trafnych treści, które zachęcą Twoich znajomych do dalszego udostępniania wpisów, przez co zyskasz kolejnych odbiorców, w których być może znajdą się przyszli klienci.

Nie zapomnij o Twitterze. Tweetuj, daj znać, że istniejesz, śledź innych „graczy” z branży, oferuj zniżki, rabaty oraz specjalne propozycje zakupów w Twoim nowym sklepie internetowym.

Skonfiguruj również swoją firmową stronę w Google+. Taki profil pomaga w działaniu w innych usługach Google, tj. wyszukiwanie oraz Mapy Google. Przy pomocy profilu w G+ możesz publikować tak samo, jak na Facebooku i jednocześnie docierać do bardziej sprecyzowanej grupy odbiorców.

3. Dołącz rabat do każdej wysłanej przez Ciebie paczki.

Jeżeli ktoś już wydał swoje ciężko zarobione pieniądze na Twój produkt, a dodatkowo nie zawiódł się na jakości, to jesteś w zasadzie w połowie drogi do tego, aby taka osoba ponownie zrobiła zakupy w Twoim sklepie internetowym.

Wobec tego, jeżeli dodasz do kolejnych zakupów kupon rabatowy, to delikatnie przybliżysz klienta do następnych zakupów.

Szybka rada! W miarę możliwości spróbuj jak najbardziej spersonalizować sposób, w jaki klient otrzymuje rabat na kolejne zakupy.

Może być to ręcznie opisana koperta z kodem rabatowym w środku lub cukierek z firmowym nadrukiem i prezentem wewnątrz w formie np. słodkiej krówki i oczywiście rabatu na kolejne zakupy (cukierki reklamowe możesz znaleźć np. tutaj).

Warto również poinformować klienta, że jest to rabat czasowy i że nie będzie czekał na niego w nieskończoność.

4. Dołącz do Google Maps.

Z pewnością niejednokrotnie zamawiałeś jedzenie z różnych restauracji. Jak je najszybciej znaleźć?

Wystarczy sprawdzić na telefonie listę np. najbliższych pizzerii i do nich zadzwonić.

To samo tyczy się Twojego biznesu. Jeżeli prowadzisz go lokalnie, to warto w takich mapach po prostu istnieć. Jeżeli zainteresowany klient będziesz szukał jakiegoś produktu, to z pewnością jego telefon nie omieszka powiadomić go o tym, że taki produkt można kupić tu, na miejscu.

Żeby dowiedzieć się więcej na temat, zapraszam do naszego poradnika o marketingu w Mapach Google.

5. Skontaktuj się z recenzentami.

Kolejny pomysłem na to, aby skutecznie promować nowy sklep internetowy, jest współpraca z osobami, które publikują recenzje różnych produktów.

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz damskie kosmetyki, sukienki, czy interaktywne wkładki do butów. Zawsze jest ktoś, kto tym się interesuje i pisze poradniki oraz opinie na ten temat.

Nie wstydź się pisać do blogerów i blogerek z prośbą o pozytywną recenzję odnoszącą się do Twojego produktu. Nawet jeżeli nie zdecydują się jej napisać, to będą wiedzieli, że zostali docenieni jako profesjonalny opiniodawca.

Nie zapominaj również o swoich klientach, to ich pozytywne recenzje mają duży wpływ na dalszą sprzedaż w Twoim sklepie internetowym.

Kilka dni po każdym zakupie poproś kupującego o opisanie swoich doświadczeń z Twoim produktem.

Tutaj warto odwiedzić nasz wpis o tym, jak zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie.

6. Zoptymalizuj sklep pod kątem urządzeń mobilnych.

Jako że jest to nowy sklep internetowy, to zakładam, że niestety jest jeszcze niedopracowany, a mobilny widok może nie działać zbyt dobrze na urządzeniach przenośnych.

Możesz powiedzieć: „i co z tego, to mały szczegół, ważne jest to, że sklep działa na komputerach”.

Zaniedbywanie optymalizacji sklepu internetowego pod kątem urządzeń mobilnych to największy błąd, jaki możesz popełnić.

Przejrzyj dokładnie sklep na swoim telefonie lub tablecie. Poproś znajomych, aby zrobili to samo i dali Ci informacje, z jakich urządzeń korzystali po to, abyś mógł to naprawić.

Warto również wykonać test mobilności, który da Ci wskazówki, co należy poprawić.

Uwaga! Jeżeli nadal nie wierzysz mi, że użytkownicy z urządzeń mobilnych są bardzo ważni, to sprawdź swoje statystyki odwiedzin w Google Analytics, a zauważysz, że duża część lub nawet większość to właśnie osoby, które korzystały z tabletów i telefonów komórkowych.

7. Wartościowa obsługa klienta.

Ostatnim pomysłem w tym wpisie na to, żeby skutecznie promować nowy sklep internetowy, jest Twoja wyjątkowa dbałość o klienta.

Nie ma lepszej promocji sklepu internetowego niż zadowoleni klienci.

Jeżeli zrobisz dobre pierwsze wrażenie na klientach, którzy kupują w Twoim sklepie internetowym, to z pewnością podzielą się tą informacją z osobami, które również interesują się daną niszą.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że jeżeli leniwy klient nie otrzyma szybkiej odpowiedzi na swoje pytania, to z pewnością zrezygnuje z zakupów – pomimo tego, że cena jest atrakcyjna, a jakość wysoka.

Oznacza to, że obsługa klienta jest bardzo ważna w funkcjonowaniu każdego sklepu internetowego, a szybkie i rzeczowe odpowiedzi na pytania klientów to klucz do sukcesu.

Kolejna kwestia to nasza ludzka natura. Jesteśmy bardziej skłonni do opowiadania negatywnych wrażeń niż pozytywnych. Tyczy się to również zakupów w internecie. Jeżeli przejrzysz w internecie różne dyskusje na temat jakiegoś produktu, to większość z nich będzie odnosiła się negatywnie do ceny, jakości itd.

Dlatego upewnij się, że wszyscy Twoi klienci są zadowoleni z zakupów i produktu. Bądź zawsze miły, a swoją złość odłóż na bok, ponieważ jedna Twoja odpowiedź, która jest nacechowana negatywnie w stosunku do klienta, może być gwoździem do trumny całego biznesu, o który tak bardzo dbasz.

Zatem jak promować nowy sklep internetowy?

Naszych 7 przedstawionych pomysłów na to, jak skutecznie promować nowy sklep internetowy, to kropla w morzu dostępnych możliwości.

Pomimo tego, że nie uwzględniłem w nich wielu szczegółów, mogą przynieść Ci dobry ogląd na to, gdzie się koncentrować, żeby pozyskać wartościowych klientów.

Pamiętaj również o tym, że budowanie swojej reputacji i obecności w wyszukiwarce oraz mediach społecznościowych wymaga czasu, wobec tego musisz być cierpliwy w tym, co robisz i oczywiście konsekwentny.

Oczywistą sprawą jest jeszcze to, że Twoje produkty muszą być po prostu dobre, żeby promocja sklepu internetowego była skuteczna.

Jak promować nowy sklep internetowy? – 7 pomysłów
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 4)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: