Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku? – 9 szybkich porad

Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku?

Często spotykamy się z zadaniem podpowiedzenia, jak prowadzić firmowy profil na Facebooku, aby przyciągnąć więcej odbiorców.

Nie będę odkrywczy, jeśli stwierdzę, że nie ma na to uniwersalnej metody. Wszystko zależy od wielu kwestii, przede wszystkim od samej branży. Istotne są również czas, budżet, grupa docelowa itd. Mamy naprawdę sporo czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, mierząc możliwości.

Da się jednak wyróżnić kilka ogólnych typów działań, które jak najbardziej mają szanse wzbudzenia większego zaangażowania wśród odbiorców profilu firmowego.

Poznaj dziewięć tego typu pomysłów dla początkujących.

Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku? – 9 wskazówek

1. Pamiętaj, że liczy się dobre wrażenie.

Poziom zaufania w mediach społecznościowych buduje się przede wszystkim poprzez dostarczanie jakości. Oczywiście „jakość” może być rozumiana na tysiąc różnych sposobów, jednak nie da się ukryć, że istotną rolę odgrywają wszelkie kwestie wizualne.

Czy potraktujesz poważnie firmę, która wrzuca na swój fanpage niechluje materiały, np. zdjęcia kiepskiej jakości, z niedbałymi kadrami i fatalną kolorystyką? Jestem pewien, że nie.

Stawiaj się zatem po tej drugiej stronie. Serwuj użytkownikom coś, co przykuwa uwagę i stanowi pewną wartość dodaną. Fotografie z wszelkich realizacji powinny budzić podziw, przecież są to najlepsze możliwe dowody ukazujące, jak dana firma pracuje oraz jakie są efekty jej poczynań.

Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie sprawiasz tylko raz.

2. Wzywaj do działania.

Jest to jedna z podstaw odnośnie do tego, jak prowadzić firmowy profil na Facebooku.

Facebook to portal społecznościowy, zatem – jak sama nazwa wskazuje – to jego użytkownicy stanowią o sile całego przedsięwzięcia. Nie inaczej jest z profilami firmowymi.

Fani powinni być angażowani. Dzięki temu w naturalny sposób reagują na zamieszczane przez Ciebie treści, zwiększając szanse na rozprzestrzenianie się wszelkich reakcji, udostępnień itp. Każda taka aktywność widziana jest przez kolejne kręgi odbiorców, co buduje zasięg.

W jaki sposób można wzywać do działania?

  • zadając pytania w treści wpisów
  • dodając materiały, które użytkownicy mogą uzupełniać (np. krótki komiks, w którym prosisz o uzupełnienie „dymków”)
  • zachęcając do dodawania swoich zdjęć powiązanych z danym tematem
  • dając wybór – niech konkretny rodzaj reakcji odpowiada jakiejś opcji w kwestii udostępnianego materiału (np. „lajk” dla A, „wow” dla B itp.)

Sposobów jest naprawdę wiele.

3. Twórz specjalne promocje wyłącznie dla fanów.

Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku, jeżeli posiadasz także swój sklep internetowy? Odpowiedź jest prosta: wykorzystując promocje.

Specjalne zniżki lub kupony dla osób lubiących Twój profil to bardzo dobra metoda na „zwiększanie liczb”. Dzięki temu rośnie liczba fanów Twojego profilu, co jest dobrym działaniem wizerunkowym.

Zamieszczaj za pośrednictwem Facebooka specjalne kody rabatowe, które obniżają ceny wybranych produktów. Mogą być to np. okazyjne promocje w sklepie, powiązane z jakimś świętem.

Tylko od Twoich kalkulacji zależy to, jaki asortyment opłaci się w danym momencie promować w ten sposób.

4. Zamieszczaj materiały autorstwa Twoich obserwujących.

Twoja grupa docelowa, o ile jest poprawnie zdefiniowana, to prawdziwy skarb. To właśnie do tych ludzi chcesz dotrzeć, gdyż stanowią oni o sile Twojego sukcesu.

Dlatego też pamiętaj o tym, że odbiorcy nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – odbierają treść, ale także ją generują. Rzuć okiem na poniższy zrzut ekranu:

Prowadzenie profilu na Facebooku - Thai Ice

Powyżej znajduje się mała mozaika wykonana ze zdjęć nadesłanych przez fanów pewnej sieci lodziarni. Pochodzą one przede wszystkim z Instagrama, gdzie fani powiązali fotografie z lokalami, które odwiedzili.

Dzięki temu właściciele lodziarni zyskują nową treść skojarzoną z ich marką. W tym przypadku są to zdjęcia, które dodatkowo reklamują ich lokale.

Wszystko nakręca się samo. Wystarczy zaserwować klientom odpowiednią jakość, którą oni później z chęcią pochwalą się wśród swoich znajomych.

Możesz spróbować odtworzyć ten mechanizm działania również w swoim biznesie.

5. Wykazuj się aktywnością w komentarzach.

Tak jak wcześniej wspomniałem, bazą Facebooka są interakcje. Ty, jako właściciel profilu, również jesteś ich częścią (a przynajmniej powinieneś być).

