Jak prowadzić biznes w internecie, aby klienci polecali Twoją firmę?

Jak prowadzić biznes w internecie?

Pamiętasz, jak na początku zastanawiałeś się, jak prowadzić biznes w internecie oraz jak trudno było pozyskać nowego klienta? Mogę się założyć, że większość z nich była z polecenia znajomych, czy po prostu z rodziny. Co więcej, jak już pewnie zauważyłeś, w dzisiejszych czasach zdobycie nowego kontrahenta kosztuje nawet kilka razy więcej, niż utrzymanie dotychczasowego ze względu na mnogość podobnych firm czy rozwiązań.

Dlatego warto skorzystać z siły rekomendacji.

Co jest w niej takiego szczególnego?

Otóż rekomendacja to nic innego jak zaufanie. Jeżeli Twoja marka zostanie komuś polecona, to najprawdopodobniej pozyskasz nowego klienta.

W tym tekście pokażę Ci kilka naprawdę prostych sposobów na to, jak prowadzić biznes w internecie, aby klienci polecali Twoją firmę.

Zaczynamy od najważniejszej rzeczy.

1. Obsługa klienta jako kluczowy czynnik przyszłej rekomendacji.

Kultura oraz sposób, w jaki obsługujesz klienta, jest niemalże najważniejszym elementem polecenia.

Dlatego optymalizacja obsługi klienta może pomóc nie tylko zwiększyć przychody, ale także pozyskać nowych klientów poprzez pozytywną rekomendację obecnych.

Sam teraz zastanów się i pomyśl o firmie, z której jesteś zadowolony.

Jestem pewien, że przypomnisz sobie przyjazną interakcję z pracownikiem tej firmy lub nawet z jej właścicielem. To klucz do tego, jak prowadzić biznes w internecie w sposób skuteczny.

Pamiętaj o tym przy prowadzeniu własnego biznesu, ponieważ niemiła oraz nieprofesjonalna obsługa nie przyniesie żadnej rekomendacji, a nawet zadziała w drugą stronę, przez co możesz stracić znacznie więcej.

Jeżeli zarządzasz kilkoma pracownikami, którzy mają kontakt z klientem, upewnij się, że robią to dobrze. Jeżeli masz pewne obiekcje, to warto przeszkolić swoich pracowników, a zwłaszcza tych, którzy odpisują na zapytania i odbierają telefony od klientów.

Oto kilka wskazówek:

 • Ton Twojego głosu jest bardzo ważny, dlatego staraj się być uśmiechnięty – nawet wtedy, gdy rozmawiasz przez telefon.
 • Nie wzdychaj i nie rób głębokich oddechów.
 • Jeżeli jesteś sfrustrowany rozmową, nie możesz tego pokazać.
 • Monotonne i wyuczone regułki nie są dobrym pomysłem. Unikaj również tzw. papki marketingowej.
 • Jeżeli jesteś od samego początku przyjazny i energiczny, to ugrasz zdecydowanie więcej.

Pozytywne doświadczenie z obsługi zostanie Ci nagrodzone. Klienci, którzy są zadowoleni, chętnie podzielą się tym ze swoimi znajomymi czy rodziną.

Dlatego dobrze potraktowany klient to klient, który poleci Twoją firmę – pamiętaj o tym zawsze.

2. Szybka reakcja i odpowiedzi na pytania klientów.

Znowu obsługa klienta?

Chyba wiesz, do czego zmierzam i sam już odkrywasz powiązanie rekomendacji i pozytywnego doświadczenia.

Oprócz zapewnienia przyjaznej interakcji głosowej czy twarzą w twarz musisz mieć wypracowany sposób na szybką reakcję na pytania i problemy klientów.

To, co tu jest ważne i należy o tym zawsze pamiętać, to łatwość w sfrustrowaniu niezadowolonego klienta. Oczywiście większość ich pretensji będzie bezzasadna (ale o tym wiesz tylko Ty), dlatego musisz ich potraktować z szacunkiem oraz sprawić, aby poczuli, że mają rację.

Jeżeli chodzi o odpisywanie i telefoniczne odpowiadanie na zapytania klientów, to nie mogą w nieskończoność czekać na odpowiedź. Jest to coś, o czym musisz również pamiętać niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność lokalnie, czy internetowo.

