Jak promować wpisy na blogu? – 9 sposobów

Tworzenie treści wiąże się również z jej promocją, aby dotrzeć do dużej liczby odbiorców. Zobacz, jak promować wpisy na blogu i jak zyskać nowych fanów.

Skoro czytasz ten wpis, to pewnie interesuje Cię temat blogowania i prawdopodobnie prowadzisz własnego bloga.

Wielu blogerów zakłada, że czynności związane ze stworzeniem nowego artykułu ograniczają się tylko do napisania treści i kliknięcia „Opublikuj”. Jest to bardzo duży błąd.

Otóż samo napisanie wartościowej treści nic nam nie da, ponieważ bez odpowiedniej promocji naszego artykułu nikt o nas nie będzie wiedział. Prawdę pisząc, to właściwie tyle samo czasu powinno się spędzać na pisaniu artykułu, co na działaniach promocyjnych. Ba, nawet można śmiało rzec, że powinno być go jak najwięcej. Spójrz zatem na poniższe wskazówki i zobacz, jak promować wpisy na blogu.

Jak promować wpisy na blogu? – 9 wskazówek

1. Aktywność w mediach społecznościowych.

Pierwszym sposobem na pokazanie wpisów szerszej publiczności jest aktywny udział w mediach społecznościowych. Jak promować wpisy na blogu poprzez takie portale? Otóż w pierwszej kolejności powinieneś prowadzić własny fanpage, aby sukcesywnie budować grono osób, lubiących Twoją markę. Spójrz, w jaki sposób możesz pozyskiwać polubienia na Facebooku.

Mając coraz liczniejsze grono fanów, jesteś w stanie docierać do większej liczby użytkowników. To z kolei może przełożyć się na większą szansę z ich strony na udostępnienie danego postu. Właściwie pierwszą czynnością po opublikowaniu nowego wpisu na blogu powinno być poinformowanie odbiorców o tym fakcie.

Nie musisz ograniczać się tylko do Facebooka. Wykorzystaj również pozostałe media społecznościowe, takie jak Twitter, Google+ czy LinkedIn.

2. Grupy na Facebooku.

Będąc przy temacie social media, warto wymienić kolejną pomocną wskazówkę dotyczącą promowania wpisów blogowych. Na Facebooku jest całkiem sporo różnych grup, których członkowie wymieniają się między sobą własnymi wpisami. Jest to kolejna świetna okazja na dotarcie z artykułem do kolejnych internautów. W ten sposób możemy zwiększyć liczbę odwiedzin bloga, a to pierwszy krok do pozyskania stałych czytelników.

Zobacz zresztą naszą listę grup na Facebooku (na samym dole artykułu), na których można wymieniać się wpisami. Jak widać, ich liczba jest pokaźna.

3. Zadbaj o obrazek wpisu oraz jego tytuł.

Jeśli odwiedziłeś którąś z powyższych grup, możesz zauważyć, że posty z artykułami zamieszczane są jeden pod drugim (czyli mamy listowanie wpisów tak, jak na stronie bloga lub w formie agregatora treści). Użytkownik przegląda treść poprzez scrollowanie od góry do dołu. Warto więc zadbać o wyróżnienie naszego artykułu. W przeciwnym razie dosłownie zleje się on z pozostałymi wpisami. W tym celu możesz przykuć uwagę użytkownika grafiką oraz tytułem.

Nasz mózg o wiele lepiej radzi sobie z treścią wizualną w porównaniu z tekstową. Obraz jest również pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę. Musi być on więc wyróżniający się, inny, czy po prostu intrygujący. Może to być często kluczowym czynnikiem wywołującym wśród użytkowników chęć kliknięcia odnośnika do artykułu.

Podobnie sprawa ma się z tytułem, który może generować ruch na stronę bloga. Jego wydźwięk i wartość, jaką oddaje, są również kluczowe. Zobacz nasz inny artykuł, poruszający kwestie pisania idealnych tytułów na blogu.

Jak widać, nawet tytuł wpisu czy jego obrazek jest formą promowania wpisów na blogu.

4. Udzielaj się na forach tematycznych.

Jak promować wpisy na blogu poprzez fora tematyczne? Otóż możesz naleźć fora zrzeszające użytkowników o podobnych zainteresowaniach z danej tematyki. Jest ich cała masa, wystarczy użyć wyszukiwarki Google. Na tego typu forach użytkownicy często zadają pytania lub poszukują rozwiązania danego problemu. Być może treści, które tworzysz, posłużą za odpowiedź dla wielu internautów.

Warto również dodać, że ewentualne posty na forach nie mogą być czysto spamerskie – aby tylko dodać link do własnego wpisu. Takie działania mogą zostać w pierwszej kolejności wyłapane przez moderatorów lub, co gorsza, zostać negatywnie odebrane przez forumowiczów, co w pewnym sensie nas „spala”.