Dlatego też reaguj na komentarze. Staraj się wyłapywać okazje i pojedyncze wypowiedzi, do których mógłbyś się w jakiś sposób odnieść. Użytkownicy doceniają to, że osoby obsługujące profil są aktywne i reagują na ich potrzeby.

Na pewno co jakiś czas spotykasz się także z nieprzychylnymi komentarzami. Nic na to nie poradzisz, gdyż negatywne emocje są niestety integralną częścią internetu. Masz jednak możliwość radzenia sobie z nimi w odpowiedni sposób. Przeczytaj mój tekst na temat negatywnych komentarzy w mediach społecznościowych, w którym zamieściłem kilka cennych porad w kontekście występowania takich sytuacji.

6. Integruj swoje działania między Facebookiem a Instagramem.

Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku, wykorzystując do tego również Instagram? Cóż, przykład takiej kooperacji zamieściłem wyżej, prezentując sposób, w jaki jedna z lodziarni wymienia treści między jednym medium społecznościowym a drugim.

Bazą są oczywiście wysokiej jakości zdjęcia, które muszą przyciągać odbiorców. Bez tego ani rusz, gdyż właśnie taka jest filozofia Instagrama. Zatem jeśli widzisz jakiekolwiek szanse na to, aby Twój biznes mógł w jakiś sposób wykorzystywać takie fotografie, koniecznie przemyśl tę kwestię.

Ponadto wiele osób zauważa, że łączenie działalności na Instagramie z Facebookiem zwiększa zasięgi. Przyczynia się do tego chęć promowania Instagrama przez właścicieli Facebooka, co wydaje się absolutnie naturalne, zważywszy na różnice w popularności obu serwisów.

7. Okazyjnie korzystaj z zawężania grupy odbiorców.

Facebook ma potężne możliwości w kontekście personalizowania przekazu. Zezwala na bardzo wąski dobór odbiorców m.in. pod kątem płci, wieku, lokalizacji, zainteresowań itd.

Czasem może się zdarzyć, że udostępniane przez Ciebie treści będą dotyczyły tylko wybranej grupy osób. Korzystaj wtedy z możliwości zawężania grupy odbiorców. Dzięki temu zwiększysz szanse na to, że Twój przekaz dotrze do tych osób, na których w danym momencie najbardziej Ci zależy.

Nie zawsze jak największa liczba odbiorców ma znaczenie. Liczy się przede wszystkim największa możliwa liczba konwersji, czyli pożądanych przez Ciebie akcji w stosunku do ogółu odbiorców.

8. Wyzwalaj kreatywność wśród swoich fanów.

Jest to rozwinięcie punktu drugiego.

Budowanie zaangażowania wśród fanów to doskonała metoda na to, aby zwiększyć zasięg profilu firmowego w social media. Dlatego też kreatywność ma tutaj ogromne znaczenie.

Pozwól innym tworzyć treść za Ciebie. Możesz to robić choćby poprzez wspomniane wcześniej „uzupełnianie dymków”. Innym dobrym sposobem jest także zadawanie pytań użytkownikom. Udzielane w komentarzach odpowiedzi niejednokrotnie zaskakują poziomem dowcipu lub też trafnością, na co z chęcią reagują pozostali odbiorcy.

Konkursy, quizy, wszelkiego rodzaju AMA (ask me anything – zapytaj mnie o cokolwiek) oraz treści dotyczące najświeższych, gorących informacji również wzbudzają spore zaangażowanie. Wszystko to ma ścisły związek z kreatywnością, która może prowadzić do naprawdę solidnych zasięgów.

9. Pokazuj się również od tej drugiej strony.

Jednym ze sposobów na pozyskanie polubień na Facebooku może być także pokazywanie działalności Twojej firmy „od kuchni”.

Owszem, Twoi odbiorcy najpewniej będą najbardziej zainteresowani wszelkimi realizacjami usług, jednak pamiętaj o tym, że jesteśmy ciekawscy z natury. Czasem treść zupełnie innego rodzaju, pokazująca np. proces powstawania jakiegoś produktu, może być interesująca o wiele bardziej niż sam powstały przedmiot.

Dobrym rozwiązaniem są też na przykład zdjęcia z backstage’u, czyli tego, co dzieje się po drugiej stronie kamery lub aparatu fotograficznego.

Okazyjne dodawanie takich treści może rozluźnić przekaz Twojej firmy, pokazać jej ciekawszą stronę oraz – rzecz jasna – wzbudzić dodatkowe zaangażowanie wśród obserwatorów.

Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku, aby przyciągnąć nowych odbiorców?

W mediach społecznościowych najczęściej spotyka się dwa podejścia.

Pierwsze z nich to serwowanie nowości. Wpisuje się w to np. nowatorskie prowadzenie profilu firmowego, wyjątkowa komunikacja, niebanalny przekaz wizualny itp. Czyli wszystko to, co pozwala wyróżnić się spośród tłumu.

Z kolei drugie podejście polega na robieniu tego, co inni, ale o wiele lepiej. Nie ma niczego złego w powielaniu utartych schematów. Pamiętać trzeba tylko o tym, aby tym samym wyróżniać się jakością.

Mam nadzieję, że dziewięć powyższych porad pomoże Ci w „rozkręceniu” swojego firmowego profilu na Facebooku. I choć jest to wpis kierowany przede wszystkim do osób początkujących, to wierzę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.