Oto kilka wskazówek:

 • Nie pozwól czekać klientom na odebranie telefonu.
 • Nie przeciągaj rozmowy i nie powtarzaj kilkukrotnie tego samego.
 • Jeżeli otrzymasz wiadomość e-mail, poinformuj klienta, że ją odebrałeś i wkrótce na nią odpiszesz. Wyznacz sobie jakiś termin.
 • Jeżeli rozwiązałeś problem klienta, ale zajęło to zbyt dużo czasu przez Twoją opieszałość, to niestety masz małą szansę na rekomendację.
 • Klienci, którzy zauważyli szybką reakcję z Twojej strony, ale mimo to nieskuteczną, będą bardziej skłonni polecić Twoją firmę aniżeli klienci, którzy otrzymali powolne, ale odpowiednie rozwiązanie.

Dobre doświadczenie z obsługi i szybka reakcja na zadane pytania to Twoja karta przetargowa.

3. Zachęć klientów do napisania opinii lub referencji.

Możesz promować swoją firmę na wiele różnych sposobów, żeby zdobyć nowego klienta. Jednakże nie ma nic lepszego niż wiarygodna i pozytywna opinia lub list referencyjny.

Każdy szef swojej firmy będzie mówił, że jego produkty i rozwiązania są najlepsze na rynku, ale klient doskonale wie, że najlepszym tego wyznacznikiem są opinie, ponieważ sam z własnej woli przecież nie ujawnisz negatywnych informacji na temat swojego biznesu.

Pozytywne opinie na Twojej stronie internetowej mogą nie wystarczyć, żeby pozyskać nowego klienta. Dlatego pozwól klientom dodać informacje na temat współpracy w różnych mediach społecznościowych:

 • Recenzje Google
 • Facebook
 • Inne strony związane z Twoją niszą typu Znany Lekarz itp.

Im więcej będziesz mieć takich platform, tym większą będziesz mieć szansę na ekspozycję pozytywnych opinii dla większej liczby klientów.

W jaki sposób zachęcić do wystawienia pozytywnej opinii obecnych klientów?

Zapytaj ich o to bezpośrednio. Najlepiej po udanej transakcji uprzejmie poproś o napisanie recenzji np. na Facebooku lub w Google Moja Firma.

Kolejny bardzo skuteczny sposób to zachęta w formie zniżki czy rabatu w zamian za napisanie recenzji, czy wystawienia listu referencyjnego.

Więcej na ten temat dowiesz się w naszym wpisie o tym, jak zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie.

4. Program partnerski.

Żeby dostać rekomendację oraz polecenia od obecnych klientów, czasami trzeba dać im coś w zamian.

Niestety, ale tak działa ten świat.

Klienci uwielbiają otrzymywać rabaty, gratisy czy prezenty w formie użytecznych upominków typu pendrive, scyzoryk itp. Dlatego warto wdrożyć w swojej firmie tzw. program partnerski, który w jakiś sposób będzie nagradzał obecnych klientów za rozpowszechnianie informacji na temat Twojej firmy.

Oczywiście najpopularniejszą formą takiej współpracy jest odstąpienie kilku procent z zysku, który będziesz osiągał od nowych klientów. Jednakże każda branża jest inna i przykładowo w Twojej niszy może się okazać, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nagrodzenie takiego klienta rabatem na kolejne zakupy.

Program partnerski to idealna opcja dla firm, które już jakiś czas istnieją, ale z jakiegoś powodu tkwią w jednym miejscu, a chcą nadal docierać do nowych klientów.

Dla nich program partnerski może okazać się zbawieniem, ponieważ przypomną się starym klientom, a oferowane gratisy czy rabaty z pewnością zachęcą do dalszej współpracy.

Wobec tego, jak prowadzić biznes w internecie, aby klienci polecali Twoją firmę?

Wdrożenie zmian w działaniu swojej firmy, żeby obniżyć koszt pozyskiwania nowych klientów, to bardzo dobra taktyka marketingowa.

Zacznij od najprostszych rzeczy, takich jak obsługa klienta.

Zawsze bądź optymistycznie i przyjaźnie nastawiony oraz odpowiadaj na zapytania klientów tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Warto zastanowić się nad programem partnerskim dla swoich obecnych klientów, których będziesz nagradzał za polecanie i promowanie Twojej firmy.

Jeżeli zastosujesz się do tych najprostszych wskazówek, to z pewnością zauważysz pozytywną różnicę w liczbie nowych klientów.

Masz swój sposób na to, jak prowadzić biznes w internecie, aby klienci polecali Twoją firmę?

Podziel się nim z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.