5. Aktywne komentowanie.

Kolejna odpowiedź na pytanie, jak promować wpisy na blogu, jest poniekąd podobna do powyższego podpunktu. Z tą różnicą, że tym razem staramy się dotrzeć do grona odbiorców poprzez pisanie komentarzy na innych stronach. Jest to kolejna okazja do promocji własnych treści.

Komentowanie pozwala nam nie tylko na zamieszczenie linku do danego wpisu, ale również umożliwia budowanie wizerunku w sieci. Aktywnie komentując, zabierając głos i wdając się w dyskusje (w pozytywnym sensie), staniemy się z czasem rozpoznawalni.

Świetną usługą do komentowania jest Disqus. Raz utworzone konto pozwala nam na komentowanie na każdej stronie z tym systemem. Warto tutaj również nadmienić, że nawet jak zostawimy komentarz bez linka na stronie obsługującej Disqus, to osoba, która kliknie nasz podpis, zobaczy okienko przedstawiające naszą osobę. Dzięki temu ujrzy adres naszej strony i może z ciekawości ją odwiedzić. Jest to więc dobra alternatywna dla komentarzy typowo nastawionych na przemycenie linka.

6. Facebook Ads.

Wracam do tematu social media. Kolejną wskazówką na temat tego, jak promować wpisy na blogu, jest płatna reklama na Facebooku. W zależności od ustawień reklamy możesz niewielkim kosztem promować posty zamieszczone na Facebooku. Dzięki temu docierasz do nowych odbiorców i zwiększasz zasięg.

Ta forma promocji bloga daje Ci również wiele możliwości targetowania reklamy, więc możesz ściśle określić grupę docelową. Jest to niewątpliwie duży plus.

7. Pisz pod odpowiednie słowo kluczowe.

W celu promocji wpisów blogowych miej na uwadze również odpowiednio dobrane słowo kluczowe. Bez niego praktycznie uniemożliwiasz znalezienie Twojego wpisu w wyszukiwarce Google, co jest poniekąd zmarnowaniem potencjału.

W celu znalezienia odpowiedniego słowa kluczowego polecam wpis na temat analizy słów kluczowych. Innym sposobem na dobranie prawidłowego keyworda są tzw. semantyczne słowa kluczowe LSI. Są to podpowiedzi pokazywane w Google podczas wyszukiwania. To również dobra okazja na sprawdzenie, co wpisują w wyszukiwarkę inni użytkownicy.

Jeszcze można posłużyć się Google Trends, jednak dla polskich fraz nie zawsze sprawdza się to tak dobrze, jak dla zagranicznych.

8. Twórz artykuł pod kątem SEO.

Będąc przy temacie wyszukiwarki Google, warto również podczas tworzenia wpisu zadbać o odpowiednie elementy, które wpływają na wynik w wynikach wyszukiwania. Jeśli jesteś użytkownikiem WordPressa, możesz zobaczyć artykuł na temat optymalizacji wpisu pod kątem SEO, w którym pokazane jest, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu treści pod kątem SEO. Jest to ważne w kontekście promowania wpisów, ponieważ pojawianie się wysoko w wynikach organicznych to również świetny sposób na dotarcie do nowych użytkowników.

9. Linkowanie wewnętrzne.

Regularnie zamieszczając posty na własnym blogu, stale poszerza się ich liczba. Po czasie robi się z nich swego rodzaju „kopalnia treści”, którą szkoda marnować. Z racji tego, że tworzysz coraz nowsze treści, to na nich skupiasz się podczas promowania. Po czasie trudno przecież promować wszystkie wpisy, jakie stworzyłeś.

W związku z tym, aby starsze wpisy nie „wisiały” bezczynnie, warto je linkować podczas tworzenia nowych treści. Jeśli poruszasz się w danej tematyce, znajdziesz wiele powiązań pomiędzy starszymi wpisami.

Jeśli Twój nowy wpis linkuje swoich poprzedników, to podczas promowania nowego, reklamujesz zarówno ten nowy, jak i stary. Jest to więc świetna okazja do tego, aby wszystkie Twoje teksty ciągle „żyły”.

Jak skutecznie promować wpisy na blogu?

Nieodłącznym elementem towarzyszącym blogerom, prócz samego pisania, jest promowanie wpisu. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ pomijając tę czynność, nie dotrzemy do dużej liczby odbiorców. Oczywiście oprócz naszych stałych fanów. Dlatego też pokazałem Ci kilka sposobów na to, jak promować wpisy na blogu, aby stały się one bardziej widoczne i żeby trafiły to jak największego grona odbiorców.

Jak promować wpisy na blogu? – 9 sposobów
Artykuł oceniono na: 4.5 (głosy: 10)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: